تحلیل بازی استقلال و الکویت | فیتیله پیچ بدخواهان با 3 گل زیبا

تحلیل بازی استقلال و الکویت | فیتیله پیچ بدخواهان با 3 گل زیبا
تماشاچی - تیم فوتبال استقلال توانست در اولین دیدار پلی اف لیگ قهرمانان آسیا مقابل تیم الکویت به برتری قاطع 3 بر 0 دست یابد که در ادامه به بررسی موارد فنی این بازی می پردازیم.


استقلال در حالی پا به این میدان گذاشت که این اولین بازی فرهاد مجیدی به عنوان سرمربی در دوران پسا استراماچونی محسوب می شد و با توجه به اینکه مشکلات زیادی در مسیر برگزاری این دیدار جلوی پای مجیدی بود، نتیجه 3 بر 0 آن هم در خاک امارات، یک پیروزی مهم و روحیه بخش برای تیم خسته استقلال به حساب می آمد.

کادر فنی استقلال در این دیدار با تیزهوشی سعی کرد تا حد ممکن، به اسکلت تیم استراماچونی دست نزند و تغییرات در برخی پست ها به واسطه محرومیت یا مصدومیت یا نا آماده بودن بازیکن مذکور اجباری به نظر می رسید. استقلال در این دیدار یک نمایش شناور به اجرا گذاشت به طوری که در برخی لحظات بازی شاهد اجرای سیستم 4 دفاعه توسط این تیم بودیم و در بیشتر زمانی که این تیم آهنگ هجومی به خود می گرفت، با همان روش و استراتژی استراماچونی، شاهد سه دفاعه شدن این تیم بودیم که همین موضوع موجب سردرگمی حریف شده بود چرا که تیم بازیکنان استقلال که با انگیزه زیادی در این دیدار حاضر شده بودند با دوندگی بالای خود، امکان آنالیز سبک بازی شان را به کادر فنی و آنالیزورهای حریف حداقل تا دقیقه 80 بازی ندادند.

گل های استقلال تقریباً بر روی همان تاکتیک هایی به ثمر رسید که پیشتر در تیم استراماچونی دیده بودیم و حضور موثر وریا غفوری در حملات و همچنین همکاری دیدنی دیاباته و قائدی در نوک حمله، بارها  و بارها موجب باز شدن خط دفاع الکویت شد و به جرات می توان گفت استقلالی ها در این بازی 3 گل زدند و 3 گل مسلم و حتمی را هم به ثمر نرساندند.

از طرف دیگر، حضور شاهین طاهرخانی در خط دفاع استقلال کمی موجب ناهماهنگی ساختار دفاعی این تیم شده بود که همین مورد منجر به ایجاد چند موقعیت خطرناک برای الکویت شد که سید حسین حسینی با آمادگی بالایش مانع از گل شدن این موقعیت ها شد.

نکته تاریک بازی استقلال در دیدار شب گذشته، عملکرد دور از انتظار علی کریمی و فرشید باقری بود که با پاس های اشتباه خود در میانه میدان، چندین بار تیم خود را به دردسر انداختند. فرشید باقری که در فصل گذشته به اوج پختگی در میانه میدان استقلال رسیده بود پس از طی دوران مصدومیتش هنوز به دوران اوج بازنگشته و دوباره به همان بازیکنی تبدیل شده که توپ را زیاد نزد خود نگه میدارد و همین عامل باعث کند شدن ریتم حرکتی استقلال و بعضاً از دست رفتن توپ در میانه میدان شده بود.

ارسلان مطهری در این دیدار در دقایق پایانی به میدان آمد اما عدم هماهنگی او با بازیکنان کناری باعث شد تا او چندان در موقعیت گل قرار نگیرد و در تک صحنه ای که در باکس صاحب موقعیت شد، توپ را به دستان دروازه بان الکویت کوبید.

میلاد ذکی پور در این دیدار به عنوان مدافع و بعضاً هافبک چپ استقلال به میدان رفت که به جز سانتر طلایی که برای دیاباته انجام داد، نمایش امیدوارکننده ای از خود ارائه نکرد و بار دیگر هرویه میلیچ در 15 دقیقه پایانی به میدان آمد که حضورش در جناح چپ منجر به خلق چندین موقعیت گل برای آبی پوشان شد.

فرشید اسماعیلی که مغز متفکر استقلالی ها در میانه میدان محسوب می شود در این دیدار به دلیل مسائل انضباطی دور از ترکیب بود و وظیفه او به آرش رضاوندی سپرده شد که در نیمه اول نتوانست از عهده وطایفی که با آن نا آشنا بود برآید و در بین دو نیمه تعویض شد و جای خود را به فرشید باقری داد. 

مجیدی در این دیدار متوجه شد که تیمش تا چه حد به حضور فرشید اسماعیلی و خلاقیت او در میانه میدان متکی است و به نظر می رسد اولویت او برای جذب بازیکن خارجی می بایست جذب بازیکنی در حد و اندازه های آیاندا پاتوسی باشد تا کمی از بار فرشید اسماعیلی در میانه میدان کاسته شود.

روی هم رفته استقلال در این دیدار بار دیگر ثابت کرد که به سادگی می توان خلق موقعیت کند و راه گل زدن را خوب بلد است؛ اگر چه آنها در دفاع کمی متزلزل بودند اما این مورد را می توان به نبود دو بازیکن اصلی آنها یعنی سیاوش یزدانی و عارف غلامی ربط داد که اگر آنها به بازی ها برسند، احتمالاً این نقیصه نیز به حداقل خود خواهد رسید.
منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه