چرا اکرم عفیف در تصاحب توپ طلا از بیرانوند شایسته تر بود؟

چرا اکرم عفیف در تصاحب توپ طلا از بیرانوند شایسته تر بود؟
در حالی که تمام سعی و تلاش کلیه مسئولین برگزارکننده مسابقات مختلف ورزشی بر این است که مسابقات با آرامش و بدون تنشبین تیمهای مختلف برگزار شود و در جریان برگزاری بازیها از تنش بین هواداران دو تیم اجتناب شود اما شاهد این مسئله هستیم که مسئولین رده بالای ورزش در کشور و برخی تیم ها با دامن زدن به فضای ملتهب در بین هواداران فوتبال، خود عامل اصلی تنش در فوتبال ایران شده اند. که مهمترین آن، اظهارات نسنجیده مدیرعامل پرسپولیس در اتهام به فدراسیون فوتبال و همچنین حمله رسانه ای گسترده به انتخاب اکرم عفیف به عنوان مرد سال فوتبال آسیا بود که در ادامه دلایل ارجح بودن عفیف بر بیرانوند را بررسی خواهیم کرد تا مشخص شود، اتهام زنندگان داخلی خود بزرگترین مافیا در فوتبال ایران هستند و AFC هیچ توصیه ای در خصوص انتخاب اکرم عفیف نپذیرفته است.
 

 

چرا اکرم عفیف در تصاحب توپ طلا از بیرانوند شایسته تر بود؟

 

 
حتما از ماجرای توئیت جنجالی مازیار ناظمی در مورد برنده نشدن بیرانوند در مراسم توپ طلای فوتبال آسیا مطلع شده اید؛ ناظمی که ید طولایی در اظهارات جنجالی دارد اینبار نیز با مطرح کردن یک توهم خام که به تائید خود او نیز رسید مدعی شد که لابی عربستانی مانع از برنده شدن بیرانوند در مراسم توپ طلای فوتبال آسیا در سال 2019 شده است.
 
پس از این اتهام بزرگ به برگزارکنندگان مراسم بهترین های فوتبال در آسیا اینبار نوبت به مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال و پیشکسوتان متعصب تیم پرسپولیس رسید تا عنوان مرد سال فوتبال آسیا یا همان برنده توپ طلای آسیا را شایسته بیرانوند بدانند و زد و بندهای پشت پرده را عامل برنده شدن اکرم عفیف در مراسم امسال بدانند! موضوعی که به سرعت در فضای مجازی نیز نشر پیدا کرد و موجب ایجاد ذهنیت منفی نسبت به AFC در این مورد شد که با کمی واقع بینی و دور شدن از احساسات ناسیونالیستی به سادگی می توان دریافت که جایزه توپ طلا حق مسلم اکرم عفیف بود و علی رغم شایستگی بیرانوند در تصاحب این عنوان، اما اکرم عفیف در این مورد نسبت به بیرو ارجح بود که به دلایل منطقی آن در ادامه می پردازیم.
 
در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که حساب کشور قطر از سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس جداست و این کشور اکنون به عنوان کشور دوست و بردار در کنار ایران و در ضدیت کامل با عربستان قرار دارد و اگر خاطرتان باشد، در فصل گذشته بسیاری از امکانات کمپ های مدرن این کشور به طور رایگان در اختیار تیم ملی وباشگاه پرسپولیس قرار گرفت و روابط حسنه دو کشور به جایی رسدیه که قطری ها قصد دارند از جزیره کیش به عنوان یکی از میزبانان توریست های جام جهانی 2022 استفاده کنند. پس توهم توطئه قطری ها در این زمینه خیال باطلی بیش نیست چرا که آنها در تقابل با عربستان آنقدر خود را مدیون ایرانی ها می دانند که چنین مسائلی برایشان اهمیتی ندارد.
 
 
اما در ملاک انتخاب برترین های فوتبال آسیا معمولاً وزن افتخارات ملی و برون مرزی بیش از افتخارات باشگاهی در کشور بازیکنان است و با این تفاسیر به نظر شما اکرم عفیفی که با تیم ملی قطر قهرمان جام ملتهای آسیا شده و همراه تیمش به عنوان قهرمانی لیگ ستارگان قطر رسیده برای کسب این عنوان مقدم تر بود یا علیرضا بیرانوندی که همراه با تیم ملی در جام ملتهای آسیا حذف شد؟ بزرگترین افتخار ملی بیرانوند در رده ملی به مهار ضربه پنالتی در جام جهانی 2018 بر می گردد و در سال 2019، دستاورد ملی خاصی از او به یاد نداریم به طوری که نه آمار کلین شیت خیره کننده ای از او در رده ملی به ثبت رسیده و نه با تیم ملی فاتح یک تورنمنت معتبر شده او حتی به عنوان یک دروازه بان در رده باشگاهی نیز نتوانست عنوان بیشترین کلین شیت و کمترین گل خورده را در فصل گذشته از خود به ثبت برساند و از جمله موارد مهم در ویترین افتخارات او می توان به دو کاپ لیگ برتر و جام حذفی اشاره کرد که ملاک خوبی برای مسئولین AFC محسوب نمی شود چرا که در شرایط برابر، اکرم عفیف نیز همراه با السد قهرمان لیگ قطر شده بود اما در کارنامه اکرم عفیف، قهرمانی در جام ملتهای آسیا نیز درج شده بود که این مورد او را با سایر کاندیدها متمایز می کرد.
 

در هر صورت به نظر می رسد مشکلات فوتبال ما درونیست و برخی مسئولین با اظهارات نسنجیده خود بعضاً مواردی را مطرح می کنند که در هیچ منطقی نمی گنجد تنها بروزن توهم هواداران در مورد یک موضوع خاص می افزاید.
 
 
پی نوشت: وقتی مسئولین فوتبال در ایران با توصیه های مقامات بالادستی جایزه مرد سال فوتبال ایران را بدون هیچ توجیه خاصی به بیرانوند اهدا کردند، لابد انتظار داشتند مسئولینAFC نیز این جایزه را به وی اهدا کنند اما کنفدراسیون فوتبال آسیا نشان داد که توصیه پذیر نیست و بر اساس منطق و معیارهای از پیش تعیین شده این جایزه را اهدا می کند. بیرانوند در حالی جایزه مرد سال فوتبال ایران در سال 98 و دستکش طلایی را در ابتدای این فصل به دست آورد که نه رکورددار بیشترین کلین شیت بود و نه رکورد کمترین گل خورده در رده باشگاهی را در اختیار داشت و نه رکورد بیشترین دقایق بسته شدن دروازه ش به او تعلق داشت و باید از مسئولینی که این جایزه را به وی اهدا کردن پرسید، معیار آنها در اتخاذ چنین تصمیمی چه بوده است؟ آیا حمله به مامور نیروی انتظامی و توهین به هواداران تراکتورسازی و حرکات دست موهن به آنها از جمله معیارهای مسئولین ایرانی در اهدای جایزه مرد سال فوتبال ایران به بیرانوند بوده که توع داشتند AFC نیز چنین ملاک هایی را مدنظر داشته باشد؟  حقیقت این است که دوستان به سبب اینکه توقع داشتند بیرانوند در سال 2018  به سبب درخشش در جام جهانی به عنوان مرد سال فوتبال آسیا انتخاب شود و این اتفاق رخ نداد، تصمیم بر این گرفتند تا اینگونه از بیرانوند دلجویی کنند وگرنه هیچ دلیل فنی در این انتخاب دیده نمی شد ...
 
report گزارش اشکال
منبع : تماشاچی

نظرات

user

خجالت بکش ادمین، تا آدمایی مثل شما تو مملکت هست فوتبال ما رنگ خوشی نمیبینه

پاسخ دادن
user

از چی باید خجالت بکشیم؟ از اینکه حقیقتو گفتیم . مثه یه هوادار بی منطق به صورت رنگی به مساپل نگاه نمیکنیم؟ امام خسین میفرمایین حق را بگویید ولو به ضررتون باشه . چرا باید الکی جو بدیم حق بیرانوند بوده در صورتیکه حق اکرم عفیف بود این جایزه

پاسخ دادن
user

عجب وطن پرستی هستی شما یعنی خداییش علیرضا بیرانوند با این همه درخششی که داشت حقش نبود!!! ولی از نظر ما پرسپولیسی ها علی بیرو نه تنها تو ایران که در آسیا مرد شماره یک هستش و نامبروان❤

پاسخ دادن
user

دوست عزیز هر چیزی قاعده ای داره . قرار نیست چون ما بیرانوند رو دوست داریم، بقیه رو متهم کنیم که با لابی تونستن جایزه بگیرن!!! خیلی طبیعی بود بازیکنی که درخشش خوبی تو لیگ قطر و لیگ قهرمانان اسیا و جام ملتها داشته و قهرمان جام ملتها و لیگ قطر شده توپ طلا رو بگیره . این مورد بدیهی چه ربطی به توهم لابی عربستان داره که نذاشتن بیرانوند توپ طلا بگیره؟ بیرانوند هم دروازه بان خوبی هست اما توی دروزاه بانی کلین شیت یا تعداد دقایق بسته نگه داشتن دروازه یا کمترین گل خورده معمولاً ملاک قرار میگیره و بعدش کاپ های ملی و بعد کاپ باشگاهی . خداییش بیرانوند جز گزینه اخر کدومشو داشت در سال 2019 ؟

پاسخ دادن