بررسی کامل سبک بازی دیگو کاستا در اتلتیکومادرید

بررسی کامل سبک بازی دیگو کاستا در اتلتیکومادرید

تماشاچی - شش هفته از آخرین باری که دیگو کاستا برای اتلتیکومادرید به میدان رفته می‌گذرد، در آن بازی کاستا از دقیقه 80 به عنوان بازیکن جانشین به جای موراتا وارد زمین شد. پس از آن مسابقه بار دیگر مصدومیت به سراغ این بازیکن 31 ساله و خشن اسپانیایی آمد که موجب شد تا پایش را به تیغ جراحان بسپارد، هنوز از زمان دقیق بازگشت کاستا به میادین خبری اعلام نشده و گویا این بازیکن تا چند ماه دیگر نیز آماده بازگشت به تمرینات نخواهد شد.


پس از مصدومیت کاستا، اتلتیکومادرید در مجموع 6 بازی در لالیگا انجام دادهاست که نتیجه آن 3 پیروزی، دو تساوی و یک شکست بوده است؛ اتلتیکومادرید در این بازیها تنها موفق به ثبت 7 گل زده شده که برای تیمی که مدعی قهرمانی است آمار اسفناکی به شمار میرود. آمار ضعیف خط حمله تیم اتلتیکو در بازیهای اخیر باعث شده تا آنها به طور جدی به فکر جذب یک مهاجم شش دانگ در نقل و انتقالات ژانویه باشند، مخصوصاً با توجه به این نکته که آنها در چند هفته آینده باید در لیگ قهرمانان به مصاف لیورپول بروند و یک بازی حساس را نیز در هفته 22 لالیگا پیش روی دارند و باید در سانتیاگوبرنابئو به مصاف رئال مادرید بروند که نتیجه این بازی نیز در سرنوشت قهرمانی لالیگا تاثیر زیادی دارد.


جذب یک مهاجم آماده میتواند از اهمیت بسیاربالایی برای باشگاه اتلتیکومادرید داشته باشد، به همین دلیل نشریه مارکا در اسپانیا، دادههای ارائه شده از سوی شرکت تجزیه و تحلیل را که یکی قویترین مراکز تجزیه و تحلیل آمار فوتبال در جهان به شمار میرود را مورد بررسی قرار داده است تا گزینه های مناسب برای خط حمله این تیم را مشخص کند.


کاستا پس از سه فصل حضور در چلسی ، بالاخره در سال 2018 دوباره به اتلتیکو بازگشت. در زمان بازگشت این تیم به اتلتیکو، هواداران و سرمربی این تیم انتظارات زیادی از او داشتند و امیدوار بودند تا با حضور این مهاجم قدرتمند در نوک خط حمله، دوباره قهرمانی فصل 14- 2013 را تکرار کنند. اما عملکرد کاستا مطابق انتظارات پیش نرفت، مصدومیتهای پی درپی این دوسال موجب شده تا کاستا بیش از نیمی از بازیهای اتلتیکومادرید را در این مدت از دست بدهد و هواداران دیگر نشانی از آن مهاجم باصلابت را در چهره کاستا مشاهده نمیکنند.


در نمودار زیر عملکرد کاستا در این فصل 20- 2019 با عملکرد فصل گذشته 19 2018 مقایسه شده‌است. عملکرد این فصل 20- 2019 با رنگ قرمز و عملکرد فصلهای گذشته پیش، با رنگ خاکستری به نمایش درآمده است. 


 


در نمودار زیر نیز عملکرد کاستا در این فصل 20- 2019 با عملکرد فصل 18 – 2017 مقایسه شده‌است. عملکرد این فصل 20- 2019 با رنگ قرمز و عملکرد فصل 18 – 2017، با رنگ خاکستری به نمایش درآمده است. 


در فصل 14 – 2013 که اتلیتکومادرید موفق به قهرمانی در لالیگا شد؛ مهاجمان این تیم آمار 22 درصد گل در شوت‌های به چهارچوب را از خوی به جای گذاشته بودند(تقریباً هر 5 شوت و یک گل)، برای درک بهتر این رکورد عالی بهتر است بدانید که کیلیان امباپه آمار 23 درصد گل از شوت به سوی دروازه را ثبت کرده است و لیونل مسی نیز عملکردی 25 درصدی دارد.


در نمودار گرافیکی زیر عملکرد این فصل کاستا با فصل 14 -2013 که اتلتیکومادرید به قهرمانی لالیگا رسید مقایسه شده است. 


 


 


مقایسه دیگو کاستا با زوج مکمل؛ آلوارو موراتا


سیستم مورد علاقه دیگو سیمئونه در تیم اتلتیکو مادرید 2-4-4 است و به همین دلیل در ارزیابی عملکرد این فصل کاستا، عملکرد او را با زوج مکملش یعنی موراتا را نیز مورد برسی قرار داده‌ایم که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید. در این نمودار عملکرد دیگو کاستا با رنگ قرمز و عملکرد موراتا با رنگ خاکستری مشخص شده است. 


با بررسی این آمار متوجه می‌شویم که موراتا در خط حمله اتلتیکو در این فصل به عنوان یک مهاجم کلاسیک، حضور بسیار پررنگی در محوطه جریمه حریف داشته‌است و در توپ‌های هوایی نیز عملکرد بسیار مناسبی دارد؛ درصد به گل نشستن شوتهای او 15 درصد می‌باشد که آمار قابل قبولی است.


تیم تجزیه و تحلیل Opta با توجه به این آمار، سعی کرده تا مناسب‌ترین مهاجمان این فصل 5 لیگ معتبر اروپا را که سبک آنها برای بازی در اتلتیکومادرید مناسب است را معرفی کند، در این بررسی مهاجمانی مورد بررسی قرار گرفته‌اند که حداقل 630 دقیقه در این فصل برای تیم خود به میدان رفته‌اند؛ همچنین سعی شده تا مهاجم‌هایی انتخاب شوند که ضریب گل شدن شوت‌های آنها بالا باشد و بتوانند در بازی تیمی تاثیرگذار باشند. با توجه به این نکات فنی و در نظر گرفتن بودجه اتلتیکومادرید و همچنین رعایت قوانین فیرپلی مالی، دو بازیکن برای جانشینی کاستا بسیار مناسب هستند که به صورت مختصر آنها را معرفی خواهیم کرد


کاندیدای اول: کریم اونیسیو


این مهاجم اتریشی در تیم ماینتس توپ می‌زند و 27 سال سن دارد، او در تیم ماینتس همیشه عادت به بازی در کنار مهاجم دیگری دارد و می‌تواند زوج خوبی برای موراتا باشد؛ قیمت او در بازار بین 2 تا 4 میلیون یورو تخمین زده می‌شود. در نمودار زیر می توانید عملکرد او در این فصل را در مقایسه با موراتا مشاهده کنید. عملکرد اونیسیو با خطوط آبی و عملکرد موراتا با خطوط خاکستری مشخص شده است. 


کاندیدای دوم: اسلام سلیمانی


سلیمانی 31 سال سن دارد و بازیکن لسترسیتی محسوب می‌شود که در این فصل به صورت قرضی در موناکو توپ می‌زند. ارزش این مهاجم الجزایری نیز در بازار نقل و انتقالات چیزی در حدود 2 تا 4 میلیون یورو تخمین زده می‌شود. سلیمانی نیز عادت به بازی در سیستم‌های دو فوروارده دارد و در این فصل به طور معمول در کنار بن‌یدر و یا آگوستین به بازی گرفته شده‌است.  در نمودار زیر می‌توانید عملکرد وی را در این فصل در مقایسه با موراتا مشاهده کنید. در این نمودار گرافیکی عملکرد سلیمانی با رنگ زرد و عملکرد موراتا با رنگ خاکستری مشخص شده است. 


 


اگر سیمئونه مهاجمی شبیه به دیگو کاستای فصل 14- 2013 بخواهد!


اگر تیم اتلتیکومادرید به دنبال جذب مهاجمی باشد که عملکردی مشابه دیگو کاستا در فصل 14 -2013 داشته باشد، آنها حتی در صورت حفظ لمار و رعایت قوانین فیرپلی مالی،  می‌توانند برای جذب جرارد مورنو، مهاجم 27 ساله و آماده این روزهای تیم ویارئال اقدام کنند؛ این بازیک در این فصل عملکردی تقریباً مشابه عملکرد کاستا در فصل 14 -2013 از خود به جای گذاشته است. ارزش حدودی این بازیکن در بازار نقل و انتقالات حدود 40 تا 50 میلیون یورو تخمین زده می‌شود. در نمودار زیر، عملکرد این فصل مورنو با عملکرد کاستا در فصل 14 -2013 مقایسه شده است. عملکرد کاستا با رنگ قرمز و عملکرد مورنو با رنگ خاکستری نشان داده شده‌است. 


البته توجه به چند نکته از اهیمت بالایی برخوردار است؛ اول اینکه پروسه جذب هر بازیکنی باید با تجزیه و تحلیل ویدیویی و با دقت فراوانی انجام گیرد و صرفاً توجه به آمار ثبت شده، کافی نیست؛ نکته دوم اینکه احتمالاً پارامترهایی که توسط تیم ارزیابی باشگاه اتلتیکومادرید مورد بررسی قرار می‌گیرند متفاوت با تیم تجزیه و تحلیل Opta باشند و فاکتورهای این باشگاه برای جذب بازیکن شرایط مشخصی داشته باشد.


 


 

منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه