تحلیل بازی پرسپولیس (1-0) پارس جنوبی جم | برد سه امتیازی چیپ | تماشاچی

تحلیل بازی پرسپولیس (1-0) پارس جنوبی جم | برد سه امتیازی چیپ

تحلیل بازی پرسپولیس (1-0) پارس جنوبی جم | برد سه امتیازی چیپ
سرانجام پس از مدتها انتظار لیگ برتر با بازی پرسپولیس و پارس جنوبی جم آغاز شد و کالدرون در اولین دیدار رسمی اش با سرخ پوشان توانست به یک برد سه امتیازی با ارزش در ورزشگاه آزادی دست یابد تا کمی از فشار انتقادات نتایج ضعیف در بازیهای پیش فصل بکاهد؛ در ادامه توجه شما را به تحلیل بازی پرسپولیس و پارس جم جلب می نماییم.
 

جدول لیگ برتر 98/99

 

تحلیل بازی پرسپولیس (1-0) پارس جنوبی جم | برد چیپ سه امتیازی

 
تحلیل بازی پرسپولیس (1-0) پارس جنوبی جم | برد چیپ سه امتیازی
 
با محرومیت علیرضا بیرانوند، این بوژیدار رادوشویچ بود که سنگربان اصلی پرسپولیس در هفته اول بود و علی رغم همه پیش بینی ها، محمد حسین کنعانی زادگان بیرون نشست و این سید جلال حسینی 37 ساله بود که بار دیگر در کمربند خط دفاعی پرسپولیس به کار گرفته شد تا خط دفاع پرسپولیس با کمترین تغییر نسبت به فصل گذشته در این دیدار حاضر شود. با مصدومیت بد موقع کمال کامیابی نیا این احمد نوراللهی بود که به پست هافبک دفاعی منتقل شد و در سیستم 3-2-1-4 کالدرون این وحید امیری و امید عالیشاه بودند که دو هافبک نفوذی  پرسپولیس محسوب می شدند و علی علیپور در مرکز و امیر روستایی و مهدی ترابی در پست وینگر راست و چپ نیز مهاجمین کالدرون در این دیدار بودند تا سرمربی آرژانتینی پرسپولیس از همین ابتدا نشان دهد به فوتبال هجومی تمایل زیادی دارد.
 
بازی با اشتباهات فردی بازیکنان هر دو تیم آغاز شد و پس از گذشت دقایقی از این بازی، پرسپولیس برتری نسبی بر حریف جنوبی پیدا کرد اما ناآشنا بودن بازیکنان پرسپولیس در سیستم جدید و همچنین چمن بی کیفیت و ناهموار آزادی(چمن آزادی از دور هموار به نظر می رسد اما از نماهای نزدیک، کیفیت پائین این چمن مشهود است) باعث کاهش سرعت بازی و بالا رفتن ضریب اشتباهات بازیکنان شده بود. مهمترین اتفاق نیمه اول در واقع ضربه ایستگاهی بود که به تیر دروازه دخسوس برخورد کرد و موقعیت بسیار ایده آلی که نادری، مدافع چپ پیش تاخته پرسپولیس از چند قدمی دروازه از دست داد.
 
باز در نیمه دوم با چند تغییر آغاز شد و پرسپولیس در این نیمه بین سیستم 3-2-1-4 و 1-4-1-4 مرتباً سوییچ می کرد و این موضوع باعث سردرگمی ساختار دفاعی پارس جنوبی جم شده بود. تحرک بالای علی علیپور و مهدی ترابی و همچنین امیر روستایی، باعث اشتباهات پرتعداد مدافعین پارس جنوبی جم شد و در یکی از این صحنه ها، حرکت انفرادی مهدی ترابی و پاس کات بک به عقب به علیپور و سماجت او، در نهایت توپ را به ترابی رساند و شماره 9 پرسپولیس با ضربه چیپی زیبا توانست طاق بازی پارس جنوبی را فرو بریزد و با تک گل خود، سه امتیاز را به حساب پرسپولیس در اولین دیدار بریزد.
 
البته پس از این گل، پارس جنوبی جم با شکل و شمایل جدید با تعویض های کمالوند روانه دروازه پرسپولیس می شد و اشتباهات چندباره شجاع خلیل زاده در دفاع توپ های بی کیفیت لیگ نوزدهم نزدیک بود کار دست پرسپولیس دهد و در یکی از این صحنه ها که در دقیقه 92 رخ داد، شهرام گودرزی در موقعیت گل قرار گرفت که این صحنه در نهایت به گل تبدیل نشد و بازی در نهایت با همان تک گل ترابی به پایان رسید.
 
 
نکته ویژه این دیدار، خستگی بازیکنان پرسپولیس از دقیقه 70 به بعد بود که آنها را مجبور به نمایش یک بازی تاخیری می کرد که باید دید این مشکل در بازیهای سخت تر پرسپولیس که از هفته آینده آغاز خواهد شد، گریبان این تیم را خواهد گرفت یا خیر؟
 
در صحنه گل پرسپولیس، کادر فنی پارس جنوبی معتقد به آفساید بودن حرکت ترابی داشتند که از زاویه دوربینی که در تصویر زیر مشاهده میکنید، به نظر می رسید این گل در شرایط آفساید به ثمر رسیده است اما نوید مظفری زاده داور پیشکوست کشورمان این گل را سالم اعلام کرد.
 

 
کالدرون در این بازی نیز ترک عادت نکرد و با یک برد میلیمتری به سبک بسیاری از بازیهای تدارکاتی پیش فصل این تیم، کمی هواداران پرسپولیس را نسبت به آینده تیمشان نگران کرد. بسیاری از پرسپولیسی ها حاضر در ورزشگاه و مخاطبین تلویزیونی این تیم که سبک بازی سرخ پوشان در این دیدار را رصد کردند، متوجه تفاوت دیدگاه و فلسفه بازی پرسپولیس کالدرون با برانکو شدند و باید دید آیا کالدرون می تواند با سیستم پر ریسکی که برای پرسپولیس انتخاب کرده مقابل تیمهای گردن کلفت تر نیز به همین صورت بازی کند یا خیر؟ چرا که در سیستم فعلی پرسپولیس در صورت جا ماندن دو هافبک پشت مهاجمین پرسپولیس، هافبک دفاعی این تیم در مقابل نفرات هجومی پرسپولیس تنها خواهد ماند و این موضوع، شانس تیم حریف برای ایجاد موقعیت گل را بیشتر می کند.
منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه

بهرام

بازی جوری بود ارزو کردیم کاش لیگ تعلیق شده بود بازی گل گهر از همه بهتر بود تا اینجا