حمل و نقل عمومی در دبی به چه شکل انجام میشود؟

حمل و نقل عمومی در دبی به چه شکل انجام میشود؟

تماشاچی -همانطور که در بخش اطلاعا ت ضروری برای سفر به دبی گفته شد اینروزها دبی به یکی از پر طرفدارترین مقاصد توریستی دنیا تبدیل شده است بدیهیست که چنین مرکزی نیازمند سیستم حمل و نقل عمومی گسترده و مناسبیست تا عبور ومرور در سرتاسر شهررا برای گردشگران و مسافران فراهم بیاورد. برای آشنایی با سیستم حمل و نقل عمومی در دبی همراه تماشاچی باشید.


حمل و نقل عمومی دبی (درون شهری)


پس از رسیدن به دبی بهترین انتخاب برای طی کردن مسیر بین فرودگاه بین‌المللی دبی تا هتل، برای شما استفاده از تاکسی هاست؛ البته یک استثناهم وجود دارد، آن هم زمانی است که هتلی که رزور کرده‌ باشید، دراینصورت میتوانید از سرویس رایگان حمل و نقلی که هتلتان برایتان در نظر گرفته است استفاده کنید.
پس از آنکه ا زهواپیما پیاد هشدید به سمت سالن حرکت کنید، سعی کنید از میان جمعیت انبوه افرادی که خارج از ورودی‌ها ایستاده‌اند عبور کرده و خودتان را به ایستگاه تاکسی دبی (Dubai Taxi Corporation) که به صورت دولتی کار میکنند . این تاکسی‌ها تنها سرویس هایی هستند که به صورت رسمی مجوز فعالیت در فرودگاه دبی را گرفته اند.


 حمل و نقل عمومی در دبی به چه شکل انجام میشود؟
راهنمای گردشگری حمل و نقل عمومی در دبی


از لحاظ زمانی نیاز به نگرانی نیست چرا که در هر ساعت از شبانه‌روز که به فرودگاه برسید، این تاکسی‌ها در همان مکان مختص به خودشان مستقر هستند.زمان و هزینه آنها به صورت تاکسی-متر برای مسافرین محاسبه خواهد شد. حداقل هزینه سوار شدن به وسایل حمل و نقل کوچک، معادل ۲۰ درهم امارات و برای وسایل حمل و نقل بزرگتر، ۲۵ درهم امارات خواهد بود . کرایه تاکسی نیز درازای هر کیلومتر پس از فرودگاه، ۱/۶۰ درهم محاسبه میشود.
کرایه یک نفر تا دیره ممکن است تا ۳۵ درهم امارات، تا خیابان شیخ زاید بین ۳۵ تا ۷۰ درهم امارات و تا جمیرا چیزی در حدود ۴۵ تا ۸۰ درهم امارات باشد. البته ناگفته نماند کرایه‌های تاکسی در دبی به نسبت زمان روز، جاده و (اگر در جمیرا اقامت داشته باشید) به اینکه در کدام بخش از ساحل هستید وابسته خواهد بود.
در صورتی که از نظر هزینه احساس میکنید ممکن است کمی برای شما گران تمام شود میتوانید از گزینه‌های دیگری مانند متروهای دبی و یا اتوبوس‌های دبی جهت حمل و نقل در دبی استفاده کنید. البته در حال حاضر بسیاری از مسیرهای اتوبوس با مترو جایگزین شده‌اند یا با تلفیقی از مترو و اتوبوس جهت رسیدن به مقصد برای مسافران تدارک دیده شده اند. در صورتی که چمدان‌های شما سنگین است یا در هتل های ۴ یا ۵ ستاره اقامت دارید، استفاده از تاکسی میتواند روشی بسیار مطمئن تر باشد.
متروی دبی که مجهز به سیستم تهویه و خنک‌ کنندهایی قوی است یکی از بهترین راه ها جهت رفتن به نقاط مختلف شهر میباشد؛ البته ناگفته نماند که سفر کردن تنها با مترو آن هم با چند چمدان سنگینی که در سفر همراهتان دارید، تجربه ای آسان نیست..


تردد در شهر


 راهنمای گردشگری حمل و نقل عمومی در دبی
راهنمای گردشگری حمل و نقل عمومی در دبی


هیات حمل و نقل جاده‌ای دبی وظیفه اداره امور مربوط به حمل و نقل عمومی در دبی را بر عهده دارد که شامل متروی دبی و سرویس‌های اتوبوسرانی، اتوبوس‌های آبی و تاکسی‌های آبی است. اطلاعات مربوط به مسیرها، زمان حرکت و کرایه‌ها بر روی سایت مربوط به آن موجود است.
متروی تمیز و بسیار راحت دبی بهترین وسیله برای رفتن به مراکز خرید است، چرا که گردشگران را درست به بهترین مراکز خرید دبی شامل مرکز خرید امارات، مرکز خرید دبی، مرکز خرید برجمان و همچنین مرکز شهر دبی می‌برد.
قیمت بلیط‌ها از ۱/۸۰ تا ۵/۸۰ درهم (۱۸۰۰ تا ۵۸۰۰ تومان) برای هر سفر، بسته به تعداد سفرها متغیر است. همچنین می‌توانید با پرداخت ۱۴ درهم (۱۴ هزار تومان) به مدت یک روز در دبی سفر کنید.


 راهنمای گردشگری حمل و نقل عمومی در دبی
راهنمای گردشگری حمل و نقل عمومی در دبی


اتوبوس‌های مدرن و مجهز به سیستم خنک‌کننده در دبی نیز در خیابان‌های اصلی دبی تردد می‌کنند و گردشگران و مهاجران زیادی از آنها استفاده می‌کنند.
برای پاسخگویی به نیاز گردشگران و مهاجرین، مسیرهای جدید دائما اضافه می‌شود. در دسترس‌ترین مسیر جهت رفاه حال گردشگران، جاده‌ای هایی هستند که در امتداد ساحل جمیرا قرار گرفته اند. شما میتوانید به نقشه جاده‌ای و زمان حرکت اتوبو‌س‌ها در این سایت دسترسی پیدا کنید.


 راهنمای گردشگری حمل و نقل عمومی در دبی
راهنمای گردشگری حمل و نقل عمومی در دبی


همچنین میتوانید جهت سهولت کار با مراجعه به وب سایت مربوطه یک بلیط نول قرمز (با قیمت ۲ هزار تومان) یا نول نقره‌ای/طلایی (با قیمت ۲۰ هزار تومان) را از دفاتر عرضه بلیط، دستگاه‌های فروش بلیط یا از نمایندگان فروش تهیه کرده و در زمان سوار شدن در مترو یا اتوبوس‌ها از آن بهره ببرید. (قیمت این بلیط‌ها متفاوت میباشد. همچنین در صورت داشتن سوال و یا هرگونه ابهام میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر به وب ‌سایت مربوطه مراجعه کنید).
توجه: به تمام خانم‌ها توصیه میکنیم که برای راحتی بیشتر در صندلی‌های مخصوص بانوان که در قسمت جلویی اتوبوس‌ها قرار گرفته است بنشینید.
کشتی‌های مختلفی به صورت منظم از «خور دبی» عبور و مسیر «بر دیره» به «بر دبی» را طی کرده  و در نهایت در امتداد ساحل در نزدیکی مرکز خریدی به نام مارینا دبی توقف می‌کنند.


تاکسی‌های آبی یا ابراس (Abras)


 راهنمای گردشگری حمل و نقل عمومی در دبی
راهنمای گردشگری حمل و نقل عمومی در دبی


ابراس، در واقع همان وسایل نقلیه هستن  که در دریا و با عنوان  قایق‌های چوبی سنتی و موتوری وجود دارند که  موجب اتصال دبی و بر دیره  از طریق خور دبی از دو مسیر به هم یکدیگر میشوند:
مسیر ۱: ایستگاه ابرا در بر دبی (Deira Old Souq Abra Station) به سمت ایستگاه بازار قدیمی دیره؛ زمان حرکت هر روز بین ساعات ۵ صبح تا نصف شب
مسیر ۲: ایستگاه بازار قدیمی دیره به منطقه السبخه (Al-Sabkha).
ابراس تنها زمانی حرکت میکند که مسافران تکمیل شده باشند (حدود ۲۰ مسافر)، البته این موضوع خیلی زمان بر نخواهد بودو معمولا بیشتر از چند دقیقه طول نمی‌کشد.
کرایه این تاکسی‌ها برای هر مسافرمبلغی معادل یک درهم در نظر گرفته شده است و باید بعد از طی نصف مسیر به راننده پرداخت شود.اگر هم قصد کرایه ابراس به صورت شخصی داشته باشید هزینه این کار درازای هر ساعت حدود ۱۰۰ درهم خواهد بود.
شما همچنین امکان انتخاب ابراس های جدید و مدرنتر با امکانات بیشتر مثلا ابراسهایی که مجهز به تهویه هستند، را هم دارید. هزینه کرایه این ابراس ها چیزی در حدود ۵۰ درهم میباشد.که غالبا بین ساعات ۱۰ صبح و ۱۰ شب در مسیر خور دبی حرکت می‌کند.


متروی دبی


متروی دبی که در سال ۲۰۱۰ افتتاح شده است خدمات بسیار خوبی را به مسافرین ارائه می‌کند.
خط قرمز مترو مسیری در حدود ۵۲/۱ کیلومتر را از نزدیک فرودگاه بین المللی دبی به جبل علی (شهری بندری) و بازار مارینا میگذراند که تقریبا موازی با جاده شیخ زاید میباشد.
همچنین خط سبز مترو هم مسیری در حدود حدود ۲۲/۵ کیلومتر را از منطقه آزاد فرودگاه دبی تا رسدین به شهر سلامتی دبی (Dubai Healthcare City) طی می‌کند.
ایستگاه تقاطع خط های قرمز و سبز مترو دبی، در ایستگاه‌های میدان اتحاد (Union) و خالد بن الولید (Khalid bin al-Waleed)، نزدیک به مرکز خرید برجمان واقع شده است.


 راهنمای گردشگری حمل و نقل عمومی در دبی


برای رفتن به هر مکانی در هر کدام از ایستگاه‌ها، تاکسی‌ها و اتوبوس‌های گوناگونی برای جا به جایی مسافران به مقصد نهایی‌شان سفرشان تدارک دیده شده است.
قطارهای این بخش غالبا از ساعت ۶ صبح تا ۱۱ شب روزهای شنبه تا پنج‌شنبه در شرایط هر ۱۰ دقیقه یکبار شروع به حرکت می‌کنند. روزهای جمعه هم از ساعت ۱۳ تا پاسی از شب مترو برای تمام افراد قابل استفاده است.
هر یک از قطارها شامل ۴ واگن استاندارد هستند که به دو بخش «مخصوص بانوان» و بخش طلایی تقسیم بندی میشوند که البته ناگفته نماند که هزینه این واگن ها دوبرابر است.البته بانوان اجازه دارند تا از بخش‌های دیگر هر واگن نیز بهره ببرند.
•    حتما برای خرید بلیط‌های مترو به ایستگاه ها مراجعه کنید. در اینصورت موظف هستید تا  قبل از خروج از ایستگاه، کارت کشیده و هزینه را پرداخت کنید.
•    در تمامی ایستگاه‌ها بروشورهایی که به زبان انگلیسی نوشته شده اند جهت رفاه حال گردشگران قرار داده شده و به این ترتیب پیدا کردن نقشه منطقه مورد نظر سخت نیست.
•    اگر اعتبار کارت بیلت شما کافی نباشد، باید معادل یک روز استفاده از مترو را (۱۴ هزار تومان) بپردازید.
•    مسوولانی که در متروهستند به صورت منظم چک می‌کنند که تمام مسافران هزینه سفرشان را پرداخت کنند.و جریمه ای که برای کارت نکشیدن در نظر گرفته شده است مبلیغ بالغ بر ۲۰۰ هزار تومان است.


اتوبوس‌های محلی


 راهنمای گردشگری حمل و نقل عمومی در دبی


سازمان حمل و نقل جاده‌ای در دبی اقدام به راه اندازی ۷۹ ایستگاه مختلف از خطوط اتوبوس کرده است که در واقع هدف این کار، پاسخگویی به نیاز افراد کم درآمد میباشد. اتوبوس‌ها در عین حال که تمیز، راحت ومجهز به تهویه هوا هستند بسیار کم هزینه تر از سایر وسایل حمل و نقل تمام میشوند. با استفاده از نول کارت اعتباری پیش پرداخت، هزینه هر بار استفاده از اتوبوس‌ها ۲ هزار تومان میباشد. البته ناگفته نماند که این اتوبوس‌ها کمی کند هستند. صندلی های چند ردیف اول این اتوبوس ها برای بانوان و کودکان ترتیب داده شده است.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و تنظیم برنامه سفرتان میتوانید سایت این سازمان را بررسی کنید. همچنین نقشه‌های رایگان و برنامه حرکت اتوبوس‌ها از برخی ایستگاه‌های مهم قابل دسترسی هستند.
اتوبوس‌های دیگری هم هستند موجب اتصال ایستگاهای مترو برج الخلیفه به دبی مال و ایستگاه متروی بازار امارات به بازار میشوند. همچنین اتوبوس‌های شاتل در مسیر هر دو بازار به هتل‌های محلی به صورت رفت و برگشتی حرکت میکنند.


مونوریل


از دیگر وسایل حمل  ونقل در دبی میتوان به مونوریل عظیم و بدون راننده پالم جمیرا اشاره کرد که دبی مارینا را به پالم جمیرا متصل می‌کند. در این مسیر تنها ۲ ایستگاه وجود دارد: برج گیتوی و پارک آکواونچر. این مسیر ۵/۴۵ کیلومتری حدود ۵ دقیقه طول می‌کشد و کرایه آن چیزی در حدود ۱۵ هزار تومان میباشد.


اتوبوس‌های آبی


از دیگر لوازمات حمل و نقل در دبی اتوبوس‌های آبی مجهز به تهویه کننده هوا هستند که در ۴ مسیر در حرکتند. این اتوبوس ها که از خود دبی می‌گذرد ، روزانه از ساعت ۶ صبح تا ۱۱ شب در حال ارائه خدمات به مسافرین هستند. اتوبوس‌های مسیرهای B1 و B4 هر ۳۰ دقیقه و مسیرهای B2 و B3 هر ۱۵ دقیقه شروع به حرکت می‌کنند. هزینه بلیط این اتوبوس‌ها چیزی معادل۲ هزار تومان است.
مسیر B1: ایستگاه بر دبی به ایستگاه السبخه
مسیر B2: ایستگاه السیف به ایستگاه السبخه از میدان بنیاس
مسیر B3: ایستگاه السیف به ایستگاه اسبخه از میدان بنیاس
مسیر B4: ایستگاه بر دبی به ایستگاه پارک آبی از ایستگاه السیف
مسیر B5: بین ایستگاه الشندغه نزدیک هریتج ویلج و پارک آبی دبی که در هر ۳۰ دقیقه حرکت کرده و در ایستگاه‌های بر دبی، بازار قدیمی دیره و ایستگاه اسیف توقف خواهد داشت.
بلیط های یک روزه در مسیر B5 هزینه درحدود ۵۰ هزار تومان برای مسافرین دارد ( البته این هزینه برای کودکان تا ۶ سال ۲۵ هزار تومان است). کل مسیر در حدود ۴۵دقیقه زمان میبرد اما می‌توانید تا زمانی که بلیط شما دارای اعتبار است (از ۹ صبح تا نصف شب)، از اتوبوس‌ها پیاده و مجددا سوار شوید. همچنین این امکان برایتان فراهم است تا با استفاده از کارت نول به صورت پیش پرداخت، هزینه اتوبوس را پرداخت کنید.

 

منبع : تماشاچی

نظرات