نکات فنی بازی استقلال مقابل تراکتورسازی | استرا خوش شانس بود؟ | تماشاچی

نکات فنی بازی استقلال مقابل تراکتورسازی | استرا خوش شانس بود؟

نکات فنی بازی استقلال مقابل تراکتورسازی | استرا خوش شانس بود؟
تیم فوتبال استقلال تهران در دیدار جذاب توانست میزبان مدعی خود یعنی تراکتورسازی را در تبریز با حساب 4 بر 2 شکست دهد تا گام بلندی برای نزدیک شدن به مدعیان قهرمانی برداشته باشد اما در کنار بازی زیبایی که تماشاگران هر دو تیم از تیمهای خود دیدند، نکات منفی و مثبت زیادی در کارنامه استراماچونی ثبت شد که در ادامه آنها را مرور می کنیم.
 

نکات فنی بازی استقلال مقابل تراکتورسازی | استرا خوش شانس بود؟

 
نکات فنی بازی استقلال مقابل تراکتورسازی | استرا خوش شانس بود؟
استقلال در این دیدار نیز با سیستم سه دفاعه بازی را آعاز کرد به طوری که نزدیکی بیش از حد دیاباته به خط میانی و حضور مهدی قائدی در نوک حمله، آرایش این تیم را شبیه به سیستم 1-6-3 کرده بود که کندی دیاباته در اضافه شدن به قائدی در خط حمله، مانع از شکل گیری ضد حملات سریع این تیم در دقایق ابتدایی بازی می شد. حضور عارف غلامی در سمت راست دفاع استقلال، مصطفی دنیزلی را بر آن داشته بود تا اکثر حملات خود را از سمت این مدافع جوان و بعضاً پر اشتباه استقلال پی ریزی کند که اتفاقاً گل تراکتورسازی نیز از جناح غلامی به ثمر رسید.
 
اما پس از این گل، کادر فنی استقلال با تغییراتی در ترکیب و آرایش تیمی خود، سعی در کنترل بازی و بازگشت به آن بودند که اتفاقاً این تغییرات مثبت از آب در آمدند. استراماچونی با عوض کردن جای دیاباته و قائدی و جا به جایی جای قائدی و دیاباته، روند حرکتی تیم خود را به شکل مثبتی دگرگون کرد و در برنامه های تاکتیکی تراکتورسازی اختلال ایجاد کرد.
 
اما این موضوع برای پوشش ضعف خط دفاع استقلال در این دیدار کافی نبود چرا که عدم آشنایی سیاوش یزدانی با وظایف یک دفاع آخر باعث شده بود تا بازیکنان میانی خوش تکنیک تراکتورسازی با چند کار ترکیبی ساده، به سادگی از عمق دفاع استقلال خطرساز ظاهر شوند و اگر سیوهای سید حسین حسینی و خوش شانسی استقلال نبود، شاید نتیجه این بازی، طور دیگری رقم می خورد.
 
هواداران استقلال که بازی دیشب را دیدند، مسلماً از موقعیت های زیادی که تراکتورسازی بر روی دروازه حسینی ایجاد کرد، احساس خطر کردند؛ اگرچه خط حمله خطرناک استقلال در این دیدار توانست جور ضعف خط دفاعی این تیم را بکشد اما این موضوع در همه بازیهای صادق نخواهد بود و استراماچونی می بایست با اتخاذ تدابیری به بازسازی ساختار دفاعی ضعیف استقلال بپردازد.
 
در این دیدار خبری از حمایت های وریا غفوری و میلیچ از دو مدافع یارکوب استقلال یعنی غلامی و دانشگر نبود و به عبارتی در زمان بازگشت، سیستم استقلال به شکل 1-4-5 در نمی آمد و همین مسئله باعث جدا شدن یکی از 3 مدافع از پست خود و ایجاد حفره در خط دفاعی استقلال می شد که با خوش شانسی استقلالی ها همه موقعیت های به وجود آمده برای تراکتورسازی به گل تبدیل نشد و تنها دوبار توپ به تور دروازه حسینی چسبید.
 
یکی از محاسن آندرا استراماچونی در این دیدار، بازیخوانی لب خط عالی او با توجه به تغییرات تاکتیکی حریف بود که در بازیهای گذشته شاهد آن نبودیم. استراماچونی که نسبت به بازیهای ابتدای فصل، آرامتر به نظر می رسد و همین آرامش را به تیمش نیز تزریق کرده با اعتماد به بازیکنانش توانست به خوبی آنها را در میدان رهبری کند به طوری که هوادران استقلال پس از مدتها شاهد این موضوع بودند که تیمشان پس از برتری 3-1 نیز عقب ننشست و سرمربی استقلال به جای به کار گیری بازیکن تدافعی برای مهار حملات پرفشار تراکتورسازی، چاره کار را در تهاجم بیشتر دید؛ استرا با استفاده از نقطه ضعف تراکتورسازی که همان مسن بودن بازیکنان این تیم در دقایق پایانی بود، علی دشتی را به زمین فرستاد و او توانست با تحرک بالای خود از باز بازی کردن مدافعین تراکتورسازی در این دیدار استفاده کند و یک موقعیت جدی برای دیاباته خلق کرد و یک پاس گل نیز به علی کریمی داد تا بازی خوبش در دقایق حضورش در زمین را تکمیل کرده باشد.
 
پس از این بازی بسیاری بر این عقیده بودند که استرا در خلق این نتیجه خوش شانس بوده است اما شانس همواره به سراغ افرادی می آید که شجاعت و جسارت ریسک دارند و ریسک استراماچونی در بازی تهاجمی در زمین حریفی همچون تراکتورسازی جواب داد و در واقع او مزد شجاعتش را در این بازی گرفت.
منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه