لزوم دادگاهی شدن مدیران استقلال و پرسپولیس

لزوم دادگاهی شدن مدیران استقلال و پرسپولیس
تماشاچی - در حالی که در یک هفته اخیر احکام فیفا علیه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به واسطه سوء مدیریت مدیران سابق و فعلی این تیم رسانه ای شده است به نظر می رسد در ابتدا نمانیدگان مجلس می بایست هر چه زودتر با یک استیضاح، نسخه وزیر ورزش و سوء مدیریت عجیبش در مدیریت این دو باشگاه را بپیچند و سپس پرونده 4 فردی که باعث ایجاد بدهی های اخیر برای دو باشگاه دولتی استقلال و پرسپولیس شده اند را ارزیابی نمایند چرا که این 4 نفر باعث شده اند دو باشگاه استقلال و پرسپولیس میلیاردها تومان از بیت المال را هدر دهند.


علی خطیر و فتحی

نقل سوء مدیریت این دو فرد از بدو ورودشان به بدنه مدیریت استقلال وجود داشت؛ جایی که فتحی به جای تلاش برای حفظ تیام و جبارف ابتدا مجوز خروج آنها را صادر کرد و سپس با رقمی بیشتر از مطالبه آنها برای تمدید قرارداد به سراغ جذب 4 بازیکن بی کیفیت به نام های مرتضی تبریزی، مارکوس نیومایر، الحاجی گرو و همام طارق رفت. این پایان کار نبود و علی خطیر در ماموریت ده ماهه ای که به او ابلاغ شده بود چنان بلایی به سر استقلال آورد که دشمن استقلال نیز نمی توانست اینگونه باعث نابودی این تیم شود چرا که او تیم اوج گرفته وینفرد شفر را به چنان چالشی کشاند که درگیریهای درون تیمی بی مورد و ضعیف کردن جایگاه سرمربی در تیم باعث از دست رفتن قهرمانی استقلال در فصل گذشته شد و پس از اینکه به عجیب ترین شکل ممکن با شفر قطع همکاری کرد، مدعی شد او هیچ جایی غیر از استقلال نمی تواند مربیگری کند و شکایتش به فیفا نیز راه به جایی نخواهد برد و امروز خبر محکومیت 550 هزار دلاری استقلال بابت شکایت به شفر رسانه ای شد تا این ادعای خطیری که ادعا می کرد به همه مسائل حقوقی مسلط است نیز رنگ ببازد اما این پایان کار خطیر در استقلال نبود و اکنون شکایت باشگاه پاختاکور (به واسطه ایسما)،  گادیون منشا نیز از یادگاری های زمان او در استقلال است که مدعی بود بدون پرداخت حتی یک ریال با آنها فسخ کرده است!

ایرج عرب

ایرج عرب که مدیرعامل محبوبی نزد هواداران پرسپولیس محسوب نمی شد، با عقد قراردادهای غیرحرفه ای با بازیکنانی همچون بودیمیر و براندائو و همچنین تن دادن به قرارداد ترکمانچای با گابریل کالدرون زیان بزرگی به پرسپولیس زده که اکنون ترکش های اقدامات او در پرسپولیس نمود پیدا کرده است. عرب که اصلی ترین عامل جدایی برانکو از پرسپولیس محسوب می شود با عدم پرداخت به موقع دستمزد برانکو او را به سمت در خروجی باشگاه هدایت کرد و منجر به صدور حکم سنگین فیفا علیه پرسپولیس بابت شکایت برانکو شد؛ کاری که بعدها مدیران استقلال با استراماچونی و مدیران پرسپولیس با کالدرون انجام دادند تا مشخص شود آنها ماور به امر از وزارت ورزش برای چنین اقداماتی بوده اند.


محمدحسن انصاری فرد

انصاری فرد نیز یکی دیگر از افرادی است که با هدر دادن بودجه باشگاه با قطع همکاری با کالدرون که تیم را به قهرمانی نیم فصل رسانده بود، به سراغ یک گزینه گران قیمت به نام گل محمدی با ماجراهای عجیبش رفت و پس از آن نیز با عقد قرارداد با دو بازیکن خارجی به نامهای استوکس و اوساگونا، بار مالی سنگینی را برای باشگاه به وجود آورد. روش جدا کردن کالدرون از پرسپولیس نیز درست شبیه موارد قبلی بود (جدایی برانکو از پرسپولیس و استراماچونی از استقلال) و دوستان با ترفند عدم پرداخت دستمزد به مربیان، آنها را به سمت فسخ قرارداد هدایت می کردند تا به واسطه جدایی آنها از باشگاه در مقابل باشگاه قرار نگیرند. روش مشابه در اتفاقات اخیر نشان دهنده تصمیم یکسان وزارت ورزش در این موارد است که مشخص نیست اتاق فکری که این اتفاقات را در وزرات ورزش هدایت می کند با چه نیتی مربیان موفق دو تیم را به در خروجی باشگاه هدایت می کرد و اکنون مشخص نیست چه کسی مسئولیت پولی که کالدرون از پرسپولیس طلب کرده است را تقبل خواهد کرد. آیا انصاری فرد از بدهی های باشگاه خبر نداشت که باز هم زیر بار تعهد مالی جذب دو بازیکن خارجی رفت؟ نقش هیئت مدیره در جلوگیری از اقدامات خودسرانه مدیران که خارج از توان بودجه مصوب است، چیست؟ او که مدعی پیش خور شدن بودجه فصل بعد تیمش شده، چطور بار دیگر برای تیمش هزینه های ارزی تراشیده و چرا کسی جلوی این اقدام او را با توجه به در تنگنا بودن باشگاه نگرفت؟


هر چه که هست، به نظر می رسد مدیرانی که در دو سال گذشته در دو تیم سرخابی پایتخت مسئولیت داشتند،  بدون در نظر گرفتن بودجه مصوب باشگاه ،بالاتر از توان باشگاه هزینه کرده اند و مسئولیت هیچ یک از تصمیمات غلط خود که بابت به وجود آمدن این بدهی های سنگین برای سرخابی ها شده را نیز قبول نخواهند کرد چرا که آنها تنها مامور به امر بودند و از مقام بالادستی برای هر تغییر و تحولی در این دوباشگاه دستور گرفتند؛ اتفاقی که فیفا به خوبیمتوجه آن شد و خواستار قطع دخالت وزارت ورزش در فوتبال ملی و باشگاهی ایران شده و فدراسیون فوتبال را در صورت استمرار این رویه تهدید به تعلیق کرده است. به راستی که ادعای مهندسی نتایج لیگ چه به سود استقلال چه به سود پرسپولیس صحبتی بیراه نبوده و نیست و اینکه دوستان از یک روش و با عوامل مختلف خود برای فراری دادن مربیان موفق دو تیم استقلال و پرسپولیس استفاده کرده اند، خود بزرگترین سندی است که نتایج در مستطیل سبز تعیی نمی شوند و مدیران دست نشانده منصوب وزارت ورزش تنها اوامر و سیاست های مقام بالادست خود را اجرا کرده اند.

به واقع آیا اکنون عرب و خطیر مسئولیت بدهی سنگینی که به واسطه سهل انگاری آنها برای دو تیم استقلال و پرسپولیس به وجود آمده را تقبل می کنند؟ آیا نباید نمایندگان مجلس بابت عملکرد ضعیف وزارت ورزش در نظارت و کنترل صورتهای مالی و هزینه های دو تیم از او پاسخ بخواهد؟

پی نوشت: اسم رمز عملیات مشترک آقایان برای فراری دادن مربیان موفق دو تیم پایتخت نیز عدم پرداخت دستمزد و باز گذاشتن در خروج برای فسخ قرارداد بود که در موارد برانکو، استراماچونی، کالدرون توسط افراد مختلف به یک شیوه به اجرا در آمد و نکته مشترک دیگر اینکه به محض خروج این مربیان، به یکباره چاه نفت در دو باشگاه کشف شد و با مبالغ بیشتر به سراغ گزینه های دیگر رفتند!  به واقع اگر پرسپولیس پول نداشت به کالدرون بدهد چطور توانست با دو بازیکن خارجی به توافق برسد؟ اگر پولی برای پرداخت طلب برانکو نبود چطور پول پیش پرداخت کالدرون تهیه شد؟ اگر پولی بابت پرداخت دستمزد به استراماچونی نبود، چطور بلافاصله پس از خروج استرا، یکی از میلیاردرهای ایرانی (موسوی) برای مقطعی به بدنه مدیریت این تیم اضافه شد ؟ اگر پول برای حفظ تیام و جبارف نبود، چطور ممکن است بلافاصله پس از خروج آنها از استقلال، به یکباره به سراغ جذب 4 بازیکن پرهزینه رفتند؟ آیا وزیر ورزش فراموش کرده که در اوج انتقادات از عملکرد ضعیف فتحی، از عملکرد این مهره ضعیف تمجید کرد و در نهایت نیز با ارتقا پست او را به ریاست مجموعه انقلاب رساند؟ اکنون خطیر، فتحی و وزیر ورزش چه رزومه و کارنامه قابل دفاعی بابت این فجایع مدیریتی دارند که از آن دفاع کنند؟
منبع : تماشاچی

نظرات

user

اول باید وزیر ورزش استیضاحش کنن.وبعدا سراغ فتحی.خطیر.عرب.انصاریفر.بکشونن.میزمحاکمه.که چرا اینقدر فوتبال ایران.به کثافت کشوندند.مقصراصلی وزیره.باید تاوان این همه پول بیت المال ازهر ۵نفرشون بکشن بیرون.اینا باند اصلی پول مفت خورن.که به حساب شخصی خودشون درکشورهای اروپایی کردن.لعنت به سلطانیفر

پاسخ دادن
user

قبل دادگاهی شدن باید هزینه‎ی جریمه رو از جیبشون بدن، مصادره‎ی اموالشون، نباید از منابع بیت المال داده بشه

پاسخ دادن
user

این مملکت فقط جای آدمای خائن است این هم دزدی بلدن هم دروغ آدم سالم نمیزارن تواین پست

پاسخ دادن