آن همه ادعا کجا رفت؟ این بود آنالیزتان آقای مطهری؟!

آن همه ادعا کجا رفت؟ این بود آنالیزتان آقای مطهری؟!
تماشاچی -روز گذشته پرسپولیس اولین شکست فصل خود را برابر آلومینیوم متحمل شد و شانس نزدیک شدن به رتبه‌های بالای جدول را از دست داد. علاوه بر شکست نکته منفی مهمی که در بازی پرسپولیس دیده می‌شد بی برنامگی این تیم در فاز تهاجمی و تدافعی بود و همچنین هافبک‌های این تیم نیز جریان بازی خارج بودند و دیگر از آن نمایش‌های مالکانه خبری نبود.
حدود دو هفته قبل بود که حمید مطهری، دستیار یحیی گل محمدی در برنامه فوتبال برتر از دانش بالای کادرفنی پرسپولیس سخن گفت و ادعا کرد آنالیز دقیقی از بازیکنان پرسپولیس و همچنین تیم‌های مقابل دارند.
اما در مقام عمل هرگز شاهد چنین چیزی نبودیم و پر واضح است که کادرفنی پرسپولیس نه آنالیز درستی از تیم خود دارند و نه قادر هستند تیم حریف را به خوبی آنالیز کنند. بازی‌هایی نظیر اولسان، ذوب‌آهن، نساجی، آلومینیوم و حتی بازی با فولاد  که پرسپولیس در آن پیروز شد از جمله دیدارهایی بودند که کادرفنی پرسپولیس کاملاً دچار اشتباه در چینش ترکیب تیم خود و همچنین شناسایی تیم حریف شدند.
مهدی شیری با آن حرکت درخشانی که در فینال آسیا انجام داد چطور می‌تواند برای پست دفاع وسط مناسب باشد؟ در فوتبال امروز دنیا اگر تیمی در پست دفاع وسط با کمبود بازیکن مواجه شود از هافبک‌های دفاعی برای پر کردن جای خالی مدافعان میانی استفاده می‌کنند. علاوه بر این کاملاً واضح است که فیزیک کمال کامیابی‌نیا به مراتب مناسب‌تر از فیزیک مهدی شیری برای بازی در پست دفاع وسط است. واقعاً کادرفنی پرسپولیس در آنالیز های خود به این مورد ساده پی نبردند و حتماً باید پس از دریافت 2 گل اشتباه خود را اصلاح می‌کردند؟
ما با امکانات محدود و زمان بسیار کم به خوبی تیم اولسان را آنالیز کردیم و به کادرفنی پرسپولیس هشدار دادیم که در آن بازی بهتر است از مهدی شیری استفاده نشود و همچنین هر سه هافبک مرکزی پرسپولیس (کامیابی‌نیا، نوراللهی و سرلک) باید برابر اولسان بازی کنند اما کادرفنی پرسپولیس با یک ترکیب اشتباه به مصاف تیم نه چندان قدرتمند کره‌ای رفتند و جام قهرمانی را به آن‌ها تقدیم کردند. جالب اینجاست که چند بازی طول کشید تا کادرفنی پرسپولیس به آنالیز ما ایمان بیاورند و در بازی مقابل استقلال از هرسه هافبک میانی خود استفاده کردند و نتیجه اش شد آن بازی زیبا.
جای تعجب است که مربیان ایرانی وقتی با یک ترکیب نتيجه ایده‌آل را می‌گیرند در تمام بازی‌ها از همان ترکیب استفاده می‌کنند و این کار کاملاً اشتباهی است. اصلاً نیازی نبود که در بازی با آلومینیوم تیم پرسپولیس سیستم بازی‌های قبلی را پیاده کند و بهتر بود شیری در ترکیب قرار نمی‌گرفت ، کامیابی‌نیا در پست دفاع وسط به کارگرفته می‌شد ، نوراللهی یک خط عقب می‌آمد و در پست اصلی خود و در کنار سرلک بازی می‌کرد، عالیشاه در پست وینگر قرار می‌گرفت و وحید امیری هم در کنار مهدی عبدی مشغول به بازی می‌شد تا با دوندگی خود مدافعان میانی آلومینیوم که روی زمین پر خطا هستند را وادار به اشتباه می‌کرد. 
آقای مطهری با چه سندی می‌گویند که تمرکزشان روی کارهای فنی است و آنالیز حریفان را با دقت انجام می‌دهند در حالی که در عمل اینطور نیست و پرسپولیس بازی به بازی نمایش‌های ضعیف‌تری ارائه می‌کند. برای مثال در بازی مقابل فولاد پرسپولیس در هر دو نیمه نتوانست در زمین فولاد به خوبی توپ را به گردش دربیاورد و هر دو گل این تیم روی اشتباهات بازیکنان فولاد به ثمر رسید. در بازی مقابل آلومینیوم هم شاهد این بودیم که تیم پرسپولیس برنامه خاصی برای رسیدن به دروازه حریف ندارد و فاصله بسیار زیاد خط هافبک با خط حمله کاملاً به چشم می‌آمد. این در حالی است که اگر کادرفنی پرسپولیس یک نگاه سطحی به بازی‌های قبلی آلومینیوم می‌انداختند به راحتی می‌توانستند راه‌های باز کردن دروازه شاگردان رسول خطیبی را پیدا کنند.
یک نمونه ضعف کاملاً آشکار از تیم آلومینیوم، تزلزل مدافعین میانی و هافبک‌های دفاعی این تیم روی پرس هاست و به راحتی می‌شود با یک فشار کوچک آن‌ها را به اشتباه وا داشت اما کمتر شاهد این بودیم مهاجم و خط هافبک پرسپولیس فشار لازم را روی آن‌ها بیاورند.

در نهایت باید به آقای مطهری بگوییم به جای زیبا حرف زدن واقعا به دنبال دانش فنی باشند تا در بازی‌های آینده به بن بست تاکتیکی نخورند.
منبع : تماشاچی

نظرات