توضیحات کرمانشاهی پس از اعتراف به خراب کردن رکورد تاریخی پرسپولیس

توضیحات کرمانشاهی پس از اعتراف به خراب کردن رکورد تاریخی پرسپولیس
تماشاچی -در فصل هجدهم لیگ برتر فوتبال ایران تیم پرسپولیس می‌توانست به یک رکورد رویایی در تاریخ لیگ برتر دست یابد و بدون شکست قهرمان این رقابت‌ها شود اما قضاوت بسیار بد کرمانشاهی، داور آن مسابقه، باعث شد رکورد بی نظیر پرسپولیس خراب شود. جالب اینجاست که پس از گذشت یک سال و نیم کرمانشاهی در برنامه زنده اعتراف کرد که یک پنالتی ناحق به ضرر پرسپولیس اعلام کرده است و حالا در مصاحبه‌ای بیشتر راجع به خراب کردن رکورد پرسپولیس توضیح می‌دهد :
شهر را به هم ریختی!؟ فکر می‌کردیم داوران ممنوع‌المصاحبه هستند...
ما معمولا مصاحبه نمی‌کنیم...
ولی هر وقت مصاحبه می‌کنید شهر به هم می‌ریزد...
نه چیز خاصی نبود، فکر می‌کنم بیشتر حرفی که همکارم اکبریان درباره بازی استقلال و نفت آبادان زد جنجالی شد.
یادمان می‌آید آن بازی اهواز را با شرایط بدی قضاوت کردی...
دقیقا، مهدی زارع عکاس رسانه‌های ورزشی می‌تواند شهادت دهد چه شرایط بدی در اهواز داشتیم.
انگار به جای رختکن، روی نیمکت ذخیره‌ها لباس عوض کردید؟
کاش فقط همین بود، نمی‌دانید چه بلایی سرمان آمد. به خاطر شایعه بمب‌گذاری به اتوبوس تیم‌ها اجازه ورود به ورزشگاه را نمی‌دادند. به خود هم گفتند احتمالا بازی برگزار نمی‌شود. چند بار به رختکن رفتیم و برگشتیم. برق ورزشگاه قطع بود. از یک طرف مسئولان ورزشگاه می‌گفتند امکان برگزاری بازی وجود ندارد و از طرف دیگر سعید فتاحی تاکید داشت حتما باید بازی برگزار شود. همین شد که روی نیمکت ذخیره‌ها لباس عوض کردیم. چند بار گرم کردیم، دوباره بدنمان سرد شد. همانجا بود که به عکاس کنار زمین گفتم امروز خدا به من رحم کند با این اتفاق‌هایی که افتاده اصلا تمرکز ندارم.
شنیدیم همانجا گفته بودی بهتر است بازی را قضاوت نکنی؟
نه امکان اینکه بازی را قضاوت نکنم وجود نداشت. اگر به هر دلیلی می‌گفتم نمی‌توانم داوری کنم جنجال بزرگ‌تری درست می‌شد. فقط گفتم اگر انتخاب با من بود، امکان نداشت اجازه می‌دادم بازی برگزار شود. داور اولین چیزی که برای قضاوت نیاز دارد آرامش و تمرکز است. در اهواز نه آرامش داشتیم و نه تمرکز! شرایط قبل از بازی طبیعی نبود، فکر کنم همانجا یک مصاحبه هم با عکاس کنار زمین انجام دادم و گفتم اصلا روحیه خوبی ندارم و خدا امروز را به خیر بگذراند.
بعد از اعتراف در برنامه رشیدپور، اعلام شد کمیته داوران دستور داده دیگر مصاحبه نکنید؟
من کلا اهل مصاحبه نیستم. آن حرف‌ها را هم خیلی اتفاقی زدم. قرار بود ماجرایی که در بیمارستان اتفاق افتاد را تعریف کنم که کار به قضاوت بازی کشیده شد. خودم هم معتقدم بهتر است داوران درباره قضاوتی که داشتند حرف نزنند. هرچیزی بگوییم، یک داستانی درست می‌شود. به خصوص این روزها که فوتبال تعطیل است. الان هم که دیگر آب از سرمان گذشته (خنده).
واقعا هرجا می‌روی درباره آن بازی و پنالتی حرف می‌زنند؟
راستش نه به آن شدت که در برنامه رشیدپور گفتم. یک کم پیاز داغش را زیاد کردم (خنده)، ولی اغلب هواداران پرسپولیس هروقت من را می‌بینند می‌گویند رکورد قهرمانی بدون شکست تیم ما را با همان پنالتی خراب کردی.
زمان به عقب برگردد آن پنالتی را نمی‌گیری؟
ببینید آن لحظه تشخیص من پنالتی بود. در جریان بازی هر تشخیصی که بدهم سوت می‌زنم. شاید به عقب برگردیم باز هم همان تصمیم را بگیرم اما حرف من چیز دیگری است. اگر آن اتفاقات در اهواز نمی‌افتاد، تمرکز داشتم و عصبی نبودم، برخورد را راحت‌تر تحلیل می‌کردم. بعد از بازی وقتی صحنه پنالتی را دیدم با خودم گفتم کاش نمی‌گرفتم. از آن صحنه‌ها بود که اگر داور سوت نمی‌زد کسی ایراد نمی‌گرفت. شاید بهتر باشید بگویم اگر زمان به عقب برمی‌گشت و آرامش و تمرکز داشتم، آن اتفاق را بهتر تحلیل می‌کردم.
آخرش هم نگفتی آن پنالتی را نمی‌گرفتم...
دوست دارید بگویم نمی‌گرفتم؟ (خنده)
طرفداران پرسپولیس دوست دارند بگویید کاش آن پنالتی را نمی‌گرفتم...
هیچ داوری چنین حرفی نمی‌زند، وقتی بازی تمام شد، دیگر گرفتم یا نگرفتم، کاش می‌گرفتم یا کاش نمی‌گرفتم، بی معنی است. در یک لحظه باید سوت بزنی و درست به همین دلیل است که می‌گویم که تمرکز و آرامش مهم‌ترین فاکتور برای داوری خوب است. فقط یک نکته را دوست دارم به طرفداران فوتبال بگویم. تیم داوری طرفدار هیچ تیمی نیست. ما در زمین جوری تصمیم می‌گیریم که تیم خودمان برنده شود. برای ما مهم نیست استقلال از زمین برنده بیرون بیاید یا پرسپولیس یا حریفانشان. مهم این است که خود ما بدون اشتباه بازی را قضاوت کنیم و وقتی سوت پایان را می‌زنیم، نتیجه هرچیزی که هست، خودمان برنده باشیم. هیچ داوری به خاطر رنگ پیراهن یک تیم، کارنامه خودش را خراب نمی‌کند.

منبع : تماشاچی

نظرات