بررسی گزینه رویایی برای اتمام فوری لیگ | برگزاری 9 بازی باقیمانده در ابتدای لیگ بیستم

بررسی گزینه رویایی برای اتمام فوری لیگ | برگزاری 9 بازی باقیمانده در ابتدای لیگ بیستم
تماشاچی - در حالی که بین هواداران تیمهای مختلف برای تعیین قهرمان و به طور کلی سرنوشت تیمهای سقوط کننده و تیمهایی که سهمیه آسیایی کسب می کنند، اختلاف نظر وجود دارد، به نظر می رسد یک راه حل جامع و البته منصفانه برای حل مشکل سازمان لیگ وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

با توجه به اینکه مسابقات لیگ قهرمانان آسیا نیز به تاخیر افتاده است، طبیعتاً شروع فصل جدید این رقابتها نیز با تاخیر مواجه می شود و احتمالاً زمان بیشتری برای معرفی تیمهای ایرانی که سهمیه لیگ قهرمانان آسیا برای فصل آتی را کسب می کنند وجود خواهد داشت. در شرایط فعلی که شیوع ویروس کرونا در ماههای آتی مهارناپذیر  به نظر می رسد، بهترین گزینه و البته عادلانه ترین گزینه برای تیمها تن دادن به گزینه ای است که همه حقوق ذی نفعان را در نظر گرفته است.

در حالی که 9 هفته به پایان لیگ برتر باقی مانده، نتایج تیمها تاثیر زیادی در قهرمانی، سقوط و کسب سهمیه آسیایی بسیاری از تیمها ایفا می کند و تنها 3-4 تیم هستند که شاید 9 هفته پایانی برایشان تفاوت چندانی نداشته باشد. در شرایط موجود پیشنهاد می شود سازمان لیگ همین حالاً رسماً لغو لیگ برتر را با جدول فعلی اعلام کرده و لیگ بیستم را با 16 تیم به شرح زیر استارت کند.

از آنجایی که همه تیمهای لیگ هجدهم در لیگ نوزدهم نیز حضور دارند،اگر دوستان 9 هفته ابتدایی لیگ بیستم را دقیقا مطابق با 9 هفته پایانی لیگ نوزدهم برنامه ریزی کنند و نتایج این نه هفته را در جدول ناقص لیگ نوزدهم جاگذاری کرده تا تکلیف قهرمان، تیمهای سقوط کرده و تیمهایی که سهمیه آسیایی کسب می کنند در همان 30-40 روز اولیه لیگ بیستم مشخص شود. 
با توجه به اینکه دو تیم سقوط کرده همچنان در لیگ بیستم بازی می کنند، در صورت محرز شدن سقوط آنها به دسته پائین تر، در انتهای لیگ بیستم دو تیم مذکور به دسته پائین تر سقوط کرده و  با اجرای مکانیزم مشابه در لیگ آزادگان(شروع فصل جدید با قرار دادن نتایج بازیهای ابتدایی فصل جدید در جدول ناقص فصل قبل برای تعیین تیمهای صعود کننده به لیگ برتر)، دو تیم صعود کننده به لیگ برتر از ابتدای فصل بیست و یکم به لیگ برتر وارد می شوند. 


به نظر می رسد با این ساز و کار حق هیچ تیمی ضایع نخواهد شد و تنها از نظر زمانی، دو تیم صعود کننده به لیگ برتر، یک فصل می بایست منتظر بمانند و این در حالیست که با حفظ جدول ناقص فصل جاری و جاگذاری نتایج، زحمات آنها نادیده گرفته نشده و می توانند با استمرار روند خود در بازیهای ابتدایی فصل جدید، به صعود به لیگ برتر امیدوار باشند.

از طرفی تعیین تکلیف قهرمان لیگ برتر نیز با این روش بسیار ساده و منصفانه خواهد بود و به جای اعطای قهرمانی به یک تیم بدون برگزاری بازی و یا بازیهای پلی آف، با روشی کاملاً منصفانه و عادلانه، قهرمان در زمین مسابقه مشخص خواهد شد.

چرا این پیشنهاد رضایت همه طرف ها را در پی دارد؟
***در صورت اجرایی شدن این شرایط به نظر می رسد پردخت دستمزد بازیکنان تا 70 درصد، مشکلات مالی بسیاری از تیمها را حل کند چرا که 70 درصد بازیها برگزار شده است و علی ***القاعده بازیکنان نیز با درک شرایط راضی به دریافت پولی بابت بازیهای انجام نشده، نیستند.
***بازیکنان می توانند با استراحت کامل آماده فصل بیستم شوند و از مصدومیت آنها جلوگیری خواهد شد.
فوتبال نیز می تواند سهم خود را در قبال قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا ایفا کرده باشد و تعطیلی لیگ کمک بزرگی به این اتفاق خواهد کرد و از نگرانی خانواده های عوامل درگیر در برگزاری یک مسابقه فوتبال بابت ابتلا به کرونا نیز کاسته می شود.
*** سازمان لیگ نیز از فشار تیمهای مختلف با درخواستهای مختلف خلاص خواهد شد و در نهایت تکلیف همه تیمها در زمین مسابقه مشخص خواهد شد و نه روی کاغذ!

در صورت نهایی و اجرایی شدن این پیشنهاد، سازمان لیگ می تواند زمان شروع و پایان نقل و انتقالات را از حالا اعلام کند و با توجه به اینکه به احتمال بسیار زیاد تا شهریور، شیوع این ویروس در ایران و جهان روند نزولی به خود خواهد گرفت، می توان به برای شروع لیگ بیستم از هفته چهارم شهریور برنامه ریزی کرد و 9 هفته جنجالی را در حداکثر 40 روز برگزار کرد (هر 4 روز یک بازی) تا آخر مهرماه، تکلیف لیگ نوزدهم و همچنین تیمهای سقوط کننده و تیمهایی که کسب سهمیه کرده اند، مشخص شود. بدون تردید AFC نیز با توجه به شرایط ویژه ای که به واسطه شیوع کرونا در فوتبال آسیا و جهان به وجود آمده، با اعلام دیرتر تیمهای راه یافته به لیگ قهرمانان آسیا 2021 موافقت خواهد کرد.

 نگارنده: محمدرضا مرتضائی

پی نوشت: لیگ ایران مثل 5 لیگ معتبر اروپایی درگیر مسئله حق پخش و پرداخت خسارت بابت عدم پخش 9 بازی باقیمانده نخواهد بود چرا که اولاً همه چیز در چرخه ورزش و فوتبال ایران در نهایت دولتی است و با رایزنی حل خواهد شد، ثانیاً مبلغ پرداختی صدا و سیما به سازمان لیگ و تیمها به قدری نیست که مشکلی بابت عدم پخش 9 هفته از آن، وجود داشته باشد و حتی اگر قرار بر پداخت غرامت نیز باشد، مبلغ فوق در مقابل 900 میلیون یورو غرامت لیگ برتر انگلیس در قبال عدم پخش 9 هفته باقیمانده لیگ برتر انگلیس بسیار ناچیز خواهد بود.

 
منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه

پدرام بزرگی

سلام میخواستم بگم چرا لقمه رو دور دهنتون می گردونید؟ پیشنهاد به این واضحی برای اتمام لیگ وجود داره و شما دنبال چی میگیردید؟ با همین تیم ها ، 9 بازی انتهای لیگ نوزدهم رو به ابتدای لیگ بیستم منتقل کنید. و از هفته نهم به بعد رو برای لیگ بیستم قرعه کشی کنید. نتایج نه هفته ابتدایی لیگ بیستم رو که توی 40 روز قابل انجام هست رو در جدول فعلی لیگ نوزدهم قرار بدید تا قهرمان، تیمهای سهمیه بگیر و سقوط کننده مشخص بشن. بعد از اینکه همه چیز مشخص شد، قهرمان لیگ نوزدهم معرفی میشه و تیمای سقوط کننده با توجه به نه بازی ابتدایی لیگ بیستم و جاگذاری در جدول لیگ نوزدهم، هم در انتهای فصل بیستم به لیگ پائینتر سقوط می کنند(حتی اگه رتبه شون در لیگ بیستم در انتهای جدول نبود) این رویه برای لیگ آزادگان هم صادق هست تا تیمهای صعود کننده و سقوط کننده مشخص بشن. با این روش، حق تیمی خورده نمیشه و تنها یک فصل برای سقوط یا صعود تیمها تاخیر میخوره ولی در عوض قهرمان لیگ نوزدهم هم در زمین مسابقه مشخص میشه و تیمهای صعود کننده به لیگ قهرمانان اسیا هم معلوم میشن. میشه لیگ بیستم رو از اواسط شهریور شروع کرد و تا اواخر مهر تکلیف لیک نوزدهم هم مشخص میشه با جا گذاری نتایج 9 هفته اول

غلام سلمانی پور

خسته نباشید بااین نبوغ درسفسطه.خوب خیلی سادهلیگ امسال حذف .چراسرگردانی آنهم ازکله زیر برف؟1!!!

امیر

چی شده؟

بان کی مون

بهترین پیشنهاد ممکن و قابل اجرا در همه کشورها . عالی بود