نکات خرید کفش فوتبالی مناسب + ویژگی ها

نکات خرید کفش فوتبالی مناسب + ویژگی ها
همواره علاقه مندان به فوتبال و آنهایی که این رشته را به صورت عملی بازی می کنند با این سوال مواجه بوده اند که چه کفش و با چه ویژگی هایی برای آنها مناسب است؟ برخی به برند اهمیت می دهند برخی به ظاهر کفش و برخی نیز به قیمت! در ادامه به بررسی نکات و ویژگی های خرید یک کفش فوتبالی خوب می پردازیم.

 
کفش های مدرن بازیکنان فوتبال، شباهت زیادی به کفش های دونده های دو میدانی پیدا کرده و تا حد امکان سبک و بدون لبه ساخته می شوند؛ شرکت اسیکز در این زمینه پیشرو است.
البته که کفش ها برای محافظت از پاها در بازی خشن فوتبال استفاده می شوند اما در برخی لحظات بازی نیز باید حس پا برهنه بازی کردن به بازیکن دست بدهد تا بتواند تمام مهارت خود را در زمین به نمایش بگذارد به طوری که با کوچکترین تماس کفش با هر سطح از توپ بتوان جهت ان را تغییر داد.
 
 

ویژگی های یک کفش خوب

همانطور که در بالا اشاره شد، کفش های جدید فوتبال سبک تر ساخته می شوند و این سبکی سبب می شوند بازیکنان از سرعت و چابکی بیشتری در زمین مسابقه برخوردار باشند. به طور کلی شرکت های سازنده کفش های فوتبال دو موضوع مهم را در ساخت کفش همواره مد نظر قرار می دهند:
• سبکی، سرعت • راحتی و میزان محافظت از پا
 
که هر کدام از این رویکردها مزایا و معایب خاص خود را دارد. شرکت پوما در کفش های جدید خود به طور خاص این دو دسته را از هم جدا کرده و کفش های خود را به دو دسته قدرتی و سرعتی طبقه بندی کرده است که با نام Evo Speed و Evo Power شناخته می شوند.
 
 

مواد بخش بالایی کفش

معمولا از چرم برای بخش بالایی کفش استفاده می شود چرا که باعث می شود پای شما درون کفش تنفس کند و استفاده از این نوع کفش ها در هوای بارانی نیز به بازیکنان کمک می کند چرا که اگر جنس قسمت بالایی کفش چرم نباشد، آب به آن قسمت جذب می شود و باعث افت کیفیت بازی بازیکن می شود اما چرم آب را به خود جذب نمی کند و بازیکن هیچ مشکلی در بازی در روزهای بارانی یا برفی نخواهد داشت.
 

مکانیزم کنترلی

هر چه کفش سبک تر شود، ماده مورد استفاده برای ساخت آن نیز منعطف تر است. در برخی شرایطف هر چه کفش شما منعطف تر باشد، برای بازیکن یک مزیت به شمار می رود. به عنوان مثال در کورس های سرعتی با بازیکن حریف و یا صحنه هایی که نیاز به عکس العمل سریع یا چرخش سریع احساس می شود، نیاز به کفش منعطفی است که فیت پا باشد. بسیاری از کفش های از یک ماده نرم در درون کفش و یک پوشش ترموپلاستیک در سطح بیرونی آن استفاده که ساختار قالب کفش را شکل می دهد. این مواد بیشتر در نواحی پاشنه کفش و مچ پا به کار می رود.
 

طراحی

 
سه نوع طراحی کلی برای کفش های فوتبال در نظر گرفته شده است که عبارتند از:
• کفش برای زمین های سفت • کفش برای زمین های شل و نرم • کفش های سالنی
هر یک از این کفش ها ویژگی های خاص خود را دارند و برای زمین مروبطه کاربرد دارند؛ اگر بازیکنی برای بازی در زمین سفت از کفشی غیر از کفش های مخصوص بازی در زمین سفت استفاده کند، قطعا دچار مشکل خواهد شد. کفش های سبک و نازک برای بازی در زمین های نرم و شل مناسب هستند و اگر در زمین های سفت از آنها استفاده شود منجر به مصدومیت می شود.
 

آیا استفاده از کفش صحیح منجر به جلوگیری از مصدومیت می شود؟

در ساخت کفش های مدرن فوتبالیست ها، عملکرد بازیکن در درجه اول اهمیت قرار گرفته است و قبل ازاینکه به طراحی و یا میزان مصدومیت توجه شودبه عملکرد بازیکن در ساخت کفش توجه می شود. به عنوان مثال برای بازیکنان جوانی که در سن رشد قرار دارند، برخی کفش ها احتمالا به ماهیچه ها و مفاصل آنها فشار وارد کند و آنها نسبت به این موضوع بی توجه باشند. این جزو موارد مهمی است که بازیکنان باید به آن توجه کنند.
 

درد در ناحیه ران،پاشنه، ساق پا

اگر به هر دلیلی در آشیل پا، زانو یا همسترینگ یا ماهیچه های دو سر ران درد احساس می کنید، می توانید با انتخاب یک کفش مناسب در حین اینکه بازی می کنید، درد آنها را تسکین دهید. کمپانی اسکیز با توجه به مطالعاتی که انجام داده است 10 میلی متر به قسمت پاشنه پای کفش اضافه کرده تا فشار به زانو و ران کاهش یابد. اگر در این نواحی احساس درد می کنید، می توانی دبه طور دستی نیز قسمت پاشنه کفش خود از هر برندی را کمی بالا بیاورید.
اگر به طور مداوم دچار مصدومیت از ناحیه پاشنه می شوید بهتر است کفش های محافظتی خاصی که برای این منظور طراحی شده اند را بپوشید. این کفش ها نیروی وارد به پاشنه پای شما را بالانس می کند. کفش های آدیداس، ACE و نایک مدل های مختلفی از این قبیل دارند که می توان به مدل مرکوریال سوپرفلای و ماگیستا اوبرا اشاره کرد.
 

نکات خرید کفش فوتبالی خوب

 
• برای خرید کفش فوتبال، حتما جوراب هایی که با آنها قرار است فوتبال بازی کنید را به پا داشته باشید. • اگر با توپ خاصی تمرین می کنید، توپ خود را نیز به مغازه ببرید و وقتی کفش را به پا کردید به نقاط حساس توپ ضربه بزنید و راحتی خود در بازی با توپ را بسنجید. • کفش مناسب کفشی نیست که خیلی تنگ باشد بلکه می بایست کمی فضا برای آزادی عمل پا در کفش وجود داشته باشد چرا که در غیر انیصورت فشار زیادی به پا در حین بازی وارد می شود. • همواره با پای راست، کفش را تست کنید. • از خرید کفش های گشاد بپرهیزید چرا که باعث افت شتاب و سرعت شما می شوند. • اگر در کفش شما از چرم استفاده شده شاید به نظرتان بیاید کفش کمی بزرگ است اما این فقط یک اشتباه بصری است و مشکلی نیست. • اشتباه متداول این است که به امید اینکه پا بزرگ می شود، کفش های نیم سایز کوچکتر از اندازه واقعی پا خریداری می شود که امری اشتباه است. • با کفش جدید کمی راه بروید؛ در این مرحله است که راحتی، تنگی یا شلی کفش را احساس خواهید کرد. • پس از راه رفتن، کمی سرعت خود را افزایش دهید و عملکرد کفش را در حالت دویدن نرم تست کنید. • اکنون به سراغ توپ خود بروید و مکانی در مغازه پیدا کرده با توپ به آن ضربه بزنید و نحوه راحتی و دقت شوت خود را بسنجید.
منبع : تماشاچی

نظرات

user

مرسی بابت مقاله کسی هم نفهمید تبلیغ اسیکس رو میکنین

پاسخ دادن