پرونده چند اثر ایرانی در آستانه ثبت در یونسکو

پرونده چند اثر ایرانی در آستانه ثبت در یونسکو

تماشاچی -
ایران کشوری چهار فصل با داشتن تمدینی دیرینه یقیننا باید بیشترین فضا در صفحات یونسکو به خود اختصاص داده باشد اما متاسفانه عدم رسیدگی صحیح مسئولین و تخریب مکان های دیدنی و باستانی توسط خود مردم به جایگاه ی که لایق آن است نرسیده است. در این میان شنیدن خبر اینکه چهار اثر زیبایی ایرانی در شرف ثبت در قله های یونسکو هستند میتواند برای تمام ایرانی هایی که نسبت به کشورشان دارای تعصب هستند خبر خوب و مسرت بخشی باشد. این چهار اثر طبیعی ایرانی شامل کوه‌های مینیاتوری چابهار به همراه چهار سازه آبی تاریخی در شوشتر و خراسان جنوبی هستند که برای ثبت در میراث جهانی یونسکو آماده شده اند.
 به گفته علیرضا جلال‌زایی،‌ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، پرونده کوه‌های مینیاتوری چابهار در دست رسیدگی و آماده سازی جهت ثبت در فهرست میراث پیشنهادی یونسکو است او همچنین ادامه داد:
با نظر به اهمیت وگسترش توسعه گردشگری در منطقه چابهار و کنارک در همایش ثبت آثار تاریخی که امسال در بندر انزلی برگزار شد، سه اثر شامل منظر طبیعی روستای بریس در ۶۵ کیلومتری شرق چابهار، کوه‌های مینیاتوری و منظر طبیعی و فرهنگی روستای گرگان نیکشهر که تا کنون توجه زیادی به آنها نشده بود بلاخره در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند.
طبق گفته  جلال‌زایی، نمونه این کوه‌ها تنها در آمریکا موجود است که صد البته قدمت آن‌ها هرگز به کوه‌های مینیاتوری ایران نخواهد رسید.
وی همچنین افزود:
کوه‌های مینیاتوری استان سیستان و بلوچستان در حدفاصل تنگه بریس تا گواتر واقع شده اند و بدان جهت که هیچ دست خوردگی در آن وجود ندارد و همچنین دارای مشکل هماهنگی با سازمان‌های دیگر نیز نیستند، امید داریم برای ثبت جهانی آن جلوتر از پرونده جنگل‌های هیرکانی قرار گرفته باشیم.
کوه‌های مینیاتوری که با نام کوه های مریخی هم از آنها یاد میشود، از جمله جاهای دیدنی چابهار و بخشی از طبیعت زیبای این شهر همیشه بهاری شناخته میشود. این کوه‌ها از نوع رسوبی بوده و طبق نظریه ی کارشناسان، در گذشته‌های دور در زیر تلی از خاک مدفون شده بودهند که بمرور زمان و بر اثر بارش‌های موسمی باران، سر از خاک بیرون برآورده‌اند.
علت نام‌گذاری این کوه‌ها به این نام، وجود شیارهای ریز و یکدست روی کوه‌هاست که سبب شده جلوه‌ای فرازمینی به خود بگیرند.
همچنین چهار سازه تاریخی آبی ایران شامل مجموعه «قنات بلده»، «سد تاریخی کریت»، «سازه‌های تاریخی شوشتر» و «مجموعه آبی عباس‌آباد» برای ثبت در بخش سازه‌های آبی تاریخی آبیاری کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی در دست بررسی قرار گرفته اند. دو سازه از این فهرست متعلق به استان خراسان جنوبی میباشد.
 

منبع : تماشاچی

نظرات