لباس‌های مناسب برای شرکت در کلاس‌های یوگا

لباس‌های مناسب برای شرکت در کلاس‌های یوگا
از جمله عوامل تاثیرگذار در نتیجه‌بخشی ورزش یوگا و مدیتیشن، باشگاه ورزشی، مکان انجام تمرینات و نیز لباسی است که برای این کلاس‌ها انتخاب کرده و به تن می‌کنید.
لباس مناسب یکی از عوامل تاثیرگذار در انجام تمرینات یوگا است و می‌تواند باعث سهولت انجام حرکات و برقراری ارتباط موثر بین بدن و ذهن شود. لذا در ادامه با برخی ویژگی‌های لباس مناسب برای شرکت در دوره یوگا در باشگاه ورزشی آشنا می‌شوید که می‌تواند در انتخاب لباس مناسب به شما کمک کند.
 

لباس‌های مناسب برای شرکت در کلاس‌های یوگا

 
لباس‌های مناسب برای شرکت در کلاس‌های یوگا
 
تاپ و بالاپوش یوگا
بالاپوش یا تاپ مخصوص یوگا و انجام مدیتیشن باید بیشتر از جنس کتان و الیاف طبیعی باشد که قابلیت کشسانی نیز داشته باشد. تاپ‌های تهیه شده از پارچه‌ کتان بسیار راحت است و پوشیدن آن احساس خوشایندی به همراه دارد. همچنین چون برخی حرکات یوگا چالش برانگیز هستند بنابراین تاپ یوگا حتما باید در قسمت قفسه سینه چسبان باشد.
 
مشخصات کلی لباس مناسب یوگا
لباس‌هایی که در کلاس یوگا می‌پوشید باید کاملا انعطاف‌پذیر، سبک وزن و راحت باشند. برای علاقه‌مندان به یوگا،  لباس‌های مخصوص این ورزش راحت‌ترین و قابل اطمینان‌ترین لباس‌هایی هستند که تا به حال خریده‌اند.
با رعایت کردن دستورالعمل‌هایی از جمله انتخاب لباس‌هایی با سایز مناسب، از جنس پارچه‌هایی که قابلیت نفوذ هوا را دارند، استفاده از یک لباس زیر محکم و اسپورت تقریبا هر خانمی می‌تواند لباس مناسب خود برای شرکت در کلاس یوگا در باشگاه ورزشی را داشته باشد.
یوگا ورزشی است که بیش از هر چیز به قابلیت فرد در انجام حرکات آن و خم شدن در حالات مختلف بستگی دارد و بدون داشتن لباس مناسب، فعالیت‌های این ورزش می‌تواند به جای تفریح و جذاب بودن، خسته‌کننده و طاقت‌فرسا شوند.
 
هشدار‌ها و محدودیت‌های ورزش یوگا
انجام حرکات یوگا و مدیتیشن هیچ محدودیت سنی ندارد و برای پیر و جوان مناسب است. اما با این وجود کاربرد تکنیک‌های خاص یوگا با توجه به قابلیت‌های فرد متفاوت است. بنابراین بهتر است پس از انتخاب لباس، برای شرکت در دوره یوگا این نکات را به خاطر داشته باشید:
  • هیچگاه زمانی که نوشیدنی‌های الکلی یا داروهای مختل‌کننده حواس مصرف کرده‌اید اقدام به انجام حرکات یوگا نکنید.
  • افرادی که دارای ناتوانی‌ها یا شرایط فیزیکی و سلامتی خاص اعم از حاد و مزمن هستند باید حتما پیش از ثبت نام در باشگاه ورزشی در دوره یوگا، با پزشک خود مشورت کنند و مربی یوگا خود را در جریان قرار دهند تا در صورت بروز هر گونه مشکل یا خطری به درستی برخورد شود.
  • برای شروع این ورزش هیچ گونه قانون یا رژیم سختگیرانه و خاصی وجود ندارد و مجبود به ترک سیگار، گیاهخوار شدن یا حتی نوشیدن چای سبز نیستید.
 
لوازم مورد نیاز یوگا
علاوه بر لباس مناسب یوگا که مورد بحث قرار گرفت، وسایل دیگری نیز برای داشتن تمرینی راحت و رضایت‌بخش مورد نیاز است.
برای مثال داشتن یک تشکچی یا زیرانداز مناسب یوگا از واجبات است و این زیرانداز باید به گونه‌ای انتخاب شود که انجام حرکات سوگا را برای شما آسان‌تر کرده و بتوانید برای انجام مدیتیشن و ریلکسیشن به راحتی روی آن نشسته و احساس خوبی داشته باشید.
پیش از شروع تمرینات، حتما عینک، ساعت مچی یا جواهرات یا زیوآلات سنگین را درآورید.
 
انجام حرکت کودک در یوگا
حالت "کودک" از جمله حرکات پرطرفدار در میان افرادی یوگا کار می‌کنند و از جمله تازه‌واردان به این رشته است. در این حرکت باید روی زیراتداز نشسته و زانوها را با فاصله از یکدیگر روی زیر انداز قرار دهید و انگشتان پا را به یکدیگر بچسبانید و دست‌ها را به پشت سر ببرید. هر زمانی که احساس ناراحتی و  خستگی داشتید یا صرفا نیاز به ریلکس کردن در میانه کلاس داشتید، می‌توانید حرکت کودک را انجام دهید و هیچکس برای استراحت کردن میان کلاس به شما ایراد نخواهد گرفت.
 
در دسترس بودن همیشگی دوره یوگا در باشگاه ورزشی
یکی دیگر از مزیت‌های ورزش یگا نسبت به دیگر ورز‌ش‌ها این است که الزامی بر تداوم این ورزش وجود ندارد. اگر از شرکت در کلاس‌ها و رفتن به باشگاه ورزشی خسته شدید، یا مطمئن نیستید که می‌خواهید یوگا و مدیتیشن را ادامه دهید یا خیر اصل جای نگرانی نیست. می‌تواند هر زمانی که دوست داشتید دوباره این ورزش را شروع کنید. شاید در همان جلسات اول به این نتیجه برسید که اصلا این ورزش و انجام مدیتیشن مورد علاقه شما نیست و شاید هم به عکس، وقتی دوباره شروع به انجام این ورزش کردید، با اشتیاق آن را دنبال کرده و حتی به مربی یوگا تبدیل شوید.
 
ایرانگان بانک اطلاعات مشاغل و کسب و کارها
این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.
در مجله ایرانگان از مطالب علمی، آموزشی و تحقیقاتی بهرمند شوید و در سایت نیازمندی‌های ایرانگان همواره می‌توانید متخصصان مورد نیاز خود را در مشاغل مختلف آموزشی، خدماتی، پزشکی و صنعتی بیابید.
 
منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه