نقش ورزش بر سلامت روان

نقش ورزش بر سلامت روان

 


همانطور که می دانید ورزش برای بدن مفید است. اما آیا می دانید که در مقابله با افسردگی ، اضطراب ، استرس و موارد دیگر نیز مؤثر است؟

فواید سلامت روان ورزش چیست؟

ورزش فقط مربوط به جسم  و اندازه عضلات نیست. مطمئناً ورزش می تواند سلامت جسمی شما را بهبود ببخشد ، زندگی جنسی شما را بهبود بخشد و حتی سالها به زندگی شما بیفزاید. اما این چیزی نیست که اکثر افراد را به فعالیت وا می دارد.
افرادی که مرتباً ورزش می کنند این کار را انجام می دهند زیرا حس بهتری از زندگی به آنها می دهد. آنها در طول روز انرژی بیشتری احساس می کنند ، شب ها بهتر می خوابند ، حافظه بهتری دارند و نسبت به خود و زندگی خود احساس آرامش  می کنند و این یک داروی قدرتمند برای بسیاری از چالش های بهداشت روانی است.
ورزش منظم می تواند تأثیر بسیار مثبتی بر افسردگی ، اضطراب و ... داشته باشد. همچنین استرس را تسکین می بخشد ، حافظه را بهبود می بخشد ، به شما کمک می کند بهتر بخوابید و روحیه کلی شما را تقویت می کند. تحقیقات نشان می دهد که مقادیر متوسط ورزش می تواند باعث به وجود آوردن تغییر شود. مهم نیست که سن شما یا سطح تناسب اندام شما چقدر باشد ، می توانید یاد بگیرید که از ورزش به عنوان ابزاری قدرتمند برای احساس بهتر استفاده کنید.
ورزش و افسردگی
مطالعات نشان می دهد که ورزش می تواند افسردگی خفیف تا متوسط را به همان اندازه داروهای ضد افسردگی درمان کند ، البته بدون عوارض جانبی. به عنوان نمونه ، یک مطالعه جدید که توسط دانشکده بهداشت عمومی هاروارد انجام شده است ، نشان داد که دویدن به مدت 15 دقیقه در روز یا پیاده روی به مدت یک ساعت ، خطر ابتلا به افسردگی عمده را تا 26 درصد کاهش می دهد. علاوه بر تسکین علائم افسردگی ، تحقیقات همچنین نشان می دهد که حفظ یک برنامه ورزشی می تواند مانع از عود مجدد افسردگی شما شود.
ورزش و اضطراب
ورزش یک روش درمانی ضد اضطراب طبیعی و مؤثر است. تنش و استرس را تسکین می بخشد ، انرژی جسمی و روحی را تقویت می کند و با آزاد شدن اندورفین ، حس بهتری به شما القا می کند . سعی کنید هنگام ورزش به احساس ضعف در ماهیچه های خود، یا ریتم تنفس یا احساس باد بر روی پوست خود توجه کنید. با اضافه کردن این عنصر ذهن آگاهی - که واقعاً  به روی بدن خود متمرکز شده اید و هنگام ورزش چه احساسی دارید - نه تنها وضعیت جسمی خود را سریعتر بهبود می بخشید ، بلکه می توانید جریان افکار منفی و نگرانی های مداوم که از درون سرتان جاری است را نیز قطع کنید.
ورزش و استرس
تاکنون متوجه شده اید که بدن در هنگام استرس چه علائمی از خود نشان می دهد؟ ممکن است ماهیچه های شما به خصوص در نواحی صورت ، گردن و شانه ها تنش داشته باشند و یا احساس سوزش در قفسه سینه ،  تپش قلب یا گرفتگی عضلات داشته باشید. همچنین ممکن است مشکلاتی از قبیل بی خوابی ، سوزش معده ، اسهال و یا تکرر ادرار را تجربه کنید. نگرانی و ناراحتی و درد جسمی به نوبه خود می تواند منجر به استرس بیشتر شود و یک چرخه باطل بین ذهن و بدن شما ایجاد کند.
ورزش یک روش مؤثر برای شکستن این چرخه است.  همچنین آزاد شدن اندروفین ها در مغز و فعالیت بدنی به آرامش عضلات و تسکین تنش در بدن کمک می کند. از آنجا که بدن و ذهن به هم نزدیک هستند ، هنگامی که بدن شما احساس بهتری پیدا کند ، ذهن شما نیز آرامتر خواهد شد.
ورزش و بیش فعالی  
ورزش منظم یکی از آسانترین و مؤثرترین راهها برای کاهش علائم بیماری کمبود فشار خون و تقویت حافظه و بهبود خلق و خوی است. فعالیت بدنی بلافاصله سطح دوپامین ، نوراپی نفرین و سروتونین مغز را افزایش می دهد . همه این موارد بر تمرکز و توجه فرد تاثیر می گذارند. به این ترتیب ورزش مانند داروهای بیش فعالی همچون ریتالین و آدرال عمل می کند.
 

منبع : تماشاچی

نظرات