وسایل ضروری کویرنوردی چه چیزهایی هستند؟ | تماشاچی

وسایل ضروری کویرنوردی چه چیزهایی هستند؟

وسایل ضروری کویرنوردی چه چیزهایی هستند؟

تماشاچی -
 
کویر نوردی که اینروزها خیلی مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است یکی از جاذبه های توریستی مناطق میانی و جنوبی کشور ماست که در صورت رسیدگی و اتخاذ تصمی های درست مسئولان و حتی مردم میتواند به یکی از قطب های جهانگردی هم تبدیل بشود. در این میان علاوه بر داشتن شرایط مناسب برای تجربه ی سفری خوشایند نیاز است تا وسایل ضروری کویر نوردی را نیز بشناسیم. اینکه بتوانیم در انتخاب وسایل سفر به کویر دقت به خرح داده و انتخاب های صحیحی داشته باشیم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و به همراه نداشتن وسایل و تجهیزات لازم و ضروری ممکن است عواقب جبران ناپذیری را برای ما در پی داشته باشد.


وسایل ضروری کویرنوردی


وسایل ضروری کویرنوردی


الزام برداشتن وسایل ضروری کویرنوردی


معمولا افرادی که قصد سفر به کویر و کویرنوردی را دارد علاوه ‌بر اینکه بر آنها واجب است مهارت و آشنایی کافی با محیط و شرایط کویر، نحوه سازگار شدن با آن و خطرات بالقوه آن را داشته باشد، باید تمامی وسایل ضروری کویرنوردی را احساس میکنند واقعا به آن‌ها نیاز خواهند داشت،همراهشان بردارند؛ چرا که این وسایل علاوه بر آنکه میتواند آسودگی و آرامش بیشتری را در حین سفر به کویر بری شما فراهم کند در برخی موارد به قدر ارزش و اهمیت پیدا میکنند که ممکن است جان شما بسته به بودن و یا نبودن آنها باشد و این لوازم بتوانند شما را  از خطر مرگ رهایی بدهند. در ادامه فهرست وسایل ضروری سفر به کویر را را خدمت شما عزیزان عرض میکنیم:
در ابتدا قبل از هرچیز نیاز است بگوئیم که در صورتی که علاقمند به سفر ها کویری هستید و قصد دارید با تورها و آژانس های مسافرتی به این نواحی بروید حتما از قبل راجع به مهارت و میزان تجربه لیدر های اصلی موسسه تحقیق کنید همانطور که گفتیم سفر کویر در عین حالی که میتواند بسیار لذتبخش بشد ممکن است بسیار پرخطر بوده و شما را درمعرض اننواع آسیب ها قرار بدهد.


برداشتن آب کافی 


وسایل ضروری کویرنوردی


وسایل ضروری کویرنوردی


یقیننا اولین نکته که در کویر حائز اهمیت است آب خواهد بو که در کویر گنجی بی‌نهایت ارزشمند به شمار میرود. اینکه شما پیاده‌ روی زیادی در کویرداشته باشید سبب تعریق زیاد و به موجب آن از دست رفتن آب بدن شما میشود. اشخاصی که قصد کویرنوردی را دارند، باید در طول روز حداقل چهار لیتر آب بنوشند؛ بنابراین قبل از ورود حتما به میزانکافی آب بنوشید و تاکید میکنیم که آب کافی به همراهتان بردارید.


به همراه داشتن سایه‌بان پایه‌دار 


نیاز به گفتن نیست که جایگاه دومین مشکل کویر نوردی یقیننا اختصاص به آفتاب سوختگی در اثر تابش مستقیم نور خورشیدو بالا بودن میزان حرارت هوا خواهد داشت. خصوصا در زمان عصرها که دمای هوا به بالاترین میزان خود می‌‌رسد و خورشید دقیقا به ‌صورت عمود به زمین‌ می‌تابد؛ برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و در امان مانده از تابش بی امان اشعه آفتاب حتما یک سایه ‌بان پایه ‌دار همراه خود داشته باشید تا در موقع استراحت و نشستن از آن بهره ببرید.


به همراه بردن وسایل بهداشت شخصی


وسایل ضروری کویرنوردی


وسایل ضروری کویرنوردی


فراموش نکنید که مسافرت کردن خصوصا در کویر نباید باعث این بشود که شما به خاطر آنکه در میان کویر هستید، بهداشت را فراموش کنید؛ بلکه باید تمام وسایل بهداشتی خودتان مانند مسواک و خمیردندان، شامپوی سر و شامپوی بدن یا حداقل یک دستمال مرطوب و محلول بوگیر را همراهتان بردارید. توصیه میشود تمام این لوازم را درون یک کیف قرار بدهید تا کنار هم بوده و حمل آن‌ها نیز برایتان آسان‌تر باشد.


به همراه داشتن زیرانداز و پتوی مسافرتی 


نه در کویر بلکه در هر سفر دیگری که قصدرفتن به آ نرا داشته باشید لاشک زیر انداز میتواند از اولین نیاز های شما باشد ولی درکویر اهمیت استفاده از زیر انداز به موجب وجود گرد و غبار و جلوگیری از خاک الود شدن و در امان ماندن از سردی شن ها در زمان شب بسیار بیشتر از سایر زمان های دیگر به چشم می آید. زیراندازهای مخصوص برای کمپ زدن میتوانند انتخاب بسیار مناسبی باشند.


کرم ضد آفتاب 


وسایل ضروری کویرنوردی


وسایل ضروری کویرنوردی


اولین توصیه آب و دومین توصیه مهم مصون ماندن از تابش نور خورشید است. هانطور که گفتیم داشتن سایه بان برای استراحت را میتوان در ایگاه دوم قرار داد ولی استفاده از کرم ضد آفتاب برای جلوگیری از سوختن و پوسته پوسته شدن صورت و دستهایتان هم درست به اندازه برداشتن آب کافی حیاتی است. سعی کنید کرمی را همراه ببرید که از پوست صورت در مقابل آفتاب‌سوختگی و اشعه UV خورشید که موجب آسیب دیدن پوست و سرطان پوست خواهد شد، خیلی خوب محافظت کند. هر چند ساعت یک بار حتما از کرم ضد آفتاب استفاده و کرمتان را تمدید کنید.


برداشتن کوله‌پشتی مناسب


کوله‌پشتی هم به نوبه خود یکی از وسایل ضروری برای سفر به کویر به شما ر میرود. چرا که توسط آن میتوانید لوازمات ضروری خود از جمله وسایل مختلف مثل آب، غذاهای سبک و جعبع وسایل کمک‌های اولیه را با کمک آن حمل کنید. کوله ‌پشتی انتخابی شما باید سبک ‌وزن و متناسب با سایز و قواره شما باشد همچنین بهتر است یک محفظه آب و یک لوله نیز برای نوشیدن آب داشته باشد که تا کنار دهان شما کشیده شده شود به این ترتیب مجبور نخواهید بود برای هر بار نوشیدن آب، بطری آن را از کوله خارج کنید.


نصب اپلیکیشن‌های موقعیت‌یابی


وسایل ضروری کویرنوردی


وسایل ضروری کویرنوردی


اپلیکیشن آنلاین و خصوصا آفلاین گوگل مپ و اپلیکیشن آفلاین Maps.me که در صورت عدم امکان استفاده از GPS قادر هستید از آن استفاه کنید هم میتواند بسیار موثر و مفید باشد، تما این موارد گزینه های خوبی هستند. اپلیکیشن Roadtrippers هم می‌تواند مکان‌های جذاب مسیر را به مشا نمایش بدهد تا در حین سفر ازمناظر دیدنی هم لذت ببرید.


به همراه داشتن عینک آفتابی مناسب 


در مقاله لوازم ضروری برای طبیعت گردی هم به این موضوع اشاره شد شما برای داشتن سفری سالم و مفرح به چشمهایتان نیاز خواهید داشت بنابراین نباید بگذارید تابش نور خورشید آنها را آزرده و خسته کند به همین سبب هم همراه داشتن عینک آفتابی مناسب جهت محافظت چشم دربرابر شن و ماسه و اشعه‌های مضر آفتاب امری کاملا ضروری به شمار میرود. اینکه عینک پلاریزه به همراهتان داشته باشید نیز توصیه می‌شود. بهتر است عینک شما دارای بند باشد و درست اندازه سرتان باشد تا گم نشود.
برای غلتیدن در میان ماسه ها و حمام لباس مناسب بردارید
معمولا کسانیکه به کویر سفر میکنند به گرفتن حمام آفتاب و  غلتیدن در میان ماسه‌های گرم و نرم  بسیار علاقمند هستند چرا که این موضوع میتواند از جذاب ‌ترین تفریحات مناطق کویری برای آنها باشد بنابراین بهتر است برای لذت بردن از تمام این تفریحات لباس مناسب داشته باشید.


داشتن صندل مخصوص پیاده‌روی در کویر 


وسایل ضروری کویرنوردی


وسایل ضروری کویرنوردی


صندل‌های مخصوص پیاده‌روی در کویر دارای مقاومت بالایی هستند و کمان‌هایی که در بالای صندل قرار گرفته اند،میتوانند به خوبی از پای شما محافظت می‌کنند. پوشیدن  یک صندل خوب باعث می‌شود در طول پیاده‌ روی طولانی ‌مدت احساس راحتی کاملی داشته باشید.


کلمن


 نکته مهم دیگر مخافظت از غذاهای شماستو در دمای بالا کویر باید وسیله ای داشته باشید تا توسط آن بتوانید مواد غذایی، نوشیدنی‌ها و میوه‌ها را خنک نگاهدارید و مانع از فساد آن‌ها بشوید. تمام اینها مستلزم استفاده از یک کلمن خوب وایمن است. برای افزایش کارایی کلمن میتوانید آن را با بطری‌های آب سرد و قطعات کوچک یخ پر تا دمای سردی آن بیشتر شود.


چادر مناسب کویر 


وسایل ضروری کویرنوردی


وسایل ضروری کویرنوردی


یقیننا در طی یک سفر یک تا دوروز نیاز به خوابیدن در کویر خواهید داشت قطعا در طی سفر نیاز به مکانی که امن و مصون از ریزگردها و آفتاب باشد برای استراحتتان نیاز پیدا میکنید در این موارد به همراه داشتن چادری که بتواند شما در مقابل گرما و اشعه‌های سوزان خورشید محافظت کند میتواند انتخابی ایده آل باشد، داشتن چادر مناسب برای خواب راحت در روز کویر الزامی است. چادرهایی که باد در آنها گردش داشته باشد و دارای و پنجره‌های توری شکل و درهای بزرگ باشند، این نوع چادرها برای کمپ زدن در کویر مناسب خواهند بود.


به همراه داشتن حشره‌ کش 


نباید فراموش کنید که برخی از حشرات ساکن کویر میتوانند واقعا خطرناک  باشند و حتی امکان دارد که باعث مرگ شما شوند. بنابراین حتما برای مقابله با پشه‌ها، کنه‌ها و دیگر حشرات خطرناکی که در این منطقه های یافت میشوند باید چاره اندیشی کنید میتوانید از پشه‌کش‌های قوی که برای انسان ضرری ندارند، بهره ببرید. درضمن برخی محلول‌ها و کرم‌هایی در بازار فروخته میشوند که میتوانند از شما و پوست ‌تان دربرابر حشرات محافظت کرده و آن‌ها را از شما دور نگه ‌دارند. برخی از این مواد ماندگاری بالایی هم دارند و میتواند بسیار مقرون به صرفه باشند.


دستمال محافظ


حتما سربندی را به همراه داشته باشید . میتوانید برای این منظور از دستمال‌هایی که در بازار موجود هستند استفاده کنید  می‌توانید آن‌ها را به‌عنوان سربند، ماسک صورت، پرچم و نشانه برای نشان دادن خود به نیروهای امدادی ودر مواقع خطر کمک گرفتن از آن‌ها و یا سایر مواردی که ممکت است پیش بیاید ممکن پوشاندن خود در برابر بادو ریزگرد ها مورد استفاده قرار بدهید.


دوش خورشیدی


 


وسایل ضروری کویرنوردی


وسایل ضروری کویرنوردی


این وسیله یکی از لوازم جدیدی و جالبیست که به تازگی ابداع شده و جهت دوش گرفتن در کویر استفاده میشود این دوش از یک کیسه سیاه رنگ و یک لوله که سری دوش کوچکی روی آن نصب شده، متشکل است. برای شروع استفاده از این دوش اول باید کیسه آن را با آب پر کنید و منتظر بمانید که با انرژی خورشید گرم شود. سپس میتوانید با باز کردن شیر اب آن به راحتی دوش بگیرید.


جعبه کمک‌های اولیه


گاهی اوقات ممکن است با مشکلات پیش‌بینی نشده‌ای مانند زخم ‌شدن قسمت‌های مختلف بدن یا سردرد مواجه شوید که مانع از ادامه دادن راه شما بشوند.در این صورت به همراه داشتن یک جعبه کمک‌های اولیه دربردارنده وسایل ضروری بهتریت یاری رسان برای شما خواهد بود دراینصورت میتوانید از مواجهه با مشکلات قوی تر باشید.
به همراه داشتن شلوارک مخصوص پیاده‌ روی در کویر
 
فراموش نکنید که در زمان پیاده‌ روی در کویر باید کاملا راحت باشید و گرمای هوا موجب آزارتان نشود. به همین دلیل استفاده از یک شلوارک مناسب می‌تواند پیاده‌ روی را برای شما بسیار راحت‌تر و لذتبخشتر بکند.


برخی دیگر از لوازم ضروری برای کویر نوردی 


وسایل ضروری کویرنوردی


وسایل ضروری کویرنوردی


به صورت موردی میتوانیم به چند وسیله کاربردی دیگر که در زمان سفر در کویر نیازتان میشود اشاره داشته باشیم مواردی مانند حوله، چند دستمال، نوارچسب، دستمال توالت، قطره چشم، درپوش‌های پوشاننده گوش، دوربین باکیفیت، منور دستی و ظرف‌های نگه‌داری سوخت اشاره کرد.


به همراه داشتن لباس مناسب در کویر


 معمولا در زمان سفر به کویر توصیه میشود لباسی را انتخاب کنید که از الیاف مصنوعی درسته شده، سریعا خشک شود و جاذب رطوب هم نباشد. استفاده از کلاه و عینک آفتابی هم ضروری خواهد بود. در صورتی که احتمال آفتاب ‌سوختگی وجود داشت حتما از شلواربلند  استفاده کنید. همچنین در زمان های پیاده‌ روی  باید از جوراب و کفش مناسب بهره ببرید و برای اینکه گرما موجب آزار شما نشود دستمالی را مرطوب کرده و دور گردنتان بپیچید.
پرهیز از برداشتن لباس نامناسب و وسایل غیر ضروری
شلوار لی: اگر قصد سفر به کویر را دارید حتما از برداشتن و پوشیدن شلوار های لی خودداری کنید.
جواهرات و لباس‌های شک و رسمی: فراموش نکنید که برای ماجراجویی در کویر اصلا نیازی به این لباس‌‌ها و جواهرات ندارید.
وسایل الکترونیکی و دیجیتالی: یقینن بدانید در کویر نیازمند استفاده از لپ‌تاپ، تبلت و گوشی نخواهید بود.
وسایل ارزشمند: امکان گم شدن و یا حتی دزدیده شدن لوازم ارزشمند شما هست به موجب ان ممکن است جانتان هم به خطر بیفتد از برداشتن آن ها پرهیز کنید.
برداشتنکاسه و بشقاب و وسایل آشپزی متعدد: شما فقط باید برخی ظروف ضروری را بردارید.
 

منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه