رشد شبکه های اجتماعی در دهه 2010، اینستاگرام تا تیک تاک

رشد شبکه های اجتماعی در دهه 2010، اینستاگرام تا تیک تاک

تماشاچی -شبکه های اجتماعی از ابتدای سال 2010 میلادی تاکنون تغییرات و رشد شگفت انگیزی داشته اند. رشد شبکه های اجتماعی از ظهور اینستاگرام در نیمه شب 6 اکتبر سال 2010 شروع شد و هم اکنون به بروز اپلیکیشن جدید تیک تاک ختم شده است.


 


رشد شبکه های اجتماعی در دهه 2010، اینستاگرام تا تیک تاک


 


در همان شب ابتدایی که اینستاگرام، اپلیکیشنی که توسط یک تیم کوچک استارتاپی در اپ استور قرار گرفت، توسط چندین نفر دانلود شد و روز بعد گزارش های مربوط به ترافیک و اختلال در سرور های اینستاگرام، این تیم استارتاپی را شگفت زده کرد.


در طول کمتر از یک هفته، تعداد کاربران اینستاگرام از مرز 100 هزار نفر گذشت. تا جایی که در ماه سپتامبر همان سال، یعنی 2010 میلادی این تعداد به چیزی بیش از یک میلیون کاربر رسید. بر اساس پیش بینی های کوین سیتروم، که یکی از بنیانگذارن اینستاگرام است، در سال های آینده برقراری ارتباط از طریق عکس در بین کاربران شبکه های اجتماعی به شدت افزایش خواهد یافت. بعد از گذشت تقریبا ده سال ، تعداد کاربران اینستاگرام از یک میلیارد نفر عبور کرد و این شبکه اجتماعی در حال حاضر از پایداری بالایی برخوردار است. هر چند در چند سال اخیر شکه اجتماعی تیک تاک، یکی از رقبای اصلی اینستاگرام در حال رشد و پیشرفت روز افزون است. سرعت رشد تیک تاک مطابق با سرعت رشد اینستاگرام در اوایل دهه 2010 میلادی است.


رشد اینستاگرام نمادی از چشم انداز وسیع شبکه های اجتماعی در این دهه است. دقیقا در همان زمانی که استارتاپ های کوچک فرصت رقابت با غول های فناوری را پیدا کرده بودند، اینستاگرام توانست با موفقیت خود نظر بسیاری را به سمت خود جلب کند. اما فیسبوک برای تحکیم قدرت خود در صنعت فناوری، اینستاگرام را در سال 2010 میلادی با پرداخت یک میلیارد دلار را به چنگ خود در آورد.


البته باید به این نکته توجه کرد اینستاگرام برای تطبیق با عادت های کاربران، برخی از امکانات شبکه های اجتماعی مثل اسنپ چت و تیک تاک را کپی برداری کرده است.


جاش میلر، سرپرست سابق خود در اظهاراتی گفته است: وقتی اینستاگرام آغاز به کار کرد، افراد می توانستند بدون نیاز به تایید، یکدیگر را دنبال کنند و تصاویر را با تعداد بیشتری از افراد به اشتراک بگذارند. این نشان می دهد که اینستاگرام نیز مانند شرکت والد خود، با ابعاد مبهمی از جمله نشر اطلاعات نادرست تا آزار و اذیت های آنلاین مواجه شده است.


 


روند رشد شبکه های اجتماعی از سال 2010 تاکنون


در روز 6 اکتبر سال 2010، شبکه اجتماعی اینستاگرام ظهور یافت و تعداد کاربران آن تنها در مدت کمتر از یک هفته به یک میلیون نفر رسید.


در سال 2011، اسنپ چت و گوگ پلاس به جمع شبکه های اجتماعی افزوده شدند، که متاسفانه تنها یکی از این دو در طول یک دهه جان سالم به در برد.


در سال 2012 فیسبو، اینستاگرام را با پرداخت مبلغی در حدود یک میلیارد دلار از آن خود کرد. در آن زمان، این میزان پول مبلغ هنگفتی به حساب می آمد.


در سال 2013 که سهام توییتر به صورت عمومی عرضه شد، در وال استریت با مشکلی مواجه شد و سرمایه گذاران آن متوجه شدند که تعداد کاربران توییتر به هیچ عنوان با تعداد کاربران فیسبوک مقایسه کردنی نیستند. در همین سال، بر اساس گزارش های منتشر شده توسط وال استرتیت، اسنپ چت پیشنهاد 3 میلیاردی فیسبوک را رد کرد.


در سال 2014، فیسبوک توانست با پرداخت مبلغ 22 میلیارد دلار، پیام رسان واتس اپ را تصاحب کند و با این کار جایگاه خود را در میان شبکه های اجتماعی محکم تر کرد.


در سال 2015، شبکه اجتماعی Friendster با شعار چشم اندازی به تکامل در صنعت پر چالش، بسته شد. این شبکه اجتماعی بر خلاف انتظار با استقبال و مشارکت چندانی مواجه نشد.


در سال 2016، درست همزمان با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، فیسبوک، توییتر و گوگل به مبارزه با گسترش اطلاعات غلط در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رفتند.


سال 2017، کار اپلیکیشن واین، توسط توییتر پایان یافت. این اپلیکیشن یک اپلیکیشن محبوب برای به اشتراک گذاری ویدیوهای 6 ثانیه ای بود. در همین سال استارتاپ چینی بایت دنس، پلتفرم لب خوای Musical.ly را خرید و کاربران آن را به تیک تاک منتقل کرد.


اما در سال 2018، رسوایی داده ای کمبریج آنالیتیکال، باعث شد تا فیسبوک، گوگل و توییتر به دلیل به خطر انداختن حریم خصوصی کاربران مورد بازخواست قرارگیرند.


در سال 2019، الیزابت وارن، خواستار جدایی فیسبوک از اینتاگرام و واتس اپ شد.


 


زمانی که فیسبوک تنها برنده میدان بشمار می آمد


زمانی که اینستاگرام ظهور کرد، فیسبوک پیشتاز میدان شبکه های اجتماعی بود. هرچند در آن زمان به اندازه امروز به دنیای شبکه های اجتماعی تسط نداشت. در آن زمان سایر غول های فناوری از جمله گوگل و اپل برای ساخت شبکه های اجتماعی نهایت تلاش خود را انجام می دادند. در سال 2006 توییتر متولد شد و در سال 2011 نیز اسنپ چت ظهور کرد. در این زمان شبکه های اجتماعی همزیستی مسالمت آمیزی با یکدیگر داشتند. در آن زمان محدوده انتخاب کاربران گسترده تر شد و فیسبوک همچنان در صدر توجه قرار داشت.


 


گوگل در این زمان به فعالیت گوگل پلاس خاتمه داد و اپل نیز در به قدرت رساندن شبکه اجتماعی پینگ که بر پایه موسیقی طراحی شده بود چندان موفق نبود. در همین زمان بود که تعداد کاربران توییتر به چیزی بیش از 300 میلیون کاربر ماهانه رسید. هر چند همچنان اختلاف چشم گیری با 2/45 میلیارد کاربرد ماهانه فیسبوک داشت.


اما اسنپ چت که در طول یک دهه با ارائه محتوای متحرک توانسته بود به مقبولیت قابل توجهی برسد، ثابت کرد بازار شبکه های اجتماعی متمرکز است و نه گسترده.


یکی از تحلیلگران بازاریابی ای مارکت به نام دبراآهوویلیامسون می گوید: اسنپ چت از همان ابتدا روش متفاوتی برای جذب کاربر بکار گرفت. این شبکه اجتماعی به شکل گسترده ای روش برقراری ارتباط میان جوانان را متحول کرد. اما نتوانست مانند فیس بوک در میان تمامی رده های سنی نفوذ کند.


در انتهای دهده 2010 صنعت شبکه های اجتماعی به یکپارچگی گسترده ای رسید. فیسبوک توانست یک شبکه اجتماعی پر کاربر و یک پیام رسان محبوب را با پرداخت هزینه های هنگفتی از آن خود کند. هر چند برای در اختیار قرار گرفتن اسنپ چت حتی با پرداخت 3 میلیارد دلار موفق نبود.


در نیمه دوم دهه 2010 میلادی، تعدادی از اپلیکیشن های جدید شبکه های اجتماعی مثل پیچ، اِلو، مستادون، میرکت و وِرو  منتشر شدند اما برخلاف اینستاگرام و اسنپ چت هرگز نتوانستند به رقیب واقعی برای فیسبوک تبدیل شوند.


 


دلیل شکست بسیاری از شبکه های اجتماعی کمبود کاربران بود


اینستاگرام، حتی زمانی که از ان فیسبوک شد توانست هویت مستقل خود را همچنان حفظ کند. البته فیسبوک در مدت زمانی به اینستاگرام اجازه داد تا این روند را حفظ کند، اما در سال 2018 میلادی که بنیانگذاران اینستاگرام یعنی سیستروم و مایک کریگر به دلیل اختلافات زیاد با زاکربرگ اینستاگرام را ترک کردند، این استقلال از بین رفت. تا جایی که فیسبوک یک قابلیت جدید به نام from facebook را به امکانات اینستاگرام افزوده است.


 


تولد شبکه اجتماعی تیک تاک


در پایان دهه 2010 میلادی، شرکت های صاحب شبکه های اجتماعی رویکردی تدافعی اتخاذ کردند. همچنین این شبکه های اجتماعی که با هدف گسترش ارتباطات و آسان کردن آن ظهور کرده بودند به دلیل گسترش اطلاعات غلط، دخالت در انتخابات و همچنین عدم رعایت حریم خصوص کاربران با موجی از انتقادات مواجه شدند. به همین دلیل اینستاگرام و فیسبوک سعی کردند درباره امکان لایک کردن پست ها تجدید نظر کنند. در حال حاضر توییتر نیز در حال بررسی روش هایی برای افزایش سلامت ذهن است. از طرفی یوتیوب نیز در حال اتخاذ تصمیماتی برای خلصه سازی نمایش تعداد کاربرانش است تا به نگرانی های استرس زای تولیدکنندگان ویدیویی پایان دهد.


امروزه اغلب دست اندرکاران حوزه شبکه های اجتماعی بر این باورند که سودمندی اتصال و ساخت پلتفورم های اشتراک گذاری اطلاعات یکی از مشکلات دنیای امروز است.


در سال 2016 که تیک تاک به عرصه شبکه های اجتماعی ورود پیدا کرد، در مدت محدودی محبوبیت قابل توجهی از آن خود ساخت. این اپلیکیشن به نوعی یادآور اپلیکیشن محبوب واین برای به اشتراک گذاری ویدیوهای زیر 6 ثانیه بود.


کاربران این شبکه اجتماعی می توانند ویدیوهایی با محتواهایی مثل آشپزی، رقص و لب خوانی به اشتراک بگذارند. نکته قابل توجه این سات که این ویدیوها اغلب دارای موسیقی پس زمینه هستند. کاربران تیک تاک نیز مانند کاربران اینستاگرام می توانند کاربران دیگری را دنبال کنند و برای ویدیو ها قلب و یا نظر قرار دهند. این شباهت به همین دو مورد ختم می شود.


به عقیده ناتالی بازاروا، تیک تاک در بسیاری از موارد مثل الگوریتم های پیدا کردن محتوای جذاب کاملا متفاوت است.

منبع : تماشاچی

نظرات