آشنایی با فواید علمی اعجاب انگیز زلزله

آشنایی با فواید علمی اعجاب انگیز زلزله
موسسات تحقیقاتی بسیاری در زمینه زلزله و عواقب و مضرات وشاید فواید آن تحقیق و مطالعات فراوانی انجام داده اند. اما چند موسسه تحقیقاتی  نتیجه جالبی از تحقیقات خود را طی ۴۵۰زلزله در سراسر دنیا منتشر کردند. این موسسات چند ملیتی فواید زلزله را برای کشورها در ۲۹مورد بیان داشته که چند مورد آن را عنوان می نماییم.

فواید زلزله

فواید زلزله در قوانین طبیعی و اثرات مفید آن:

 
1⃣ زلزله سال 1969 در الاسکا:
سبب شد مسیر رودخانه به معدن طلایی زیر زمینی هدایت و طلای شستشو شده با رودخانه در سطح زمین جاری شود که از آن سال الاسکا مرکز کشف طلا در دنیا گشت.
 
2⃣ زلزله سال 1992چین:
به علت این زلزله شیب زمین به سمت دشت خشک تینهان گشت و سیلاب رودخانه خاک غنی شستشو شده کوهها را در دشتی وسیع ته نشین کرد که در حال حاضر جزو زمینهای بسیار حاصلخیز دنیاست.
 
3⃣ زلزله سال 1995چاد:
این زلزله سبب شد هجوم ۳۸میلیون ملخ در صحرای افریقا و تخریب هکتارها زمین کشاورزی در شمال افریقا پایان یابد با این زلزله ملخ ها با امواج فراصوتی زمینگیر شدند و قادر به ‌پرواز نبودند و به سبب گرسنگی هم‌خواری کرده و کلا از زبین رفتند.
 
4⃣ زلزله سال 1834شیلی:
این زلزله سبب شد صخره های ساحلی ۱۳متر نشست کنند و‌ این باعث هجوم میلیونها ماهی برای تخم گذاری و صید هزاران تن ماهی گشت..خلیج فنتاگواس
 
5⃣ زلزله سال 1893 کلمبیا:
این زلزله سبب شد که رودخانه اروادگیا تغییر مسیر داده و با نفوذ به منطقه مادکیا ۱۳معدن را شناسایی کنند.
 
6⃣ زلزله سال 1990 ژاپن:
این زلزله سبب شد جزیره فکودیمو ظاهر و یکی از آب های گرم اقیانوسی بسمت جزایر آمد و رونق بسیارماهیگیری راسبب شد.
 
7⃣ زلزله سال ۱۹۹۴ مغولستان:
این زلزله سبب شد دشت خشک مغولستان صاحب تغییر سفره های آب زیر زمینی و جهت مسیر در زیر گسل شود و عمق دست یابی به ۷ متر کاهش یابد.
 
8⃣زلزله سال 1993 هند:
این زلزله سبب شد ۱۲غار زیبای آهکی نمایان و دو‌ معدن بزرگ هند کشف گردد.
 
9⃣ زلزله سال ۱۹۹۴ نیوزلند:
این زلزله سبب شد که ارتفاع سطح کوه والیلاندر این کشور ۲۰سانتی متر کاهش و سبب عبور مه اقیانوسی و ایجاد جزیره مه با ظرفیت پذیرش سالانه ۶ میلیون گردشگر در این کشور شود.
 
? ایران
زلزله سال ۱۳۶۹ رودبار و ۱۳۸۲بم:
سبب شد ۳۴۰ معدن با ارزش زیر زمینی در ایران توسط ماهواره ها ردیابی و ۸ حوزه بزرگ نفتی و ۱۲ حوزه وسیع گازی نیز بر اثر جابجایی سطوح زیرین زمین قابل بهره برداری شود.
 
با این دو زلزله منابع آب زیر زمینی به سمت سطح و با شیب ملایم بسمت کویر مرکزی حرکت کند. یعنی افزایش منبع آب در خشک ترین منطقه ایران.
زلزله یکی از قوانین طبیعی طبیعت است که با رعایت نکردن اصول پیشگیری تبدیل به مصیب و فاجعه می گردد.
زلزله ها در ایران گرچه تلفات و‌خسارات بسیار داشته (که آن هم مقصر ایرانی ها هستند) ولی باعث شده است که ایرانی ها بتوانند از انرژی گرمایی زمین بر اثر جابجایی گسل ها انرژی پاک بدست آورند (مانند مشکین شهر) اما نیوزلند توانسته روشنایی ۵۰ شهر را تامین کند ولی ایرانی ها هیچ استفاده گسترده ای از آن نتوانسته اند بکنند.
منبع : تماشاچی

نظرات

user

بازم مثل همیشه عالی این زلزله میتونست سبب خیر باشه اگر نکات ایمنی رو در ساخت و ساز رعایت میکردیم زلزله بم از همشون بهتر بوده

پاسخ دادن
user

بسیار عالی بود ممنون از مدیریت

پاسخ دادن
user

منبع؟؟؟

پاسخ دادن
user

https://sciencing.com/do-earthquakes-positively-affect-environment-8761480.html

پاسخ دادن
user

یکی از منابع رو براتون گذاشتم . از چند منبع مختلف جمع آوری شده این مطلب . شما کافیه توی گوگل سرچ کنین : positive effects of earthquake .

پاسخ دادن