تماشاچی | چرا استعدادی از فوتبال آذربایجان ایران معرفی نمی شود؟

چرا استعدادی از فوتبال آذربایجان ایران معرفی نمی شود؟

چرا استعدادی از فوتبال آذربایجان ایران معرفی نمی شود؟
خطه آذربایجان که شامل استانهای آذربایجان غربی و شرقی، و اردبیل می باشد روزگاری بیشترین بازیکن ملی پوش را به فوتبال ایران معرفی می کرد اما به نظر می رسد با گذشت زمان، موتور استعدادپروری این ناحیه از کشورمان خاموش شده و مدتهاست که بازیکن شاخصی در رده ملی و باشگاهی از این خطه در فوتبال ایران دیده نشده است که به نظر می رسد این موضوع دلایل متعددی دارد که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.  

چرا استعدادی از فوتبال آذربایجان ایران معرفی نمی شود؟

    علی دایی، کریم باقری، سیروس دین محمدی، علیرضا اکبرپور و ... تنها بخشی از آذری زبانان مشهور سالهای نه چندان دور فوتبال ایران هستند که با حضورشان در تیم ملی و دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، یک تیم ملی پرقدرت و رویایی را در اذهان علاقه مندان به فوتبال به یادگار گذاشتند اما پس از آن نسل طلایی دیگر شاهد ظهور پدیده خاصی از خطه آذربایجان در فوتبال ایران نبوده ایم که این موضوع با وجود حضور شخصی همچون زنوزی در دو تیم تراکتورسازی و ماشین سازی که از هزینه کردن بر روی استعدادهای بومی ترسی ندارد، کمی عجیب به نظر می رسد.   در سالهای گذشته که خبری از فرد متمولی همچون زنوزی در تراکتورسازی نبود، استعدادهای زیادی از این خطه به فوتبال ایران معرفی می شدند اما به راستی چه اتفاقی برای بازیکنان مستعد آذربایجان ایران رخ داده که مدتهاست خبری از آنها نه در سطح ملی و نه در سطح باشگاهی فوتبال ایران نیست.   با مرور شهر و استان بازیکنان دو تیم استقلال و پرسپولیس در روز گذشته بیشتر به این موضوع پی می بریم چرا که کمترین حضور بازیکنان از این خطه را در دو تیم شاهد هستیم به طوری که مشهورترین بازیکن سرخابی ها که از خطه آذربایجان در تیمهای سرخابی پایتخت توپ می زند، فرشاد احمدزاده است که او نیز به واسطه حواشی و فراز و نشیب زیادی که داشت، نتوانسته در قامت یک ستاره بدرخشد.  

علت افت فوتبال آذربایجان چیست؟

  تیمهای شهر تبریز که مدتهاست در صدد قهرمانی و آقایی در فوتبال ایران هستند حتی به لطف حضور فرد متمولی همچون زنوزی نیز نتوانسته اند اتفاق خاصی را در فوتبال ایران رقم بزنند و از اخرین قهرمانی آنها در لیگ یا جام حذفی سالهای زیادی گذشته و حتی حضور ستاره ها در این تیم نیز نتوانسته آرزوی دیرین هواداران پرشور تراکتورسازی را برآورده کند. اتفاقی که به نظر می رسد ریشه در بی مهری به استعدادهای بومی تبریز توسط مسئولین تیم دارد به طوری که در سالیان نه چندان دور ابتدا با قانون بازیکن سرباز، فرصت حضور استعدادهای تبریزی در تیم مطرح تبریز یعنی تراکتورسازی گرفته شد و پس از آن نیز زنوزی با دستمزدهای گزاف تنها به فکر تشکیل یک تیم قدرتمند بود و نه شکوفایی استعدادهای بومی تبریز و خطه آذربایجان!   پرشورها که این روزها با رخنه عوامل سیاسی، به مواردی غیر از فوتبال نیز فکر می کنند هرگز حاضر نشدند از مالک باشگاه تراکتورسازی این سوال را مطرح کنند که چند درصد از بدنه اصلی تراکتورسازی را جوانان مستعد بومی تشکیل می دهند؟ در حال حاضر از محمدرضا آزادی ، پدیده 20 ساله تراکتورسازی به عنوان سردار آزمون جدید فوتبال ایران یاد می شود که او نیز به لطف دید وسیع مصطفی دنیزلی در تیمش به کار گرفته می شود وگرنه سرنوشت او نیز مثل بازیکنانی همچون سامان نریمان جهان، جابر انصاری و ... بود و وقتی صحبت از او به میان می امد که در سن 28-29 سالگی به سر می برد!   در پایان باید گفت اگر در سالیان گذشته حضور در دو تیم استقلال و پرسپولیس به عنوان سکوی پرتابی برای آینده حرفه ای بازیکنان محسوب می شد، اکنون به لطف حضور زنوزی در راس فوتبال دو تیم تبریزی، این امکان در تیم تراکتورسازی نیز مهیاست و تنها شرط تولد دوباره ستاره ها در فوتبال آذربایجان اعتماد به آنهاست و لاغیر. به عبارت دیگر می توان گفت ثروت زنوزی باعث شده تا بازیکنان مشهوری همچون مسعود شجاعی، اشکان دژاگه، رشید مظاهری، احسان حاجی صفی و  ... پایشان به این تیم باز شود و این در حالیست که حضور همین بازیکنان صرفاً به خاطر بحث مالی بوده است و همین عامل باعث شده تا یک استعداد ناب و پرانگیزه از فوتبال تبریز پشت خط چهره های سرشناس این تیم بماند که البته به زودی این اتفاق برای محمدرضا آزادی جوان نیز خواهد افتاد چرا که هزینه زیادی بابت جذب فورچونه انجام شده و به زودی شاهد حضور او در ترکیب اصلی تی تی ها خواهیم بود و آزادی به نیمکت منتقل خواهد شد.   پی نوشت: اکنون تیم چلسی با تکیه به بسیاری از جوانان انگلیسی از تهدید محرومیت نقل و انتقالات یک فرصت ساخته و استعدادهای زیادی از فوتبال انگلیس که مدتها تحت تاثیر نامهایی همچون بالاک، ادن هازارد، دروگبا و ... قرار داشتند اکنون در تیم چلسی خودنمایی می کنند؛ شاید وقت آن رسیده تا زنوزی نیز با تجدید نظر در رویه هزینه کرد خود، فرصت را به جوانان مستعد تبریزی دهد تا با انگیزه فراوان خود، اولین قهرمانی لیگ برتر را برای خطه آذربایجان به ارمغان بیاورند چرا که اگر عمده بازیکنان یک تیم تنها با انگیزه مالی جذب آن شده باشند، نتیجه جز ناکامی و شکست نخواهد بود.

ارسال دیدگاه

Dante

خیلی حیف ستاره های اذربایجانیمون معرکه بودن ولی حالا خبری ازشون نیست