متن کامل صحبت‌های دراگان اسکوچیچ در برنامه فوتبال برتر

متن کامل صحبت‌های دراگان اسکوچیچ در برنامه فوتبال برتر
تماشاچی -دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان با حضور در برنامه ”فوتبال برتر“ اظهار داشت: باید بگویم که من از عملکرد تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان راضی‌ام. آنها برتری خودشان را در این رقابت‌ها نشان دادند. امیدوارم که در بازی‌های آینده برتری تیم ملی را نشان دهیم. از اینکه اوضاع چطور پیش رفته رضایت کامل دارم. می‌دانیم که بازی‌ها فشرده برگزار می‌شوند و شرایط را سخت کرده است. فشار زیادی روی بازیکنان وارد شده، ولی تا الان همه چیز به نفع تیم‌های ایرانی بوده و خوب پیش رفته است.

وی ادامه داد: انرژی مثبتی که ایجاد شده همان چیزی است که من می‌خواهم و برای من مطلوب است. بازیکنان و اعضای کادر فنی به همراه فدراسیون یک تیم خوب را تشکیل دادیم، انرژی را که ایجاد می‌شود، جذب می‌کنیم و برای بازی‌های پیش رو استفاده می‌کنیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال خاطرنشان کرد: مثل همه افراد دیگر از کرونا حوصله‌ام سر رفته بود. من به‌عنوان مربی در زمین تمرین احساس بهتری دارم. محیط کار من زمین چمن است و خسته‌کننده است که آنجا نیستم. فکر می‌کنم در این فاصله سه اردوی موفق داشتیم و خوب عمل کردیم. ما از اردوها استفاده کردیم تا بازیکنان را بهتر بشناسیم و ایده‌های جدیدی را ایجاد کردیم. همچنین از سیستم‌های جدید در تیم ملی استفاده کردیم و بازیکنان کارهایی را که خواسته بودیم، به خوبی انجام دادند. برای بازی‌های پیش رو قدم‌های مثبتی برداشتیم.

اسکوچیچ درباره اردوی نوروزی تیم ملی و بازیکنان جدید دعوت شده به این تیم یادآور شد: شغل مربی تیم ملی خیلی از این لحاظ سخت است که در فرصتی کوتاه باید ایده‌هایش را به تیم ملی منتقل کند. در این اردو ما چند روز فاصله داشتیم و می‌توانستیم به بازیکنان بگوییم که چه در فکرمان است و در آینده از آنها چه چیزی می‌خواستیم. شرایط ما متفاوت با گذشته است. قبلاً مربیان بدون کرونا بازی‌های بیشتری برگزار می‌کردند، ولی ما در روزهای فیفا دست‌مان بسته‌تر از قبل بود و بیشتر می‌خواستیم از این شانس استفاده کنیم که بازیکنان را امتحان کنیم که برای ما مشکل‌ساز شد. فکر می‌کنم ما از فرصت‌مان بهینه استفاده کردیم، سیستم‌مان را هم تغییر دادیم، ولی با تغییر سیستم حرکات‌مان در زمین ثابت ماند. من طوری برنامه‌ریزی کردم که بازیکنان به خوبی متوجه منظورمان شوند.

وی راجع به اینکه تغییر سیستم‌ تیم ملی ممکن است بازیکنان را اذیت کند، گفت: می‌دانید اگر ما سه بازی دوستانه انجام می‌دادیم می‌توانست در حالی که به ما کمک می‌کند، مضر هم باشد. چون چیزی که پنج یا هفت ماه پیش اتفاق افتاده، ارزش خودش را حفظ کرده است، ولی مطمئناً چیزی که در این اردو دیدیم، ارزشش بیشتر است، چون امکان دارد بازیکنان را کامل در اختیار نداشته باشیم و برخی از آنها مصدوم شوند. در هر اردو بازیکنان را در همان مقطع نگاه می‌کنیم، چون یک یا دو بازی برای ما خیلی فرق نمی‌کرد. ما سه اردو برگزار کردیم و فکر می‌کنم بازیکنان می‌دانند من از آنها چه می‌خواهم. کار ما شبیه باز کردن پنجره بود تا یک هوای تازه به تیم ملی بیاید و یک هوای قدیمی هم خارج شود. یکسری از چیزها سر جایش نبود و باید به من اجازه بدهید کارم را آنطور که درست است، پیش ببرم. درست است که من اهل کرواسی هستم، ولی خیلی سال است که در ایران هستم، ذهنیت اینجا را می‌شناسم، رفتار بازیکنان، نوع واکنش آنها و نقاط ضعف و قوت‌شان را هم خیلی خوب می‌دانم. مهم این است که در این زمان به آنها نشان دهم که چه انتظاری از آنها دارم.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران ادامه داد: من اگر این شانس را داشتم که هر روز با بازیکنان تیم ملی کار کنم، خیلی خوشحال می‌شدم. الان خیلی سخت است که بازیکنان را در تیم ملی داشته باشیم، حتی در اردوی گذشته نصف بازیکنان را به خاطر کرونا در اختیار نداشتیم. بعضی از بازیکنان در قرنطینه بودند، برخی دیگر مصدوم، به خاطر همین سخت بود که همه بازیکنان را داشته باشیم. ما نمی‌خواستیم بازی بی‌هدفی داشته باشیم. در اردوی آخر تمرکز کامل در بازی داشتیم و مقابل ازبکستان و بوسنی دو روز فرصت داشتیم. در اردوی اول ما دو بازی ترتیب داده بودیم، ولی 24 ساعت قبل از بازی با مالی همه چیز کنسل شد. برخی تیم‌ها در این مدت چهار بازی ترتیب داده بودند.

اسکوچیچ یادآور شد: همه جای دنیا وقتی بازیکنان بازی دوستانه انجام می‌دهند به جدیت بازی رسمی نمی‌گیرند، ولی تیم ما کیفیتش را حفظ کرد. ما ایده‌های جدیدی را امتحان کردیم، ولی نتیجه خوبی هم گرفتیم. به صورت کلی از این اردو خیلی راضی هستم.

وی درباره اینکه در اردوی آخر از بازیکنان جدیدی در برخی پست‌ها مثل دفاع راست استفاده کرد، تأکید کرد: من دوست دارم که نقد شوم و همه ایده و نظر بدهند. بعد از بازی با بوسنی مربی سابق تیم یوگسلاوی و ژاپن، آقای اوسیم با من صحبت و توصیه کرد و گفت که هیچ وقت نمی‌توانی همه را راضی کنی و باید راه خودت را بروی. من هم سعی کردم به توصیه او عمل کنم. من مطمئنم که بیش از هر کسی در ایران وقت گذاشته‌ام و آنالیز کردم. مطمئن باشید انتخاب‌مان برای بازی‌های رسمی بدون مشکل خواهد بود. من به دنبال دفاع راست بودم. مدافع راست باید بازیکنی باشد که در دفاع و حمله به تیم کمک کند. در ایران بعضی بازیکنان هستند که در دفاع شرکت نمی‌کنند. در تیم ملی هم پست‌هایی داریم که بازیکنانی در کلاس جهانی داریم و در برخی پست‌ها اینطور نیست که این موضوع هم طبیعی است. ما دنبال این هستیم که یک تیم خوب شکل دهیم. این مهم نیست که از بازیکنی که ذاتاً برای یک پست ساخته شده است، استفاده کنیم. ما مجبور شدیم که در بخش هجومی از خودگذشتگی داشته باشیم. این کار توازن ما را به هم ریخته بود. من تلاشم این است که تیمی را بسازم که شکل یک تیم باشد، کاری که قبلاً اینطور نبود.

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان درباره کمبود بازی تدارکاتی و زمان کم برای شناخت 11 بازیکن اصلی گفت: من به هواداران احترام می‌گذارم. من بازیکنی را به خاطر حضور در استقلال و پرسپولیس دعوت نمی‌کنم. من بهترین‌ها را دعوت می‌کنم و در بازی‌های دوستانه ایده‌های جدید را امتحان می‌کنم و باهوش خواهم بود. نمی‌خواهم الان راجع به مشکلات تیمم صحبت کنم و دستم را رو نمی‌کنم. ترجیح می‌دهم روی مشکلات کار کنم. مسلم است که در بخش هجومی خیلی خوب هستیم و در بخش‌های دیگر باید کار کنیم. من کسی هستم که انتظاراتم بالاست و البته من در باد این چند برد دوستانه نمی‌خوابم و می‌دانیم که چه کار کنیم و همان کار را هم می‌کنیم.

دراگان اسکوچیچ فوتبال برتر میثاقی

اسکوچیچ درباره برگزاری بازی‌های تیم ملی در بحرین اظهار کرد: این کار ناعادلانه است. من این انتظار را داشتم و باید از تلاش فدراسیون تقدیر کنم که سعی کردند این تصمیم تغییر کند. من مربی‌ای هستم که آماده هر کاری هستم. ما صبوری می‌کنیم ببینیم این کار حل می‌شود. رئیس جدید فدراسیون سعی کرده است انرژی جدیدی بیاورد و مشکلات را حل کند. بلندپروازی را در او شاهد بودم و سعی می‌کند مشکلات حل شود و بهترین شرایط را برای تیم ملی بسازد. حریفان ما هر جایی که بازی باشد راهی جز مواجهه با ما ندارند. تیم‌های ایرانی ارزش‌شان را نشان داده‌اند. ما اعتماد‌به‌نفس بالایی داریم و مطمئنم که خدا به ما کمک می‌کند، چون وقتی ما انرژی می‌گذاریم خدا به ما کمک خواهد کرد.

وی درباره انتخابات فدراسیون فوتبال و اینکه در این مدت کاری صورت گرفته است و  اینکه تیم ملی الان چه نیازی دارد، خاطرنشان کرد: مشکلات فراوانی وجود دارد. من در روزهای اخیر این موضوع را دیدم که چیزهای زیادی تغییر کرده است. اگر اوضاع همانطور که من دیدم پیش رفته است، شرایط برای تیم ملی خوب خواهد بود. مطمئنم که کار راحتی نیست. کوهی از مشکلات وجود دارد. پرونده ویلموتس هم هست. حتی مربیگری تیم ملی در این برهه کار راحتی نبوده است، ولی با تمام این مشکلات ما سعی کردیم کارمان را به خوبی انجام دهیم. در ملاقاتی که با رئیس فدراسیون داشتم جو خوبی وجود داشت.

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان درباره برگزاری اردوی تیم ملی در کیش گفت: ما قبل از بازی‌ها همه چیز را چک می‌کنیم و نمی‌گذاریم مشکلی پیش بیاید. ما قبل از اینکه به کیش برویم خودم حضور پیدا می‌کنم تا مشکلی نباشد. می‌دانم که تلاش می‌کنند که شرایط خوبی برای اردو به وجود بیاورند، ولی مطمئناً من اجازه‌ای نمی‌دهم که مشکلی در این مدت پیش بیاید.

اسکوچیچ درباره گذر از شرایط گذشته تیم ملی گفت: ما باید آگاه باشیم که امتیاز کمتری داریم و جایی برای اشتباه نداریم. باید هر کاری که از دست‌مان بر می‌آید انجام دهیم تا اشتباهاتی انجام ندهیم و شرایط بهتر شود.

وی راجع به آنالیز رقبای اصلی به ویژه بحرین و عراق تصریح کرد: ما همه بازی‌ها را دیدیم، البته چهار پنج سال بازی‌های ملی را پیگیر بودم. هم بازی‌های تیم ملی ایران و هم اینطور رقبایی که در پیش داریم. این را برای قبل از بازی‌های‌مان نگه می‌داریم. الان بازی‌های آسیایی را نگاه می‌کنیم و بعد از آن بازی‌های رقبای‌مان را آنالیز خواهیم کرد و آنالیز و تحلیل را نزدیک مسابقات می‌گذاریم. سوریه را به خاطر این انتخاب کردیم که شبیه به عراق و بحرین بازی می‌کند. من تمرکزم را روی تیم خودم می‌گذارم و مطمئنم که می‌توانیم موفق باشیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال در مورد اینکه برای انتخاب مدیر تیم ملی با او هماهنگ شده بود، گفت: البته که من در جریان بودم، ولی این انتخاب رئیس فدراسیون است. این کار با مسئولیت صورت گرفته است، مثل این مسئولیتی که من برای انتخاب دستیارانم دارم. مدیر تیم ملی منتخب رئیس فدراسیون است و من هم در کادر فنی‌ام دستیاران خیلی خوبی آورده‌ام. من با مدیر جدید تیم ملی ملاقات داشته و صحبت کرده‌ام. او روحیه کاملاً مثبتی دارد و حس می‌کنم کاملاً می‌تواند به ما کمک کند. البته ما اسم‌های بزرگ در دوران  انتخابات داشتیم، ولی اسم‌های بزرگ تضمینی برای موفقیت نیست. رئیس فدراسیون مسئولیت خاص خودش را دارد و من هم همینطور. همه ما می‌خواهیم کارهای مثبت انجام دهیم.

اسکوچیچ درباره عملکرد خوب سیدجلال حسینی در ترکیب پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا و اینکه آیا بحث حضور او در تیم ملی مطرح بوده است، عنوان کرد: او یک مثال از سختکوشی و کار سخت است. حسینی الگوی خوبی می‌تواند برای بازیکنان جوان باشد تا به او نگاه کنند که چطور مسیر حرفه‌ا‌ی‌اش را پیش برده است. من در انتخاب بازیکنان تیم ملی سعی می‌کنم تصویر کلان‌تری را ببینم. این بهترین چیزی است که می‌توانستم درباره او بگویم. الان درست نیست که از بازیکنان اسم ببرم. احترام به همه بازیکنان دارم و مطمئنم که بازیکنان جوان‌تر باید به سیدجلال نگاه کنند تا ببینند مسیر حرفه‌ای‌اش را چطور پیش برده است.

وی درباره حضور وریا غفوری و رامین رضاییان در پست دفاع راست، خاطرنشان کرد: من دنبال یک دفاع راست هستم. دفاع راستی که گل بزند، البته خوب است و خیلی خوشحال می‌شوم که گل بزند، ولی وظیفه دفاع راست چیز دیگری است. اگر از کسانی که اسم بردید یا حتی بازیکنان دیگر، طوری بازی کنند که هم در دفاع فضای پشت‌شان پوشش بدهند و اجازه ندهند بازیکن حریف از پشت سرشان حرکت کند، یک اتفاق خوب است. احترام من برای همه بازیکنان است، انتخاب من برای دفاع راست این است که دفاع باشد و اگر در هجوم شرکت کرد خوب عمل کرده است، ولی اگر در میانه راه سردرگم باشد خوب نیست.

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان راجع به این موضوع که برای انتخاب دروازه‌بان یا مهاجم دردسری شیرین دارد، گفت: بله دردسری شیرین دارم، ولی بعضی وقت‌ها به من می‌گویند چرا یک مهاجم را دعوت نکرده‌ام. ما نمی‌توانیم با شش مهاجم بازی کنیم. در بازی‌های انتخابی قبلی ما مشکل داشتیم. بازیکنانی با خصوصیت مشابه داشتیم و مجبور شدیم از یکسری چیزها بگذریم تا همه مهاجمان بازی کنند. من هدفم این است که تیم درست‌تری بسازم. طبیعتاً نمی‌توانم چهار مهاجم خوب را همزمان بگذارم و باید ببینم سیستم تیم چطور می‌شود. ما رقابت خوبی در دروازه داریم و قطعاً کسی را انتخاب می‌کنیم که بهترین باشد. برخی دروازه‌بان‌ها بازی می‌کنند و در فرم بهتری هستند، بعضی بیرون هستند و بعضی هم تجربه بیشتری دارند. ما باید تصویر کلان‌تر را ببینیم. ما مربی دروازه‌بان‌های باتجربه خیلی خوبی داریم و درباره تمام موضوع‌ها صحبت می‌کنیم.

اسکوچیچ در پاسخ به این پرسش که بازیکنی در لیگ قهرمانان آسیا بوده است که او را تحت تأثیر قرار بدهد، خاطرنشان کرد: الان که رقابت‌ها ادامه دارد نمی‌توانم نظر قطعی بدهم. فعلاً بازی‌ها را نگاه می‌کنیم. این را باید بدانید که تک‌تک بازی‌ها چه در لیگ و چه در لیگ قهرمانان را نگاه می‌کنیم و بازی از زیر دست‌مان رد نمی‌شود. از مربیان می‌خواهم که بازیکنان را بهتر آماده کنند که یک مسئولیت ملی است، چون ما چند روز قبل از مسابقات بازیکنان را در اختیار می‌گیریم و این مسئولیت تک‌تک مربیان است.

وی درباره این موضوع که در فاصله یک ماهه تا مسابقات تیم ملی خواسته‌ یا نیازی برای تیم وجود دارد، گفت: کسانی که من را می‌شناسند می‌دانند که هرچه در فکرم باشد صادقانه می‌گویم. من انرژی جدیدی دیدم. من اراده تغییر را دیدم و از شرایط و اتفاقاتی که می‌افتد، راضی هستم. اگر چیزی ببینم درست نیست واکنش نشان می‌دهم. می‌خواهم از تیم ملی و فوتبال ایران دفاع و محافظت کنم. مطمئن باشید اگر چیزی به نظرم بیاید صحبت می‌کنم، ولی همه چیز رو به جلو حرکت می‌کند. من آدمی نیستم اگر چیزی خراب باشد، ساکت بمانم. وقتی اوضاع پیش نرود مقصر سرمربی است. من به این موضوع آگاه هستم و تجربیاتی در این زمینه دارم. ما برای مسابقات تیم ملی فقط به برد فکر می‌کنیم. مردم فکر می‌کنند اگر یک بازی را مساوی کنیم چه می‌شود، اما من تمرکزم روی بازی‌هاست. ما بازی به بازی پیش می‌رویم و سعی می‌کنیم مشکلات را حل کنیم. ما تیم خوبی داریم و فکر می‌کنیم توانایی انجام کارهای بزرگ را داریم.

اسکوچیچ در پایان درباره سابقه میزبانی بد بحرین در سال‌های گذشته گفت: چیزی که مطمئنم این است که وقتی آنها به بازی با ما فکر می‌کنند  حس راحتی ندارند و آنها هم مطمئن هستند که ما سه بازی پشت سر هم را برده‌ایم و با تغییراتی که اتفاق افتاده و مربی جدیدی که آمده است، بازیکنان و ایده‌های جدید هم آمده‌اند و فکر می‌کنم اوضاع می‌تواند تغییر کند. من چیزی که می‌خواهم بگویم این است که تیم فوق‌العاده‌ای داریم و از هواداران می‌خواهم با انگیزه‌ای که به ما می‌دهند چهار برد به دست بیاوریم و به جام جهانی صعود کنیم.
 
منبع : تماشاچی

نظرات