اختصاصی | آنالیز فنی بازی پرسپولیس و نساجی

اختصاصی | آنالیز فنی بازی پرسپولیس و نساجی
تماشاچی -در دیداری از هفته بیستم مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران تیم پرسپولیس در ورزشگاه آزادی موفق شد نساجی مازندران را با نتیجه 2 بر صفر شکست دهد و موقتاً به صدر جدول صعود کند.
نمایش شاگردان یحیی گل محمدی در بازی با نساجی ما را به یاد دیدار پرسپولیس و ذوب آهن انداخت که در 30 دقیقه پایانی قرمزپوشان مشغول به دفاع در زمین خودی شدند و گل اول ذا دریافت نمودند. اما تنها تفاوت بزرگ دیدار پرسپولیس و نساجی با دیدار قرمزپوشان و ذوب آهن در اقدام به موقع کادرفنی پرسپولیس برای انجام تعویض در دقایق پایانی بود.

اگر در خاطرتان باشد در آنالیز بازی پرسپولیس و ذوب‌آهن (مشاهده اینجا) اشاره کردیم که دلیل از دست دادن 2 امتیاز طلایی توسط قرمزپوشان تعلل کادرفنی این تیم در انجام تعویض به موقع و صحیح بود و همین امر باعث شد دروازه پرسپولیس در دقایق پایانی باز شود. یحیی گل محمدی و حمید مطهری در بازی با نساجی این نکته را رعايت کرده و با انجام تعویض های به موقع نه تنها جلوی دریافت گل را گرفتند بلکه موجب رقم خوردن گل دوم شدند. دقیقاً هر سه یار تازه وارد پرسپولیس یعنی کامیابی‌نیا، عالیشاه و آل کثیر بودند که با همکاری خوب خود سبب به ثمر سیدن گل دوم قرمزپوشان به نساجی شدند.

در طرف مقابل تیم نساجی با هدایت ساکت الهامی توپ را در دو سوم ابتدایی زمین به خوبی به گردش در می‌آورد و در یک سوم هجومی سردرگم نشان می‌داد. در برخی دقایق پاسکاری بازیکنان نساجی کاملاً بیهوده به نظر می‌رسد و مشخص بود که آن‌ها طرح و برنامه خاصی برای ایجاد فرصت گلزنی ندارند.

در ادامه به بررسی نکات مثبت و منفی پرسپولیس و نساجی در این دیدار خواهیم پرداخت :

پرسپولیس 
نکات مثبت :
1- قدرت بالا در جناح چپ : تقریباً تمام حملات پرسپولیس از سمت چپ و با حضور مهدی ترابی و سعید آقایی طرح ریزی شد
2- گلزنی و ایجاد موقعیت از روی ضربات شروع مجدد 
3- سرعت بسیار بالا و برنامه داشتن روی ضد حملات
4- انجام تعویض های به موقع و تأثیر گذار : همانطور که در بالا اشاره کردیم گل دوم پرسپولیس روی همکاری کامیابی‌نیا، عالیشاه و آل کثیر به ثمر رسید که هر سه به عنوان یار تعویضی وارد بازی شده بودند

نکات منفی :
1- ضعف در دفاع راست : بر خلاف جناح چپ پرقدرت، تیم پرسپولیس در جناح راست بسیار ضعیف عمل کرد. این اتفاق نشان می‌دهد سیامک نعمتی و احسان پهلوان اصلاً زوج خوبی برای یکدیگر نیستند. هیچ موقعیتی با همکاری نعمتی و پهلوان شکل نگرفت و از طرفی هر 2 موقعیت خطرناک نساجی از جناح راست پرسپولیس ایجاد شد. 
2- عملکرد ضعیف وحید امیری و شهریار مغانلو : مغانلو مانند 2 بازی قبلی اصلاً انتظارات را برآورده نکرد و همچنین در جایگیری ها عملکرد قابل قبولی نداشت. وحید امیری نیز روز کم فروغی را سپری کرد و کمتر به یاد داریم این بازیکن تا این حد ضعیف ظاهر شود. شاید بازی در پست هافبک میانی در تیم ملی کمی امیری را دچار سردرگمی کرده است. 
3- افت کیفی در برخی دقایق بازی : افت کیفیت در برخی از دقایق بازی ممکن است برای بزرگترین تیم‌ها هم پیش بیاید اما نه با این حد اختلاف! قرمزپوشان در دقایقی از نیمه دوم آن‌قدر بد عمل کردند که انگار بازیکنی در زمین ندارند! 

بازیکنان شاخص :
محمدحسین کنعانی‌زادگان، مهدی ترابی، امید عالیشاه و عیسی آل‌کثیر 


نساجی 
نکات مثبت :
1- مالکیت توپ و دیکته کردن بازی به حریف در برخی از دقایق 
2- دوندگی چشمگیر بازیکنان 

نکات منفی :
1- وجود باگهای فراوان دفاعی : فاصله بین مدافعان نساجی بسیار زیاد بود و بازیکنان پرسپولیس به راحتی پاس در عمق می‌دادند. 
2- استفاده نکردن از مالکیت توپ : همانطور که در ابتدا اشاره کردیم بازیکنان نساجی در دقایقی از بازی کاملاً مالک توپ و میدان بودند اما در یک سوم هجومی برنامه خاصی نداشتند و با پاس‌های بیهوده فقط وقت را هدر می‌دادند. 
3- انجام تعویض های ناکارآمد : بازیکنان تعویضی نساجی نه تنها گره‌گشا نبودند بلکه باعث شدند تیم پرسپولیس گل دوم را نیز به ثمر برساند. 

بازیکنان شاخص :
سعید جلالی راد و حسن نجفی

 
احمد ضمیری 

​​​​

منبع : تماشاچی

نظرات