معرفی جاهای دیدنی مالزی که محلی‌ها هم آنها را نمیشناسند!

معرفی جاهای دیدنی مالزی که محلی‌ها هم آنها را نمیشناسند!

تماشاچی -معمولا گردشگران به دنبال کشف مناطق دیدنی جدیدی هستند تا توسط آن بتوانند تجربه های جدیدی را کشف کنند. به همین جهت اینبار با مقاله ای در باب شناخت جاهای دیدنی مالزی در خدمتتان خواهیم بود.

مالزی کشوری که در عین داشتن آب‌و‌هوای گرم اما همیشه به خاطر داشتن بناهای تاریخی دورافتاده، بیرون ‌رفتن و گردش در سازندهای طبیعی و ساخته دست بشر در سراسر کشور ، همیشه یکی از مقاصد پر رفت و  آمد گردشگران بوده است. در ادامه مقاله قصد داریم تا جاهای دیدنی مالزی را به شما عزیزانی که قصد سفر به این ناحیه را دارید معرفی کنیم.


جاهای دیدنی مالزی


۱. صباح؛ جزایر سیپیدان (Sipadan Islands)


 جاهای دیدنی مالزی
جاهای دیدنی مالزی/جزایر سیپیدان


جزایر سیپیدان را میتوان به ‌عنوان یکی از بهترین نقاط شیرجه در جهان دانست،این جزایر با داشتن امکان  فعالیت‌های ساحلی و زیردریایی بسیار میتوانند پیشنهاد خوبی خصوصا برای کسانی که به دیدنی های آبی علاقمند هستند باشند. هرچند که این منطقه، یک هدف خاص برای علاقه‌ مندان به اقیانوس به شمار میرود، اما با اینحال تفریحات ویژه‌ای هم برای گردشگرانی که به‌دنبال غواصی اسکوبا نیستند، در این منطقه تدارک دیده شده است.
شما میتوانید در این منطقه از سکوت سواحل شنی و جنگل کوچک جزیره لذت ببرید، جایی که پرندگان وحشی و دیگر گونه‌های حیات وحش بدور از دخالت بشرزندگی ارام و طبیعی را میگذرانند. توصیه میکنیم حتما به جزایر نزدیک به این منطقه هم سری بزنید، مکان‌هایی که فرهنگ شهرنشینی بیشتری در آن‌ها رویت میشود و زندگی کماکان بدون ازدحام گردشگران در جوی آرام ادامه دارد.
•    تلفن: ۶۶۹ ۲۵۷ ۸۸ ۰ ۶۰+
•    آدرس: Sipadan Island, Sabah, Malaysia


۲. کوالا سلانگور؛ آبشارهای لپو (Lepoh Falls)


جاهای دیدنی مالزی

جاهای دیدنی مالزی/مارمولک بزمجه بومی، عکس از فالین اوی


آبشار لپو، آبشاری کوچک اما زیباست که درمیان تپه‌های هولو لنگات (Hulu Langat)، در نزدیکی گونانگ نوآنگ واقع شده است. شما متیوانید از کوالالامپور تا آبشار لپو را با یک سواری کوتاه جاده ای طی کنید. مناظر دهکده‌های مالزیایی میتواند حس و حال عجیب و جالبی در طول مسیر برایتان رقم بزند. تماشای اینکه چگونه روند زندگی از یک شهر پر جنب ‌و‌جوش تا روستاهای دنج، آرام می‌شود، برای کسانی که طرفدار پر و پا قرص سکوت و آرامش هستند میتواند بسیار لذت‌بخش باشد.
آبشارهای لپو به داشتن آب سرد کوهستانی مشهور هستند که از جریان‌های مختلف آن به‌سمت پایین سرازیر می‌شود. جریان این دو آبشار، سرسره ای آبی وفوق‌العاده را به‌سمت استخر فرح‌بخشی ایجاد کرده‌اند که برای رسیدن به آن با پای پیاده حدود دو ساعتی زمان نیاز دارید. غالبا گردشگرانی که به دیدن این آبشار می‌آیند، مردم ساکن همان نواحی میباشند و البته گاها گروه‌هایی هم هستند که از سر اتفاق گذرشان به این منطقه طبیعی مسحورکننده می‌افتد؛ با این اوصاف توصیه میکنیم اگر قصد دارید مکان خوبی برای پینک نیک نصیبتان شود بهتر است کمی زودتربه آنجا بروید همچنین فراموش نکنید که پس از اتمام گشت‌ و‌گذارتان، آن محدوده را خوب تمیز کنید و حتما زباله هایتان را با خودتان بردارید چرا که این آبشار یک منطقه آزاد بوده و هیچ ارگان دولتی از آن نگهداری و مراقبت نمی‌کند.
•    آدرس: Lepoh Waterfalls, Hulu Langat, Selangor, Malaysia


۳. پنانگ؛ جزیره جرجاک (Pulau Jerejak)


 جاهای دیدنی مالزی


جاهای دیدنی مالزی/نوک جزیره، عکس از ماروفیش


جزیره جرجاک با ویرانه‌های باستانی در عمق جنگلهای انبوه مدفون شده است میشناسند اما با این اوصاف از تاریخی غنی در میان مردم پنانگ برخوردار است و البته سبب ان رخداد های نه چندان خوشایندی است که در این جزیره اتفاق افتاده است. جزیره جرجاک در دوران اوج خود در تصرف حاکمان بریتانیایی قرار داشت؛ به غیر از این مورد، خانه ای برای بیماران مبتلا به سل و جذام، استراحتگاهی تشریفاتی برای سربازان نیروی دریایی که در دریای هند مفقود شده‌ بودند، منطقه قرنطینه و تا همین اواخر یعنی تا سال ۱۹۹۳، یک زندان نیز بوده است.
البته در حال حاضر هم یک اقامتگاه و اسپای زیبا در این منطقه قرار گرفته است، اما به‌علت گذشته بحث‌انگیز آن، بسیار خلوت و خالی از گردشگران است. این جزیره برای کسانی که عاشق طبیعت هستند و یا کاوشگران طبیعتی مملو از سازندهای ساخت بشر است، رازهای بسیاری برای کشف‌کردن در این جزیره هست. سفر به این جزیره برای کسانی که به حد کافی شجاع هستند و به اهمیتی به شایعات نمیدهند، میتواند تجربه‌ای فوق‌العاده و فراموش‌نشدنی باشد.
•    تلفن: ۷۱۱۱ ۶۵۸ ۴ ۶۰+
•    آدرس: Pulau Jerejak, Penang, Malaysia


۴. نگاری سمبیلان؛ جنگل تفریحی گونانگ داتوک (Gunung Datuk)


جاهای دیدنی مالزی

طبیعت گونانگ داتوک، عکس از برایان چی


داتوک قله‌ای درخشان بر فراز جنگل اطراف و دارای چشم‌اندازی خارق‌العاده است که در یک روز صاف و بدون ابر از ایالت ملاکا در همسایگی آن تا تنگه‌های آبی به زیبایی کشیده شده است، اینکه گونانگ داتوک در میان گردشگران به‌اندازه دیگر کوه‌های مالزی شبه‌جزیره‌ای، از آنچنان شهرت و محبوبیتی برخوردار نیست جز عجایب است!
این کوهستان و جنگل تفریحی قدیمی توسط افسانه‌های فولکلور و تاریخ غنی، توانسته  خود را از کاشت انبوه باغستان‌ها در امان نگاه داشته و بستری مناسب را برای سنگ‌های باستانی و درختان غول‌پیکر به وجود آورده است تا به دور از دخالت انسانی به بقای خودشان ادامه دهند و به این ترتیب، زندگی جنگلی منحصربه‌فردی که در طی قرون گذشته داشته است در اینجا به‌خوبی حفظ شده است.
سختی را ه این کوهستان را از نظر سختی با وجود سربالایی‌های عمودی و راه‌های پرپیچ‌وخم جنگلی میتوان در رده متوسط قرار داد، پس به علائم خطر توجه داشته باشید و برای داشتن پیک‌نیکی مفرح در قله با خود غذاهای انرژی‌زا به‌همراه ببرید.
•    تلفن: ۸۰۰۳ ۲۲۶ ۱۷ ۶۰+
•    آدرس: Gunung Datuk Recreation Forest, Kota, Negeri Sembilan, Malaysia


۵. صباح؛ کارخانه تولید شیر دزا (Desa Diary Farm)


 جاهای دیدنی مالزی


چراگاه، عکس از چئون فونگ لیو


میتوانید با سفر به مزرعه تولید شیر در بالای کوهستانی زیبا تجربه ای متفاوت برای خودتان رقم بزنید، میتوانید به‌جای سفر به هلند یا نیوزیلند  از مزرعه تولید شیر دزا در کانداسنگ (Kundasang) در ایالت صباح بازدید کنید؛ در این مراتع میتوانید شاهد صحنه هایی زیبا از گاوهای سفید و سیاه فربه ای باشید که  در مراتع سبز و آب‌و‌هوای خنک به‌همراه بزها، چرا می‌کنند. در این کارخانه تولید شیر، میتوانید اطلاعات فوق‌العاده‌ای به دست بیاورید تمامی مراحل از قبیل چگونگی تولید شیر تازه؛ فرآیندهایی که قبل از خروج از کارخانه، روی آن انجام میشود و همچنین اینکه نحوه زندگی گاوها برای تولید بهترین کیفیت شیر به چه شکل باید باشد؟
در کنار اینکه میتوایند از غذادادن به بزغاله‌ها و گوساله‌های بامزه لذت ببرید همچنین میتوانید از محصولات تازه لبنی مانند بستنی، ماست و پنیر که همه به‌صورت محلی تهیه و با مزه‌های مشهور مالزیایی طعم‌دارشده اند، بچشید.
•    تلفن: ۵۶۲ ۸۸۹ ۸۸ ۶۰+
•    آدرس: Desa Cattle Diary Farm, Kundasang, Sabah, Malaysia


۶. صباح؛ پارک سه جزیره (Pulau Tiga Park)


 جاهای دیدنی مالزی


سه جزیره، عکس از پائول وایت


هرچند که پارک سه جزیره،معمولا یکی از لوکیشن‌های پرکاربرد برنامه تلویزیونی مشهور سروایور است، اما کماکان بعنوان یکی از مقاصد گردشگری خلوت شناخته میشود، شاید دلیلش این باشد که موج‌های بلند فرسایشی باعث به وجود آمدن سدی ساحلی در یکی از این سه جزیره شده است. اما ابدا نگذارید که این مساله شما را دلسرد بکند، چرا که این دسته از جزایر در کنار چشم‌اندازی مسحورکننده که از شن‌های سفید در احاطه آب‌های آبی کریستالی دارند ، پیشنهادهای متعددی برای عرضه به شما دارند.
شما میتوانید یک ابتنی فوق العاده در گِل‌های شفابخش و احیاکننده آتشفشان‌های غیرفعال زیردریایی این جزایر اشته باشید و در هفت کیلومتر مسیر صخره‌های مرجانی زیبا به اسنورکلینگ بپردازید. البته بهتر است کمی احتیاط کنید؛ چراکه یکی از این جزایر،از جمله محل های شناخته ‌شده‌ برای تولیدمثل مارهای دریایی است که معمولا سمی میباشند.
•    تلفن: ۶۹۵ ۸۸۴ ۸۷ ۶۰+
•    آدرس: Kuala Penyu, Sabah, Malaysia


۷. جوهور؛ معبد هندی آرولمیگو سری را جا کالیامان (Arulmigu Sri Rajakaliamman)


 


معابد مالزی را همیشه میتوان به عنوان یکی از هیجان‌انگیزترین مکان‌های گردشگری و جاهای دیدنی مالزی به شمار آورد، چرا که در طول تاریخ، ادیان مختلفی در این کشور وارد شده اند. بعنوان مثال معبد هندی «آرولمیگو سری را جا کالیامان» ، تنها معبد شیشه‌ای مالزی است که در میان مکان‌های مقدس به نام بسیار شناخته شده است. البته ناگفته نماند این معبد در نوع خود در جهان هم جز اولین ها محسوب می‌شود.
این معبد با الهام از تابش نور خورشید از میان شیشه، با کاشی‌ها و موزائیک‌های شیشه‌ای بسیار زیبایی زینت داده شده است و باعث خلق یک تالار درونی کریستالی بسیارزیبا شده است. با وجودی که این معبد یک معبد هندیست، اما مجسمه‌هایی از دیگر ادیان نیز در محوطه آن به چشم میخورد تا فضای متوازن بین‌الادیانی مردم مالزی را انعکاس و پیام صلح و عشق به هر ادعای دینی را در این کشور به چشم ببیننده برساند.
•    تلفن: ۱۵۲ ۲۴۵ ۷۲ ۶۰+
•    آدرس: Jalan Tun Abdul Razak 1/1, Wadi Hana Johor Bahru, Johor, 80300, Malaysia


۸. ترنگانو؛ جزیره الماس (Gem Island)


جاهای دیدنی مالزی

جزیره الماس، این جزیره‌ای خصوصی در مالزی را میتوان به نعبیری به دروازه نهایی و دست‌نخورده و دورافتاده تشبیه کرد. اقامت در این جزیره کوچک با اتکا به روش‌های دوستدارانه محیط ‌زیست و خودکفایی برای تامین آب و برق همراه خواهد بود. این جزیره شما را تشویق میکند تا به جای غرق شدن در تکنولوژی بیشتر در کنار آب های زیبا و هوای مطبوع اطراف وقت بگذرانید.
اگر زمان سفر شما با خوش شانسی روبرو باشد، زمان بازدید شما با فصل تخم‌گذاری لاکپشت‌ها هم‌زمان خواهد بود؛ این جزیره به سبب سکوت و آرامشی که دارد خصوصا به نسبت جزیره شلوغ و پر از گردشگر ردانگ (Redang) در نزدیکی این جزیره، برای لاکپشت‌ها مکانی امن و مطلوب به شمار میرود.
بهتر است از گردشگرانی که برای ماه عسل به مالزی آمده اند و همین طور خانواده‌های شلوغ، دوری کنید و کمی در این جزیره به استراحت بپردازید؛ در انی جزیره هرچند از اینترنت محروم هستید اما لذت های بسیار دیگری هست که میتوانید از آنها لذت ببرید. چه به‌صورت دسته‌جمعی به این جزیره سفر کنید و چه تنها، مکانی ایده‌آل برای تعطیلاتی شایسته و بدون مزاحمت جهت وقت گذرانی شما خواهد بود.
•    تلفن: ۵۵۵۵ ۶۲۰۵ ۳ ۶۰+
•    آدرس: Gem Island Resort and Spa, Lot 2804, Pulia Gemia, Mukim Risula,, Dearah Marang, Gemia Island, Terengganu, Malaysi


۹. کلانتان؛ پانتای چاهایا بولان یا ساحل مهتاب (Pantai Cahaya Bulan)


ساحل خلوت «پانتای چاهایا بولان» به سبب رسم قدیمی عاشقانه‌ای مشهور شده که در حقیقت نام آن نیز به همان فولکلور برمی‌گردد؛ مکانی که عشاق، عشقشان را زیر نور مهتاب به معشوق ابراز می‌کنند. این ساحل در بخش سنتی‌تر مالزی قرار گرفته است در این منطقه میتوانید از تفریحات لذت‌بخش و ساده کلانتانی مانند غذای دریایی سرخ‌شده و همچنین پرواز با کایت لذت ببرید.
سفری از کوتا بهارو به این ساحل، به ‌واسطه تماشای دهکده‌های باستانی کوچک و مردم محلی صمیمی‌ای که در آرامش و سادگی زندگی را میگذرانند، میتواند تجربه‌ای بسیار جالب و لذت‌بخش را برایتان خلق کند. شاید ساحل مهتاب در سطح سایر سواحلِ مجهز به نظر نرسد، اما همین سکوت و بکری بودن به خودی خود نوعی جاذبه محسوب میشود .
•    آدرس: Pantai Cahaya Bulan, Kelantan, Malaysia


۱۰. کوالا سلانگور؛ ساساران


ساساران، آبراه‌های باریک کوالا سلانگور ، هرچند محدود به فصلی خاص است اما یقیین بدانید که ارزش صبر کردن را دارد، به‌خصوص در زمانی که ماسه‌های یکدست، درست مانند انعکاس زیبای کویر نمک بولیوی، باعث بازتاب آسمان میشوند. نام مستعار این جاذبه یعنی «آینه آسمان» به همین سبب برای این مکان انتخاب شده است.
میتوانید یک روز کامل را در این منطقه به گشت‌و‌گذار پرداخته و درباره انواع گونه‌های دریایی که زیستگاهشان در این ماسه‌های متراکم است مانند انواع زیاد خرچنگ‌ها و صدف‌ها، مطالب مفیدی زیادی را بیاموزید. تورهای در دسترس محلی همچنین به شما راجع به حرکت دریا در ساحل ، اینکه چطور جریان آب و آب‌و‌هوا بر تمام موجودات زنده از ستاره‌های دریایی کوچک گرفته تا مردم ساکن در کرانه‌های مرتفع‌تر ساحلی، تاثیر می‌گذارند به شما توضیح میدهند ، همچنین یاد میگیرید که به چه ترتیب، مراقبت صحیح از اکوسیستم منجر به اثربخشی مثبت بر کل این جامعه خواهد شد.
از آنجایی که پدیده آینه طبیعی کاملا وابسته به شرایط آسمان و دریا میباشد، این سفر باید برنامه ریز منظم و دقیق داشته باشد؛ در غیر این صورت، شما میتوانید تنها با خوردن اسنک‌های دریایی و یا بازدید از دیگر جاذبه‌های گردشگری در منطقه مانند معابد محلی و دهکده‌های ماهیگیری، روزتان را بگذرانید.

 

منبع : تماشاچی

نظرات