آشنایی با مراحل مختلف یک سفر هوایی

آشنایی با مراحل مختلف یک سفر هوایی
به هنگام سفر هوایی آگاهی از مراحل سفر از ورود به فرودگاه تا سوار هواپیما شدن و در نهایت رسیدن به مقصد باعث خواهد شد شما با آرامش خاطر بیشتری سفر خود را آغاز کنید. در این مطلب در ابتدا مراحل قبل از پرواز را شرح خواهیم داد و سپس نکته‌ها و توصیه‌هایی برای قبل از پرواز خواهیم داشت؛ و در بخش‌های بعدی با نکته‌ها و توصیه‌هایی در حین پرواز و همچنین توصیه‌های بعد از پرواز با شما همراه خواهیم شد.

آشنایی با مراحل پرواز

 

مرحله اول: چک-این (Check-in)، ارائه بلیط، تحویل بار و دریافت کارت پرواز

 
برای پروازهای داخلی، ٢۴ ساعت قبل از پرواز امکان گزارش ثبت حضور و ثبت‌نام (Check-in) اینترنتی وجود دارد. امکان چک-این کردن در باجه‌های خودکار داخل فرودگاه هم وجود دارد. بعد از چک-این کردن، کارت پرواز خود را دریافت کنید. در برخی فرودگاه‌ها مجبور هستید این مرحله را دستی انجام دهید. در این مواقع مدارک خود را قبل از رسیدن به پیشخوان آماده کنید.
 
بعد از چک-این اینترنتی اگر چمدانی برای فرستادن به قسمت بار هواپیما ندارید، کافی است با کارت پرواز پرینت شده در دست، به گیت پرواز مراجعه کنید. اگر بار همراه دارید آن را در جامه‌دان‌ها بگذارید و به قسمت بار تحویل بدهید. هنگام تحویل بار به متصدی و دریافت کارت پرواز برچسبی به چمدان شما الصاق می‌شود و برچسب‌های کوچک دیگری روی پاسپورت شما چسبانده خواهد شد. این برچسب‌های کوچک همان سند مالکیت بار شماست و حاوی اطلاعات شخصی شما از قبیل شماره پرواز، مبدأ، مقصد و تاریخ پرواز است؛ بنابراین هرگز تا زمان گرفتن چمدان و خروج از فرودگاه مقصد آن‌ها را دور نریزید.
 

مرحله دوم: سوار شدن (Boarding)


معمولاً خدمه‌ی پرواز ترتیب سوار شدن مسافران را تعیین می‌کنند. مسافران صندلی‌های عقب هواپیما، مسافران بیزینس‌کلاس (Business Class) و مسافرانی که نیازهای خاصی دارند، در اولویت هستند. هرچند گاهی هیچ ترتیبی وجود ندارد که البته این موضوع باعث ترافیک راهرویی در هواپیما می‌شود. به هر حال صرف‌نظر از ترتیب سوار شدن، شما می‌توانید تا آخرین اعلان پرواز در سالن پرواز بمانید.
 

چه موقع می‌توانید غذای ویژه‌ی خود را سفارش دهید؟

 

 
غذاهای ویژه، غذاهای حلال اسلامی و یهودی، غذای ویژه‌ی گیاه‌خوارها، غذای ویژه‌ی دیابتی‌ها، غذاهای کم‌نمک و همین‌طور غذاهای ویژه‌ی کودکان هستند. این غذاها غیر از لیست غذاهای استانداردی است که شرکت هواپیمایی ارائه می‌دهد. غذاهای ویژه همیشه پیش از غذاهای دیگر سرو می‌شوند، به خصوص اگر غذای ویژه‌ی کودک باشد. معمولاً این غذاها کیفیت بهتری هم دارند. سفارش غذای ویژه می‌تواند در مراحل رزرو اینترنتی بلیط هواپیما تا 36 ساعت قبل از پرواز انجام شود.
 

حداکثر وزن حمل بار رایگان چقدر است؟

 
شرکت هوایی معمولاً قوانین محکمی در مورد وزن و تعداد چمدان‌ها دارند و هزینه‌های گزافی برای اضافه‌بار می‌گیرند. قبل از سفر مطمئن شوید که مقررات شرکت هوایی پرواز خودتان را چک کرده‌اید. معمولاً حداکثر وزن حمل بار رایگان برای هر مسافر در پروازهای داخلی 20 کیلوگرم است. معمولاً شرکت‌های هواپیمایی تخفیف‌هایی دارند ولی هماهنگی‌های لازم را باید پیش از پرواز صورت دهید. چنانچه بار اضافی شما بیش از حد معمول باشد و شما بخواهید از تخفیف‌های ویژه استفاده کنید باید اضافه‌بار خود را با پایانه‌های باربری به صورت غیرهمراه بفرستید، در غیر این صورت نرخ اضافه‌بار شما از طریق پایانه‌های مسافری به صورت همراه خواهد بود.
***
همچنین شما می‌توانید کیف‌دستی خود را تحت نظارت خود به داخل هواپیما ببرید. حداکثر وزن مجاز کیف‌دستی برای حمل به داخل هواپیما، 4 کیلوگرم و حداکثر مجموع ابعاد آن 115 سانتی‌متر است. در زمان ارائه بلیط و بار به باجه پذیرش، باید ساک یا کیف‌دستی مورد نظر را برای حمل به کابین به مسئول باجه تحویل دهید تا بررسی شود و در صورت تأیید، برچسب مخصوص (اتیکت مخصوص چمدان کابین) بر روی آن چسبانده شود. معمولاً کنترل ساک‌دستی‌ها هنگام چک-این و یا بوردینگ انجام می‌شود. علاوه بر چمدان داخل کابین، وسایل دیگری مانند یک عدد پالتو، بارانی، پتو و لوازم تغذیه بچه را نیز می‌توانید بدون پرداخت هزینه داخل هواپیما ببرید.
 

چه وسایل و کالاهایی را می‌توانید با خود به هواپیما ببرید؟

 
قوانین حمل بار وضع‌شده‌اند تا امنیت و آسایش پروازها را تأمین کنند؛ بنابراین آگاهی کامل از آن‌ها می‌تواند روند سفر هوایی شما را تسریع کند. ورود برخی اقلام مانند انواع سلاح‌های گرم و سرد، انواع فشنگ‌های جنگی، شکاری و ورزشی، انواع اشیاء برنده، انواع ابزار مانند آچار و چکش و حتی اسلحه اسباب‌بازی که شباهت زیادی به اسلحه حقیقی دارند، به داخل کابین هواپیما ممنوع است. همچنین برای رعایت اصول ایمنی و امنیتی، محدودیت‌هایی جهت حمل برخی از اقلام همراه مسافر وجود دارد. حمل برخی اقلام همانند انواع مواد آتش‌زا و منفجره مانند باروت، ترقه، دینامیت و مواد منفجره‌ی پلاستیکی، انواع کپسول و اسپری‌های شیمیایی تحت‌فشار مانند گاز اشک‌آور و انواع مواد اسیدی و خورنده مانند سرکه به‌طورکلی با هواپیمای مسافری ممنوع است.
***
گفتنی است تحت شرایط خاصی اجازه‌ی واردکردن مایعات به داخل هواپیماها را خواهید داشت. بر اساس قانون آوردن مایعات و ژل‌ها به داخل هواپیما وقتی مجاز است که در مخزن‌های ۱۰۰ گرمی یا کم‌تر قرار گرفته باشند. تمام مخزن‌ها باید در یک کیسه‌ی پلاستیکی و زیپ‌دار با ظرفیت یک لیتر قرار داده شوند. هر مسافر اجازه‌ی حمل فقط یک کیسه‌ حامل مخزن مایعات را دارد. توجه داشته باشید این قانون برای مایعاتی است که در کیف‌های دستی و همراه حمل می‌شوند. از خوراکی‌ها و مایعاتی که امکان انتقال آن‌ها به انبار هواپیما با شرایط گفته‌شده وجود دارد می‌توان مربا، کره، پنیر، کرم‌ صورت و لوسین،‌ ژل‌ مو و شامپو، ژله، اودکلن، روغن، عطر و آب را نام برد. همچنین وسایل الکترونیکی خود مانند لپ‌تاپ، تبلت و موبایل را می‌توانید به کابین هواپیما ببرید و یا به صورت ایمنی بسته‌بندی و قفل کنید و در انباری هواپیما بگذارید.
 
منبع : تماشاچی

نظرات

user

سلام روز بخیر قبلا ازتون دعوتتون کرده بودم برای عضویت در گروه جامعه وبمستران مهندس چرا نیومدی توی گروه خوشحال میشیم تشریف بیارید و دوستان دیگه تبادل اطلاعات داشته باشیم گروه جامعه وب مستر ها https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig

پاسخ دادن