نقد رفتار بچگانه استراماچونی | ناز ممنوع !

نقد رفتار بچگانه استراماچونی | ناز ممنوع !
در حالی که به نظر می رسید اختلافات بین مدیران استقلال و استراماچونی به پایان رسیده اما جلسه سرنوشت ساز یکشنبه طرفین، تکلیف ادامه همکاری سرمربی ایتالیایی استقلال را مشخص می کند و این در حالیست که در هیچ نمونه داخلی یا خارجی به یاد نداریم که سرمربی یک تیم، به واسطه عدم انعقاد قرارداد با بازیکن مورد نظرش از سمتش استعفا دهد!
 

نقد رفتار بچگانه استراماچونی | ناز ممنوع !

 
نقد رفتار بچگانه استراماچونی | ناز ممنوع !
 
در مطلب گذشته به محق بودن آندرا استراماچونی در برخی مسائل و  البته محق بودن باشگاه استقلال در برخی موارد اختلافی طرفین پرداختیم به طوری که در ماجرای عدم صدور ویزا برای میلیچ و اتلاف وقت برای جذب بوکاری درامه حق با استراماچونی بود و در ماجرای عدم جذب سیریل تریو 36 ساله و پرداخت مبلغ سنگین به پوکارلی حق با باشگاه استقلال بود.
 
طق روال معمول در نقل و انتقالات فوتبال جهان، معمولاً مربیان لیست A , B , C برای نقل و انتقالات خود تهیه می کنند و لیست ها را با توجه به اولویت جذب بازیکنان در اختیار باشگاه قرار می دهند و باشگاه با توجه به منابع مالی در دسترس و گزینه های مختلف جایگزین برای جذب بازیکن و البته اهداف ترسیم شده از قبل برای فصل پیس رو، به فعالیت در نقل و انتقالات می پردازد.
 
بر هیچکس پوشیده نیست که یک مربی برای موفقیت به ابزار موفقیت نیاز دارد و اگر باشگاهی خواهان موفقیت است، می بایست پازل موفقیت را در کنار هم بچیند اما این موضوع بدان معنا نیست که اگر باشگاه در جذب بازیکن مورد نظر مربی ، موفق عمل نکرد مربی اقدام به استعفا نماید!
 
نمونه های زیادی در دست هستند که مربیان مشهور فوتبال جهان، نتوانستند گزینه های مدنظر خود را به خدمت بگیرند که می توان به عدم جذب گریزمان توسط بارسلونا در فصل گذشته اشاره کرد اما با این حال، بارسلونا در لالیگا و کوپا دل ری عملکرد موفقی از خود به نمایش گذاشت. یا در موردی داخلی، برانکو ایوانکویچ در فصل گذشته خواهان جذب الهیار صیادمنش بود اما مدیریت پرسپولیس در تامین نظر مربی خود ناکام ماند اما برانکو در پرسپولیس موفق شد.
 
البته موارد نقضی نیز وجود دارد که مثلاً مربیانی همچون مورینیو نیز خواهان جذب هری مگوایر بودند و ناتوانی باشگاه در جذب آن بازیکن، منجر به ناکامی تیم شد اما در هیچ یک از موارد، سرمربی تیم به واسطه عدم موفقیت در جذب بازیکن مورد نظر خود،اقدام به استعفا نکرده و نمی کند.
 
از استراماچونی که از فوتبال حرفه ای ایتالیا آمده باید پرسید در چند مورد به یاد دارد که مربیان معروف ایتالیا همچون، لیپی، کاپلو، آنچلوتی، کونته و ... چنین رفتاری را با باشگاه طرف قراردادشان انجام داده اند؟ واقعیت این است که این رفتار غیرحرفه ای از استراماچونی بعید بود و به نظر می رسد مشورتهای شیطنت آمیز برخی او را به سمت استعفا سوق می دهد و مطرح شدن چنین مواردی بهانه ای برای توجیه ناکامی احتمالی است. شاید بهتر باشد مدیران باشگاه استقلال با مکتوب کردن تعهد رسمی استراماچونی مبنی بر قهرمانی در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا، هر 4 بازیکن مورد نظر وی را جذب کنند چرا که در این صورت، جذب پر ریسک آنها توجیه خواهد داشت چرا که در انتهای آن، قهرمانی های معتبری عاید تیم استقلال خواهد شد و منابع مالی قرارداد بازیکنان خارجی نیز تامین می شود اما وقتی استراماچونی از دادن قول قهرمانی در لیگ برتر ایران نیز واهمه دارد، چطور انتظار دارد مدیران استقلال با بازیکن 36 ساله تاریخ مصرف گذشته ای همچون سیریل تریو قرارداد امضا نمایند؟ آیا در صورت جذب چنین بازیکن و عدم قهرمانی استقلال، او حاضر است مبلغ قرارداد تریو را بپردازد یا بخشی از مبلغ قرارداد خود را کسر کند؟
 
در هر صورت به نظر می رسد استراماچونی در مسیر حواشی ناخواسته ای قرار گرفته که مسلماً این حواشی در ادامه کار برای او و تیمش دردسرساز خواهد شد چرا که او با علم به زیرساختهای فوتبال ایران و شرایط استقلال، هدایت این تیم را قبول کرده و این رفتار درست نیست که پس از دو ماه حضور در ایران، از شرایط و زیرساختهای فوتبال ایران ناراضی شده و در آستانه شروع لیگ،  قصد ترک ایران را داشته باشد.
 
شاید استراماچونی فراموش کرده که یکی از وظایف مربیان خارجی که به فوتبال ایران وارد می شوند، آموزش و کشف استعدادهای جوان است و او ترجیح می دهد به جای تلف کردن وقتش در این موارد، از بازیکنانی در تیمش استفاده کند که هزینه سنگینی بر روی دوش مدیران باشگاه قرار می دهند و چه بهتر بود در این مدت دو ماهه با دعوت از بازیکنان جوان و با استعداد ایرانی، ابتدا استعدادهای ناب برای پست های مد نظرش را انتخاب می کرد و سپس به آموزش آنها می پرداخت تا نه تنها برای باشگاه استقلال هزینه زا نمی شد بلکه به واسطه ترانسفر این استعدادها در آینده نزدیک، درآمدزا هم بود.
 
شاید اشتباه استراماچونی این است که استقلال را مثل تیمهای درجه 1 اروپایی می بیند که جذب بازیکن با این قیمتها برایشان ریسکی در پی ندارد اما مسئله اینجاست که اکنون برانکو ایوانکویچ و شفر و ... نیستند تا پاسخگوی خریدهای ضعیفی هچون ماریو بودیمیر، آنتونی گولچ، نیومایر، الحاجی گرو و ... باشند و این مدیران سرخابی هستند که با تبعیت بی چون و چرا از سرمربیان سابق خود، اکنون درگیر پرداخت های ارزی کمرشکن شده اند و ترس مدیریت استقلال از این است که مبادا بازیکن 36 ساله ای که وارد فوتبال ایران می شود نتواند انتظارات را برآورده کند و آنگاه انتقادات متوجه مدیران آبی خواهد بود چرا که استراماچونی هم مثل بقیه مربیان خارجی فوتبال ایران، روزی از ایران خواهد رفت و  نحوه پرداخت به بازیکن مورد نظرش از جانب باشگاه، کمترین اهمیتی برایش نخواهد داشت.
 
در پایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که باشگاه استقلال در تعلل برای جذب نفرات پست های هافبک میانی و دفاع چپ مقصر است و استراماچونی حق دارد در این خصوص از باشگاه دلخور باشد اما این موضوع دلیل خوبی برای ایجاد حاشیه از سوی او  در آستانه شروع لیگ و تهدید به استعفا نبوده و نیست و او می توانست به شکل بهتری این ماجرا را مدیریت کند.
منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه