بهترین زمان روز برای تمرینات ورزشی چه زمانی است؟

بهترین زمان روز برای تمرینات ورزشی چه زمانی است؟

 


کارشناسان در مورد بهترین زمان برای ورزش کردن نظرات متفاوتی را ارائه کرده اند.برخی معتقدند صبح زود قبل از صبحانه زمان مناسب تری برای ورزش است زیرا در این زمان چربی سوزی بهتر و بیشتر صورت می گیرد.برخی دیگر بر این باورند عصر بهترین زمان می باشد زیرا در این زمان بدن از قدرت و توان کافی برای انجام تمرینات سخت برخوردار است.اما واقعیت این است که این زمان به عوامل مختلفی از جمله ساعت بیولوژیکی فرد، هدفش از انجام تمرینات و نوع تمرینات بستگی دارد.


 


بهترین زمان روز برای تمرینات ورزشی چه زمانی است؟


 



برای آگاهی از ساعت بیولوژیکی بدن خود می توانید ورزش در ساعات مختلف روز را امتحان کنید و با مقایسه بین آنها زمانی از روز که بهترین عملکرد و بیشترین انگیزه برای ورزش را دارید پیدا کنید.



ساعت 7تا9 صبح
در این ساعات از روز بدن بیشترین تحمل درد را دارد. برخی کارشناسان بر این باورند که این روند تحت تاثیرات هورمون های ملاتونین و کورتیزول است که در طول شب تولید می شوند. علاوه بر این، هنگام بیدار شدن سطح گلیکوژن، انسولین و قند خون بدنتان پایین است، پس در طول ورزش زودتر چربی می‌ سوزانید.
ساعت 10 تا 12 ظهر
زمان هوشیاری، مهارتهای استدلال و اوج حافظه کوتاه مدت است، زیرا در این ساعات متابولیسم گلوکز افزایش می یابد.برخی مطالعات نشان داده اندکه عملکرد ورزشی مبتنی بر مهارت و استراتژی های رقابتی و تصمیم گیری، بهتر است بر روی این ساعات متمرکز باشد.
ساعت 4 تا 8 بعدازظهر 
بهترین زمان برای انجام فعالیت های ورزشی مبتنی بر قدرت، سرعت و استقامت است. چون درجه حرارت بدن نسبت به ساعات دیگر روز بالاتر، ظرفیت ریه و جریان خون به عضلات بیشتر است. ضمن این که بدن انعطاف پذیری بالاتری نیز دارد. در این زمان از روز هماهنگی دست و چشم در ورزشکاران بیشتر است و زمان خوبی برای دویدن، دوچرخه سواری، شنا و بازی های ورزشی بر پایه راکت مانند تنیس محسوب می شود.
به خاطر داشته باشید که از ساعت 8 عصر به بعد و با نزدیک شدن به زمان خواب، انجام ورزش می تواند کیفیت خواب را به خطر بیندازد. بهتر است بین خواب شبانه و انجام ورزش در شب 3 ساعت فاصله وجود داشته باشد.
زمان مناسب خود را پیدا کنید
اینکه چه زمانی برای ورزش کردن مناسب‌تر است دقیقا به خود فرد بستگی دارد. پیشنهاد می‌کنیم ابتدا هدفتان از ورزش کردن را تعیین کنید. چنانچه به این نتیجه رسیدید که می‌خواهید سلامت قلب‌تان را افزایش دهید و خواب شبانه‌ی باکیفیت‌تری داشته باشید، ورزش صبحگاهی را انتخاب کنید. اما اگر به دنبال تناسب اندام بهتر و دوری از بیماری‌های مرتبط با گلوکز بالا مثل دیابت هستید، پیشنهاد می‌کنیم به ورزش در هنگام بعد ازظهر فکر کنید.

منبع : تماشاچی

نظرات