چرا استقلال در دقایق پایانی با 4 دفاع بازی نکرد | نمره قبولی مجیدی در اولین دربی

چرا استقلال در دقایق پایانی با 4 دفاع بازی نکرد | نمره قبولی مجیدی در اولین دربی
تماشاچی - در حالی که هواداران و پیشکوستان استقلال انتقادات زیادی را از کادر فنی این تیم به خصوص فرهاد مجیدی بابت تعویض قائدی و سبک بازی استقلال در دربی 91 کرده اند اما با توجه به بضاعت استقلال و دستان خالی مجیدی روی نیمکت، عملکرد کادر فنی استقلال در این دیدار مثبت ارزیابی می شود و تنها چند سوال و ابهام در این خصوص وجود دارد که در ادامه به آن می پردزایم.


مجیدی با ریسک بالا از ابتدا به شاهین طاهرخانی جوان بازی داد و اگرچه او در بازیخوانی و تجربه بازی در میدان های بزرگ هنوز مشکل دارد اما بدون اغراق باید گفت او حتی یک فرصت به اوساگونای بلندقامت برای ضربه سر زدن به سمت دروازه استقلال نداد و تنها اشتباهش در این دیدار به عدم دخالت به موقع روی توپ اوساگونا بود که منجر به پاس گلش برای علیپور شد.

فرهاد مجیدی با اتخاذ همان سیستم 3 دفاعه و بازی با 5 هافبک در میانه میدان سعی کردن راههای نفوذ هافبکهای پرسپولیس از کناره ها را ببندد و آنها را برای سانتر کردن به کناره ها سوق دهد چرا که او به خوبی می دانست که با حضور طاهرخانی و روزبه چشمی و دانشگر که هر سه بلند قامت بودند، بازیکنان پرسپولیس شانس زیادی برای زدن ضربه سر به سمت دروازه استقلال نداشتند که در طول جریان بازی نیز همینگونه شد و هیچیک از سانترهای بازیکنان پرسپولیس منجر به ضربه سر به سمت دروازه استقلال نشد.

مجیدی با استراتژی استفاده از ضد حملات سریع قائدی و ارسلان مطهری که با جا به جایی های خود نظم خط دفاعی پرسپولیس را به هم ریخته بودند توانست از لحاظ فنی، نیمه اول را از گل محمدی ببرد او حتی در نیمه دوم نیز با تاکید بر همین رویه به گل دوم رسید اما پس از آن بود که اشتباهات سریالی مجیدی آغاز شد این یحیی گل محمدی بود که توانست از لحاظ فنی، مچ مجیدی را بخواباند.


بزرگترین اشتباه فرهاد مجیدی در این بازی بیرون کشیدن مهدی قائدی بود که به گفته فرهاد، به خاطر خستگی تعویض شد که البته این موضوع با واقعیت همخوانی چندانی ندارد چرا که در بازیهای اخیر استقلال حتی مقابل الریان نیز شاهد حضور حداکثری قائدی در زمین بازی بوده ایم و حتی نام مهدی قائدی در زمین نیز 2-3 مدافع پرسپولیس را از ترس حرکات پا به توپش در زمین خودشان نگه میداشت و باعث ایجاد فاصله بین خط دفاع و هافبک پرسپولیس شده بود که با بیرون رفتن قائدیف عملاً خط دفاع پرسپولیس جلوتر آمد و حلقه محاصره هافبک های پرسپولیس بر روی دروازه استقلال تنگ تر شد. مجیدی همچنین می توانست با تعویض زکریا مرادی تند و تیز به جای قائدی، همچنان از شانس استفاده از ضدحملات سریع در مقابل مدافعین کند و خسته پرسپولیس استفاده کند که این تعویض نیز اجرایی نشد و در طرف مقابل این گل محمدی بود که با شناسایی نقطه ضعف تیم خود و همچنین استقلال دست به چند تعویض زد و نتیجه را به سود خود برگرداند. او با آگاهی از خستگی وریا غفوری، محمد نادری را به جناح چپ برد که بارها و بارها توانست از سد وریا غفوری خسته عبور کند. بشار رسنی وارد زمین شد که توانست مقابل مسعود ریگی خسته و فرشید باقری کند مانور دهد.

در طرف مقابل اما فرهاد مجیدی بازی ضعیف فرشید باقری و ریگی را در 30 دقیقه پایانی بازی ندید و به جای تعویض این بازیکنان، قائدی را تعویض کرد! البته دست مجیدی روی نیمکت برای تعویض های دلخواهش بسته بود اما او می توانست در دقایق پایانی بازی با تغییر استراتژی و تاکتیک بازی تیم خود به 4 دفاعه، تفکرات کادر فنی پرسپولیس برای نفوذ به ساختار دفاعی استقلال را به هم بریزد اما او تا انتها به بازی با سه مدافع ادامه داد و در نهایت نیز تیمش در دقیقه 89 گل تساوی را دریافت کرد.

یکی از تدابیری که مجیدی می توانست در این دیدار انجام دهد، خروج شاهین طاهرخانی از زمین بود. او می توانست دانشگر و چشمی را در دفاع وسط قرار دهد و وریا غفوری و میلیچ  را به عنوان دو مدافع راست استقلال قرار دهد و سه هافبک میانی در جلوی 4 دفاع خود قرار دهد و در نهایت با استفاده از 3 بازیکن جلوی زمین خود، دفاع و هافبک دفاعی پرسپولیس را عقب نگه دارد.

هر چه که بود این دربی با یک تجربه بزرگ برای مجیدی به پایان رسید و تجربه گل محمدی بر کم تجربگی فرهاد چربید اما به جرات می توان گفت بسیاری از  پلن های فنی و تاکتیکی فرهاد مجیدی در این دیدار جواب داد و به جرات می توان گفت جدای از گلها، به جز دو صحنه خطرناک برای پرسپولیس که از روی دو ضربه ایستگاهی نوراللهی و استوکس به دست آمد، تیم پرسپولیس نتوانست موقعیت خطرناک دیگری بر روی دروازه استقلال خلق کند که همین موضوع نشان از سازمان یافتگی خوب دفاع استقلال است که در این دیدار تنها به واسطه کمبود نفرات و ضعف نیمکت، برد را با تساوی عوض کردند.

 
منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه

گل دوم پرسپولیسی تابلو آفساید بود استوکس نیم بدن تو آفساید حالا برو بالا بیا پایین ماقبول نداریم واینجا حق استقلال پایمال شد

اس اسی

به خدا گل گفتییییییییببب نفس من هم بالا نمیاد

سهیل

چند سالی هست که داربی ها رو نگاه نمی کنم. اعصاب ش رو ندارم. اما چه فایده! با تماشای خلاصه بازی، وقتی گل دوم پرسپولیس رو دیدم، از عصبانیت منفجر شدم. اینم گل بود تو خوردی مرد حسابی؟ ! باور کنین اگه سوتی های امسال ش نبود، می گفتم پول گرفته... مگه می شه؟ مگه داریم؟ حسینی (در کنار چشمی ) ضعیفترین بازیکن استقلال 98 تا اینجا ی کار بوده. گل دوم، از نظر من، گل به خودی بود. حسینی، دیروز مقصر بود، اما مقصر اصلی اونایی بودن که وقتی این آقا برای تمدید شرط گذاشت، قبول کردن. کمترین انتظار از مجیدی اینه که حسینی رو از ترکیب بزاره بیرون. روی نیمکت دستش خالیه؟ گلر جوانان رو بیاره . مطمئن باشین از حسینی بیشتر گند نمی زنه. حسینی باید تنبیه بشه. باید بفهمه که اینطور نیست هر بلایی سر تیم بیاره و هفته بعد فیکس باشه ... و دست آخر اینکه: انگار رسم شده هر سال توی دربی یکی گند بزنه: از اسماعیلی و چیپ مسخره ش بگیر تا علی کریمی و جناب حسینی... ای بابا ...