نحوه محاسبه BMI شاخص توده بدنی در زنان و مردان و کودکان

نحوه محاسبه BMI شاخص توده بدنی در زنان و مردان و کودکان
شاید این سوال برای خیلی از شما هم پیش آمده باشد که نحوه محاسبه BMI شاخص توده بدنی در زنان و مردان و کودکان چگونه است ؟ شاخص توده بدنی یا شاخص کوتله یا بی ام آی BMI (body mass index) درواقع همان سنجش آماری برای مقایسه وزن و قد انحصاری هر فرد است. در واقع BMI ابزاری برای اندازه گیری میزان چاقی ما نیست، بلکه تنها این امکان را برایمان پیش می آورد تا بدانیم میزان قد و وزنمان با هم در تناسب هستند یا خیر؟ به این صورت سلامت وزن فرد با توجه به قدش تخمین زده شود.
 

 

مجله جهان منهای فوتبال

   
 

نحوه محاسبه BMI شاخص توده بدنی در زنان و مردان و کودکان

 
 شاخص توده بدنی یا همان BMI چیست و چه کاربردی دارد؟
شاید این سوال برای خیلی از شما هم پیش آمده باشد که شاخص توده بدنی و یا همان BMI چیست ؟ شاخص توده بدنی یا شاخص کوتله یا بی ام آی BMI (body mass index) درواقع همان سنجش آماری برای مقایسه وزن و قد انحصاری هر فرد است. در واقع BMI ابزرای برای اندازه گیری میزان چاقی ما نیست، بلکه تنها این امکا نرا برایمان پیش می آورد تا بدانیم میزان قد و وزنمان با هم در تناسب هستند یا خیر؟ به این صورت سلامت وزن فرد با توجه به قدش تخمین زده شود. خیلی از ما هستیم که در نظر خودمان زیاید چاق شده ایم و اضافه وزن بالایی داریم همین موضوع خاطرمان را آزرده میکند و باعث دغدغه مان میشود. از غذاها لذت نمیبریم و مدام نگران اضافه وزن هستیم. گاها افراد راه های زیادی برای کاهش وزنشان انتتخاب میکند که در برخی موارد میتواند موجب آسیب زدن به سلامتیشان بشود. و یا برعکس هستند کسانی که از وزنشان راضی نیستندو احساس میکندد لاغر اندام هستند. دغدغه آنها هم کم از افرادی که احساس چاقی میکنند نیست! حتی ممکن است راه های خطرناک تری را برای اضافه وزن استفاده کنند. طبق تحقیقات انجام شده بود اند کسانیکه برای اضافه وزن مصرف و وعده های غذتییشان را بیش از حد معمول افزایش داده اند و یا اقادام به خوردن انواع فست فود ها و روغن ها کرده اند تا وزنشان را بالاتر ببرند.هرچند که این موضوع به اندازه تلاش ها برا لاغری شایع نیست اما نمیتوان منکر وجود چنین اشخاصی با این دغدغه و طرز فکر در جوامع مختلف شد. اینجاست که پرسش BMI چیست میتواند راه حلی مفید برای ما باشد تا بدانیم آیا واقعا آنطور که به نظر میرسد اضافه وزنمان زیاد است ؟ و یا آنطور که خودمان احساس کرده ایم لاغر هستیم؟ یا اینها تمام توهماتی بیش نیستند. خیلی از افراد هستند که بعد ازانجام اسن تست شگفت زده میشوند! شاخص سلامت و منطقی برای تعیین قد و وزن افراد سلبریتی ها و مانکن های مدلینگ نیستند! بلکه در اثر مجموعه از پژوهش ها و تحقیقات که طی چندین دوره مختلف و در سراسر جها ن توسط متخصصا نکار آزموده سورت گرفته است برخی نتایج ثابتی به دست آمده که شاخص توده بدنی را بر اساس فرمول های منطقی و تناسب و سلامت بدن بررسی میکند. به همین جهت است که مایی که همیشه خودمان را با افراد سلبریتی مقایسه کرده ایم و انتظاراتی اینچینی از ورنمان داشته ایم ممکن است شوکه شویم که رسیدن به آن میزان از وزن اصلا با اصول قد و وزن ما هم خوان یندارد و به معنی سلامت بدنمان نیست! در این مقاله شما را با انواع راهکار های تخمین قد وزن مطلوب آشنا میکنیم و همچنین سعی شده تا پاسخگوی سوالات مکرر شما در زمینه BMI چیست ؟ باشیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید تا بدانید برای شما چه وزنی ایده آل محسوب مبشود؟
 

شاخص توده بدنی یا همان BMI چیست؟

در تعریق شاخص توده بدنی یا BMI میتوان اینطور گفت که مقیاسی برای اندازه گیری میزان چربی بدن و تناسب اندام بر اساس نسبت وزن به قد فرد را BMI مینامند. این شاخص حاصل تقسیم وزن بر مجذور قد فرد است که برای افراد بالای 20 سال چه خانم چه آقا درست کار میکند و اعداد متوسط این شاخص برای کودکان بالای دو سال متفاوت خواهد بود.
موبویار برای شما ابزار بررسی و به دست آوردن شاخص توده بدنی یا همان BMI بدن شما را تدارک دیده است. میتوانید با استفاده از دکمه های زیر هرچه سریعتر میزان BMI بدنتان را بفهمید.
اما هر عدد در این جدول نشان دهنده چیست و از کجا میتوانیم بفهمیم عدد بدست آمده راجع به شاخص توده بدنی ما یا BMI بدست آمده به چه معناست؟ نگران نباشید در ادامه برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد هر عدد نشان دهنده چه تفسیری از مشا خواهد بود.
 

جدول شاخص توده بدنی BMI چیست و چه معنایی دارد؟


   
 
پس از ورد کردن قد و وزن خودتان میتوانید عدد به دست آمده را در این جدول پیدا کرده و تفسیرتوده بدنیتان را مشاهده بفرمایید.
کمتر از 16.5 = دچار کمبود وزن شدید
از 16.5 تا 18.5 = کمبود وزن
از 18.5 تا 25 = عادی
از 25 تا 30 = دارای اضافه وزن
از 30 تا 35 = چاقی کلاس 1
از 35 تا 40 = چاقی کلاس 2
بیش از40 = چاقی کلاس 3

BMI چیست/ بررسی BMI با توجه به رده سنی

19-24 سال = 22
25-34 سال = 23
35-44 سال = 24
45-54 سال = 25
55-64 سال = 26
65 سال به بالا = 27
بر طبق این جداول میتوانید مشخص کنید که آیا اضافه وزن دارید؟ وزنتان قدتان با هم هماهنگ است و تناسب دارد و یا دچار کمبود وزن هستید؟ مسلما دانستن این موضوع که در کدام دسته قرار گرفته اید میتواند کمک شایانی به شما در جهت رسدین به وزن ایده آلتان بکند. اگر اضافه وزن داشته باشیدمیزان آنرا متوجه میشوید و با خیال راحت اقدام به کاهش وزن میکنیدو در صورتیکه قدو وزنتان متناسب باشد از دغدغهاتان کاسته خواهد شد و در صورت لاغری بیش از اندازه هم میتوانید فکری برای درمان این موضوع بکنید. برای حفظ سلامتی و جدای از حفظ تناسب اندام نیاز است هرکسی هرچند مدت یکبار در صورتی که با تغییری در خود مواجه شد شاخص میزان توده بدنش را اندازه گیری کند..
BMI بزرگسالان
همانطور که میدانید همه ما انسان های از جهت قد و وزن زوایای ظاهری با هم متفاوت هستیم موضوع اصلی مورد بحث در مقاله BMI چیست هم به دست آوردن میزان وزن طبیعی به نسبت قد ماست.هرچه BMI بالاتر از حد طبیعی باشد یعنی شما به همان اندازه دچار اضافه وزن هستید و محدوده زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان محاسبه می شود. در ادامه هر کدام از اعداد را به صورت جداگانه برایتان تفسیر میکنیم.
 
BMI زیر 18.5:
پایین تر از این مقدار یعنی فرد کمبود وزن دارد.
دلایل متعددی برای این نتیجه ممکن است باشد.
این افراد باید به دنبال راهکارافزایش وزن باشند.
 
BMI بین 18.5 تا 24.9: این محدوده به معنی داشن وزن متعادل است.
اگر در این بخش از جدول قرار دارید یعنی تعادل قد و وزن در شما.
بهتر است در مصارف غذایی و تحرکاتتن دقت داشته باشید تا بالاتر و یا پاینتر نروید.
 
BMI 25 یا بیشتر: این اندازه به این معنیست که کنی اضافه وزن دارید.
اضافه وزن شما نگران کننده نیست اما بهتر است کنترل شود.چرا که چاقی موجب انواع بیماری های قلبی،عروقی، تنفسی خواهد شد.
بهتر است تا بیشتر نشده به فکر باشید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
 
BMI 30 به بالا: این اندازه یعنی حداکثر اضافه وزن در شما و چاقی مفرط.
چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار خواهد داد.بیماری هایی از قبیل انواع گرفتگی عروق و ناتوانی هایی قلبی.
کاهش وزن میتواند خیلی سریع تاثیرات مثبتی بر روی سلامت این افراد داشته باشد.
در نهایت بصورت جمع بندی میتوان گفت
رتبه بندی BMI شاخص توده بدنی به ترتیب زیر است:
BMI کمتر از 18 : دارای کمبود وزن
BMI بین 18 تا 25 : دارای وزنی طبیعی
BMI بین 25 تا 30 : دچار اضافه وزن
BMI بین 30 تا 35 : دچار چاقی
BMI بیشتر از 35 : چاقی مفرط و مرگبار
 

شاخص توده بدنی یا همان BMI چیست؟

درصورتی که شاخص توده بدنی ما طبیعی نبود چکنیم؟

همانطور که بالاتر گفتیم افراد با BMI کمتر از 18 دچار سو تغذیه و کمبود وزن هستند بایستی از غذاهایی با کالری بیشتر استفاده کنند. افراد با BMI مابین 30 تا 35 که دارای اضافه وزن کم هستند با پرهیز و داشتن رژیم ساده غذایی میتوانند به حد ایده آل برسند.افراد با BMI بیشتر از 35 همان چاقی مفرط است و مرگبار در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری های قلبی و عروقی، دیابت و فشار خون قرار گرفته اند و باید هرچه زودتر برای درمان و کاهش وزنشان اقدام کنند .
 

رژیم لاغری سریع در یک هفته

نکته: هستند افرادی که مشغول ورزش هستندو به دلیل حجم عضلانی و توده چربی کم، BMI آنها بالاست ولی جای نگرانی نیست و با خطر ابتلا به بیماری های ذکر شده همراه نخواهد شد.
 
فاکتور های سنجش BMI چیست؟
مطمئنا شده که به وزنتان فکر کنید و از خودتا نبپرسید آیا وزن شما با قدتان تناسب دارد؟ زیادی لاغر و یا چاق بنظر نمیرسید؟ BMI میتواند ابازر پاسخگوی شما باشد. که بر اساس چند فاکتور پاسخ شما را به صورت منطقی جواب میدهد.
قد
جنسیت
میزان چربی و عضلات
اندازه چارچوب بدن
شاخص توده بدنی BMI یکی از بهترین گزینه ها و ابزارها برای محاسبه وزن ایده آل است. محاسبه BMI اصلاکار سختی نیست و م میتوانید با استفاده از ابزارای که در موبویار برایتان تدارک دیده شده است به راحتی به آن دست پیدا کنید.
 
BMI کودکان همانطور که ذکر شد BMI برای کودکان به شکل دیگری محاسبه میشود هرچند در نهایت روش کار برای آنها نیز تقریبا مشابه بزرگسالان خواهد بود اما برای کودکان درصدی را برای مقایسه کودک با کودکان هم سن و هم جنسیت او مهیا خواهد کرد. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان باید قد، سن و جنسیت کودک را مورد بررسی قرار دهند. نتیجه صدک به دست آمده BMI نام دارد و راهی مطلوب جهت تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام میشود. متخصص با کمک آن میتواند تشخیص دهد کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد داشته یا خیر. وقتی صدک BMI کودک تعیین میشود و در یکی از این چهار گروه قرار میگیرد:
 
دارای کمبود وزن: زیر صدک 2
دارای وزن سلامت: بین صدک 2 و 90
دارای اضافه وزن: بین صدک 91 و 97
کودک چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند.
 
اما درصورتی که کودکی بالاتر از محدوده طبیعی بود، حتما باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن موجب مشکلاتی برای سلامت کودک خواهد شد. طبق تحقیقات مشخص شده که کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، با بیماری های ناشی از چاقی دست به گریبان خواهند بود. پس در صورتی که کودکتان با این شرایط است سریعا اقدام کنید.
 

چطور می توانیم وزن خود را مدیریت کنیم؟

در همین ابتدا از شروع این پاراگراف بایدبگوئیم که شما در این مسیرتنها خواهید بود و هیچ گونه قرص جادوو و فرمول اسرار آمیزی برای لاغری یکباره و یا حتی چاق شدن وجود نخواهد داشت. تنها انتخاب عادات صحیح و پرهیز از برخی خوراکی های مضر است که میتواند شما را در رسیدن به زندگی سالم که با تناسب اندام توام است یاری کند. همچنین نباید ورزش و تحرک را در این مسیر فراموش کنید. همچنین در صورتی که بخواهید این مسیر را بدون آسیب و با مراحی سلامت تر بگذرانید توصیه میکنیم حتما تحت نظر متخصص قرار بگیرید. همچنین راه کار های زیر تا حد زیادی برای رسیدن به تناسب اندام همگان مفید خواهند بود:
یک رژیم غذایی سالم و کامل انتخاب کنید. سبزیجات و میوه های تازه، لبنیات کم چرب، پروتئین، غلات و آجیل ها انتخاب های خوبی هستند.
ورزش منظم را فراموش نکنید. هر هفته 150 دقیقه را به فعالیت های جسمی آرام اختصاص دهید، از جمله پیاده روی. برای انجام فعالیت های سنگین، مانند دویدن، 75 دقیقه کافیست.
برنامه غذایی داشته باشید تا میزان کالری دریافتی خود را به طور دقیق دنبال کنید. سوزاندن کالری بیشتر نسبت به کالری دریافتی نقش مهمی در کاهش وزن دارد. ممکن است متوجه شده باشید که در زمان تماشای تلویزیون میان وعده های سنگین تری می خورید یا وقتی به رستوران می روید غذای بیشتری می خورید. داشتن یک برنامه غذایی به شما کمک می کند به این الگوها دقت ها کنید.
 
تاثیرات اضافه وزن و چاقی بر سلامت
طیف های مختلف BMI بر اساس رابطه بین وزن بدن و بیماریها و مرگ تعیین شده است. افراد دارای اضافه وزن یا چاق بیشتر به بیماری های مختلف و مشکلات سلامتی مبتلا میشوند که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
چطور در یک هفته بدون آسیب تا 5 کیلوگرم وزن کم کنیم؟
دیابت نوع 2
فشار خون بالا
سکته
چربی خون بالا
بیماری های کیسه صفرا
بیماری های قلبی عروقی
آرتروز استخوانی
اختلالات خواب
برخی از انواع بیماری سرطان (سینه، رحم، مقعد و ...)
علائم خطر بیماری هایی که بالاتر نام برده شد، از جمله بیماریهای حاصل از چاقی هستند و در صورتی که شما حداقل دو مورد از فاکتور های خطر را داشته باشید امکان ابتلای شما به این بیماری های بالا خواهد بود. علائم خطر شامل موارد زیر میشوند:
داشتن فشار خون بالا
پائین بودن سطح کلسترول خوب در خون HDL
بالا بودن سطح کلسترول بد در خون LDL
چربی خون بالا ( تریگلیسیرید بالا)
سابقه خانوادگی بیماری قلبی
بالا بودن میزان قند خون
عدم فعالیت بدنی و ورزش
استعمال سیگار و الکل
اگر جزوافرادی هستید که شاخص توده بدنیشان 30 و بالاتر از آن است و یا جزو کسانی که دچار اضافه وزن هستند وحداقل یک یا دو مورد از فاکتورهای خطر را دارند حتما توصیه میکنیم که وزن خود را کاهش بدهید. حتی یک کاهش وزن جزئی (5 تا 10 درصد وزن فعلی شما) ریسک ابتلا به این قبیل از بیماریها را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.افرادی که دارای اضافه وزن هستند و کمتر از دو مورد از فاکتورهای خطر را دارند هم با اینکه خطر کمتری در کمینشان است اما باز هم باید مراقب افزایش وزنشان باشند و با احتیاط بیشتری قدم بردارند تا وزنشان را کاهش دهند و به حد مطلوب برسند.
6 مورد از بهترین اپلیکیشن های رسیدن به تناسب اندام
BMI چیست و چه کسانی مجاز به استفاده از آن و صدک ها هستند؟ پیشتر خدمتتان عرض شد که BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان خواهد بود که تقریبا دقیقترین نتایج را برایتان به دنبال خواهد داشت.
صدک BMI همچنین بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا خواهد بود.
برخی افراد بزرگسال که دارای بدنی عضلانی هستند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامتشان داشته باشند.
در حالی که چربی بدن آنها بسیرا کم است ( مثلا بدنسازان).
در اینصورت BMI این ورزشکار بالاست و نشان دهنده چاقی در حالی که اینطور نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
شاخص توده بدنی همه کار مناسب نیست! ممکن است این شاخص برای ورزشکاران و کسانیکه دارای بافت ماهیچه‌ای مستحکم و متراکم هستند، با ضریب خطا همراه شود و BMI آنها را بیش از میزان واقعی نمایش دهد چرا که اضافه وزنی را که به دلیل بافت ماهیچه ای به وجود آمده است را با چربی اضافی بدن اشتباه گرفته است.
همچنین این شاخص برای سالمندان نیز محدودیت هایی دارد چراکه ممکن است اضافه وزن این افراد را کمتر از حد واقعی نشان دهد.
محاسبه شاخص توده بدنی برای زنان باردار هم کاربردی نیست. درافراد بین 18 تا 20 سال باید روش محاسبه شاخص توده بدنی کودکان را مورد استفاده قرار داد تا اعداد به دست آمده واقعی باشند.
محاسبه بی ام آی براي شروع کليک کنيد
منبع : تماشاچی

نظرات