آشنایی با سبک های تای چی و اثر آن بر سلامتی

آشنایی با سبک های تای چی و اثر آن بر سلامتی

معنای تای چی چیست؟


تای چی یکی از هنرهای رزمی است که شاخه ای از دفاع شخصی را دربرمی گیرد و از این لحاظ بسیار شناخته شده است. هنرهای رزمی در طی این سال ها، تاثیرات بسزایی در کاهش استرس و اضطراب داشته اند، به بیانی دیگر تای چی، شکلی از مراقبه در حرکت است که باعث گسترش آرامش و صلح درونی می گردد. تای چی یکی از ورزش های سنتی کهن مردم چین می باشد. تای چی چوان در لغت به معنای مشت برتر نهایی یا به عبارتی دیگر مشت وصف ناپذیر است.


سبک های مختلف تای چی 


تای چی دارای پنج سبک متفاوت می باشد که هر کدام از آن ها اصول و روش جداگانه ای را به خود اختصاص می دهند.


سبک چن
سبک یانگ
سبک ووهائو
سبک ووچوان یو
سبک سونتای چی فشار زیادی بر روی مفاصل و ماهیچه ها وارد نمی نماید، لذا یک ورزش ایمن برای تمامی سنین محسوب می گردد.علاوه بر ایمنی موجود، تای چی نیازمند تجهیزات زیادی نمی باشد، از این رو ورزشی گران قیمت محسوب نمی گردد.تحقیقات جدید نشان دهنده ی تاثیرات مثبت تای چی در حفظ تعادل، تناسب اندام و انعطاف پذیری می باشد.به علاوه، هنرهای رزمی در افراد مسن خطرات ناشی از برهم خوردن تعادل را کاهش می دهد.تاثیر تای چی بر سلامتی
مطالعات وسیعی در خصوص منافع سلامت بخشی تای چی صورت گرفته است. این هنر چنانچه در دو گروه سالم و ناسالم مشاهده گردید، در کاهش استرس، نگرانی، افسردگی و نوسانات خلقی تاثیر بسزایی داشته است.علاوه بر این تای چی در بالا بردن حجم ریوی، افزایش انرژی و حجیم نمدن عضلات تاثیر می گذارد.در اینجا شما را با چهار نوع بیماری که تای چی در روند بهبودی آنها موثر است، آشنا می سازیم:بیماری پارکینسون: طبق پژوهش منتشر شده در مجله ی پزشکی انگلستان، شواهئ نشان می دهد بیماران پارکینسون با انجام ورزش تای چی توانایی خود را در راه رفتن و حفظ تعادل بهبود بخشیدند.
آسیب های شکستگی مزمن: بررسی های صورت گرفته توسط محققان مدرسه پزشکی هاروارد، نشان می دهد بیماران مبتلا به آسیبهای شکستگی مزمن با انجام تمرینات مداوم تای چی کیفیت زندگی و خلق و خوی بهتری را تجربه کردند.
دیابت: طبق دو تحقیق منتشر شده در مجله ی پزشکی ورزشی بریتانیا، تای چی می تواند سزوح گلوکز خون و سیستم دفاعی را در بیمارانیی مه دارای دیابت نوع دوم هستند، بهبود بخشد.
افسردگی: طبق تحقیق منتشر شده در مجله ی روان پزشکی امریکا بر روی گروهی از افراد مبتلا به افسردگی، تمرینات هفتگی کلاسی تای چی باعث بهبودی در آنان گردید.
 

منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه