مقایسه خروج کالدرون از پرسپولیس و استرا از استقلال | سرخ ها سود کردند و آبی ها ضرر! | تماشاچی

مقایسه خروج کالدرون از پرسپولیس و استرا از استقلال | سرخ ها سود کردند و آبی ها ضرر!

مقایسه خروج کالدرون از پرسپولیس و استرا از استقلال | سرخ ها سود کردند و آبی ها ضرر!

تماشاچی - در حالی که پایان همکاری پرسپولیس و کالدرون قطعی به نظر می رسد، جوی در فضای هواداری و بعضاً رسانه ای به وجود آمده که اکنون شرایط برابری در پرسپولیس و استقلال شاهد هستیم و هر دو مربی به یک سبک، دو تیم دولتی استقلال و پرسپولیس را ترک کرده اند و از این حیث در جهت برائت وزارت ورزش از جانبداری از هر یک از تیم ها استفاده می کنند اما با نگاهی ساده به نحوه جدایی کالدرون و استرا به سادگی می توان دریافت که پرسپولیس از جدایی کالدرون سود کرده و آبی ها از جدایی استراماچونی ضرر سنگینی متحمل شده اند.


 


کالدرون - پرسپولیس | بازی برد - برد برای هر دو طرف


کالدرون اگرچه توانست پرسپولیس را به عنوان قهرمان نیم فصل اول لیگ نوزدهم در صدر جدول بنشاند اما بر هیچکس پوشیده نیست که هم هواداران هم مدیران فعلی و هم بازیکنان رسپولیس به خوبی می دانستند که تیم پرسپولیس با ارائه بازی های ضعیف در نیم فصل اول، تنها به لطف برخی اتفاقات از جمله هنر فردی مهدی ترابی و  البته اشتباهات داوری که جدول آن توسط برنامه فوتبال برتر منتشر شد، صدرنشین شده است وگرنه بازی مقتدرانه و تماشاگرپسندی را از پرسپولیس مدل کالدرون به یاد نداریم که در ذهن هواداران این تیم باقی مانده باشد. پرسپولیس حتی در دیداری که 5 گل به ضعیف ترین تیم لیگ یعنی شاهین بوشهر زد نیز در دفاع بسیار متزلزل ظاهر شد و شکست های پیاپی کالدرون مقابل مدعیان قهرمانی، هواداران پرسپولیس را نسبت به رویارویی این تیم مقابل تیم های قدرتمند آسیایی به وحشت انداخت.


  


در کوران مسابقات نیز در بعضی مقاطع شاهد جلسه اضطراری انصاری فرد و کالدرون بودیم؛ جلساتی با رنگ و بوی اولتیماتوم نسبت به بهبود روند نتیجه گیری و تهدید ضمنی برای اخراج کالدرون! از بدشانسی مدیران پرسپولیس و خوش شانسی کالدرون، اتفاقات طوری رقم خورد که دهان منتقدین کالدرون پس از صدرنشینی این تیم در نیم فصل بسته شد و از این بدتر برای باشگاه این بود که او در موقعیتی قرار گرفت که امتیاز فسخ یکطرفه قرارداد از سمت باشگاه را گرفت و این امتیاز در دستان خودش افتاد و در نهایت نیز با استناد به همین موضوع، مدیران پرسپولیس را در تنگنای سختی قرار داد.  او که بهتر از هر کسی می دانست افشین پیروانی، کریم باقری و بسیاری از پیشکسوتان پرسپولیس، اعتقادی به کارش ندارند، از فرصت استفاده کرد و با استناد به عدم پرداخت به موقع دستمزدش، مبادرت به فسخ یک طرفه قراردادش کرد و احتمالاً خواهان باقیمانده مبلغ قراردادش خواهد شد که بار مالی سنگینی به دوش انصاری فرد خواهد افتاد.  انصاری فرد اگرچه از سبک بازی پرسپولیس راضی به نظر نمی رسید اما در عین حال، دوست نداشت در چنین شرایطی و از موضع ضعف با کالدرون قطع همکاری کند و مجبور به پرداخت باقیمانده قرارداد وی به او شود. شرایط ایده آل برای مدیریت باشگاه کسب چند نتیجه ضعیف کالدرون در بازی های انتهایی بود بار بودن دست باشگاه برای فسخ یک طرفه قرارداد با کالدرونبدون پرداخت غرامت بود اما از خوش شانسی کالدرون، شرایط طوری رقم خورد که پرسپولیس در نهایت به عنوان قهرمان نیم فصل معرفی شد و مدیران پرسپولیس نمی توانستند با کالدرونی که با پیروانی، عالیشاه، بیرانوند و ... به مشکل خورده بود به سادگی قطع همکاری کنند.


 


پرسپولیس با کالدرون موفق نمی شد


هر چه که بود آنها از لحاظ فنی از قطع همکاری با کالدرون سود کرده اند چرا که هر مربی به جز کالدرون بدون تردید با انبوهی از ستاره های موجود در تیم پرسپولیس، بازیهای به مراتب بهتری ارائه می کرد. اکنون پرسپولیس در شرایطی قرار دارد که حواشی اختلافات درون تیمی بین کالدرون و پیروانی و چند بازیکن را نیز دیگر تحمل نمی کند و باشگاه به جز تعهد مالی که به کالدرون دارد، در هیچ زمینه ای مشکلی را حس نمی کند و خروج او از پرسپولیس به نوعی یک قدم رو به جلو مسحوب می شود چرا که هواداران پرسپولیس نیز می دانستند با کالدرون و این نوع بازی پرسپولیس، قهرمان این فصل نمی شدند.


 


کالدرون دست انصاری فرد را خواند


کالدرون در این زمینه هوشمندانه عمل کرد و بر خلاف رویه استراماچونی که در سه بازی اخر تیمش استقلال را رها کرد و منجر به از دست رفتن 5 امتیاز برای این تیم شد، علی رغم شرایط مشابه با استرا، پای تیمش ایستاد تا با از دست رفتن امتیازات و عدم موفقیت در نیم فصل اول، دست مدیران تیم را برای فسخ یک طرفه قرارداد بدون پرداخت غرامت ببندد و در نهایت نیز موفق به اینکار شد و از موضع بالا، تنها به قرار دادن شروطی محال برای بازگشت به تیم پرداخت.


 


استراماچونی - استقلال | بازی باخت باخت برای هر دو طرف


 


در طرف مقابل خروج استراماچونی از که بسیار احساسی صورت گرفت، برای آبی پوشان تهرانی که هیچ تیمی جلودارشان نبود بسیار گران تمام شد؛ آنها با شوک روحی بدی که از رفتن استراماچونی متحمل شدند، 5 امتیاز حساس در هفته های پایانی نیم فصل را از دست دادند و صدرنشینی را به رقیب سنتی تعارف کردند. بدون شک بر هیچکس پوشیده نیست که سطح فنی استقلال استراماچونی در نیم فصل اول به مراتب بالاتر از پرسپولیس کالدرون بود و اگر بنا به مقایسه باشد، این استقلالی ها بودند که از رفتن استرا ضرر کردند نه پرسپولیسی ها که از رفتن او بعضاً خوشحال نیز هستند! با خروج کالدرون از پرسپولیس، بحران و حاشیه درون تیمی سرخ ها جمع شد اما با خروج استرا از استقلال، شاهد شروع اختلافات درون تیمی در این تیم بودیم که منجر به استعفاهای سریالی در بدنه مدیریت آبی پوشان هستیم.


 

منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه