اشتباه بزرگی که باعث شد استقلال قافیه را به پرسپولیس ببازد

اشتباه بزرگی که باعث شد استقلال قافیه را به پرسپولیس ببازد
تماشاچی -برای هواداران فوتبال به همان اندازه که قهرمانی تیم محبوب شیرین و لذت بخش است قهرمانی تیم رقیب بسیار تلخ و آزار دهنده است. از این رو قهرمانی های متوالی پرسپولیس در سالهای اخیر برای هواداران تیم های رقیب بسیار ناراحت کننده بود، علی الخصوص برای هواداران تیم استقلال
ناکامی‌های سالهای اخیر استقلال دلایل مختلفی دارد و ما در این گزارش می خواهیم به بزرگترین اشتباهی که مدیران مختلف استقلال در سال های اخیر مرتکب آن شده اند اشاره کنیم. 
به دور از تمام حواشی پیرامون قهرمانی های پرسپولیس و حرف و حدیث هایی که در این مورد وجود دارد، بیشتر سعی خواهیم کرد از بعد فنی و همچنین از از نظر مشکلاتی که درون باشگاه استقلال وجود دارد ، این مورد را بررسی کنیم.
همانطور که در سال های اخیر شاهد بودیم باشگاه پرسپولیس هم مانند باشگاه استقلال از مشکلات فراوان مدیریتی رنج برده  و برخی از مدیران نالایق، این باشگاه را به سوی نابودی سوق داده اند اما مهم‌ترین شانسی که باشگاه پرسپولیس نسبت به باشگاه رقیب داشت استخدام کردن یک مربی کاربلد به نام برانکو ایوانکویچ بود که باعث شد این تفاوت ها رقم بخورد. 
در طرف مقابل باشگاه استقلال نیز چنین سرمایه بزرگی را در میان پیشکسوتان خود داشت که از آن به خوبی بهره لازم را نبرد. بله منظور ما کسی نیست جز امیر قلعه نویی، سر مربی با دانشی که می‌توانست در نقش فرگوسن برای تیم استقلال ظاهر شود و برای سال های متوالی نیمکت آبی پوشان را بیمه کند.
شاید بسیاری از هواداران استقلال با این قضیه موافق نباشند و البته همین تفکر باعث شد که امیر قلعه نویی نتواند سال های متوالی روی نیمکت استقلال بنشیند اما آمار هیچ وقت دروغ نمی گوید و بد نیست با هم آمار سرمربیگری امیر قلعه نویی در تیم استقلال و همچنین سایر تیم های لیگ را مرور کنیم.

عملکرد قلعه نویی در استقلال
جالب است بدانیم تیم استقلال پس از حرفه ای شدن لیگ برتر سه بار قهرمان این رقابت ها شده که هر سه بار آن با امیر قلعه نویی بوده است. قلعه نویی دوبار هم قهرمانی جام حذفی را برای استقلال به ارمغان آورده است. بار اول در سال ۸۱ وی جانشین مرحوم پورحیدری شد و آن تیم نه چندان قدرتمند استقلال را قهرمان جام حذفی کرد و بار دیگر ویرانه تیم فیروز کریمی را در بهار ۸۷ تحویل گرفت و آن تیم را هم به مقام قهرمانی جام حذفی رساند. در فرمت جدید لیگ قهرمانان آسیا این امیر قلعه نویی بود که استقلال را تا نیمه نهایی این رقابت‌ها پیش برد، کاری که تاکنون از عهده هیچ کدام از مربیان استقلال برنیامده است. یادمان هست که قلعه نویی با استقلال چندین بار توانست تیم های عربستانی را در خاکشان شکست دهد. 
اما به غیر از این موارد در سایر سال ها قلعه‌نویی با رتبه دوم یا سوم فصل را با استقلال به اتمام رساند و فقط در سال آخری که در استقلال حضور داشت به مقام پنجم با این تیم رسید که باید اشاره کنیم تنها ۳ امتیاز با صدر جدول فاصله داشت و رکورد های نظیر ۱۷ بازی بدون شکست را نیز در لیگ سیزدهم ثبت کرد. از طرفی استقلال در آن فصل از جدایی مجتبی جباری،فرهاد مجیدی، پژمان منتظری و جواد نکونام بسیار ضرر کرد و قلعه نویی در این خصوص اظهار داشت پایه های تیم خود را در اول فصل از دست داده است. 
نکته جالب دیگر این است که از زمان حرفه ای شدن لیگ فوتبال ایران، تیم استقلال در سالهای بدون امیر قلعه نویی تنها دو بار توانسته قهرمان جام حذفی شود و افتخار خاص دیگری کسب نکرده است. 
با نگاه به این آمار جبهه گیری های عده ای از هواداران استقلال علیه امیر قلعه نویی بسیار غیرطبیعی به نظر می رسد. شاید این مورد به خاطر تبلیغات سایر کسانی است که به نیمکت استقلال چشم دارند و یا دانه درشت هایی وجود دارند که حضور فرد محبوب‌شان روی نیمکت استقلال منافعی برای آنها به همراه دارد.

عملکرد قلعه نویی در سایر تیم ها
در سایر تیم های لیگ برتر نیز امیرقلعه‌نویی آمار قابل قبولی دارد، وی با سپاهان در دو دوره متوالی قهرمان لیگ برتر شد و دو بار نیز تراکتورسازی را به مقام نایب قهرمانی رساند.وی در یک نیم فصل حضور در مس کرمان این تیم را نایب قهرمان لیگ کرد. قلعه نویی همچنین دو فصل پیش هم با ذوب آهن به نایب قهرمانی لیگ برتر دست یافت و فقط کافیست عملکرد تیم ذوب آهن در فصول قبل و بعد از حضور قلعه‌نویی را بررسی کنیم آنگاه به میزان اثرگذاری قلعه‌نویی پی میبریم. امیر قلعه سال گذشته نیز تنها با یک اختلاف امتیاز نسبت به پرسپولیس نتوانست با سپاهان قهرمان لیگ شود و در لیگ امسال هم تا قبل از بازی جنجالی و برگزار نشده مقابل پرسپولیس عملکرد خوبی با تیم سپاهان داشت.

ویژگی خاص مربیگری قلعه نویی
از لحاظ فنی و مدیریتی هم باید گفت قلعه نویی مربی موفقی است چراکه در جمع کردن یک تیم تبحر خاصی دارد.
وی همچنین بازیکنان بی شماری را به فوتبال کشور معرفی کرده است که برای نام بردن از آنها به یک لیست بلند بالا نیاز است.
از طرفی بازیکنانی نظیر عنایتی، برهانی،کیروش استنلی و عماد رضا تحت نظر قلعه نویی آقای گل لیگ برتر شده اند.
بد نیست به خاطر بیاوریم امیر قلعه نویی از آرش برهانی افت کرده یک گلزن تمام عیار ساخت و باعث شد این بازیکن جان تازه ای بگیرد.
در اکثر سال ها تیم های تحت اختیار امیر قلعه نویی آمار بهترین تیم تهاجمی و همچنین بهترین تیم دفاعی را ثبت کرده اند که خود نشان از بار فنی بالای این مربی دارد.

ضرر مالی باشگاه استقلال از این قضیه
حضور متوالی قلعه نویی روی نیمکت استقلال میتوانست از لحاظ مالی هم به این باشگاه کمک کند و باعث میشد این دلارهایی که مدیران استقلال در این سال ها صرف مربیان خارجی و داخلی کردند در جاهای حیاتی هزینه کنند. 
نبود زمین چمن مناسب،بدعهدی در پرداخت مطالبات بازیکنان و عدم رسیدگی به فوتبال پایه مهم ترین مشکلاتی است که برای این باشگاه بزرگ به دلیل هدر دادن سرمایه در این سال ها به وجود آ است.
حضور ثابت مربی با تجربه باعث می شد هواداران استقلال اکنون نگران بسته شدن پنجره نقل و انتقالات و همچنین کسر امتیاز به دلیل شکایت مربیان و بازیکنان خارجی، نباشند.

نقش هواداران چیست؟
این که بگوییم هواداران یک تیم در ناکامی های آن سهم زیادی دارند شاید درست نباشد اما هوشیاری و بازی نخوردن یک هوادار می تواند در موفقیت های تیم محبوب تاثیر به سزایی داشته باشد.
به یاد داریم مربیانی را که با استفاده از هزینه های زیاد و تبلیغات فراوان و تنها با چند پیج اینستاگرام و کانال تلگرامی توانستند به نیمکت تیم بزرگ استقلال برسند اما در عمل ثابت شد چیزی برای گفتن ندارند.
پس بهتر است بیشتر به گذشته رجوع کنیم و آمار و حوادث اتفاق افتاده را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهیم.
منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه