برگزاری گرنداسلم ملبورن زیر شعله‌های آتش!

برگزاری گرنداسلم ملبورن زیر شعله‌های آتش!

تماشاچی - در سالهای اخیر همیشه پس از ورود به سال جدید میلادی، نگاه همه ورزش دوستان به ملبورن و مسابقات تنیس گرند اسلم است که اولین مسابقه مهم از فصل تازه مسابقات گرند اسلم محسوب می‌شود و هر سال در ماه ژانویه برگزار می‌شود. امسال اما برگزاری این مسابقات تحت شعاع آتش‌سوزی بزرگی که ماه‌هاست گریبانگیر استرالیا شده است قرار گرفته است و در روزهای گذشته اخباری مبنی بر کنسل و یا تاخیر در انجام این مسابقات منتشر شده است. گرند اسلم ملبورن قرار است از 20 ژانویه( 30 دی ماه) آغاز شود، این در حالیست که شهری مانند کانبرا، پایتخت استرالیا به دلیل آتش‌سوزی‌های مهیب این کشور به یکی از آلوده ترین پایتخت‌ها در دنیا تبدیل شده است و کیفیت هوا در شهرهایی از جمله سیدنی و ملبورن نیز به یک مسئله بسیار جدی تبدیل شده است.


تا به این لحظه مسئولین اجرای مسابقات با صرف هزینه‌های بسیار تلاش دارند تا این مسابقات را باوجود این مشکلات بسیار، در تاریخ از پیش تعیین شده برگزار کنند؛ تیلی مسئول برگزاری این مسابقات طی مصاحبه‌ای به خبرنگاران گفت:


ما کارشناسان خبره‌ای داریم که اطلاعات مختلف مربوط به گرما، ذرات آلاینده موجود در هوا و سایر موارد به صورت دقیق و لحظه‌ای مانیتورینگ می‌کنند، تمام داده های موجود را به طور خاص تجزیه و تحلیل می‌کنند و مرتباً با ما در ارتباط هستند، در صورت گرمای زیاد و یا حجم بالایی از دود که سلامت ورزشکاران و یا تماشاگران را به خطر بیندازد با متخصصان پزشکی مشورت خواهیم کرد.


ما سه استادیوم و هشت زمین تمرین سرپوشیده داریم و در صورت غیرممکن بودن برگزاری مسابقات به دلیل آلودگی هوا ناشی از دود، سقف استادیوم‌ها بسته خواهد شد و فیلترهای قدرتمندی که در استادیوم قرار دارند هوای محیط را به شکل مناسبی تهویه خواهند کرد.


نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان درباره برگزاری این مسابقات گفت در زمان مقرر گفت:


استرالیا درگیر یک فاجعه بزرگ و باورنکردنی است، به طور قطع در حال حاضر وضعیت سلامت مردم و خانواده‌های قربانیان این حادثه در اولویت قرار دارد، به طور حتم مسئولین تدابیر ویژه‌ای برای برگزاری مسابقات در چنین وضعیتی اندیشیده‌اند اما اگر وضعیت به همین روند ادامه پیدا کند بهتر است تا مسابقات به زمان دیگری موکول شود. ما در شورای بازیکنان، مطئمناً برای برگزاری مسابقات مردان در این وضعیت بحث خواهیم کرد.


مسئولین برگزاری این مسابقات امیدوار هستند تا با انجام این مسابقات، موجب بالا رفتن امید در بین مردم و ایجاد شور و اشتیاق در جامعه شوند. در صورت عدم لغو این مسابقات، احتمال می‌رود بازیها در سه  استادیوم Rod Laver Arena، Melbourne Arena و Margaret Court Arena که دارای سقف جمع شونده هستند برگزار شود. طبق پیش بینی دفتر هواشناسی دولت استرالیا، مه دود تا چند روز آینده در هوای کل کشور باقی بماند.


تا این لحظه طبق آخرین اخبار، در این آتش سوزی فاجعه‌بار 23 نفر کشته شده‌اند و 1500 خانه ویران شده است، کارشناسان محیط زیست بر این باورند که در این آتش سوزی بیش از نیم میلیارد حیوان نیز از بین رفته اند که ضربه جبران ناپذیری را به محیط زیست استرالیا وارد کرده است.

منبع : تماشاچی

نظرات