عادت بد قطع اینترنت نهادینه نشود | شوک قطع اینترنت بدتر از شوک گرانی بنزین

عادت بد قطع اینترنت نهادینه نشود | شوک قطع اینترنت بدتر از شوک گرانی بنزین
در حالی که از جمعه هفته گذشته اختلال و قطعی اینترنت در بسیاری از نقاط کشور رخ داده اما مسئولین امنیتی کشور هنوز به اجماع برای بازگرداندن اینترنت به کاربران میلیونی آن در ایران نرسیده اند و علت آن را نیز جلوگیری از انشتار تصاویر آشوب های اخیر و ارتباط سرکردگان اغتشاشات با اربابان خود عنوان کرده اند که با کمی تامل در این موضوع و مقایسه آن با موارد قبلی به سادگی می توان به این نتیجه رسید که با تدبیر بهتر می شد از سرگردانی میلیون ها کاربر و کسب و کار که به واسطه قطعی اینترنت رخ داده، جلوگیری کرد.
 

عادت بد قطع اینترنت نهادینه نشود | شوک قطع اینترنت بدتر از شوک گرانی بنزین

 
عادت بد قطع اینترنت نهادینه نشود | شوک قطع اینترنت بدتر از شوک گرانی بنزین
 
کشور در سالهای 78، 88، 98 سه بار شاهد وقوع اغتشاشات بوده است و در هیچ موردی پیش از این به یاد نداریم که پروتکل، قطعی سراسری اینترنت بر روی میز انتخاب تصمیم گیرندگان برای مدیریت بحران قرار گرفته باشد و در موارد قبل نیز بدون فشردن دکمه قطعی اینترنت، کشور به سادگی از بحران عبور کرد و مشخص نیست دلیل اصلی افرادی که چنین تصمیم مهلکی را گرفته اند چه بوده چرا که با این تصمیم نامعقول ضربه بزرگی به اقتصاد کشور در حوزه های مختلف وارد شده و آیا وزارت ارتباطات به عنوان متولی این امور اکنون حاضر به جبران خسارت وارد شده به کسب و کارهای اینترنتی به واسطه قطعی اینترنت هست؟
 
با گذشته نزدیک به 6 روز از قطعی سراسری اینترنت در ایران و علی رغم برقراری امنیت نسبی در شهرهایی که حجم بالایی از اعتراضات را به خود دیدند، اما همچنان شاهد عدم اراده جدی برای وصل اینترنت برای کاربران هستیم و تاریخ دقیقی نیز برای بازگشت اینترنت اعلام نشده است و همین موضوع، دو شائبه را بین مردم به وجود آورده که هر دو خطرناک به نظر می رسد.
 
اول اینکه علی رغم عادی جلوه دادن فضا توسط رسانه های داخلی و آرام شدن جو ملتهب در برخی شهرها اما با عدم وصل مجدد اینترنت این شائبه به وجود آمده که اوضاع برخی شهرها همچنان نا آرام است و همین تصور  غلط نیز منجر به ایجاد وحشت عمومی در جامعه شده است به طوری که برخی هنوز هم جرات بیرون آوردن خودروی خود از منزل را ندارند!
 
سناریوی دومی که در اذهان عمومی نقش بسته، تبدیل کشور به روسیه و کره شمالی است و آنها از این هراس دارند که مبادا قطعی اینترنت یک اقدام موثر در نظر تصمیم گیرندگان جلوه کند و به طور کل تصمیم بر این باشد که پس از این نیز چنین رویه ای را در پیش بگیرند. حتی فکر تکرار قطعی اینترنت نیز موجب فرار سرمایه ها از بسیاری از کسب و کارهای مرتبط با آن می شود چرا که بسیاری از تحقیقات مورد نیاز برای پروژه های مختلف، از منبعی به نام گوگل جستجو می شوند که اکنون در دسترس نیست.
 
 
در پایان باید گفت شوک قطعی اینترنت پس از گرانی بنزین مانند آواری بود که بر سر بسیاری از کاربران خراب شد و به جرات می توان گفت این اقدام عجیب، غافلگیرکننده تر از گران شدن بنزین بود. اگر گران شدن بنزین با هدف حذف یارانه ها به منظور کمک به دهک های نیازمند و کم کردن فاصله طبقاتی را بتوان توجیه کرد اما قطعی اینترنت را تنها در کشور ایزوله ای همچون کره شمالی می توان یافت چرا که در کشور روسیه نیز علی رغم محدودیت دسترسی به اینترنت جهانی و در دسترس بودن اینترنت ملی، اما امکانی برای افرادی که برای کسب و کارشان نیاز به برقراری ارتباط با اینترنت جهانی دارند در نظر گرفته شده و حرکت اخیر مسئولین در قطع اینترنت بدون وجود زیرساختهای لازم، به وجهه نظام جمهوری اسلامی نزد افکار عمومی جهان خدشه وارد کرد و ایران را هم تراز کشوری همچون کره شمالی قرار داد؛ آیا به واقع ایران در حال تبدیل شدن به کره شمالی دیگر است؟
 
 
پی نوشت: آیا مسئولین امر تاکنون توانسته اند با امواج ماهواره ای مقابله کنند؟ اگر نسل جدید اینترنت ماهواره ای که برای اتصال به اینترنت نیازی به شرکتهای  ISP در ایران ندارند،  بر فراز ایران توزیع شود، آیا راهکاری برای جلوگیری از اتصال کاربران به اینترنت دارند؟ دوستانی که قطعی اینترنت را تنها راه چاره دیده اند، برای آن زمان که هیچ راهی برای جلوگیری از اتصال کاربران به اینترنت ندارند چه خواهند کرد؟   از هر نظر که به این موضوع نگاه کنیم، یک راهکار فوری، موقت و کوته بینانه بود که بدون شک برای دراز مدت جوابگو نخواهد بود مگر اینکه دوستان راهکاری برای فیلتر امواج ماهواره ای پیدا کنند که فعلاً امری ناممکن به نظر می رسد. از این گذشته دوستانی که این فکر به ذهنشان خطور کرد آیا به این موضوع فکر نکردند که اکثر نا آرامی ها در استانهای مرز نشین ایران که بعضاً شعارهای جدایی طلبی نیز از آنها به گوش می رسید بوده و بسیاری از آنها قادرند با اتصال به اپراتورهای کشورهای همسایه، به اینترنت دسترسی داشته باشند؟
منبع : تماشاچی

نظرات