حمل و نقل عمومی در پاتایا، تایلند

حمل و نقل عمومی در پاتایا، تایلند

تماشاچی -حمل و نقل در پاتایا به چه شکل است ؟ در این شهر از چه وسایل نقلیه ای استفاده میشود؟به تما م این سوالات در ادامه مقاله پاسخ خواهیم داد.معمولا همیشه حمل ونقل سفرها و خصوصا سفر به کشور های خارجی  میتوانید عمده ترین دغدغه مسافرین باشد چرا که علاوه بر آشنا نبودن با مسیر نمیدانند که با کدام وسیله نقلیه میتوانند راحتر به مقصدشان برسند آیا کشور میزبان دارای خطوط زیرزمینی برای قطارهای مترو هست یا خیر؟ اتوبوس های وی آی پی تعبیه شده اند و یا باید برای تمام جایجایی های ازتاکسی و یا حتی آژانس ها کم گرفت. این ها تماما مسائل و دغده های بزرگی هستند که پیشنهاد میکنیم حتما قبل از سفر به آنها توجه داشته باشید چون هزینه های نقل . انتقال بخصوص درکشور های دیگر میتواند با هزینه های بسیار زیادی همراه باشد بنابراین بهتر است حتما قبل از اقدام به سفر تما مجانب را بسنجید و سپس اقدام کنید.
 


آشنایی با حمل و نقل عمومی در پاتایا، تایلند


حمل و نقل عمومی در پاتایا، تایلند


حمل و نقل عمومی در پاتایا، تایلند


همانطور که گفته شد همواره آشنایی با سیستم حمل و نقل عمومی هر کشور در طول سفر‌های خارجی، میتواند یکی از پیچیده‌ ترین و آزاردهنده ‌ترین کارهای ممکن به شماربرود. ازاین‌رو سعی داریم با دادن راهنمایی‌های لازم از شدت این پیچیدگی برای شما عزیزانی که قصد سفر به پاتایا را دارید بکاهیم آشنایی با سیستم حمل و نقل پاتایا میتواند بسیاری از دغدغه های فکری شما در سفر به این منطقه بکاهد لطفا با  ماهمراه باشید.نگران نباشید سیستم حمل و نقل عمومی پاتایا با اینکه از تشکیلات بروز و پیشرفته ای برخوردار نیست اما میتواند به راحتی کار شما را که همان گشت و گذاردر سطح شهر هاست راه بیاندازد. البته این شهر هم مانند بسیاری دیگر از شهرهای بزرگ در ساعاتی خاص با ترافیک های گاها سنگینی روبرو میشود مثلا در ساعات (۷:۰۰ تا ۹:۰۰ و ۱۵:۰۰ تا ۱۸:۳۰) شلوغی خیابان ها می‌تواند آزار دهنده باشد، هرچند بیشتر این ترافیک‌ها در جاده‌های اصلی و بزرگ اتفاق می‌افتد اما بازهم بهتر است برنامه های خاصی که مرتبط با حمل و نقل است را عموما در این ساعات برنامه ریزی نکنید.
نکته قابل توجه اینکه این ترافیک‌ها در ساعاتی که با بارش باران همراه است و پس از آن سنگین‌ تر هم خواهد شد. یک نکته‌ی جالب دیگر اینکه برخلاف بانکوک، توک-توک‌ها در پاتایا آن گونه که مرسوم است رواج ندارد، بلکه غالبا وانت‌ها را با تغییر کاربری به وسیله‌ای مشابه (ساگتیو یا مینی‌بوس) تبدیل کرده‌اند که البته هیچگاه نمیتواند جذابیت ماشین‌های سه چرخ دوست داشتنی را داشته باشد.
معمولا خود مردم پاتایا با تاکسی‌ها، مینی‌بوس‌ها و این وسایل نقلیه در سطح شهر جابه‌جا می‌شوند به همین جهت می‌توانیم هزاران دستگاه از آن‌ها را در سراسر این شهر مشاهده کنیم.
موردی که حتما باید به خاطر داشته باشید این است که  فرهنگ رانندگی در کشور تایلند  ممکن است برای ما ایرانی ها که خیلی در سطح استانداری رانندگی نمیکنیم غریب و نا آشنا نباشد اما با اینحال بازهم سطح رانندگی در این کشور از ایران هم پائینتر است. 
متاسفانه در این کشور و به‌ خصوص در منطقه شهری مانند پاتایا که شلوغتر است، رفتار اغلب راننده ها ماکلا غیر مسئولانه بوده و به‌ راحتی قوانین ساده و ابتدایی رانندگی در این شهر نادیده گرفته میشود. این مردم در حالت عادی معمولا با ادب و معمولی هستند اما متاسفانه بسیاری ازآنها در پشت فرمان رویی دیگر داشته و بسیار بی ادب و گستاخ میشوند البته بازهم ناگفته نماند که با کمال تاسف شاهد این جریان غم انگیز افت فرهنگی در کشور خودمان هم به کررات بوده ایم بنابراین در وهله اول پیشنهاد میکنیم که خودتان از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید و خیلی پشت فرمان ننشینید و درصورت اجبار بسیار با دقت و حواسی جمع رانندگی کنید.
معمولا تایلند جز کشور هاییست که اکثریت آژانس های مسافرتی سفر به این کشور را در منوی خود دارند بنابراین برای پیدا کردن تور های مناسب حتی با قیمت های بسیار پائین برای رفتن به این کشور با مشکل خاصی روبرو نخواهید بود.


سانگتیو یا مینی‌بوس (Songtaew or Minibus)


حمل و نقل عمومی در پاتایا، تایلند


حمل و نقل عمومی در پاتایا، تایلند


ساگتیو به معنی دو ردیف بودن است. این وسیله‌ی نقلیه تقریبا نوعی مینی بوس است که گاهی آن را با عنوان بات باس (Baht bus) هم میشناسند. سانگتیو در واقع در پاتایا نوعی وانت است که با تغییراتی در آن به وجود آورده و آن را به وسیله‌ای برای حمل و نقل مسافران تبدیل کرده‌اند. این سرویسها را معمولا به وفور می‌توان در جای‌جای پاتایا مشاهده کرد.
البته سانگتیوها را می‌توانید درست مانند تاکسی های در ایران به صورت درستی برای خودتان و یا گروهتان کرایه کنید که در اینصورت توافق بر سر کرایه به عهده شما و راننده است. مسیرهای حرکت این وسایل نقلیه انواع مختلفی دارند، بنابراین  توصیه میکنیم حتما قبل از سوار شدن با سوال کردن از مسیر آگاهی لازم را پیدا کنید که البته ندانستن زبان تایلندی این کار را کمی برایتان دشوار خواهد کرد، مگر در صورتی که راننده به زبان انگلیسی مسلط باشد که معمولا بسیار نادر خواهد بود.سانگتیوهای سفید رنگ در خیابان سوخوم‌ویت هستند که به‌ سوی مناطق Si Racha و Sattahip حرکت میکنند زمان سفر با آنها ، کافی است به محض رسیدن به مقصدتان زنگ را فشار دهید تا شما را در سریع ‌ترین زمان ممکن پیاده کنند. دراین ماشین ها معمولا به غیر از شما مسافران دیگری هم هستند که ممکن است برای بسیاری از آنها ناخوشایند باشد.
کرایه‌ این وسایل نقلیه معمولا چیزی در حدود ۱۰ بات تایلند برای مسیرهای کوتاه میباشد. برای مسیرهای بلندتر هم به عنوان مثال از Jomtien تا Naklua باید مبلغی بالغ بر حدود ۲۰ بات کرایه پرداخت کنید.


اتوبوس محلی 


پاتایا همچنین شبکه‌ی اتوبوسی نیز دارد، اما میتوانیم بگوئیم که اتوبوس های این شهر به اندازه ی سانگتیوها برای مردم مرسوم و دوست داشتنی نیستند!و البته مسیر های کاری آنها هم خیلی گسترده نیست و تنوع خاصی نمیتوان در آنها ایجاد کرد مثلا در مجموع سه مسیر اصلی برای اتوبوس‌ها وجود دارد که هرکدام با رنگ‌های متفاوتی (قرمز، سبز و زرد) تقسیم بندی شده اند که سعی کردیم مسیر های هر یک را به ‌صورت جداگانه در زیر برایتان شرح دهیم:
خط سبز: Big C (شعبه فروشگاه زنجیره‌ای در پاتایا) - South Pattaya Road- Pattaya 2nd Road (مسیر برگشت= Beach Road)- Dolphin Roundabout- Naklua Road- Soi Potisan- Sukhumvit Road (مسیر برگشت به Big C)
خط زرد: Big C- Sukhumvit Road- Thepprasit Road- Thappraya Road over the hill- Pattaya 3rd Road- North Pattaya Road- Dolphin Roundabout- North Pattaya Road- Sukhumvit Road (مسیر برگشت به Big C)
خط قرمز: Big C- Sukhumvit Road - Soi Chaiyapruek - Jomtien Beach Road - Dongtan Corner - Thappraya Road over the hill - Pattaya 2 Road (مسیر برگشت=Beach Road) - Dolphin Roundabout - Naklua Road - Banglamung Police Station - Sukhumvit Road - Kratinglai intersection (دور برگردان) - Sukhumvit Road - Soi Chaiyapruek (دوربرگردان) - Big C


تاکسی موتور (Motorbike Taxi) 


حمل و نقل عمومی در پاتایا، تایلند


حمل و نقل عمومی در پاتایا، تایلند


همانطور که میدانید معمولا موتورهای سریعترین راه دسترسی به مقاصد هستند اما در این شهر شما میتوانید به صورت اختصاصی تاکسی موتورهایی را مشاهده کنید که میتوانند شما را به مقصدتان برسانند. تاکسی موتورها را تقریبا می‌توانید سریع‌ترین راه دسترسی به مقصد تان بدانید چراکه قادر هستند به ‌راحتی درون شهر پر ترددی مانند پاتایا که گاها دچار ترافیک های سنگینی میشود تردد کنند. البته نباید از ایمنی بسیار پایین این وسایل نقلیه هم غفلت کنید و در صورتی که مشاهد هکردید وسیله نقلیه از ایمنی کافی برخوردار نیست حتما اول به جانتان  توجه داشته باشید!
معمولا کرایه تاکسی موتورها از سانگتیوها ارزان‌تر استاما تقریبا مانند همه جای دنیا دیدن افراد نا آشنا و ناوارد به قیمت ها و مسیر ها باعث میشود تا کراه بیشتری درخواست شود! ایستگاه این وسیله‌ی نقلیه پر خطر در سراسر شهر پراکنده شده و برای دسترسی به آنها مشکلی نخواهید داشت رانندگان این تاکسی‌ها را می‌توانید با استفاده از جلیقه‌های شماره‌ داری که به تن کرده اند بشناسید. شماره‌ی هر راننده بر اساس ایستگاه مربوطه تعیین شدهاست. کرایه‌ها متنوع و با توجه به مسافت محاسبه خواهند شد. معمولا برای سفرهای درون شهری مبلغی مابین۳۰ تا ۴۰ بات هزینه باید پرداخت کنید.


تاکسی 


خود پاتایا دارای سرویس تاکسی نیست، اما گاها می‌توانید رانندگانی را پیدا کنید که از بانکوک به این شهر مسافر آورده‌اند . در صورتی که دست بلند کنید میتوانید یکی از آنها را متوقف و سوار شوید. البته هستند تاکسی سرویس‌هایی که می‌توانید با تماس گرفتن آن‌ها را فراخوانید، اما این موارد بیشتر برای سفرهای خارج از شهر برای شما میتوانند مناسب باشند چون از نظر هزینه خیلی مقرون به صرفه به نظر نمیرسند قیمت تاکسی‌ها در پاتایا از سانگتیوها گران‌تر است.


کرایه موتورسیکلت 


حمل و نقل عمومی در پاتایا، تایلند


حمل و نقل عمومی در پاتایا، تایلند


همانطور که گفتیم موتورسیکلت ها در صورت داشتن ایمنی و سوار شدن تعدا طبیعی روی آن میتوانند وسیله‌ای عالی برای جابه‌جایی در اطراف شهر باشند. تعداد زیادی از این وسایل جهت اجاره در سراسر شهر وجود دارد. برای اجاره‌ی این وسیله‌ی نقلیه باید بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ بات (برای زمان‌های کوتاه) پرداخت کنید. تعداد زیادی از این موتورسیکلت‌ها دنده اتوماتیک هستند. خوشبختانه یا شاید متاسفانه برای این کار نیازی به گواهینامه نخواهید داشت، اما حتما باید گذرنامه‌تان را ارایه بدهید. برخی از این نقاط کپی گذرنامه‌ را هم از شما میپذیرند که البته برای این کار باید مقداری سپرده‌ی نقدی به نوان ضمان ت بگذارید. در ضمن کلاه ایمنی را فراموش نکنید.


کرایه اتومبیل 


حمل و نقل عمومی در پاتایا، تایلند


حمل و نقل عمومی در پاتایا، تایلند


معمولاتعدادی کمپانی اجاره‌ دهنده‌ی اتومبیل در پاتایا بسیار کم هستند اما بازهم هستند کمپانی هاییکه در صورت علاقه‌ مندی می‌توانید اتومبیلی مناسب خودتان را از آنها اجاره کنید. هرچه که رانندگی در این شهر کمی سخت به نظر میرسد اما با اینحال نمیشود لذت رانندگی را نباید نادیده گرفت. البته باید بتوانید خودتان را با فرهنگ پایین رانندگی و ترافیک بعضا آزاردهنده در این شهر وفق بدهید.
معمولا قیمت‌های پایه از ۶۰۰ بات به ازای یک روز شروع شده و بسته به نوع و کیفیت هر اتومبیل بالاتر می‌رود.  البته کرایه مدل‌های جدیدتر کمی گرانتر هستند معمولا حدود ۱۵۰۰ بات به ازای یک روز اجاره هزینه باید پرداخت کنید. در صورتی که به دنبال راه ارزان‌تر و صد البته سالم ‌تری جهت گشت‌ وگذار در شهر هستید، پیشنهاد ما به شما کرایه دوچرخه خواهد بود که می‌توانید با کمی جستجو ایستگاه‌های مربوطه را پیدا کنید.

منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه