نکات مثبت و منفی جدایی فراز کمالوند از استقلال

نکات مثبت و منفی جدایی فراز کمالوند از استقلال
تماشاچی -جدایی فراز کمالوند از استقلال اتفاقی قابل پیش‌بینی بود. فراز برای بازسازی نشان مربیگری‌اش به یک سکوی تازه نیاز داشت. برای بازگشت به موقعیتی که بتواند پیشنهاداتی از لیگ برتر - مثل همین سایپا - داشته باشد، لازم بود که دوباره بگوید مربی است و فرصت تکرار این ادعا را به بهترین شکل در استقلال پیدا کرد.

فراز به استقلال نیامده بود که یک یا چند فصل دستیار فرهاد مجیدی باشد یا عنوان احترام‌برانگیز مدیر فنی را در کنار دستیاری مال خود کند. او خیلی زود پی مربیگری خود می‌رفت و پیش‌بینی این تصمیم فراز آسان بود. بعید است که برای فرهاد مجیدی هم جدایی فراز غیرمنتظره باشد. فرهاد برای آغاز کار دوباره‌اش در استقلال به همکاران مؤثری نیاز داشت و تشخیصش این بود که بر خلاف مشاوره‌های پنهانی گذشته، این‌بار فراز را در کنار خود روی نیمکت داشته باشد.

فراز در استقلال مؤثر بود و نقش فنی داشت؟ بله، حتماً. این را سختگیرترین منتقدان انتخاب فراز برای استقلال هم نمی‌توانند انکار کنند که فراز در استقلال نقش مهمی ایفا کرد و در تبدیل آن تیم ویران از نظر فنی به این تیمی که توانست در آسیا نمایش تحسین‌برانگیز را به تصویر بکشد، نقشی بیشتر از یک دستیار داشت. این باور امروز وجود دارد، حتی اگر درباره‌اش اغراق شود.

فراز سعی کرد درباره نقش خود اغراق کند؟ بله، حتماً. این شگرد یک مربی است که بتواند جلوه‌ای مؤثر از نقش خود را به چشم دیگران بیاورد. فراز در این کار موفق بود، حتی در مقاطعی توانست فرهاد مجیدی را زیر سایه خود ببرد، اگرچه نمی‌دانیم این سایه چقدر واقعی بود یا نبود.

فرهاد از جدایی فراز استقبال کرده است؟ احتمالاً بله. فرهاد می‌دانست که یک همکاری طولانی با فراز در استقلال می‌تواند برای موقعیت حرفه‌ای خودش نیز مضر باشد. این حرف‌ها که فراز نقش فنی مهم‌تری نسبت به فرهاد دارد، همه جا شنیده می‌شد و فرهاد از شنیدنش نمی‌توانست خوشحال باشد. تأکیدهای فراز به اینکه کار، کار آقا فرهاد و حرف، حرف آقا فرهاد است نیز گره این داستان را باز نمی‌کرد.

در خبرها خوانده‌ایم که دستیار بعدی فرهاد مجیدی شاید یک مربی خارجی باشد. به دلیل ممنوعیت استخدام مربی و بازیکن خارجی در فوتبال ایران، شاید باشگاه استقلال با دور زدن قانون مربی خارجی را استخدام کند و برای او کارت شرکت در مسابقات را از سازمان لیگ نخواهد اما اینکه دستیار اول روی نیمکت کنار مربی نباشد نیز خود یک ماجرا و دردسر تازه است. این می‌تواند اعتراض تیم‌های رقیب را هم در پی داشته باشد. در میان مربیان ایرانی نیز بازگشت مجید نامجو مطلق به استقلال یا حضور پیروز قربانی و سهراب بختیاری‌زاده احتمالاً تصمیم باب میل فرهاد مجیدی نیست. باید منتظر ماند و دید که فرهاد در این‌باره چه تصمیمی می‌گیرد. تصمیم‌گیری برای او آسان نیست.

استقلال در نمایش‌های آینده خود چالش تازه‌ای هم دارد، اینکه لغزش‌های فنی به جدایی فراز کمالوند ربط داده شود و فرهاد از این منظر دچار یک مسأله تازه شود. روی دیگر سکه هم این است که استقلال بدون حضور فراز نمایش‌هایی موفق را در لیگ برتر روی صحنه ببرد که هیچ‌کس یادی از ماجرای جدایی کمالوند نکند و این چه بسا می‌تواند پایانی جذاب‌تر در این فصل برای فرهاد باشد.
 
منبع : تماشاچی

نظرات