راز موفقیت اینترمیلان با آنتونیو کونته

راز موفقیت اینترمیلان با آنتونیو کونته

تیم اینترمیلان در ابتدای قرن بیست و یکم مالکی بسیار ثروتمند به نام ماسیمو موراتی داشت که برای این تیم هزینه های زیادی صرف کرد تا اینترمیلان رابه یکی از غول های فوتبال اروپا تبدیل کند. در آن سالها اینتر با خرید بازیکنان بزرگی مانند رونالدوی برزیلی، کریستسن ویری، تولدو و هرنان کرسپو سعی داشت تا دوباره به روزهای اوج خود برگردد و لیگ قهرمانان اروپا را فتح کند اما در این راه ناکام ماند و بازیکنان محبوب آن زمان اینتر نتوانستند حتی در ایتالیا قهرمان شوند. بعد از رسوایی یوونتوس در حوادث کالچیوپولی و اثبات تبانی این تیم در فوتبال ایتالیا، یوونتوس به سری B سقوط کرد و اینتر برای چهارسال فاتح بلامنازع سری آ بود اما همچنان در لیگ قهرمانان درخششی نداشت، تا اینکه ژوزه مورینیو در اولین سال حضورش در سال 2010 توانست اینتر را به قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا برساند و همراه با این تیم در اروپا تاجگذاری کند. بعد از این قهرمانی اما روزهای تاریک اینتر از راه رسید و طرفداران این تیم که به قهرمانی در سری آ ایتالیا عادت کرده بودند و سرمست از قهرمانی در اروپا بودند سالهای کابوس‌واری را پشت سر گذاشتند. روزهای سیاه اینتر ادامه داشت تا اینکه اسپالتی در سال 2017 سرمربی اینتر شد و توانست این تیم را پس از شش سال دوری به لیگ قهرمانان اروپا برگرداند. اما اینتر با اسپالتی نیز نتوانست در ایتالیا و اروپا به یک مدعی تبدیل شود و این مربی نیز در ابتدای فصل 2019 جای خود را به آنتونیو کونته داد.


  با حضور کونته، اینتر جانی دوباره گرفت و با اینکه هنوز نیم فصل اول فوتبال در ایتالیا به اتمام نرسیده است، تمام کارشناسان فوتبال تیم کونته را ستایش می‌کنند و طرفداران اینتر نیز علیرغم حذف از لیگ قهرمانان اروپا در مرحله گروهی از عملکرد این مربی بسیار راضی و خشنود هستند.
 


کونته از آن دست مربیانی است که ذهنیت پیروزی را در بازیکنانش شعله ور می‌کند و انگیزه زیادی را در بازیکنان بوجود می‌آورد. او در ابتدای مربیگری خود در سری B هدایت تیم های سیه نا و باری را برعهده گرفت و کارنامه نسبتاً خوبی از خود برجای گذاشت، سپس هدایت یوونتوس را برعهده گرفت و این تیم را سه بار پیاپی به قهرمانی در سری آ رساند و یوونتوس را به یکی از تیم‌های قدرتمند فوتبال اروپا تبدیل کرد. کونته بعد از عملکرد خوب در یورو2016 به همراه تیم ملی ایتالیا، هدایت چلسی را برعهده گرفت و این تیم را نیز به قهرمانی در لیگ برتر و جام حذفی انگلیس رساند. 


 پی ریزی عملکرد درخشان کونته در اینتر اما در ابتدای فصل رقم خورد. این مربی در قدم اول بازیکنان حاشیه دار و بی انظباط این تیم را کنار گذاشت، مائورو ایکاردی مهاجم بسیار موفق و آرژانتینی این تیم که کاپیتان اول اینتر نیز بود راهی پاری سن ژرمن شد؛ پرشیچ به بایرن مونیخ پیوست و راجا ناینگولان هافبک بلژیکی این تیم که به حاشیه‌سازی و بی انظباطی مشهور بود به کالیاری رفت تا کونته اسکلت تیم جدید خود را از نو بسازد.
 قدم بعدی جذب بازیکنان جدید بود؛ لوکاکو بازیکن محبوب کونته از منچستریونایتد راهی اینتر شد و بعد از رضایت کامل لوکاکو از فضای باشگاه و تفکرات کونته، الکسی سانچز نیز وسوسه شد تا با قراردادی قرضی از منچستریونایتد به اینتر بپیوندد. 
سیستم اینتر تحت هدایت کونتهکونته در اینتر سیستم 2 -5 -3 را برای اجرای نقشه های خود و کسب پیروزی برگزیده است. هندانوویچ دروازه بان کهنه کار و 34 ساله این تیم در این فصل عملکرد فوق العاده‌ای داشته است، اشکرینیار و دی‌فرای زوج اصلی دفاع اینتر در این فصل هستند که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان فوتبال یکی از بهترین زوج‌های دفاعی حال حاضر جهان هستند، معمولاً گودین یا رانوکیا در کنار آنها قرار می‌گیرد تا دفاع سه نفره اینتر شکل بگیرد. در زمان دفاع کردن پیستون‌های اینتر که معمولاً کاندروا در سمت راست و آساموا در سمت چپ هستند مانع از نفوذ حربف از کناره ها می‌شوند و برزویچ نیز با عملکرد تخریبی خود مانع از بازیسازی هافبک‌های خلاق تیم حریف می‌شود. کونته با اجرای این سیستم دفاعی هوشمند باعث شده تا اینتر تا انتهای هفته شانزدهم سری آ تنها 14 گل دریافت کند تا بهترین دفاع لیگ را در اختیار داشته باشد.


  


در میانه میدان اما دو بازیکن کناری اینترهمانند دفاع در فاز حمله نیز حضور پررنگی دارند، سه بازیکن میانی نیز به حالت مثلثی در زمین قرار می‌گیرند که رأس این مثلث نزدیک به دروازه خودی می‌باشد و تأثیرگذارترین بازیکن خط میانی این تیم است؛ در این پست برزویچ در این فصل عملکرد فوق‌العاده ای داشته است، این بازیکن هم در کارهای دفاعی عملکرد خوبی دارد و هم در امر بازیسازی و البته شم گلزنی بالایی نیز دارد و در طول فصل گلهای حساسی را برای اینتر به ثمر رسانده است.
اما بدون شک یکی از اصلی‌ترین دلایل پیشرفت اینتر تحت هدایت کونته در این فصل مربوط به عملکرد خط حمله این تیم می‌باشد. لوکاکو و لائوتارو مارتینز در کنار هم زوج خطرناکی را تشکیل داده‌اند و موفق شده‌اند تا 18 گل را وارد دروازه حریفان کنند. این دو مهاجم در ضدحملات بسیار سریع هستند و همکاری خوبی باهم دارند.


 تیم کونته در طول بازی مالکیت توپ بالایی دارد و هافبک‌های این تیم با ارسال پاسهای مستقیم و معمولاً زمینی برای مهاجمان موقعیت‌های گلزنی مناسبی را بوجود می‌آورند؛ در زمان‌هایی که حریف به فاز دفاعی می‌رود، بازیکنان کناری اینتر با حرکت از کناره‌ها و ارسال سانترهای دقیق برای لوکاکو، اینتر را به تیمی وحشتناک برای حریفان تبدیل می‌کنند.
انتظار می‌رود در نیم فصل دوم و با رفع مصدومیت بازیکنان کلیدی این تیم مانند بارلا و سانچز تیم آنتونیو کونته به تیم خطرناک‌تری تبدیل شود و بالأخره یوونتوس را  در لیگ ایتالیا به زیر بکشد.
 

منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه