چگونه ویزای کانادا بگیریم؟

چگونه ویزای کانادا بگیریم؟

تماشاچی -کانادا دارای انواع مختلفی از ویزا هاست که شما میتوانید برای گرفتن آنها اقدام کنید. البته متاسفانه برای حضور در سفارت این کشور و انجام مراحل قانونی اخذ ویزای کاندا مجبور هستید تا به یکی از کشور های همسایه مراجعه کنید.
مکان های دیدنی کانادا در کنار داشتن شرایط اجتماعی و اقتصادی شگفت‌انگیز این کشور باعث شده تا این کشور در زمره مقصدهای گردشگران و البته مهاجران زیادی قرار داشته باشد. البته با نظر به این میزان تقاضا تورهای توریستی تفریحی کانادا هم در رده پرطرفدارترین تورهای خارجی قرار گرفته اند.


ویزای کانادا
ویزای کانادا


در صورتی که  شما هم قصد سفر به کانادا را دارید، می‌توانید با جستجو در گوگل بهترین آژانس های مسافرتی ارائه دهنده این سفر و یا سایت های واسطی که بهترین آژآنس ها را با نازل ترین قیمت ها به شما معرفی میکنند بیابید.
از جهتی، با نظر به میزان بالای تقاضایی که برای سفر به این کشور وجود دارد مقررات بسیار محکمی از سمت دولت این کشور برای ورود شهروندان خارجی به این کشور ترتیب داده شده است؛ ولی با اینحال در صورت  داشتن آگاهی وآشنایی لازم با شرایط، مراحل و مدارک مورد نیاز می‌توانید ویزای این کشور را هم درست مانند بسیاری دیگر از کشورها دریافت کنید. نکته قابل ذکر اینکه در حال حاضر، به علت تعطیلی سفارت کانادا در ایران، تمامی فعالیت‌های این سفارت در حالت تعلیق قرار گرفته است و شهروندان ایرانی که قصد سفر به کانادا را داشته باشند، جهت دریافت ویزا بایستی از طریق نمایندگان قانونی یا شخصا به سفارت کانادا در کشورهای همسایه مانند سفارت کانادا واقع در آنکارا، پایتخت ترکیه، مراجعه کنند و مراحل قانونی دریافت ویزا را انجام بدهند.


ویزای کانادا
ویزای کانادا


انواع ویزای کانادا


ویزای توریستی : این ویزا  برای کسانی صادر می‌شود که تابعیت کانادا را نداشته و علاقمند هستند تا به شکلی قانونی از این کشور دیدن کنند. نکته ای که نیاز است به آن اشاره داشته باشیم این است که سالانه در حدود ۳۵ میلیون نفر به عنوان توریست و با ویزاهای غیر اقامتی به این کشور سفر می‌کنند. حداکثر مدت اقامت با ویزای توریستی کانادا به مدت ۶ ماهه است و به دو صورت سینگل (Single) یا مولتی (Multiple/با اعتبار پنج سالهبرای متقاضیان صادر می‌شود.
ویزای تحصیلی در واقع متعلق به افرادیست که قصد ادامه تحصیل در مدارس، دانشگاه‌ها یا موسسات آموزش عالی کانادا قصد اقامت در این کشور را دارند. ویزای تحصیلی کانادا در این زمینه به چند صورت ویزای دانش‌آموزی، دانشجوئی، فرصت مطالعاتی و ویزای همراه تحصیلی (والدین، همسر و فرزندان دانشجو) برای متقاضیان صادر خواهد شد.
همچنین صدوز ویزای اقامت این ویزا به دو صورت  است ویزای موقت  یا اقامت دائم .
ویزای کار سالانه بالغ بر ۱۵۰ هزار کارمند و کارگر خارجی با استفاده از ویزای کار وارد کانادا اقدام به اخذ ویزا در این کشور میکنند.
صدورز ویزای ترانزیت برای افرادی مجاز است که فقط جهت عبور از خاک کانادا وارد این کشور شده باشند و قصد اقامت در خاک کانادا را نداشته باشند. همچنین، افرادی که مدت اقامت آن‌‌ها در کانادا کمتر از ۴۸ ساعت میباشد، باید جهت ورود به خاک این کشور ویزای ترانزیت دریافت کنند.


ویزای کانادا
ویزای کانادا


شرایط کلی برای شهروندان ایرانی متقاضی ویزای کانادا


شهروندان ایرانی به واسطه داشتن شرایط خاص تر نسبت به اتباع سایر کشور هایی که ارتباطات سیاسی و فرهنگی مساعدتری نسبت به ایران دارند باید کمی در مورد اخذ ویزا کانادا محتاط تر عمل کنند. متقاضییان دریافت ویزای توریستی کانادا در ایران باید در کلیه موارد ذیل بتوانند اطمینان خاطر افسر اداره مهاجرت را جلب نمایند؛


  • تضمین بدهند که پس از اتمام مهلت ویزا از خاک کاندا خارج خواهند شد.

  • ارائه دادن تضمین مالی به منظور تامین تمامی مخارج در طول مدت اقامت در خاک کانادا

  • ارائه تعهدی معتبر مبنی بر عدم اشتغال یا تحصیل در مدت اقامت

  • عدم ایجاد خطر امنیتی برای دولت و شهروندان کانادا

  • ارائه عدم سوء پیشینه کیفری

  • ارائه گواهی سلامت از مراجع قانونی و معتبر


ارائه تمام مدارک درخواستی از جانب افسر اداره مهاجرت


ویزای کانادا
ویزای کانادا


مدارک لازم برای ویزای توریستی کانادا


۱ارائه تمام مدارک شناسائی شامل گذرنامه دارای اعتبار، شناسنامه، کارت ملی، عکس، سند ازدواج (در صورت که فرد متاهل بوده و همسرش با او همسفر است)، ارائه رضایت ‌نامه محضری برای همراهی فرزندانی که بدون یکی از والدین به مسافرت میروند و تکمیل فرم اطلاعات فردی؛ تمامی مدارک فارسی باید به انگلیسی خوانا ترجمه شده باشند.
۲به همراه داستن  مدارک مالی نامه تمکن بانک به زبان انگلیسی و ممهور به مهر امور بین الملل بانک به همراه ارائه مدرک گردش حساب متقاضی؛
۳ به همراه داشتن مدارک اسناد ملکی دعوت ‌نامه یا رزرو هتل و شرح مقصود و برنامه سفر به همراه ارائه رزرو بلیط برگشت هواپیما؛
۴ ارائه مدارک شغلی که گواهی بر اشتغال شما باشند و به زبان انگلیسی روی سربرگ شرکت (با ذکر تاریخ شروع به کار، عنوان شغلی و درآمد سالیانه، نام مدیر یا سوپروایزر و مدت زمان موافقت شده با مرخصی) درج شده باشند، ترجمه دو ماه آخر فیش حقوقی متقاضی، ترجمه لیست بیمه رد شده در دو ماه آخر و ترجمه حکم کارگزینی برای متقاضیان کارمند و ترجمه “آگهی تاسیس”، “آگهی تغییرات” و آگهی تصمیمات” شرکت که در روزنامه رسمی به ثبت رسیده است، ترجمه لیست بیمه و فیش حقوقی دو ماهه آخر کارمندان، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده توسط متقاضی، به همراه داشتن نامه تمکن بانک شرکت و ریزپرینت چهار ماه آخر حساب تماما به لاتین برای کارفرمایان


مراحل درخواست ویزا


شما میتوانید مراحل ثبت‌نام جهت دریافت ویزای کانادا را به دو صورت آنلاین و ثبت نام اینترنتی و یا حضور در سفارت خانه مرجع انجام بدهید. در هر دو حالت، درخواست ویزا را باید با ایجاد حساب کاربری شخصی در وب‌سایت رسمی سفارت کانادا و تکمیل فرم‌ها آغاز کنید. تمامی فرم‌ها باید به زبان انگلیسی ترجمه شده و باید به دقت تکمیل شده باشند. پس از تکمیل فرم‌ها، مرحله دوم مربوط به پرداخت هزینه‌های ویزا و انگشت‌نگاری آغاز میشود. پس از آنکه مرحله نام برده را با موفقیت پشت سر گذاشتید، برگه تائید درخواست به همراه شماره پیگیری و نامه انگشت‌نگاری شده (زمان مراجعه حضوری به سفارت) برای متقاضی صادر خواهد شد. زمان ارسال نامه انگشت‌نگاری ممکن است از چند ساعت تا چند روز متفاوت باشد.
سپس متقاضی باید بایستی در تاریخ معین شده با در دست داشتن تمام مدارک مورد نیاز اخذ ویزای درخواستی در یکی از نزدیک ‌ترین سفارت‌های کانادا در کشورهای همجوار ایران برای انجام مصاحبه و انگشت‌نگاری حضور به هم برساند.  پس از گذراندن تمام این مراحل متقاضی می‌تواند به کشور خود بازگردد  و منتظر اعلام نتیجه نهایی قبول و یا رد ویزا از جانب سفارت بماند، چرا که این پروسه ممکن است از یک هفته تا دو ماه متغیر باشد. پس از اعلام نتیجه شخص درخواست دهنده بایستی  برای پیکاپ ویزا (تحویل پاسپورت) مجددا به سفارت کانادا مراجعه کند.


نشانی سفارت کانادا در تهران


لازم به ذکر است که در حال حاضر متاسفانه این سفارتخانه تعطیل میباشد و همانطور که گفته شد جهت انجام روال طبیعی برای اخذ ویزا متقاضیان بایستی از طریق کشورهای همسایه اقدام کنند.


  • نشانى : تهران، خیابان استاد مطهری، خیابان شهید سرافراز، پلاک ۵۷

  • تلفن: ۸۱۵۲-۰۲۱ / نمابر: ۸۸۷۵۷۰۵۴ / صندوق‌پستى : ۴۶۴۷-۱۱۱۵۵ / کدپستى : ۱۵۸۶۸

  • وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا: http://www.iran.gc.ca 

منبع : تماشاچی

نظرات