سوپرکاپ اسپانیا؛ مسابقاتی جدید با میزبانی عربستان

سوپرکاپ اسپانیا؛ مسابقاتی جدید با میزبانی عربستان

تماشاچی - امشب تیم‌های رئال مادرید و والنسیا از ساعت 22:30 به وقت تهران در اولین دیدار از مسابقات سوپرکاپ اسپانیا که برای اولین بار در عربستان و با حضور چهار تیم برگزار می‌شود به مصاف یکدیگر می‌روند، طبق قراردادی که فدراسیون فوتبال اسپانیا با کشور عربستان امضاء کرده است، قرار است تا سوپرکاپ اسپانیا با شکل و شمایلی جدید و حضور 4 تیم برتر فصل گذشته لالیگا و جام حذفی، به مدت سه سال پیاپی در کشور عربستان برگزار شود. کشورهای هند، چین و قطر نیز علاقه‌مند به برگزاری این مسابقات بودند اما پیشنهاد مالی عربستان سعودی بهتر بود و در نتیجه برگزاری این مسابقات به این کشور واگذار شد.


 


فدراسیون فوتبال اسپانیا در مورد برگزاری این مسابقات در عربستان که حاشیه‌های فراوانی را به همراه داشته و افراد و نهادهای مختلفی به آن اعتراض کرده‌اند گفت:


برگزاری این مسابقات باعث افزایش درآمد فدراسیون فوتبال و باشگاه‌ها خواهد شد و برگزاری این مسابقات در کشوری به غیر از اسپانیا به طور قطع موجب افزایش طرفداران این لیگ در سرتاسر دنیا خواهد شد.


اسپانیا قصد دارد تا به همراه کشور پرتغال به صورت مشترک برای میزبانی جام جهانی 2030 تلاش کنند و به نظر می‌رسد که فدراسیون فوتبال اسپانیا با اقداماتی اینچنین در پی ایجاد نگاه مثبت کشورهای دیگر به این میزبانی است.


فدراسیون فوتبال اسپانیا از پیش اعلام کرد که تمام درآمد این مسابقات را جدای از پولی که به چهارباشگاه شرکت کننده در این مسابقات تعلق می‌گیرد در فوتبال پایه و فوتبال زنان سرمایه‌ گذاری خواهند کرد. براساس برآوردها سود فدراسیون از این مسابقات سالانه بین 35 تا 40 میلیون یورو باشد.


 


چرا عربستان میزبان این مسابقات شد


به عنوان بخشی از برنامه چشم‌انداز 2030، عربستان سعودی قصد دارد تا به یکی از مراکز اصلی  بازی و سرگرمی در خاورمیانه تبدیل شود، این کشور اخیراً میزبانی مسابقات ورزشی بزرگی همچون سوپرجام ایتالیا و مسابقات فرمول E گرندپری را به عهده گرفته بود و قرار است تا مسابقات رالی داکار نیز در 5 سال آینده در این کشور برگزار شود.


 


تیم‌های شرکت‌کننده در این مسابقات و برنامه بازیها


این مسابقات قرار است هر سال در ماه ژانویه برگزار شود و امسال این مسابقات از 8 تا 12 ژانویه (18 تا 22 دی ماه) در جده برگزار می شود. والنسیا به عنوان قهرمان کوپا دل ری (جام حذفی)، بارسلونا به عنوان قهرمان لالیگا و نایب قهرمان کوپا دل ری، اتلتیکومادرید به عنوان تیم دوم لالیگا و رئال مادرید به عنوان تیم سوم لالیگا امسال در این مسابقات حاضر هستند. همه مسابقات قرار است در ورزشگاه ملک عبدالله که 62000 نفر ظرفیت دارد برگزار شود.


 


برنامه بازیها


8 ژانویه (18 دی ماه) - نیمه نهایی اول: والنسیا - رئال مادرید


9 ژانویه (19 دی ماه) - نیمه نهایی دوم: بارسلونا - اتلتیکو مادرید


12 ژانویه (22 دی ماه) – فینال مسابقات


جزئیات تهیه بلیط و ویزا


قیمت بلیط‌ های مرحله نیمه نهایی از 75 ریال عربستان (معادل تقریبی 280 هزار تومان) آغاز می‌شود و قیمت پایه بلیط‌های فینال نیز از 150 ریال عربستان( معادل تقریبی 560 هزار تومان ) شروع می شود. خبر خوب برای افرادی که علاقه‌مند به ورود به عربستان و دیدن این مسابقات هستند این است که شرایط دریافت ویزای ورود به عربستان سعودی برای گردشگران تغییر کرده است و علاقه‌مندان می توانند شرایط و فرم‌های مورد نظر را بصورت آنلاین در سایت www.visitsaudi.com مشاهده و تکمیل کنند.


 


واکنش‌ها به برگزاری ماسبقات سوپرکاپ اسپانیا در عربستان سعودی


زمانی که در ماه سپتامبر اولین اخبار در مورد انجام این مسابقات در عربستان منتشر شد، سازمان‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی زیاید به این تصمیم انتقاد کردند. ورونیکا بوکت یکی از بازیکنان سابق فوتبال زنان در اسپانیا در این مورد به خبرنگاران گفت:


این تصمیم نشان دهنده برتری پول و کسب و کار نسبت به ورزش است، این یعنی پول از هرچیزی باارزش تر است.


عفو بین الملل نیز نسبت به ایده برگزاری این مسابقات در عربستان سعودی اعتراض کرده و یک کمپین آنلاین علیه این رقابت را راه اندازی کرده است.


 


حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال در پادشاهی عمیقاً محافظه کار عربستان ممنوع بود تا اینکه در سال 2017، شاهزاده بن سلمان در راستای کاهش محدویت‌های اجتماعی این ممنوعیت را کنار زد، تحت نظر بن سلمان در چندسال اخیر اقدامات دیگری همچون واگذاری سرپرستی کودکان به مادران، تفکیکیت‌های جنسیتی، ممنوعیت رانندگی زنان و موارد دیگر با تغییرات گسترده‌ای همراه بوده اما هنوز موانع زیادی در راستای آزادی اجتماعی در این کشور وجود دارد و در دو سال گذشته چندین فعال حقوق زنان در این کشور بازداشت و محاکمه شده‌اند. لوئیس روبیالیز، رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا در مورد حضور زنان در ورزشگاه اعلام کرد که می تواند تضمین کند هیچ محدودیتی برای زنان در مسابقات سوپر جام اسپانیا اعمال نخواهد شد. او گفت:


 


زنان عربستانی مجاز خواهند بود در این سه بازی، آزادانه و بدون محدودیت حضور یابند و هر نوع لباس را كه احساس می كنند مناسب است بپوشند. هیچ فضایی از ورزشگاه وجود نخواهد داشت كه به طور خاص برای آنها اختصاص داده شده باشد و این مورد در قرارداد ذکر شده است. ما با فدراسیون فوتبال عربستان سعودی توافق داریم که یک مسابقات بانوان را نیز در آنجا برگزار کنیم.


 


اما یکی دیگر از مخالفان انجام این بازی‌ها در عربستان؛ خاویر تباس، رئیس لالیگا است. تباس می‌گوید دفتر اصلی شبکه تلویزیونی و پخش آنلاین beoutQ که حق پخش مسابقات مختلف ورزشی در جهان و به خصوص پخش مسابقات لالیگا را رعایت نمی‌کند در عربستان سعودی است و این کشور از فعالیت‌های این شبکه حمایت می‌کند. شبکه BeoutQ در سال 2017 پس از آنکه عربستان سعودی و متحدان آن در خلیج فارس با قطر به مشکل برخوردند ظهور کرد؛ این شبکه تصاویر تمام مسابقات ورزشی را که حق پخش انحصاری آن در منطقه به شبکه قطری beIN Sports واگذار شده به صورت رایگان و یا بسیار ارزان در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. البته عربستان این ادعا را دروغ می‌داند و هرگونه ارتباط با این شبکه را رد کرده است.

منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه