اختصاصی | آنالیز فنی استقلال در بازی برابر الاهی عربستان

اختصاصی | آنالیز فنی استقلال در بازی برابر الاهی عربستان
تماشاچی -تیم فوتبال استقلال ایران در نخستین دیدار خود از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا 2021 موفق شد الاهلی عربستان را با نتیجه 5 بر 2 از پیش رو بردارد و با تفاضل گل بهتر نسبت به الدحیل بر صدر گروه C تکیه بزند.
شاگردان فرهاد مجیدی در این دیدار نمایش چشمگیری ارائه دادند و با ریتم بسیار مناسبی توپ را به گردش در آورند. دقیقا یکی از ایرادات استقلال محمود فکری، سرعت پایین پاسکاری میان بازیکنان بود و در برخی از مواقع این کار هواداران پای تلویزیون را کلافه می‌کرد. آبی‌پوشان در دیدار برابر الاهلی به نحو احسن توپ را به گردش درمی‌آورند و با سرعت مناسبی توپ را بین یکدیگر رد و بدل می‌کردند.

شاگردان مجیدی روی ضربات شروع مجدد هم با برنامه نشان دادند. گل اول استقلال روی یک ضربه ایستگاهی به ثمر رسید و گل دوم نیز با استفاده از یک ضربه کرنر به دست آمد. این مورد نشان دهنده تمرینات برنامه‌ریزی شده از سوی کادرفنی است و برای رقابت‌های این‌چنینی که به صورت فشرده برگزار می‌شود بسیار کارآمد خواهد بود. 

مهدی قایدی و فرشید اسماعیلی عملکرد چشمگیری برابر الاهی ارائه دادند اما مسعود ریگی بدون شک ستاره تیم استقلال بود. بازیکنی که گویا با روی کار آمدن دوباره فرهاد مجیدی کاملاً شکوفا شده و هر بازی از توانایی‌های جدید خود رونمایی می‌کند. سابقاً ریگی را با عملکرد تدافعی، توپگیری های به موقع و تکل های پی در پی می‌شناختیم اما در بازی استقلال برابر الاهلی دیدیم که شماره 6 آبی‌پوشان تا چه اندازیم تبحر در پاس‌های تک ضرب کوتاه و بلند دارد. در چند صحنه ریگی آنقدر زیبا منطقه بازی را عوض و تیم را از فشار خارج کرد که گویی مجتبی جباری در میانه میدان مشغول به بازی است.

از هماهنگی بالای زوج محمد نادری و مهدی قایدی در جناح چپ نیز نباید بگذریم. این 2 بازیکن جوان علاوه بر عملکرد انفرادی بی نظیری که ارائه کردند، نشان دادند تا چه حد با یکدیگر هماهنگ هستند و با نمایش درخشان خوش به بازیکنان جناح راست تیم‌های رقیب پیامی دلهره آور فرستادند.

اما با وجود نمایش درخشان و ویژگی‌های مثبت بسیار زیادی که در تیم استقلال دیده می‌شد چند نکته منفی هم قابل مشاهده بود و در صورت تکرار در بازی‌های بعدی ممکن است آبی‌پوشان را با چالش سختی روبه رو کند.
در ادامه به ذکر چند نکته منفی در بازی استقلال برابر الاهی خواهیم پرداخت:

اجازه شوتزنی به بازیکنان حریف
مهم‌ترین ایرادی که در عملکرد استقلال برابر الاهلی دیده می‌شد فرصت‌های بسیار زیاد شوتزنی بود که آبی‌پوشان در اختیار بازیکنان حریف می‌گذاشتند. بازیکنان الاهی 7 بار پشت محوطه جریمه استقلال به راحتی صاحب توپ شدند و اقدام به شوتزنی به سمت دروازه نماینده کشورمان کردند. اگر آن شوت بازیکن الاهلی که با اشتباه رشید مظاهری هم همراه بود به گل تبدیل می‌شد روحیه بازیکنان استقلال افت می‌کرد و مشخص نبود که در پایان چه نتیجه ای رقم خواهد خورد. 
در بالا از عملکرد درخشان مسعود ریگی تعریف کردیم اما نیاز است که هنگام حملات حریف یکی از هافبک‌های میانی به کمک ریگی برود و با ایجاد ترافیک پشت محوطه جریمه خودی اجازه شوتزنی به بازیکنان حریف داده نشود چرا که ممکن است در دیدارهای آتی تیم استقلال از این موضوع صدمه ببيند. 

جایگیری مدافعان میانی
در بازی استقلال مقابل الاهلی چند بار سیاوش یزدانی و عارف غلامی فضای کافی را در اختیار بازیکنان حریف قرار دادند تا دروازه رشيد مظاهری را تهديد کنند. گل دوم الاهلی روی همین عدم تمرکز و اشتباه در جاگیری مدافعان استقلال به ثمر رسید و از این جهت نیاز است تا غلامی و یزدانی روی آگاهی محیطی بیشتر تمرکز کنند. 

زوج وریا-میلیچ عالی اما آسیب پذیر 
هماهنگی وریا غفوری و هرویه میلیچ در جناح راست همانند هماهنگی نادری و قایدی در جناح چپ تحسین برانگیز بود اما در چند صحنه‌ غفوری و میلیچ خسته شده و در برگشت دچار مشکل می‌شدند. دقیقا روی ضربه پنالتی که الاهلی به دست آورد وریا در برگشت ضعیف عمل کرد و میلیچ هم به دلیل خستگی نتوانست پوشش مناسبی بدهد و مرتکب خطای پنالتی شد که البته کمی سختگیرانه به نظر می‌رسید. 
درک بالای وریا و میلیچ از بازی یکدیگر قابل تحسین است اما به دلیل سن و سال بالای این دو بازیکن، سمت راست استقلال در برخی از صحنه‌ها خسته و آسیب پذیر نشان می‌دهد و همانند جناح چپ این تیم نمی‌توانیم انتظار 90 دقیقه نمایش بی نقص را داشته باشیم.

 
منبع : تماشاچی

نظرات