4 مربی ایرانی واجد شرایط برای جانشینی استراماچونی | تماشاچی

4 مربی ایرانی واجد شرایط برای جانشینی استراماچونی

4 مربی ایرانی واجد شرایط برای جانشینی استراماچونی
در حالی که تیم استقلال بدترین شروع فصل در تاریخ خود را سرانجام با برد در هفته ششم مقابل گل گهر سیرجان به پایان رساند اما هواداران این تیم هنوز از نحوه بازی تیمشان راضی نیستند و در بیم رویارویی استقلال با تیمهای بالای جدولی به سر می برند؛ بسیاری از پیشکسوتان استقلال نیز معتقدند با ادامه این رویه، استراماچونی به زودی نیمکت استقلال را ترک خواهد کرد و یک مربی ایرانی جایگزین وی خواهد شد؛ درر ادامه به مرور چند گزینه واجد شرایط برای نشستن بر روی نیمکت استقلال می پردازیم.
 

چرا استراماچونی با استقلال موفق نمی شود؟

 

4 مربی ایرانی واجد شرایط برای جانشینی استراماچونی

 
4 مربی ایرانی واجد شرایط برای جانشینی استراماچونی
 

امیر قلعه نویی

 
امیر قلعه نویی پر افتخارترین مربی استقلالی ها در لیگ برتر محسوب می شود و 3 قهرمانی ابی ها در لیگ برتر نیز با سرمربیگری او به دست آمده و به نوعی می توان گفت هر بار که استقلال را در اوج استیصال تحویل گرفته، توانسته روند نتیجه گیری این تیم را دگرگون کند. اما در اخرین حضور قلعه نویی روی نیمکت استقلال آنقدر فشار مالی وجود داشت که او نتوانست بازیکنان با کیفیت مد نظرش را جلب کند و با مشتی بازیکن مصدوم و بی کیفیت در نهایت نتوانست نتایج دلخواه هواداران استقلال را کسب کند و با باخت در دربی، به نوعی از چشم هواداران استقلال افتاد اما او بیکار ننشست و با اوج گیری مجدد در ذوب اهن و سپاهان به نوعی هواداران استقلال را در حسرت از دست دادن بهترین مربی دهه اخیر خود قرار داد. قلعه نویی که توانسته بود با استقلال به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا نیز راه یابد اکنون تحت قرارداد با تیم سپاهان است و روزهای خوشی را با این تیم سپری می کند و به نظر نمی رسد تا قبل از پایان فصل امکان جدایی او از طلایی پوشان سپاهان وجود داشته باشد و در خوش بینانه ترین حالت او به عنوان سرمربی تیم قهرمان این فصل یعنی سپاهان از موضع بالا بار دیگر به استقلال باز خواهد گشت و امپراطوری جدیدی در این تیم تاسیس می کند. خصوصیت بارز قلعه نویی، درس گرفتن از تجربیات گذشته و باج ندادن به بازیکنان است. او که به خوبی قواعد فوتبال ایران را یاد گرفته سودای مانور قدرت در آسیا را در سر می پروراند و با تیم مدعی که این فصل در سپاهان جمع کرده، قهرمانی طلایی پوشان در لیگ قهرمانان آسیا دور از دسترس نخواهد بود. قلعه نویی با شکست 2 بر 0 پرسپولیس در ورزشگاه آزادی، دوباره به محبوب قلب بسیاری از هواداران استقلال تبدیل شده است و در صورت مدیرعاملی علی فتح اله زاده در این تیم، احتمالاً او سرمربی فصل آینده استقلال خواهد بود.
 

مهدی پاشازده


مهدی پاشازاده به عنوان پیشکسوت متعصب استقلالی ها دومین گزینه برای هدایت استقلالی ها محسوب می شود؛ پاشازاده که هدایت تیم شهرداری ماهشهر را بر عهده گرفته، احتمالاً امکان فسخ قرارداد با این تیم دسته یکی را در قرارداد خود گنجانده و منتظر چراغ سبز مسئولین استقلال برای آزمایش شانسش روی نیمکت استقلال است. او با سابقه مربیگری در تیم ادمیرا واکر و طی کردن مدارج مربیگری سطح بالا در اروپا، یکی از مربیان با دانش فوتبال ما محسوب می شود و از حیث تجربه نیز چند سالی هست که در لیگ آزادگان، تیمهای خوبی را روانه مسابقات کرده است. خصوصیت اخلاقی پاشازاده این شانس را به او می دهد که به عنوان سرمربی به استقلال بازگردد چرا که او هرگز به بازیکنان باج نمی دهد و بازیکنان تحت هدایت او، حرف شنوی خاصی از دستورات تاکتیکی وی دارند چرا که می دانند در صورت سرپیچی از قوانین مهدی پاشا، به سختی مجازات خواهند شد. وجه تشابه پاشازاده و امیر قلعه نویی در این است که هر دو به بازیکنان باج نداده و فوتبال را به خوبی می فهمند.
 
 

جواد نکونام

4 مربی ایرانی واجد شرایط برای جانشینی استراماچونی
جواد نکونام که بلافاصله پس از اتمام دوران بازیگری اش به کسوب مربیان پیوست، چند سالی هست که در لیگ برتر مربیگری می کند؛ دوران حضور او در دو تیم شمالی کشور یعنی خونه به خونه و نساجی، یکی از خاطره انگیز ترین دوران مربیگری او در طی سالهای اخیر محسوب می شود چرا که او در هر دو تیم که برای صعود به لیگ برتر تلاش می کردند مربیگری کرد و در نهایت با نساجی به لیگ برتر صعود کرد. او هم اکنون هدایت تیم فولاد خوزستان را بر عهده دارد در مصاف رو در رو با استقلال تهران در فصل نوزدهم توانست با یک تساوی که در ثانیه های آخر بازی به دست آمد، استراماچونی را به دردسر بزرگی بیاندازد. جواد نکونام اگرچه از لحاظ خصوصیات اخلاقی و رفتاری واجد شرایط برای حضور روی نیمکت استقلال است اما تجربه کمتر او نسبت به دو گزینه قبلی، شانس حضور زودهنگام نکونام روی نیمکت استقلال را کم کرده و شاید در فصول آتی بتوان حضور او در استقلال را بیشتر متصور بود.
 
 

فرهاد مجیدی

 

فرهاد مجیدی که فصل گذشته با هدف کمک به کادر فنی وینفرد شفر وارد استقلال شد، در ابتدای فصل به شکل عجیبی از این تیم جدا شد؛ مجیدی که مدارج مربیگری را در اروپا گذرانده و دارای مدرک مربیگری A یوفا است به تازگی از تیم ملی امید نیز جدا شد تا نامش به عنوان اصلی ترین گزینه آلترناتیو برای جایگزینی سریع استراماچونی مطرح باشد؛ فرهاد مجیدی در 5 بازی آخر استقلال در لیگ هجدهم به عنوان سرمربی آبی ها انتخاب شد و استقلال در آن بازیها، نمایش متوسطی از خود ارائه کرد و به نظر می رسد مجیدی جوان برای حضور موفق بر روی نیمکت استقلال نیاز به کسب تجربه بیشتر در تیمهای مختلف فوتبال ایران دارد. او به لحاظ رفتاری و اخلاقی در زمره مربیانی محسوب می شود که با بازیکنان رودرواسی نداشته و نمونه بارز این مسئله نیز خارج کردن نام منشا از لیست استقلال به واسطه عدم تمکین به حضور در بازی های آخر استقلال بود.  مزیت فرهاد مجیدی نسبت به سه گزینه دیگر این است که از پایگاه مردمی و هواداری خوبی نزد هواداران استقلال برخوردار است و مدیران استقلال می توانند با استفاده از بلیط مجیدی، برای سر و سامان گرفتن تیمشان زمان بخرند. تنها نقطه تاریک رزومه مجیدی برای حضور روی نیمکت استقلال، تجربه ناکافی او برای هدایت تیم پرطرفدار و پرحاشیه استقلال است.
 

سایرین چرا نمی توانند موفق شوند؟

نفراتی همچون داریوش یزدانی، محمد تقوی، فریدون زندی و مجید نامجو مطلق نیز قابلیت حضور روی نیمکت استقلال را به لحاظ فنی دارند اما هواداران استقلال به خوبی می دانند که سرمربی این تیم باید فردی گردن کلفت با خصوصیات رفتاری ویژه باشد تا بازیکنان از او حساب ببرند و سابقه نشان داده که سرمربیان احساسی در استقلال موفق نبوده اند و به همین دلیل، نفرات اخیر، اگر چه به لحاظ فنی واجد شرایط سرمربیگری استقلال هستند اما به لحاظ رفتاری به نظر نمی رسد بتوانند حواشی تمام نشدنی تیم های پرطرفدار را جمع کنند و محمد تقوی این مهم را در تراکتورسازی تجربه کرده است.
 
با توجه به سبک بازی استقلال و وضعیت رو به پیشرفت لاک پشتی این تیم و احتمال شکست در بازیهای دشوار استقلال بعد از تعطیلات لیگ، حضور استراماچونی در استقلال بسیار کوتاه تر از آنچه هواداران استقلال تصور می کردند خواهد بود. استراماچونی نه از منصوریان محبوب تر است و نه از مظلومی و قلعه نویی و هواداران احساسی استقلال با چند باخت پیاپی مقابل تیمهای بزرگ، بار دیگر به دنبال سرمربی دیگری خواهند رفت همانطور که در موارد قبلی چنین رویه ای را تکرار کردند و هر بار با انتخاب گزینه های اشتباه، از چاله به چاه افتاده اند.
منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه

حمیدرضا

مشکل ما ابزاره بازیکن طراز اول نداریم ضمناً نصفشونم جدیدن گواردیولا هم بیاد نمیتونه کاری بکنه