اصلاح دستوری بورس و باز هم تکرار سناریو نوسانگیری دولت از بورس

اصلاح دستوری بورس و باز هم تکرار سناریو نوسانگیری دولت از بورس
بورس اوراق بهادار تهران تا لحظه نگارش این خبر با افت 10450 واحدی، یکی از بزرگترین ریزش های تایخ بورس ایران را به نام خود ثبت کرده است که به نظر می رسد در پس پرده این ریزش یا به اصلاح دوستان اصلاح دستوری، موارد سیاسی پنهان شده است.
 

اصلاح دستوری بورس و باز هم تکرار سناریو نوسانگیری دولت از بورس

 

 
با اوج گیری شاخص بورس تهران و بالا رفتن ارزش سهام شرکتهای مختلف، مسئولین مختلف اجرایی کشور با شاخص بورس عکس یادگاری گرفتند و با استناد به همین موضوع، تحریم ها را بر اقتصاد ایران بی اثر دانستند اما حال سوالی که از دوستان مطرح می شود این است که بر چه متر و معیاری، به یکباره کلیت بورس قرمز پوش می شود و خروج سنگین نقدینگی از این بازار را شاهد هستیم؟ اصلاح قیمتها در بورس وقتی معنا پیدا می کند که رفتار منطقی را در نوسانات شاهد باشیم اما منفی شدن کل نمادهای بورسی اتفاقی عجیب به نظر می رسد که ما را به یاد اتفاقات سال 92 و حبس سرمایه مردم در بورس می اندازد.
 
اگر در آن زمان با مطرح کردن نرخ خوراک پتروشیمی ها، بورس را به خاک و خون کشیدند و شاخص بورسی که تا 89 هزار بالا رفته بود را تا 61 هزار پائین کشیدند اینبار خبر از جهش تولیدات و صادرات پتروپالایشی ها نسبت به مدت مشابه مطرح است و علت ریزش سراسری بورس جز اراده بازارگردان اصلی ان یعنی دولت، چیز دیگری نیست چرا که بر طبق برخی تحلیل ها، دولت از نوسانات ارزی و نوسانات موجود در بورس، سرمایه های سرگدان مردم را جذب می کند و به نوعی کسری بودجه خود را تامین می کند که البته هر بار این ادعا با تکذیب رو به رو شده است اما شاید اکنون وقت آن رسیده تا آقایانی که با شاخص بورس عکس یادگاری می گرفتند، پاسخگوی این ریزش سنگین در بورس باشند چرا که آنها به قدری در ایجاد شغل و اشتغال زایی ضعیف عمل کرده اند که راهی جز ورود سرمایه ها به بورس را برای جوانان با اندک سرمایه ای که پس انداز کرده اند باقی نگذاشته اند و فریز شدن سرمایه آنها در بورس با هدف تامین کسری بودجه، جوانمردانه به نظر نمی رسد.
 
پی نوشت: در اینکه ارزش سهام برخی از نمادهای بورسی به طور بی رویه و خارج از عرف بالا رفته و نیاز به اصلاح داشته اند شکی وجود ندارد اما سوال اساسی این است که آیا کلیت بازار باید تاوان این اشتباه را بدهند؟ نهاد ناظر بر بورس در کجای معادله نظارت بر معاملات قرار داشت که رشد بی رویه برخی از نمادها را ندید و به یکباره از خواب بیدار شده و با جهش قیمتی برخی نمادها مواجه شده است؟
منبع : تماشاچی

نظرات

user

به نظر شما عجیب نیست!!!!!!!! از رئیس جمهور می پرسند سرنوشت دلار چیست؟ می گوید عمرا بالاتر از 4200 برود دلار می شود 19000 می گوید بازار طلا و سکه را کنترل می کنیم سکه می شود 5 میلیون تومان می گوید با هر کد ملی یه خودرو می فروشیم که ملت فکر نکنن خبریه پراید می شود 50 میلیون تومان مجدد می پرسند از او بازار مسکن متورم شده نمی خواهید دوباره مسکن مهر را راه اندازی کنید؟ می گوید بازار تحت کنترل است و اجازه گران شدن ملک را با گرفتن مالیات و...نمی دهیم بازار ملک منهدم می شود و 183 درصد افزایش می یابد و دیروز می فرماید بورس را رونق می دهیم و امروز این وضعیت بورس است بنظر شما این حرف های رئیس جمهور سیگنال به افراد خاص نیست؟ به نظر شما دولت پس از تحریم ها خرجش را از جیب ملت برداشت نمی کند؟ اول دلار ،بعد طلا،بعد خودرو،بعد مسکن و حالا بورس مگر کنترل این بازارها در دست کسی غیر از دولت است؟

پاسخ دادن