مرور 4 عامل خودزنی استقلالی ها مقابل سپاهان | تماشاچی

مرور 4 عامل خودزنی استقلالی ها مقابل سپاهان

مرور 4 عامل خودزنی استقلالی ها مقابل سپاهان
تیم فوتبال استقلال تهران روز گذشته توانست در هفته دوازدهم لیگ برتر در یک بازی جذاب  یک امتیاز حساس را از اصفهان به تهران بیاورد؛ اگر چه این 1 امتیاز قابلیت تبدیل شدن به 3 امتیاز را داشت اما گل دقایق پایانی امید نورافکن برای سپاهان، همه چیز را برای استراماچونی و شاگردانش خراب کرد. در از دست رفتن این سه امتیاز می توان به عواملی اشاره کرد که خود آبی ها مسبب آن بودند.
 

 

 خلاصه بازی  و هایلایت موقعیت های گل سپاهان و استقلال (2-2)

 

مرور 4 عامل خودزنی استقلالی ها مقابل سپاهان


 

اعتراض به داور و افزایش فشار روانی بر روی زاهدی فر

استقلالی ها که از فصل گذشته بارها به واسطه بیانیه نویسی قبل از مسابقات حساس ضربه خروده بودند اینبار خود آغاز کننده شروع جنگ روانی علیه داور بازی بودند؛ اعتراضی که نه تنها منجر به تغییر داور نشد بلکه باعث افزایش فشار روانی بر روی زاهدی فر شد و در نهایت همین فشار روانی باعث عدم اعلام پنالتی واضح به سود استقلال شد و همچنین بسیاری از سوت های 50-50 نیز به سمت سپاهان به صدا در آمد تا استقلالی ها به شدت از این اتفاق متضرر شده باشند. شاید اگر صحبتی در خصوص اشتباهات قبل زاهدی فر به میان نمی آمد، او با آسودگی خاطر بیشتری این دیدار را سوت می زد اما بی تدبیری آبی ها باعث شد تا زاهدی فر در این دیدار با ذهنیت منفی نسبت به تیم استقلال سوت بزند که نتیجه آن نیز عدم اعلام پنالتی به سود این تیم بود.
 

آخرین باری که یک داور در فوتبال ایران نظرش را تغییر داده کی بوده؟

مورد بعدی که باعث شد استقلالی ها نتوانند پیروزی خود را حفظ کنند، گل دقایق آخر سپاهان بود که به سبب اعلام 6 دقیقه وقت اضافه در دقیقه 95 به ثمر رسید. شاید اگر اعتراض دامنه دار کادر فنی و بازیکنان استقلال در جریان بازی نبود، داور بازی 6 دقیقه وقت اضافه اعلام نمی کرد و استقلال می توانست یک برد خارج از خانه دیگر مقابل یکی از مدعیان اصلی قهرمانی را به نام خود ثبت کند. شاید بهتر باشد نیمکت استقلال به این سوال جواب دهد که آخرین باری که یک داور در فوتبال ایران نظرش را تغییر داده چه زمانی بوده است که آنها پس از عدم اعلام پنالتی، آنگونه در جریان بازی وقفه ایجاد کردند.
 

تاکتیک اشتباه استرا در 15 دقیقه پایانی

استراماچونی که تا پیش از این نشان داده بود یک مربی جسور و با شهامت زیاد محسوب می شود در 15 دقیقه پایانی تیمش را به لاک دفاعی برد و تنها چشم به ضد حملات داشت که عدم توجیه فنی بازیکنان این تیم در ضد حملات و ناتوانی آنها در نگه داشتن توپ و بازی تاخیری باعث شد تا مالکیت توپ به سرعت به سپاهان برسد و آنها با سانترهای بلند خود برای مهاجمین، خط دفاعی استقلال را به دردسر انداختند. هیجان بیش از حد نزد بازیکنان استقلال در این بازی به وضوح مشهود بود به طوری که بازیکنانی همچون عارف غلامی، بازی را تمام شده می دانستند و چند دقیقه زودتر از سوت پایان، جشن پیروزی برپا کرده بودند و یا در موردی دیگر، مسعود ریگی و سید حسین حسینی در چند صحنه با بی مسئولیتی تمام، به جای انجام بازی تاخیری به سرعت توپ را تقدیم حریف کردند و در واقع در دقایق پایانی استقلال همانطوری بازی کرد که سپاهان می خواست : بازی سرعتی !  استراماچونی به طمع تکرار نتیجه استقلال و تراکتورسازی، از بازیکنانش بازی تاخیری را طلب نکرد و این موضوع به وضوح در نوع حرکات بازیکنان تازه نفس این تیم مشهود بود به طوری که هم آرش رضاوند هم علی دشتی از بازیکنان توپ نگه دار و تکنیکی فوتبال ایران محسوب می شدند اما آنها بلافاصله پس از صاحب توپ شدن، با حرکتی طولی به سمت دروازه حریف حمله ور می شدند و به جای عرض دادن به بازی و ایجاد تاخیر فنی در آن، به بازی سرعت می دادند که نتیجه آن، از دست رفتن سریع مالکیت توپ بود.
 

ادامه تنبیه بی مورد دانشگر

آخرین مورد از خودزنی های استقلال در بازی مقابل سپاهان به تنبیه انضباطی عجیب دانشگر توسط استراماچونی بر می گردد. دانشگر که به واسطه ترک تمرینات بدون مجوز استراماچونی در بازی مقابل نساجی، تنبیه شده بود و نامش از لیست 18 نفره خط خورده بود در این بازی نیز مورد غضب سرمربی تیمش قرار گرفت اما به نظر می رسد دو جلسه محرومیت از بازی برای دانشگر کمی سخت گیرانه در نظر گرفته شده بود و او می توانست تیمش را در بازی دشوار مقابل سپاهان همراهی کند تا پس اولاً عارف غلامی مجبور نباشد در پست غیر تخصصی خود یعنی دفاع راست بازی کند و اینکه حتی در صورت نیمکت نشینی دانشگر در این بازی، او می توانست به جای سیاوش یزدانی مصدوم در 15 دقیقه پایانی به میدان برود و با تجربه ش مانع از گلزنی سپاهانی ها در دقایق پایانی شود اما این اتفاق رخ نداد تا دست استراماچونی برای تعویض مدافعینش در این بازی، بسته باشد و مجبور به استفاده از شاهین طاهرخانی جوان در حساس ترین بازی نیم فصل استقلال شود که نتیجه آن نیز آشفتگی خط دفاع و گلزنی سپاهان بود.
 
 
پی نوشت: اگرچه استقلال در این بازی با ارائه یک بازی برتر در خانه حریف مستحق پیروزی بود اما به نظر می رسد کادر فنی و بازیکنان این تیم می بایست نسبت به اتفاقات درون زمین کمی حرفه ای تر رفتار کنند تا بازی خوب آنها با پیروزی همراه شود چرا که تکرار رفتارهای غیرحرفه ای تنها به از دست رفتن امتیازات منجر خواهد شد. اگر بازیکنان و کادر فنی استقلال تبعات منفی اعتراض بی مورد به داور در بازی ایران و ژاپن در جام ملتهای آسیا را به یاد بیاورند، شاید هرگز گستره اعتراض آنها اینگونه موجب از دست رفتن تمرکز بازیکنان و ایجاد سکته در بازی نشود. آنها به خوبی به یاد دارند که جناب روزبه چشمی در فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا در دقایق اولیه بازی برگشت مقابل السد با اعتراض بی مورد به داور، با کارت زرد دوم داور مواجه شد و از زمین بازی اخراج شد تا استقلال نتواند شکست در ورزشگاه آزادی را جبران کند.
 
 
منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه

امیرعلی

یکی دو تحلیل جدیدا نوشته شده ضد استقلال . نمیدونم چه هدفی دارند که توجیه میکنند هر چند اشتباه داوری جزیی از فوتباله وبارها به نفع استقلال شده ولی اینجا و اینبار زیادی بودار بود و اگه یبار دیگه نود روز های اول که تمامی صحنه ها رو بررسی میکرد میدیم چقدر داور رو مخ استقلال بود نه فقط پنالتی....

فقط میتونم بگم این نظر شخصی شما است وگرنه همه بعد از این بازی زیبا این تحلیل رو فقط نشانه دوستی خاله خرسه میدونند

مدیر

دوست عزیز بارها تکرار شده که استقلال در این بازی عالی بازی کرد و تنها به علل این تساوی پرداختیم به نظر خیلی از کارشناسا اگر دانشگر در لیست18 نفره بود، نیازی به استفاده از طاهرخانی جوان نبود