اشتباه پشت اشتباه؛ نوبت قربانی شدن اکبریان در بازی پرسپولیس و تراکتورسازی

اشتباه پشت اشتباه؛ نوبت قربانی شدن اکبریان در بازی پرسپولیس و تراکتورسازی
به گزارش تماشاچی، شروع دوباره لیگ برتر با شروع مجدد چیدمان های اشتباه داوری همراه بود. هنوز داغ انتخاب اشتباه زاهدی فر که بدون مطالعه برای قضاوت بازی استقلال و سپاهان در نظر گرفته شد و بی دلیل در معرض تکرار اشتباه قبلی خود قرار گرفت و خودش و کارنامه اش زیر سؤال رفت، سرد نشده، این بار اکبریان را بدون مطالعه برای قضاوت بازی پرسپولیس و تراکتور انتخاب کردند.
اکبریان همان روز که بازی پرسپولیس و تراکتور در آزادی برگزار شد و تیم داوری گل سالم احسان حاج صفی را نپذیرفت و در برنامه ۹۰ کار به پرسپکتیو کشید، داور دیدار این دو تیم بود و حالا دوباره باید بازی پرسپولیس و تراکتور را سوت بزند.
این دقیقاً تکرار همان اشتباه قبلی است. زاهدی فر هم آخرین بار در قضاوت بازی حساس سپاهان و استقلال دچار اشتباه شده بود که دوباره بازی دو تیم طلایی پوش اصفهان و آبی پوش تهران را به او دادند تا داستان خطای پنالتی (دست کی روش استنلی) پیش بیاید و یک هفته فوتبال ایران گرفتار تنش باشد و چند وقتی هم زاهدی فر از داوری محروم شود.
از همین حالا می توان حدس زد محروم بعدی اکبریان است. یادآوری همان بازی پرسپولیس و تراکتور که تیم داوری گل احسان حاج صفی را به اشتباه در موقعیت آفساید تشخیص داد، اکبریان را دچار استرس می کند. به این استرس، ذهنیت طرفداران تراکتور را هم اضافه کنید تا متوجه شوید داور بازی حساس امروز چه کار سختی برای قضاوت دیدار پرسپولیس و تراکتور دارد. البته آن گل احسان حاج صفی با پرچم کمک داور، آفساید تشخیص داده شد و تصاویر تلویزیونی نشان داد کمک اکبریان دچار اشتباه شده نه خود داور، اما به هر حال داور بازی هم در کانون تنش های بعدی و عواقب این تصمیم شتاب زده قرار داشت.
معلوم نیست روی چه حسابی این داوران برای قضاوت بازی های حساس انتخاب می شوند و چرا کسی به سوابق آن ها نگاه نمی اندازد و بدتر از همه چرا خودشان به کمیته داوران نمی گویند آخرین بار وقتی برای این تیم ها سوت زده اند، مشکل ساز شده است؟
اصلاً مگر چند داور مطرح داریم که با این انتخاب های اشتباه و بدون مطالعه، همین اندک داوران مطرح مان را هم در خطر تکرار اشتباه و محرومیت قرار می دهیم.
امروز اکبریان در بازی حساس پرسپولیس و تراکتور کار فوق العاده سختی دارد و یادآوری آنچه در آن بازی جنجالی رخ داد، سختی کارش را دوچندان می کند.
صدالبته گفته می شود انتخاب اول کمیته داوران برای قضاوت بازی پرسپولیس و تراکتور، مرتضی منصوری بود، ولی معلوم نیست چرا لحظه آخر تصمیم کمیته داوران تغییر کرد و آقایان بدون یادآوری آخرین سابقه قضاوت اکبریان در بازی پرسپولیس و تراکتور، داوری دیدار امروز این دو تیم را هم به اکبریان دادند.
خیلی دوست داریم مسئول چیدمان داوران لیگ برتر و دوستان تصمیم گیر و تصمیم سازی که کنار او هستند، به ما و مردم بگویند در چیدمان داوری، مطالعه سوابق داور و تحقیق درباره سرنوشت قضاوت بازی های قبلی دو تیم، چقدر اهمیت دارد و چرا مورد توجه قرار نمی گیرد؟

کارشناسان داوری پاسخ می دهند
چرا برای چیدمان داوران، تحقیق و مطالعه کافی انجام نمی شود؟
سیدحسن نوشه ور: چیدمان داوری یک هنر است
کارشناس داوری فوتبال کشور در این خصوص گفت: به نظر من دقت کافی به عقبه داوری ها نمی شود؛ اینکه بر چه اساسی یک داور انتخاب می شود تا بازی خاصی را قضاوت کند. چیدمان داوری یک هنر است و به دپارتمان داوری برمی گردد، ولی ما دپارتمانی نداریم و کار ها اصولی انجام نمی شود. اصل این است که کمیته داوران تصمیم گیری می کند و دپارتمان داوری کار اجرایی را برعهده دارد، اما در شرایط فعلی، کمیته داوران دارد هر دو کار را انجام می دهد. من هم معتقدم دقت کافی در چیدمان داوری وجود ندارد.
حسین جنگی: ما رئیس دپارتمان داوری نداریم
ناظر فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: من هم قبول دارم برای چیدمان داوری باید تحقیق و مطالعه کافی انجام شود. اینکه یک داور براساس چه معیار هایی برای بازی های مهم انتخاب می شود و اینکه آیا داور فوق قبلاً هم بازی های دو تیم را سوت زده و یا مسئله ای وجود داشته است که باید قبل از انتخاب به آن توجه شود؟ در حال حاضر ما رئیس دپارتمان داوری نداریم و شخص ممبینی به عنوان رئیس کمیته داوران همزمان رئیس دپارتمان هم هست و من معتقدم باید در انتخاب داوران و چیدمان دقت زیادی را به خرج دهیم.
رسول فروغی: ممبینی را تنها گذاشته اند
ناظر داوری فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: به نظرم برخی دوستان با کم لطفی هدایت ممبینی را تنها گذاشته اند و به جای اینکه دور هم جمع شوند و از داوری حمایت کنند، در فضای مجازی مرتباً تخریب می کنند. من هم قبول دارم در چیدمان داوری ها باید بسیار دقت داشته باشیم و دپارتمان داوری باید تقویت شود و رئیس داشته باشد، ولی وقتی ممبینی تنهاست و ما پیشکسوتان هم کمکش نمی کنیم، چطور باید مسائل داوری درست شود؟
غلامعلی همیراد: بایگانی داوری ها اهمیت حیاتی دارد
کارشناس داوری فوتبال کشورمان در این خصوص گفت: باید بایگانی داوری ها مدنظر اعضای دپارتمان و کمیته داوران قرار داشته باشد، ولی عملاً می بینید داورانی انتخاب می شوند که در اشتباهات یک بازی خاص تأثیرگذار بوده اند و دوباره چند وقت بعد قاضی همان بازی می شوند و این نشان می دهد توجهی به چیدمان ها صورت نمی گیرد و همین می شود که حرف و حدیث پیش می آید. باید هرچه سریع تر یک فرد متخصص در رأس کار دپارتمان انتخاب شود و سپس هماهنگی بین او و ریاست کمیته داوران برقرار شود تا کار ها صحیح پیش برود.
محسن زمانی: باید ۵ سال قبل را هم توجه کرد
کارشناس داوری فوتبال کشورمان در این خصوص گفت: ممبینی جوان و مغرور است و به نظر می رسد زیاد به توصیه ها توجهی ندارد. برای انتخاب یک داور در یک بازی مهم باید حتی عقبه ۵ سال طرف را هم درآورد که سهواً مشکلی برای دو تیم به وجود نیاورده باشد، ولی ما ناگهان داوری را که فصل قبل اشتباهاتی در همین بازی داشته، دوباره انتخاب می کنیم و توجهی به عواقب آن نداریم. فدراسیونی که رئیس ندارد، دبیر ندارد، دپارتمان داوری ندارد و... همین می شود.

 
منبع : خبر ورزشی

ارسال دیدگاه