مصاحبه جذاب با یورگن کلوپ، آقای معمولی لیگ جزیره

مصاحبه جذاب با یورگن کلوپ، آقای معمولی لیگ جزیره
تماشاچی - یورگن کلوپ یکی از بهترین مربیان قرن بیست و یکم در دنیای فوتبال است که روش‌های نوینی را در شیوه ارائه فوتبال ارائه داده است و موفقیت‌های زیادی را به همراه تیم‌های ماینتس، دورتموند و لیورپول کسب کرده است. 
این مربی آلمانی توانسته روزهای بسیار خوبی را برای لیورپول رقم بزند و این تیم را به جایگاهی برساند که شاید فقط طرفداران سالمند لیورپول روزهایی اینچنین را در خاطر داشته باشند. لیورپول تا بدین جای فصل بسیار قدرتمند عمل کرده و به احتمال قریب به یقین امسال پس از 30 سال دوباره فاتح لیگ برتر خواهد شد.
کلوپ اخیراً در مصاحبه‌ای با skysports به سوالات جذابی پاسخ داده است که برای هوادران بسیار جالب بود. باهم گزیده‌ای از این مصاحبه را میخوانیم.
بهترین قسمت شغل مربی فوتبال بودن چیست؟
واو! پول(همراه با خنده)، روشن است که پول در فوتبال بسیار تاثیرگذار است، بنابراین من آن را دوست دارم.
از همان روزهای اول که من مربیگری را آغاز کردم، زمانی که هنوز هیچکس من را نمی‌شناخت من از این کار لذت می‌بردم. هر روز با بازیکنانی در سطح اول دنیا هستم، آنها را در حال تمرین می‌بینم و سعی میکنم تا به آنها کمک کنم تا در هر بخش بهترین عملکرد را داشته باشند، بنابراین این بزرگترین شادی برای من است. 
شما در حال حاضر با سرمربی که در ماینتس شروع به کار کرد(کلوپ در اولین تجربه مربیگری از سال 2001 تا 2008 مربی ماینتس بود)، چقدر متفاوت هستید؟
خدا را شکر امروز من مربی خیلی بهتری هستم و دلیل اصلی آن تجربه زیادی است که به دست آوردم. من در طول این سالها به سختی برای بهتر شدن تلاش کردم و البته تجربیات بسیار خوبی نیز به دست آوردم؛ حالا من در مورد فوتبال چیزهای بیشتری می‌دانم.
یورگن کلوپ از چه کسانی تاثیرپذیر بوده است؟
اگر بخواهم صادق باشم باید بگویم که تا به حال هیچوقت کتابی در مورد فوتبال نخوانده‌ام و هرگز فرصتی برای دیدن آنچه مربیان دیگر انجام می‌دهند نیز نداشته‌ام؛ بنابریان باید خودم یاد می‌گرفتم، سالهای اول مربیگری خیلی خوب بود، بخصوص چندسال اول که کسی ما را تماشا نمی‌کرد و هرکار که می‌خواستیم و می‌توانستیم انجام می‌دادیم و در بازی آخر هفته متوجه می‌شدیم که نتیجه می‌دهد یا نه! واقعاً باحال بود.
آیا کسی بود که  الهام بخش شما در مربیگری باشد؟
من می‌توانم از افراد مختلفی نکات فراوانی یاد بگیرم، اما این موقعیت تنها زمانی امکان‌پذیر است که شما فرصت و زمان کافی برای کار کردن با آنها را داشته باشید که این اتفاق برای من فراهم نبود. من آریگو ساچی را تحسین می‌کنم؛ البته من او را نمی‌شناسم و فقط یکبار به صورت تلفنی با او حرف زده‌ام. مربی سابق ما ولفگانگ فرانک، تمرینات تیم آث میلان را ضبط می‌کرد و به ما نشان می‌داد؛ من در آن زمان درگیر تفکرات ساکی شدم و برای 20، 30 و یا 500 مرتبه تمرینات آث میلان را دیدم.
مهمترین عامل در کیفیت یک مربی فوتبال چیست؟
توجه کردن به جزئیات احتمالاً مهمترین نکته‌ای است که می‌توانم به آن اشاره کنم، داشتن شور و هیجان در کنار خط مهم نیست، من فکر می کنم شما می‌توانید بهترین مربی جهان باشید و 90 دقیقه روی صندلی خود بر روی نیمکت بنشینید، من سعی می‌کنم تا در طول بازی به تیمم کمک کنم، حتی اگر این کمک بسیار کم باشد برای من خیلی خوب است. مربیان زیادی هستند که در کنار خط پرتحرک و فعال هستند و این موضوع مهمی نیست.
مهم ترین عامل مطمئناً درک درست از فوتبال و دیدن بازی در قاب و تصویری بزرگتر است؛ گلزنی و امتیاز گرفتن بسیار مهم هستند اما مهمتر از اینها، ایجاد موقعیت گلزنی است، شما باید همه چیز را مرتب کنید و به بازیکنان خود فرصت بدهید تا راه‌حل مناسب را برای ایجاد موقعیت و شوتزنی بدست بیاورند، البته این راه‌حل‌ها باید در جلسات تمرینی بارها تمرین شده باشند.
چقدر بازی سایر تیم‌ها در سراسر جهان را نگاه می‌کنید تا ببینید که چکار می‌کنند؟
من بازی تیم‌های بزرگ مانند بارسلونا، آث میلان، بایرن مونیخ، رئال مادرید و منچسترسیتی را می‌بینم و مربیان آنها را تحسین می‌کنم ، اما هیچوقت به صورت آگاهانه بازی تیم‌ها را مورد بررسی قرار نمی‌دهم تا چیزی از آنها یاد بگیرم و یا بگویم که بله "بیاید ما هم اینکار رابکنیم"، من همیشه سعی می کنم این کار را به روش خودم انجام دهم زیرا همه اینها مربوط به بازیکنان تیم من و کاری است که آنها قادر به انجام آن هستند.
آیا می‌دانید که مایک گوردون(مالک لیورپول) شما را به عنوان یک مرد بسیار دقیق و حسابگر توصیف کرده است؟
متشکرم، این حرف را قبل از امضاء قرارداد جدید من گفته است یا بعد از اینکه قرارداد را امضاء کردم؟!
قبل از آن، او همچنین گفته است که اگر کلوپ مربی فوتبال نمی‌شد می‌توانست یک شرکت بزرگ اقتصادی را مدیریت کند.
خب خدا را شکر که مجبور نیستم این کار را انجام دهم! زیرا همانطور که می‌بینید، تنها چیزی که من درک می‌کنم فوتبال و زندگی است، اما شما نمی‌توانید از این توانایی برای اداره شرکت بزرگ اقتصادی استفاده کنید! من بارها گفته‌ام که برای بهترین مالک جهان کار می‌کنم، این تعریف او از من خیلی خوب است اما درست نیست.

چرا کت و شلوار نمی‌پوشید؟
خب من کت و شلوار را دوست ندارم، من دوست دارم تا کت و شلوار را در لحظه مناسب بپوشم و نباید این کار را یک نوع بی‌احترامی دانست. قبل از شروع بازی در ذهن من هیچ فضا و فرصتی درباره اینکه چه لباسی بپوشم وجود ندارد، نه فقط برای لباس بلکه تقریباً برای اکثر موارد اینگونه‌ام و ذهنم فقط درگیر بازی است. بنابراین اگر کسی به من بگوید: "حالا تو باید مسئله کت و شلوار و کراوات را حل کنی"، خب این موضوع برای من شدنی نیست، در اوایل حضورم در دورتموند در چند هفته اول سعی کردم از لباس ورزشی استفاده نکنم، البته نه کت و شلوار، بلکه یک شلوار جین و تی‌شرت مشکی و یا لباسهایی شبیه به این، اما بعد از چند جلسه آن را فراموش کردم و دوباره لباس ورزشی پوشیدم و خب دلیل آن این است که باشگاه در رختکن لباس ورزشی به ما تحویل می‌دهد و این باعث می‌شود تا به لباس فکر نکنم، موضوع فقط همین است.
چه زمان‌هایی ذهن خود را از فوتبال دور می‌کنید ؟
در زمان خوابیدن
فقط همین؟
البته در مواقعی که در تعطیلات هستیم نیز ذهن خود را از تمرکز کردن به فوتبال رها می‌کنم.
چرا شما در شبکه‌های اجتماعی فعال نیستید؟
خب من فلسفه این کار را نمی‌فهمم، یا اینکه چرا شما این کار را انجام می‌دهید. شاید روزی این کار را انجام دهم، اما فعلاً آن روز را نمی‌بینم. من نمی‌فهمم که چرا میخواهید به دیگران، افرادی که نمی‌شناسید بگویید که چه چیزی در لحظات برای شما خوب بوده و چه چیزی بد است. اما این یک مشکل احتمالاً مربوط به نسل من است. من برای این موضوعات خیلی پیر هستم!
کدامیک از بازیکنان شما می‌تواند یک مربی شود و چرا؟
من مطمئن نیستم که کدامیک از آنها این را می‌خواهد، اما بسیاری از بچه‌های انگلیسی برای این کار مناسب هستند. در میان بازیکنان میانسال میلنر، هندرسون و آدام(لانانا) مطمئناً اگر بخواهند می‌توانند این کار را انجام دهند و در میان جوانترها احتمالاً ترنت و رابرتسون، البته راه طولانی در پیش دارند، واقعاً راه طولانی در پیش روی دارند، شاید دژان لورن بخواهد این کار را انجام دهد و نکته مثبت در مورد او این است که می‌تواند این کار را در 12 کشور مختلف انجام دهد!
به نظرم هرکدام از بازیکنان که بخواهد می‌تواند این کار را انجام دهد.
سه کلمه برای توصیف خودتان 
من زیاد در مورد خودم فکر نمی‌کنم، بنابراین سه کلمه...، من نمی‌توانم این سوال را پاسخ دهم.
 
منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه