پیش بازی دربی بزرگ لندن؛ چلسی- آرسنال

پیش بازی دربی بزرگ لندن؛ چلسی- آرسنال
تماشاچی - تیم‌های چلسی و آرسنال امشب در یک دیدار حساس از ساعت 23:45 دقیقه به وقت تهران در چهارچوب هفته بیست و چهارم لیگ برتر به مصاف هم می‌روند؛ رقابت این دو تیم لندنی در دو دهه گذشته بسیار حساس بوده و همواره از آن به عنوان یکی از مهمترین شهرآوردهای مهم فوتبال در قاره اروپا یاد می‌شود.
امتیازات این بازی برای هردو تیم سرنوشت‌ساز و مهم است، چلسی بعد از باخت به نیوکاسل در ابتدای هفته اگر در این بازی نیز پیروز نشود موقعیت چهارمی خود را در خطر می‌بیند و آرتتا نیز از زمان حضور در آرسنال هنوز نتوانسته نتایج مطلوبی بگیرد و این موضوع برای یک مربی جوان در اولین تجربه سرمربیگری، بسیار خطرناک است.
اکثر کارشناسان فوتبال معتقدند که هر تیمی در این بازی میانه میدان را در دست بگیرد در نهایت پیروز از استموردبریج خارج خواهد شد. در بازی رفت که حدود 20 روز پیش برگزار شد، ابتدا آرسنال با گل دقیقه 13 اوبامیانگ پیش افتاد اما در ادامه چلسی با ارائه یک بازی مالکانه و ایجاد موقعیت‌های فراوان گلزنی دو بار در دقایق 83 و 87 موفق به گلزنی شد و توانست آرسنال را در حضور بیش از 60 هزار تماشاگر در ورزشگاه امارات شکست دهد؛ چلسی در این دیدار 58 در صد مالکیت توپ داشت و موقعیت‌های گلزنی نیز در پایان بازی 13 بر 7 به نفع این تیم بود.

فلسفه بازی تیم چلسی
فلسفه لمپارد در چلسی حفظ توپ عالی و تسلط بر بازی است، چلسی در این فصل بازی مالکانه را در دستور کار قرار داده به نحوی که تقریباً در تمام بازیهای امسال این تیم در لیگ برتر، چلسی مالکیت توپ بیشتری نسبت به حریف داشته است.
آبی‌های لندن اما نشان داده‌اند که تسلط آنها بر توپ و میدان همیشه نتایج مطلوبی در پی نداشته است به همین دلیل آنها باید به دنبال راهی باشند تا از مالکیت توپ خود در استمفورد بریج نهایت استفاده را ببرند و موقعیت‌های گلزنی ایجاد کنند. چلسی علیرغم خلق موقعیت‌های فراوان گلزنی، در 11 بازی خانگی خود تنها 14 گل به ثمر رسانده است که این آمار حتی از آمار گلزنی تیم‌هایی مانند نوریچ‌سیتی و برنلی نیز پایین تر است. یافتن روش‌های موثر گلزنی و استفاده از موقعیت‌ها شاید مهمترین چالش فرانک لمپارد در این بازی و ادامه فصل باشد.

روش بازی آرسنال تحت هدایت آرتتا
آرتتا در آرسنال نشان داده که تیمش را به نحوی به میدان می‌فرستد که در اغلب زمان‌های بازی تیم حریف را تحت فشار قرار دهند و کار پرس را از زمین حریف شروع می‌کنند؛ اما برای فشار آوردن به تیم منسجم چلسی باید در طول بازی با تمرکز بالا و حفظ شکل تیمی کار را به پیش ببرند زیرا هر اشتباهی ممکن است برای تیم آرسنال بسیار گران تمام شود.
از شروع نیم فصل دوم، نیکولاس په‌په و گابریل مارتینلی نقش مهمی در تاکتیک‌های آرتتا دارند، این دو بازیکن سرعت بسیار بالایی در حمل توپ دارند و در ضد حملات برق‌آسا با استارت‌های انفجاری، فضای خالی پشت سر مدافعان جلو آمده تیم مقابل را هدف قرار می‌دهند.

دلیل اصلی برد چلسی در بازی رفت
لمپارد در این فصل اغلب از سیستم 4-3-3 استفاده می‌کند اما برای بازی با آرسنال در دور رفت، او تیم خود را با چینش 3-4-2-1 به میدان فرستاد؛ این تغییر تاکتیک و هافبک‌های میانی پر تعداد شاید اصلی‌ترین دلیل موفقیت چلسی در این دیدار بود. 

نبرد اصلی در میانه میدان 
در بازی سه‌شنبه شب نیز احتمالاً جنگ اصلی در میانه میدان خواهد بود و آرتتا باید چاره‌ای برای نجات تیم خود بیاندیشد، لمپارد در این بازی به احتمال فراوان در میانه میدان از انگولو کانته و جورجینیو به عنوان هافبک‌های دفاعی استفاده می‌کند و جلوتر از آنها مونت یا کواچیچ را در ترکیب قرار می‌دهد.
در آرسنال، مسوت اوزیل در چند بازی گذشته همواره پشت سر مهاجم اصلی قرار گرفته است و فقط توریرا و ژاکا در میانه میدان باقی مانده‌اند، این یعنی در میانه میدان چلسی برتری عددی 3 به 2 بر آرسنال دارد. البته این سناریو با حرکت ژاکا به سمت چپ در مواقعی که آرسنال صاحب توپ است برای آرسنال بدتر نیز می‌شود، در بازی روز شنبه آرسنال مقابل شفیلدیونایتد، ژاکا به سمت چپ تمایل پیدا می‌کرد تا ساکا به عنوان دفاع چپ بهتر در حملات شرکت کند؛ این شکل بازی در حملات برای آرسنال مناسب است اما زمانی که آنها توپ را از دست بدهند، توریرا در میانه میدان تنها خواهد بود. 
در این بازی امید آرسنالی‌ها به سرعت مارتینلی و په‌په و البته گلزنی لاکازت خواهد بود و طرفداران چلسی نیز امیدوار هستند تا مونت و کانته دوباره بر میانه میدان تسلط پیدا کنند.

اخبار غایبین دو تیم
در تیم چلسی مصدومیت  کمر ریس جیمز هنوز به طور کامل بهبود نیافته و لمپارد بازی دادن به او را بعید دانسته است؛ مارکوس آلونسو اما به تمرینات بازگشته است و احتمالاً در ترکیب اصلی قرار خواهد گرفت.
در آرسنال نلسون و کولاسیناچ به دلیل مصدومیت به طور قطع این بازی را از دست می‌دهند و اوبامیانگ نیز به دلیل محرومیت قادر به همراهی آرسنال در این بازی نیست. مصدومیت طولانی مدت چمبرز نیز هنوز ادامه دارد اما وضعیت سوکراتیس هنوز در حال بررسی است و این بازیکن احتمالاً بر روی نیمکت ذخیره‌ها قرار بگیرد.

آمار جالب دو تیم
چلسی در این دیدار به دنبال تکمیل دبل خود برابر آرسنال برای پنجمین بار است، چلسی پیش از این  این کار را در فصل‌های 6-2005، 10-2009، 13-2012 و 16-2015 انجام داده است؛ فقط لیورپول و منچستریونایتد پنج بار در برابر توپچی‌ها این کار را انجام داده اند.
فرانک لمپارد به دنبال تبدیل شدن به اولین سرمربی انگلیسی چلسی است که از زمان دیو سکستون در سال 70-1969 آرسنال را در لیگ انگلستان دبل می‌کند.
در رقابت‌های امسال لیگ برتر انگلیس تنها نورویچ سیتی با 6245 دقیقه در لیگ برتر نسبت به 5736 دقیقه چلسی و 4091 دقیقه آرسنال دقایقی بیشتری را به بازیکنان زیر 21 سال و جوان برای بازی فرصت داده است.
 
 
منبع : تماشاچی
برچسب : آرسنالچلسی

ارسال دیدگاه