تحلیل بازی سپاهان و استقلال (2-2) | رویت دستان روی پرده در اصفهان | تماشاچی

تحلیل بازی سپاهان و استقلال (2-2) | رویت دستان روی پرده در اصفهان

تحلیل بازی سپاهان و استقلال (2-2) | رویت دستان روی پرده در اصفهان
بازی دو تیم استقلال و سپاهان از هفته دوازدهم لیگ برتر در فصل 98/99 که با نتیجه تساوی 1-1 به پایان رسید یکی از جذاب ترین بازیهای فصل جاری لیگ برتر لقب گرفت چرا که این دیدار مهیج، بسیار پر موقعیت و سرعتی از آب در آمد و تیم استقلال علی رغم اینکه در این دیدار مهمان بود، اما در قامت یک تیم گردن کلفت و قدرتمند، فشار سنگینی را بر روی دروازه سپاهان وارد کرد به طوری که نمونه آن را در سالهای اخیر به یاد نداریم که تیمی توانسته باشد این فشار وحشتناک را آن هم در اصفهان به تیم قلعه نویی وارد کند.
 

تحلیل بازی سپاهان و استقلال (2-2) | رویت دستان روی پرده در اصفهان

 

استراماچونی در این دیدار نیز با ترکیب سه دفاعه معروف خود، تیمش را روانه مسابقه کرد و بازگشت روزبه چشمی به قلب دفاعی آبی ها خبر خوش برای هواداران استقلال بود. از طرف دیگر نیز امید نورافکن و سجاد شهباززاده دو بازیکن سابق آبی ها که امروز در ترکیب سپاهان به میدان رفتند از انگیزه بالایی برای این مسابقه برخوردار بودند و جدال دیدنی دو آسمان خراش لیگ برتر یعنی کیروش استنلی و شیخ دیاباته نیز از دیگر تقابل های جذاب این دیدار بود.
 
بازی در حالی آغاز شد که در همان ابتدای کار هر دو تیم در موقعیتی مناسب در پشت محوطه جریمه حریف صاحب ضربه ایستگاهی شدند که ضربه ایتسگاهی سپاهانی ها به دیوار دفاعی استقلال اصابت کرد و چند دقیقه بعد این وریا غفوری بود که ضربه ایستگاهی اش به سه جاف دروازه پیام نیازمند برخورد کرد و تیر دروازه سپاهان به لرزه در آمد.
 
بازی در ده دقیقه ابتدایی بسیار سرعتی و درگیرانه دنبال می شد و هر دو تیم سعی داشتند مرکز میدان را از آن خود کنند که در این بین، چربش هافبک های سپاهان به دو هافبک دفاعی استقلال که متمایل به دفاع بازی می کردند بیشت بود و همین عامل باعث شد تا محمدرضا حسینی هافبک خلاق طلایی پوشان از غفلت مدافعین استقلال استفاده کرده و با ارسال سانتری مواج از زاویه مخالف، جرج ولسیانی را در موقعیت تک به تک با حسینی قرار دهد و مدافع گرجی سپاهان تک گل سپاهان در نیمه اول را به ثمر برساند.
 
پس از این گل که در دقیقه 14 به ثمر رسید، بازیکنان استقلال سراسر حمله شدند و تاکتیک دفاع و ضد حمله از سوی امیر قلعه نویی برای شاگردانش صادر شد به طوری استقلالی ها از دقیقه 15 به بعد، صاحب مطلق توپ و میدان بودند و حرکات طولی وریا غفوری با همکاری مهدی قائدی، این تیم را در چند صحنه صاحب موقعیت گلزنی کرد که بی دقتی مهاجمین استقلال و البته کمی چاشنی شانس مانع از فرو ریختن دروازه سپاهان شد.
 
نکته جالب در حد فاصل دقیقه 15 تا 20 بازی، خیمه سنگین آبی ها روی دروازه سپاهان بود که حاصل آن 4 ضربه کرنر پیاپی و در نهایت شوت سرکش میلیچ بود که در آسنانه ورود به دروازه توسط پیام نیازمند به زیبایی دفع شد.
 
عقب رفتن سپاهان پس از گل، انگیزه بازیکنان استقلال را برای جلو امدن بیشتر کرد اما تلاش آنها برای رسیدن به گل در دقیقه 44 توسط علی کریمی نیز بی ثمر ماند تا دو تیم با همان نتیجه 1 بر 0 به سود سپاهان به رختکن بروند.
 

رویت دستان پشت پرده در نقش جهان اصفهان

 

دستان روی پرده کیروش استنلی که توسط دستان پشت پرده پنالتی تشخیص داده نشد!

 
بازی در نیمه دوم در شرایطی آغاز شد که در همان ابتدای بازی صحنه بحث برانگیز در محوطه جریمه سپاهان رخ داد اما این صحنه واضح با بی توجهی زاهدی فر و همکارانش مواجه شد تا اعتراض شدید کادر فنی و بازیکنان استقلال برای دقایقی بازی را متوقف کند؛ صحنه ای که در تصاویر آهسته به وضوح خطای هند پنالتی کیروش استنلی را تائید می کرد و مشخص نیست زاهدی فر چطور هند به این واضحی را که در نقطه فرود توپ نیز حادث شد ندید! اما این اتفاق باعث شد تا بازیکنان استقلال با انگیزه بیشتر به کار خود در ادامه بازی بپردازند و تنها چند دقیقه بعد از این جنجال بود که مهدی قائدی با شوتی والی و به زیبایی هر چه تمامتر، گل تساوی استقلال در این بازی 6 امتیازی را به ثمر رساند تا برخی عوامل پشت پرده در فوتبال ایران که نقشی اساسی در رقم خوردن نتایج و قهرمانی ها دارند، مغموم شوند!  توضیح اینکه باشگاه استقلال در اعتراض رسمی خود اعلام کرده بود به قضاوتهای مشکوک زاهدی فر که با اشتباهات سریالی خود، قهرمانی در فصل قبل را از این تیم گرفته اعتراض دارد اما کمیته داوران بدون توجه به این مورد بار دیگر او را به عنوان داور این دیدار حساس انتخاب کرد تا فشار بر روی این داور بیشتر شود . نمونه این اتفاق در فصل گذشته در بازی پرسپولیس و سپاهان رخ داد و علیرضا فغانی با اشتباه واضح خود در دقایق پایانی و اعلام پنالتی مشکوک به سود پرسپولیس، زمینه ساز گل تساوی پرسپولیس به سپاهان شد تا مشخص شود، نتایج در فوتبال سیاسی ایران، در جای دیگری تعیین می شوند نه در زمین مسابقه !

در ادامه دو تیم بازی پایاپایی را به نمایش گذاشتند اما جسارت و شجاعت استقلالی ها بیش از تیم ترسوی سپاهان به چشم آمد و آنها توانستند مزد بازی جسورانه خود را در دقیقه 79 بازی بگیرند و ضربه کرنر ارسالی توسط مهدی قائدی، با ضربه سر محکم شیخ دیاباته همراه شد و گل برتری استقلال به زیبایی هر چه تمامتر به ثمر رسید تا اردوی استقلالی ها را شادی زاید الوصفی فرا بگیرد.
اما این پایان کار نبود و فشار سپاهان در دقایق باقیمانده بر روی دروازه استقلال بیشتر شد و تاکتیک معروف امیر قلعه نویی یعنی بازی هوایی در نهایت برای این تیم جواب داد و توپ سرگردان حاصل از یک ارسال توسط امید نورافکن دریافت شد و او با حرکت در عرض زمین و شوتی دقیق، توانست دروازه تیم سابقش را باز کند تا بازی با تساوی 2-2 به پایان برسد.
 
نکات فنی :
 
مصدومیت سیاوش یزدانی در دقایق آخر بازی و تعویض اجباری شاهین طاهرخانی، نظم دفاعی استقلال را بر هم زد تا بازیکنان با تجربه سپاهان از آشفتگی سازمان دفاعی استقلال استفاده کرده و چند موقعیت گل بر روی دروازه حسینی ایجاد کنند و در نهایت در دقیقه 95 دروازه استقلال به واسطه همین آشفتگی باز شد. شاید اگر استراماچونی دست از تنبیه انضباطی دانشگر برای دومین بازی پیاپی می کشید، دستش در دقایق پایانی اینگونه بسته نمی شد که از یک جوان بی تجربه در لحظات حساس بازی، استفاده کند.
 
بی تجربگی بازیکنان استقلال در دقایق پایانی یکی از دلایل اصلی از دست رفتن پیروزی این تیم مقابل سپاهان بود چرا که بازیکنان این تیم به جای حفظ توپ در دقایقی که به کند کردن بازی نیاز داشتند، مطابق میل سپاهان بازی کردند و به بازی سرعت دادند و از دست دادن سریع مالکیت توپ، امکان موقعیت سازی را به حرفه ای های سپاهان داد تا در نهایت آبی ها نتوانند چند دقیقه پایانی را مقابل حملات پردامنه سپاهان دوام بیاورند.
 
فارغ از نتیجه، استقلال در این مسابقه در قامت یک مدعی جدی قهرمانی بازی کرد و اگر اشتباه داور و تیر دروازه نبود، به سادگی قادر به شکست سپاهان مدعی در خانه خود بود. آنها توانتسند خط دفاع تیمی را دو بار باز کنند که در 11 مسابقه قبل خود تنها یک گل و ان هم از روی نقطه پنالتی خورده بود.
 
پی نوشت: اشتباهات سریالی زاهدی فر در این بازی نه تنها حیثیت خود او به عنوان داور وسط را زیر سوال برد بلکه اعتبار کمیته داوران را به واسطه این انتخاب جنجالی زیر سوال برد. تفاوت اشتباه زاهدی فر با اشتباهات دیگر داوران در این بود که او صحنه ای را ندید که واضح ترین صحنه ممکن در این بازی بود چرا که صحنه هند پنالتی کیروش استنلی در موقعتی رخ داد که نه بهانه شلوغ بودن صحنه از داور پذیرفتنی است و نه بهانه فعال نبودن صحنه خطا چرا که این صحنه دقیقا در نقطه فرود توپ رخ داد و نه تنها داور و بازیکنان بلکه کمک داور خط و پشت دروازه هم آن را دیدند و پنالتی اعلام نشدن این صحنه در نهایت به ضرر استقلال تمام شد و داور به واسطه اعتراض استقلالی ها به این صحنه، 6 دقیقه وقت اضافه اعلام کرد که در نهایت گل تساوی سپاهان در دقیقه 95 به ثمر رسید.
منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه