انواع ورزش های مهیج که ترشح آدرنالین را افزایش میدهند | تماشاچی

انواع ورزش های مهیج که ترشح آدرنالین را افزایش میدهند

انواع ورزش های مهیج که ترشح آدرنالین را افزایش میدهند

تماشاچی - لیستی از انواع ورزش های مهیج موضوعیست که دراین مقاله بدان پرداخته ایم.برای افرادی که در کنار ورزش کردن به دنبال هیجان و لذت نیز هستند اما در همین ابتدای مقاله تاکید میکنیم که تمامی ورزش های معرفی شده نیاز به مهارت و آموزش کافی داشته و در صورت عدم مهارت و تجربه کافی به هیچ عنوان اقدام به انجام آنها نکنید. چرا که به همان اندازه که نسبت به سایر ورزش ها مهیج تر هستند میتوانند خطرناک تر نیز باشند.
 


انواع ورزش های مهیج که ترشح آدرنالین را افزایش میدهندانواع ورزش های مهیجانواع ورزش های مهیج/هورمون آدرنالین چیست؟

 

آدرنالین (Adrenaline) یا اپی نفرین در واقع هورمونی است که به واسطه غدد فوق کلیوی یا غدد آدرنال و برخی سلول های عصبی ترشح و آزاد می گردد.
آدرنالین که به نام هورمون مقابله با پرواز یا جنگ نیز شناخته میشود در واکنش به شرایط استرس زا، هیجان انگیز یا خطرناک در بدن آزاد می شده و با بالا بردن میزان ضربان قلب، موجب خون رسانی بیشتر به مغز شده و به این ترتیب ماهیچه ها و تبدیل قند به سوخت بهتر و سبب میشود بدن در این شرایط واکنش های سریعتری داشته باشد.
غدد فوق کلیوی همان طور که از نام آن مشخص است در بالای هر کلیه قرار دارد و مسئولیت ترشح بسیاری از هورمون ها از جمله آلدوسترول، کورتیزول، آدرنالین و نورا آدرنالین را برعهده دارد، این غدد توسط غده دیگری به نام هیپوفیز کنترل می شود.
 


بهترین تمرینات جهت افزایش ترشح آدرنالین

 

در زمان ورزش کردن بدن به موجب پشتیبانی از فعالیت های ورزشی صورت گرفته لاجرم به ترشحآدرنالین بیشتر است که باعث می شود کارایی جسمی افزایش پیدا کند و آستانه تحمل فرد نسبت به دردهای احتمالی نیز بالاتر برود، مقدار آدرنالینی که ر بدن فرد تولید ویا ترشح میشود به شدت و هیجان این فعالیت ها وابسته است.
در ادامه لیست برخی رشته های ورزشی مهیج که ترشح آدرنالین را تا حد زیادی افزایش می دهند را برایتان آماده کرده این ورزش ها عبارت هستند از:
 


پرش بانجی

 

انواع ورزش های مهیجیکسری از ورزش ها بیشتر از اینکه صرفا به عنوان یک ورزش برای تندرستی و یا بالا بردن قدرت بدنی استفاده شوند بیشتر دز حیطه تولید و ترشح آدرنالین سرشار مورد استفاده قرار میگیرند. به عنوان مثال هستند برخی ورزش های بسیار مهیجی که یک بار انجام آن ها موجب چنان هیجان و ترسی میشود که سطح آدرنالین ترشح شده در بدن به یکباره  تا بسیار زیادی افزایش پیدا میکند، در میان این ورزش ها فعالیت های هوایی مانند پرش بانجی را میتوان در رتبه های نخست قرار داد.

پرش بانجی را میتوان بدون شک یکی از مهیج ترین ورزش های ابداع شده تاکنون دانست که از دهه 1980 تا به امروز همچنان  در صدر هیجان انگیزترین ورزش های جهان بوده است.
معمولا انواع روش های مختلف برای انجام پرش بانجی هست که هرکس بسته به میزان ترسی که دوست دارد تجربه کند و میزان آمادگی خود میتواند آنها را انتخاب کند. مرسوم تری آنها اغلب روی کوه، پل، جرثقیل و برج ها انجام می شود.
برای انجام این ورزش نیاز به وسایل ایمنی و طناب بانجیدارید که به مچ پا و یا بدن وصل میشود و ورزشکار به یکباره تنها به واسطه دو بند از مکانی مرتفع به فضای خالی پرتاب می شود، در این حالت شوک ناگهانی شدیدی به فرد وارد می آید که سطح آدرنالین بدن را بیکباره تا حد بالایی افزایش می دهد.

 


اسکای دایوینگ یا چتر بازی سقوط آزاد

 

ورزش هیجان انگیز دوم که در این لیست قرار دارد و میتوان هیجان زیادی به شما تزریق کند و موجب افزایش آدرنالین خون شما بشود اسکای دایوینگ نام دارد، نوعی چتربازی که فرد با چتر نجات از هواپیما یا هلیکوپتر در ارتفاع حدود 4 هزار متری به پایین پریده و در ارتفاعات کمتر چترش را میگشاید. مدت زمان سقوط این فرداز لحظه پریدن تا رسیدن بسیار کوتاه و چیزی در حدود تنها 40 ثانیه تا 1 دقیقه است اما همین زمان کوتاه میتواند برای رسیدن اوج هیجان کفایت کند.
 


انواع ورزش های مهیج


انواع ورزش های مهیجرودگری (رفتینگ)

 

رودگری را در واقع میتوان شاخه ای از رشته های قایق سواری دانست و معمولا افرادی که این ورزش را انتخاب می کنند عاشق قایق سواری در آب هستند البته قایق سواری نه از نوع گشت و گذاری آرام و بی هیجان در دریاچه، بلکه به دنبال تجربه ای هیجان انگیز در دل آب های متلاطم هستند. این ورزش در مسیر تند رودخانه و طی برخورد با صخره ها در یک قایق مطمئن و غیر قابل نفوذ انجام میشود.
رودگری نیازمند یک روحیه تیمی خوب و تشنه ماجراجویی و هیجان است. در اینصورت است که میتواند تاثیری عالی در ترشح آدرنالین در بدن داشته باشد.
شاید برایتان جالب باشد بدانید رودخانه هایی که مناسب انجام این ورزش هستند از لحاظ میزان سختی و موانع درجه بندی شده و هرچه درجه یک فرد از لحاظ مهارت و تجربه در این زمینه بیشتر باشد مجاز است تا از مراحل بالاتر و درجات بالاتر استفاده کند. البته ناگفته نماند که هرچد این ورزش خیلی هیجا ن انگیز است اما خطرات بالقوه و خطرناک زیادی هم دارد.
 


دره نوردی

 

دره نوردی را میتوان ورزشی فوق العاده مهیج و ترکیبی از چندین فعالیت سرگرم کننده دیگر دانست از جمله کوهنوردی، صخره نوردی، غارگردی و ورزش های آبی همچون شناست.
افاردیکه معمولااین ورزش را انتخاب میکنند غالبا افرادی هستند که برای عبور از دره ها، مسیل ها و آبشارهای خروشان در کوهستان ها نیاز دارند تا با برخی از ورزش هایی همچون پیاده روی، پرش، شنا و کوهنوردی میانه خوبی برقرار کرده باشند.
 


ویافراتا یا مسیر فراتا

 

ویافراتا را میتوان یک فعالیت ورزشی کوهستانی فوق العاده مهیج برای فصول گرم سال دانست، نوعی فعالیت اغلب هوایی که طیف وسیعی از هیجان های متنوع را گرد هم آورده است و به خصوص در زمان عبور از بالای دریاچه ها، دره ها و دیگر نواحی مرتفع آدرنالین بدن را تا سطح بسیار زیادی بالاتر میبرد.
این ورزش را میتوان ترکیبی از کوه نوردی و صخره نوردی دانست که در آن ابزرای فلزی جهت فرو کردن در صخره ها حفظ ایمنی فرد بکار گرفته میشود.
 


دوچرخه سواری در کوهستان

 

یکیدیگر از ورزش های مهیج را میتوان با عنوان دوچرخه سواری در کوهستان دانست که البته محبوبیت این ورزش رو به افزایش است و افرادی به آن روی می آورند هرچند عاشق دوچرخه سواری هستند اما به هیجانی بیشتر از یک دوچرخه سواری آرام در خیابان های شهر نیاز خواهند داشت!
این ورزش همان گونه که از نام او مشخص است در جاده های کوهستانی و ناهموار صورت میگیرد و پیست های دوچرخه سواری مخصوصی برای آن ساخته شده که در آن از موانع طبیعی و مصنوعی برای افزایش هیجان و بالا بردن سطح آدرنالین بدن استفاده می شود.
علاوه بر رشته های ورزشی ذکر شده برخی تمرینات ورزشی ساده تری هم هستند که میتواند در رده های متوسط تری قرار بگیرند این ورزش های هرچند که هیجان و ترس آنچنانی به دنبال ندارند اما گزینه های عالی برای افزایش ترشح آدرنالین به شما رمیروند، بعنوان مثال:
 


تمرینات قدرتی

 

بهترین تمرینات قدرتی جهت افزایش سطح آدرنالین را میتوان حرکات ترکیبی دانست که هم زمان چند گروه عضلانی را دربر میگیرند.
در ابتدا با یک تمرین هوازی کوتاه به مدت 10 تا 15 دقیقه شروع میکنیم و پس از آن به سراغ شروع تمرینات روزنه بروید: 
برای انجام اسکات ابتدا میله را روی ماهیچه ذوزنقه ای پشت گردن – و نه گردن – قراربدهید و  سپس به آرامی با خم کردن زانوها به سمت پایین حرکت کرده و باید به ماهیچه سرینی بزرگ که در باسن قرار گرفته است به سمت بیرون فشار وارد کنید.
در زمان انجام این تمرین نیاز دارید تا چشم ها به سمت جلو و پشت شما صاف قرار بگیرد. برای گرفتن نتیجه متیوانید این حرکت را 8 تا 12 مرتبه و برای 3 ست پشت سرهم تکرار کنید.
حالا میتوانید به سراغ وزنه برداری بروید. پاهایتان را ابتدا به اندازه عرض شانه باز کنید و هالتر را درست مقابل خودتان در نزدیک پاها قرار بدهید. حالا زانوها را خم کنید و وزنه را تا قسمت میانی پا بالا بکشید، همچنان که وزنه را پایین می آورید باید دوباره زانو را به آرامی خم کرده و پشتتان را صاف نگاه دارید در حالی که نگاهتان به سمت مقابل دوخته شده است، حالا مجددا با فشار روی پاها به آرامی وزنه را بالاتر بکشید.
این حرکت را در هر روز برای سه ست و هر بار 10 مرتبه تکرار کنیدتنها در اینصورت است که میتوانید نتایج را ببینید.
 


دوچرخه سواری

 

دوچرخه سواری ازجمله  ورزش های قلبی عروقی است که بدن را وادار به افزایش ترشح آدرنالین می کند. هنگام دوچرخه سواری فشار ریه افزایش پیدا میکند و قلب میتواند خون بیشتری به اندام های مختلف بدن پمپاژ می کند که در نتیجه آن آدرنالین بیشتری برای تامین ذخیره گلوکز اضافی ترشح خواهد شد.
توصیه میکنیم چیزی در حدود 30 تا 60 دقیقه ابتدایی دوچرخه سواری با شدت متوسط یا کم و یا به مدت 15 تا 20 دقیقه دوچرخه سواری سریع را انجام بدهید.
 


اسپرینت 

 

اسپرینت یا دویدن با حداکثر سرعت در فواصل کوتاه نیازمند انرژی و قدرت زیادی است و همین موضوع است که انجام این کار را کمی شوار میکند. دویدن موجب افزایش ترشح هورمون کورتیزول توسط غده آدرنالین شده و همچنین موجب واکنش بدن به بخشی از شرایط استرس زا میشود. به این ترتیب بدن با تامین انرژی فوری برای مقابله با استرس آماده می شود.

توصیه میکنیم اول به مدت 2 دقیقه آهسته بدوئید تا بدنتا نرم بمونه  و سپس برای  مدت 30 ثانیه با حداکثر سرعت بدوید (اسپرینت) و مجددا 2 دقیقه دوی خود را با روال اهسته پیش ببرید. بسته به سطح تحملمتان می توانید بین 12 تا 20 مرتبه اسپرینت را انجام دهید.

منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه