حفظ زوج مخوف خط حمله، کلید قهرمانی استقلال در آسیا

حفظ زوج مخوف خط حمله، کلید قهرمانی استقلال در آسیا
تماشاچی -تیم فوتبال استقلال از نظر هجومی در کنار پرسپولیس بهترین تیم مرحله گروهی لیگ قهرمانان لقب گرفت. هرچند شاگردان مجیدی در بخش دفاعی خود شرایط مناسبی نداشتند و در مجموع 8 بار دروازه خود را به روی مهاجمان حریف باز شده دیدند اما خط آتش آبی‌ها به خوبی در این تورنمنت فعال بود و توانست علاوه بر صعود از گروه تصویر امیدوار کننده‌ای برای آینده پدید آورد.

استقلال به یقین با سخت‌ترین حریف مرحله یک هشتم نهایی مواجه شده است و شاید حتی اگر به پرسپولیس برمی‌خورد به اندازه بازی با الهلال کارش برای صعود از مرحله بعد دشوار جلوه نمی‌کرد. در واقع استقلال که در سخت‌ترین گروه ممکن قرار گرفته بود (امتیاز تیم‌های دوم و سوم این واقعیت را به اثبات می‌رساند) حالا نیز در مرحله یک هشتم نهایی با پرآوازه‌ترین تیم غرب آسیا مصاف خواهد داد.

استقلال در سال‌های حضور خود در لیگ قهرمانان آسیا البته بارها با این رقیب مصاف داده و حتی سابقه پیروزی در ریاض مقابل الهلال را هم دارد اما آنچه استقلال را در شرایط فعلی تا حدی برتر از حریف جلوه می‌دهد برخورداری از تیمی هجومی‌تر است که همه تیم‌های مرحله گروهی را از دم تیغ گلزنی خود گذراند و شکی نیست اگر همین بازیکنان حفظ شوند، فرهاد مجیدی و همکارانش با دستی باز این تورنمنت را ادامه خواهند داد.

نقش محوری قایدی و دیاباته در مرحله گروهی
شکی نیست که در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا مهدی قایدی و شیخ دیاباته نقشی کلیدی در موفقیت استقلال داشتند. قایدی با گلزنی‌ها و موقعیت‌سازی‌های خود به واقع بهترین بازیکن تیمش در این تورنمنت بود و شیخ دیاباته نیز پشت سر او یکی از مهم‌ترین بازیکنان استقلال به حساب می‌آمد. در همین نبرد آخر با الشرطه از زمانی که دیاباته از ترکیب استقلال بیرون رفت، استقلال دچار افت بسیاری شد و عملاً برای سازماندهی حملات خود روی دروازه حریف با مشکل مواجه بود. دیاباته در بازی‌های قبل نیز هرگاه در ترکیب حضور داشت به خوبی توانست خط حمله تیمش را به تحرک جدی وا دارد. هر چند که نباید فراموش کنیم او در کنار خود مکمل بزرگی همچون قایدی را دارد که به واقع اگر شماره 10 نیز در استقلال نباشد پای دیاباته هم لنگ خواهد زد. در واقع دیاباته و قایدی لازم و ملزوم هم هستند و حضور توأمان آنها خط حمله استقلال را بسیار رعب‌آور خواهد کرد.

حال تصور کنید 4 ماه دیگر یکی از این دو بازیکن به هر دلیل در استقلال نباشند، آیا فرهاد مجیدی می‌تواند با آسودگی خیال به پیروزی مقابل الهلال عربستان دل ببندد؟ شاید برخی جریان‌ها از حالا قصد داشته باشند با نزدیک کردن امین قاسمی نژاد تا حدی جدایی احتمالی قایدی یا دیاباته را از استقلال توجیه پذیر و عادی جلوه دهند اما بی‌تعارف هیچ بازیکنی اکنون کیفیت قایدی و دیاباته را ندارد و حتی قاسمی نژاد نیز اگر به خدمت گرفته شود، قادر نیست مانند دیاباته در خط حمله استقلال عمل کند.

بنابر این مدیران باشگاه استقلال باید همین امروز تکلیف این دو بازیکن را روشن کنند تا مجیدی با خیالی آسوده چشم به رقابت‌های آتی در لیگ قهرمانان آسیا بدوزد. قایدی گرچه با استقلال تا سال 1402 قرارداد دارد اما حجم زیاد پیشنهاد‌های خارجی به این بازیکن بدون شک او را برای جدایی اغوا خواهد کرد و مدیران استقلال باید در راستای حفظ او اقدامات مالی مناسب را انجام دهند. دیاباته نیز آخر این فصل قراردادش با استقلال به اتمام می‌رسد و حضور او در استقلال فصل بعد منوط به عقد قرارداد جدید است که مدیران باشگاه استقلال باید به سرعت در این راستا قدم برداشته و شیخ را نیز برای فصل بعد در استقلال حفظ کنند تا مجیدی برای بازی با الهلال دغدغه فقدان ستاره نداشته باشد. ایضاً دیگر بازیکنان نیز اثرگذاری خود را دارند و باشگاه باید در راستای تمدید قرارداد آنها اقدام کند اما باید باور داشت که نقش این دو بسیار کلیدی‌تر بوده است.

پیشنهاد 700 هزار دلاری الغرافه رد شد  
تیم‌های متعددی از لیگ قطر خواهان جذب مهدی قایدی هستند. از جمله این تیم‌ها باید به باشگاه الغرافه قطر اشاره داشت که مذاکراتی هم با رابطان باشگاه استقلال داشته است. این باشگاه قدیمی قطری قصد داشت مهدی قایدی را با پرداخت 700 هزار دلار به خدمت بگیرد که باشگاه استقلال مخالفت کرده است. این مخالفت در حالی انجام شده که پیش‌تر گفته شده بود قایدی در ازای دریافت 2 میلیون دلار آزاد خواهد شد که با توجه به تأکیدات مجیدی باید دید آیا اساساً این انتقال در سال جاری امکانپذیر خواهد بود یا خیر؟!

 
 
منبع : تماشاچی

نظرات