علت بلاتکلیفی استقلال و پرسپولیس | همه منتظر نتیجه استیضاح وزیر ورزش

علت بلاتکلیفی استقلال و پرسپولیس | همه منتظر نتیجه استیضاح وزیر ورزش
در حالی که هواداران دو تیم استقلال و پرسپولیس از شرایط به وجود آمده برای تیمشان در فصل نقل و انتقالات راضی نیستند، مدیران این دو تیم مساعد شدن اوضاع را به فرداهای نامعلوم ارجاع می دهند و به نظر می رسد تعیین تکلیف ماندن یا خروج سلطانی فر در وزارت ورزش تاثیر زیادی در بلاتکلیفی به وجود آمده در این دو تیم دارد.
 

علت بلاتکلیفی استقلال و پرسپولیس | همه منتظر نتیجه استیضاح وزیر ورزش

 
علت بلاتکلیفی استقلال و پرسپولیس | همه منتظر نتیجه استیضاح وزیر ورزش
 
به جرات می توان گفت بزرگترین چالش دو تیم در حال حاضر، سرمربیان دو تیم است به طوری که مدیران استقلال در یک پروسه کشدار و بی معنا، نهایی کردن عقد قرارداد با آندره آ استراماچونی را  حدود یک ماهی است که بلاتکلیف گذاشته اند و تیم پرسپولیس نیز در یک شوک ناگهانی، موفق ترین سرمربی تاریخ خود را یک شبه از دست داد و هیچ حرکت مثبتی جز گلریزان برای جمع آوری پول مورد نیاز برای پرداخت به برانکو از سمت مدیران این تیم سر نزده و مدیریت پرسپولیس نیز همه چیز را به فردا شنبه همزمان با تعیین تکلیف ماندن یا نماندن سلطانی فر موکول کرده است.
 
بر هیچکس پوشیده نیست که مدیران عامل دو تیم استقلال و پرسپولیس با نظر مستقیم وزیر ورزش انتخاب می شوند و انتخاب آنها از سوی هئیت مدیره فرمالیته و فرمایشی است؛ نتیجه اینکه هم امیرحسین فتحی، هم ایرج عرب به نوعی فرمانبردار رئیس خود هستند و آنها نیز در مقطع فعلی در وضعیت تعلیق و انتظار به سر می برند چرا که با استیضاح سلطانی فر که به احتمال 99 درصد حکم به عزل او از سمتش داده خواهد شد؛ فتحی و عرب نیز به زودی جای خود را به مدیران منتخب وزیر ورزش بعدی خواهند داد و در این حالت، معمولاً مدیریت فعلی کار خاصی برای مدیر بعدی انجام نمی دهد چرا که این رسم بد در فوتبال ایران همواره وجود داشته که تمام کارهای مثبت به نام مدیریت فعلی ثبت شود و اگر بنا به تغییر باشد، ویرانه ای از مجموعه تحت مدیریت به مدیر بعدی تحویل داده خواهد شد.
 
از مدتها پیش بحث حمایت وزیر ورزش از تیم پرسپولیس به گوش می رسید و به نظر می رسد منابع خبری که از عزل سلطانی فر مطمئن بودند، با اخبار موثق، اطلاعات مورد نیاز را به برانکو داده و او با خالی دیدن سپر حمایتی که در این چندساله تیمش را از هر لحاظ پشتیبانی کرده، ترجیح داد تا در اوج از پرسپولیس خداحافظی کند و به نوعی رفتن او به مثابه فرار شبانه از پرسپولیس محسوب می شود چرا که هنگام رفتن او قولهای ویژه ای به مدیران این تیم برای ماندن در تیم داد اما به محض خروج از کشور، صحبتهای او عوض شد و با درخواست مالی بیشتر و تهدید باشگاه پرسپولیس به شکایت فیفا، روی دیگری از خود را به علاقه مندان به این تیم نشان داد.  در هر صورت به نظر می رسد، کار حضور برانکو در پرسپولیس تمام شده و او تا دو هفته دیگر، رسماً به عنوان سرمربی الاهلی عربستان معرفی خواهد شد و مدیریت فعلی پرسپولیس می بایست به فکر جانشین برانکو باشد که از گوشه و کنار خبر می رسد افشین قطبی و علی دایی گزینه های جدی تصدی سرمربیگری پرسپولیس در فصل آینده هستند. اتفاقی که به نظر می رسد خیلی دیر انجام شود و تمام هماهنگی به وجود آمده در طی 4 فصل اخیری که برانکو در پرسپولیس به وجود آورده را بر هم زند.
 
یکی از نشانه های از هم پاشیدن تیم رویایی برانکو در 3-4 سال گذشته، تمایل عجیب ستاره های این تیم از جمله علیرضا بیرانوند، علی علیپور، شجاع خلیل زاده، امید عالیشاه و ... به ترک این تیم است که به نظر می رسد آنها نیز راه برانکو را در پیش گرفته اند و به دلایل مشابه تصمیم به ترک تیم گرفته اند.
 
در سمت دیگر، استقلالی ها نیز از مدیریت ضعیف امیرحسین فتحی در استقلال شاکی هستند به طوری که اتفاقات برای این تیم در نقل و انتقالات در چند فصل گذشته طوری رقم خورده که همواره در دقیقه 90، این تیم بسته شده و در نیم فصل اول با ناهماهنگی راهی مسابقات شده اند. معلق گذاشتن عقد قرارداد با آندره آ استراماچونی و ضعف در تامین بودجه مورد نیاز برای جذب ستاره های نقل و انتقالات از جمله محمدرضا حسینی، از دلایلی است که هواداران استقلال را به صحبتهای فتحی و دوستانش که منتظر تعیین تکلیف وزیر ورزش هستند، بدبین کرده است.  هواداران استقلال که این روزها از فتحی به خاطر فروش ستاره تیمشان(الهیار صیادمنش) به فنرباغچه شاکی هستند، خواستار توضیح مدیریت تیم بابت عدم وجود بودجه بابت تمدید قرارداد بازیکنانی همچون آیاندا پاتوسی، منتظری، وریا غفوری، روزبه چشمی و ... هستند. فتحی که با شعار درآمدزایی از فروش الهیار صیادمنش سعی کرد تا انتقادات نسبت به خود را در کورش قهرمانی تیم و نیاز شفر به استقلال به حداقل برساند، اکنون دم از بی پولی برای جذب بازیکنان جدید و تمدید ستاره های فعلی می زند که به نوعی ادعاهای پیشین خود را زیر سوال می برد.
در هرصورت کاملاً روشن و واضح است که او بدون اجازه وزیر ورزش حتی یک لیوان آب هم نمی نوشد و اکنون در انتظار تعیین تکلیف ارباب خود برای ادامه راه است.
 
هر چه که هست، دخالت سیاسیون در فوتبال، جذابیت این رشته ورزشی را در ایران کمتر و باعث افزایش خشونت و تنش روی سکوها و فضای مجازی شده است و چه بهتر بود که وزیر ورزش به جای فرافکنی و وعده و وعید دادن، هر چه زودتر دو تیم استقلال و پرسپولیس را به بخش خصوصی واگذار می کرد و از دخالت در ریزترین موارد این دو تیم دور می شد.
 
پی نوشت: در سیستم مدیریتی ایران همه به خوبی میدانند که اگر بنا به تغییر مدیریت باشد، بسیاری از امور اجرایی معلق می شود تا نتیجه تغییر مدیریت مشخص شود چرا که با تغییر مدیریت، از بالا تا پائین مدیران ارشد، میانی و اجرایی زیرمجموعه ها و خط مشی آنها تغییر می کند و نمونه واضح این اتفاق در انتخابات ریاست جمهوری است که با تغییر رئیس جمهور، بیشتر مدیران، استانداران، فرمانداران، بخشداران و ... تغییر می کنند.
منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه

توحید

تحیلل تون واقعا بیسته در طول این سال ها به جرات میتونم بگم بهترین سایت ورزشی شما هستین ممنون بابت وجدان پاکتون

سهیل

با سلام. علاوه بر تحلیل خوبتون (مثل هميشه ) یکی دو نکته به فکرم رسید: برخلاف استقلال که سکان هدایت ش در دست افراد ناکار آمد قرار داره، مدیران پرسپولیس با قدرت در پی حل مشکل تیم شون هستن. بخصوص این چن روزه؛ نگاه کنید چطور به هوادار شون بابت برگشتن برانکو اطمینان می دن. اما در طرف مقابل چی می بینیم؟ ضعف، بی برنامه گی، چند دستگی ... دروغ. نگاه کنید که این آقايون با چه عجله ی شفر رو برکتار کردن در حالیکه کوچکترین برنامه ای برای بعد از اون نداشتند ... حرف زیاده واسه گفتن...