سوالات متداول اخذ ویزای شینگن

سوالات متداول اخذ ویزای شینگن

تماشاچی -دریافت ویزای شینگن مستلزم گذراندن مراحل پیچیده‌ای است که معمولا متقاضیان را با مشکل مواجه می‌کند. برای گذراندن این مراحل باید با مفهوم انبوهی از واژه‌ها و اصطلاحات تخصصی آشنا بود و کوچک‌ترین بی‌دقتی در این مورد به معنای اجبار برای آغاز دوباره‌ی مراحل درخواست ویزا و تلف شدن زمان و حتی محرومیت از ارائه‌ دوباره درخواست است. برای اجتناب از این مشکل، وب‌سایت کجارو اقدام به گردآوری و پاسخگویی سؤالات متداول درباره ویزای شینگن کرده است.
 


سوالات متداول شینگن
سوالات متداول شینگن


ویزای شینگن چیست؟


در طی مقاله های پیشین بارها به ویزای شینگن اشاره کرده ایم گفته ایم که این ویزا  قادر است توسط هر یک از کشورهای عضو پیمان شینگن صادر شده، و به موجب داشتن آن صاحب ویزا میتواند در بازه‌ زمانی مشخص، آزادانه و بدون محدودیت به تمامی کشورهای اتحادیه اروپا که در پیمان شینگن عضو هستند و همچنین کشورهای EFTA  عضو پیمان شینگن سفر کرده و یا از آن‌ها عبور کند.


چه کشورهایی در پیمان شینگن شرکت دارند؟


جهت دیدن فهرست کاملی از اعضای پیمان شینگن میتوانید به مقاله های قبلی منتشر شده در تماشاچی مراجعه بفرمایید.


EFTA چیست؟


سوالات متداول شینگن

EFTA  در واقع مخفف European Free Trade Association انجمن تجارت آزاد اروپا است که ۹ کشور اتریش، بلژیک، آلمان، فرانسه، ایتالیا، هلند، اسپانیا، سوئیس و انگلستان در آن عضو هستند. انجمن  EFTA  به شکل غیر رسمی در سال ۱۹۸۷ توسط تعدادی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین واردکننده‌های آزاد اروپایی بنا نهاده شد، ولی تا سال ۱۹۹۰ فعالیت رسمی خودش را شروع نکرد. از آنجایی که تشکیلات مرکزی EFTA  در هلند قرار دارد، اساسنامه‌ این انجمن نیز به زبان هلندی تنظیم شده است.


EFTA چه تفاوتی با EU اتحادیه‌ی اروپا دارد؟


EFTA  تنها متشکل از ۹ کشور اروپایی است، این در حالی است که بیشتر کشورهای اروپایی (۲۸ کشور) در اتحادیه اروپا عضو هستند. اتحادیه‌ اروپا به عنوان واحدی اقتصادی و قدرتمند، نقش عمده‌ای در سیاست‌گذاری‌های اقتصاد جهانی دارد و همه‌ اعضای آن دارای واحد پول (یورو) یکسانی میباشند.


پس از اخذ ویزای شینگن، چه مدت می‌توان در کشورهای عضو پیمان شینگن اقامت کرد؟


مدت زمان مجاز اقامت برای شما طبق نوع ویزایی که در سفارت‌خانه یا کنسولگری هر کدام از کشورهای شینگن صادر شده است، مشخص خواهد شد. رایج‌ترین نوع ویزای شینگن، ویزایی است که برای گردشگران صادر می‌شود که نهایتا ۹۰ روز اعتبار داشته و برای گرفتن آن باید حداقل ۶ ماه از آخرین زمان ورود شما به کشورهای شینگن گذشته باشد.


متقاضی ویزای شینگن باید چه شرایطی داشته باشد؟


تمام کسانی که بتوانند مدارک لازم جهت اثبات تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های خود در مدت اقامت در کشورهای عضو پیمان شینگن ارائه کنند، می‌توانند جهت اخذ ویزای شینگن درخواست بدهند.


سوالات متداول شینگن
سوالات متداول شینگن


نوع ویزای شینگن موردنیاز متقاضی بر چه اساسی مشخص می‌شود؟


همانطور که گفته شد اینمورد میتواند بر اساس نوع و ماهیت سفر، سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های کشورهای شینگن به سه نوع ویزا مختلف صادر می‌کنند:
•    ویزای عادی (Uniform) شینگن که توسط هر کدام از کشورهای عضو پیمان شینگن صادرشده و دارندگان تنها آن در بازه‌ی زمانی محدود و مشخص (حداکثر ۹۰ روز) اجازه اقامت یا عبور از کل منطقه‌ شینگن را دارند. ویزای عادی شینگن که تنها با فاصله‌ای زمانی بین ۶ ماه طبق آخرین ورودی که به کشورهای شینگن داشته اید صادر خواهد شد.
•    ویزای محدود (Limited) شینگن که تنها در محدوده‌های خاصی معتبر بوده و دارنده‌ آن می‌تواند فقط به کشور صادر کننده‌ ویزا یا در شرایط خاص به کشورهای دیگری که در زمان درخواست ویزا نام آن‌ها عنوان کرده است، سفر کند.
•    ویزای ملی (National) شینگن که این مجوز را صادر میکند که با هدف تحصیل، کار یا اقامت دائم به یکی از کشورهای شینگن که نام آن را در فرم درخواست ذکر میکند وارد شود.


ویزای عادی شینگن چیست؟


بسته به اهداف سفر، ویزای عادی شینگن به سه نوع B ،A  و C تقسیم بندی می‌شود.
•    ویزای شینگن عادی نوع  A، ویزای ترانزیت (Transit) بوده و دارندگان آن مجاز هستند تا صرفا در محدوده‌ بین‌المللی فرودگاه‌های منطقه‌ی شینگن تردد کنند، ولی اجازه ورود به کشورهای شینگن را نخواهند داشت. این نوع از ویزا که با نام ویزای ترانزیت فرودگاهی نیز مشهور است، برای کسانی مورد استفاده قرار میگیرد که مبدأ و مقصدشان هیچ‌کدام از کشورهای محدوده شینگن نیست ولی مجبورند پروازشان را در یکی از فرودگاه‌های منطقه‌ی شینگن تعویض کنند.
•    ویزای شینگن عادی نوع B هم در واقع نوعی ویزای ترانزیت است که دارندگان آن می‌توانند به ‌وسیله‌ی خودروی شخصی خودشان یا اتوبوس و هواپیمایی شخصی به مقصد یک کشور غیر شینگن، در حداکثر پنج روز از محدوده شینگن خارج شوند.
•    ویزای شینگن عادی نوع C به ویزای کوتاه‌ مدت اطلاق میشود که به کمک آن می‌توانیم در یک بازه‌ زمانی مشخص در کشورهای شینگن اقامت داشته باشیم.


ویزاهای ترانزیت فرودگاهی نوع A و ترانزیت نوع B چه تفاوت هایی با هم دارند؟


دارنده‌ی ویزای ترانزیت فرودگاهی به هیچ عنوان نمیتواند از  فرودگاه‌های بین‌المللی کشورهای شینگن خارج شود ولی کسی که ویزای ترانزیت داشته باشد می‌تواند حداکثر به مدت پنج روز از چند کشور شینگن عبور کند.


سوالات متداول شینگن


ویزای شینگن چند ورودی multiple-entry  و تک ورودی single-entry چه تفاوتی دارند؟


با کمک ویزای تک ورودی در یک بازه‌ی زمانی مشخص تنها می‌توان یک‌بار وارد منطقه‌ی شینگن شد و به محض خروج از آن، ویزا اعتبارش را از دست خواهد داد و حتی در صورتی که محدودیت زمانی آن اتمام نیافته باشد هم ورود دوباره به منطقه‌ی شینگن مجاز نخواهد بود. در حالی که در صورت داشتن ویزای چند ورودی تا زمان پایان اعتبار می‌توان به دفعات به این منطقه و یا مناطق دیگر آن وارد یا از آن خارج شد.


ویزای محدود شینگن


ویزای محدود شینگن صرفا در کشور صادرکننده معتبر است و دارنده‌ ویزا تنها میتواند به آن کشور یا درطی شرایط یخاص به کشورهای دیگری که در هنگام درخواست ویزا به صورت مشخص از آن‌ها نام برده است، وارد شود. این نوع از ویزا با عنوان ویزای محدود به‌ جز مواردی که در ویزای ذکر شده است، در دیگر کشورهای شینگن به رسمیت شناخته نخواهد شد.


ویزای ملی شینگن


ویزای ملی در دو نوع تک ورودی و چند ورودی برای متقاضیان صادرمیشود. نوع تک ورودی برای کسانی مناسب است که با هدف و محدوده‌ زمانی مشخص قصد اقامت در یکی از کشورهای شینگن را داشته باشند و بعد از این مدت قصد دارند که به کشورشان بازگردند. از طرف دیگر ویزای ملی چند ورودی این مجوز را به متقاضی میدهدکه بی نیاز به هیچ مجوز یا ویزای دیگری به تمام کشورهای مستقر در منطقه‌ شینگن سفر کند.

 

منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه