عوامل خشونت در فوتبال ایران | سلطانی فر، تاج، حسن زاده، فتاحی

عوامل خشونت در فوتبال ایران | سلطانی فر، تاج، حسن زاده، فتاحی
در حالی که فصل هجدهم لیگ برتر و جام حذفی با قهرمانی تیم پرسپولیس به پایان رسید اما به جرات می توان گفت سال فوتبالی که گذشت، جنجالی ترین سال در طول ادوار مختلف لیگ برتر از لحاظ خشونت و اشتباهات داوری به حساب می آید و عوامل خشونت در فوتبال ایران نیز با رفتارهای یکجانبه خود، بر آتش نفرت و بی فرهنگی در استادیوم های فوتبال دمیدند تا جایی که اکنون بسیاری بر این عقیده اند قهرمانی های پرسپولیس به لطف همان عزم جدی که آقایان مدعی اش بودند، به دست امده و در شرایط جوانمردانه و رقابت سالم این اتفاق رخ نداده است.
 

 
 

آخرین لطف وزیر ورزش به پرسپولیس در شب فینال جام حذفی

 

عوامل خشونت در فوتبال ایران | سلطانی فر، تاج، حسن زاده، فتاحی عوامل خشونت در فوتبال ایران | سلطانی فر، تاج، حسن زاده، فتاحی  

 

سلطانی فر

حمایتهای پشت پرده وزیر ورزش از تیم پرسپولیس نه تنها صدای امیر قلعه نویی و علی دایی و بلکه صدای نمایندگان مجلس را هم در آورد و در نهایت او برای استیضاح و خداحافظی همیشگی از ورزش و فوتبال ایران به زودی راهی مجلس خواهد شد. حمایتهای وزیر ورزش از تیم پرسپولیس که به انحا مختلف صورت گرفت، تا جایی بود که حتی ورزش های دیگر نسبت به این موضوع اعتراض کردند که چرا وزیر ورزش و جوانان تمام تمرکز خود را بر روی رشته ورزشی فوتبال و به طور خاص تیم پرسپولیس قرار داده است و به بقیه رشته ها و تیمها بی توجه است؟ همین رفتار یکجانبه، باعث ایجاد حساسیت نزد هواداران سایر تیمها نسبت به تیم پرسپولیس شد و به همین واسطه نیز پرسپولیس، پای ثابت تمام جنجال های فصل 97/98 فوتبال ایران بود. تاسف بارترین بخش ماجرای مربوط به وزیر ورزش جایی بود که حسن زمانی در افشاگری طوفانی مدعی شد، وزیر ورزش در ریزترین مسائل دو تیم استقلال و پرسپولیس نیز دخالت می کند که این اتفاق برای وزیر ورزش و جوانان ایران یک نمره منفی محسوب می شود. نکته جالب در خصوص رفتن سلطانی فر از وزارت ورزش این بود که تنها تیمی که از رفتن ایشان از وزارت ورزش پس از جلسه استیضاح ابراز نگرانی و تاسف کرد، تیم پرسپولیس و مدیرعامل این تیم آقای ایرج عرب حراست سابق وزارت ورزش بود!
 

مهدی تاج و فدراسیون فوتبال

مهدی تاج که اصولاً به واسطه قانون بازنشستگی می بایست تا امروز ریاست فدراسیون فوتبال را تحویل می داد، با استفاده از اهرم فشار فیفا و تهدید به تعلیق فوتبال ایران، توانست در سمت خود باقی بماند و قانون مجلس را دور بزند اما افشای اقدامات پشت پرده ای که او با حسین هدایتی برای تقویت پرسپولیس انجام داد و رایگان کردن کمپ اسپایر قطر برای پرسپولیس و همکاری با تیم پرسپولیس در عدم افشای حقیقت ماجرای جعل قرارداد مهدی طارمی و لطف بیش از اندازه داوران به سرخ پوشان در دیدارهای حساس ... همگی از جمله عواملی بودند که هواداران فوتبال  و البته کارلوس کیروش را نسبت به فدراسیون فوتبال در حمایت از تیم پرسپولیس بدبین کرد.
 
 

حسن زاده و کمیته انضباطی

رئیس کمیته انضباطی علی القاعده می بایست فردی عادل و شجاع باشد و زیر بار هیچ توصیه ای نرود اما رفتارهای حمایتی او در خصوص تیم پرسپولیس در مدت محرومیت نقل و انتقالاتی این تیم، باعث افزایش تنش ها و حس تبعیض بین تیمهای دیگر و پرسپولیس شد. در حالی که بازیکنان و کادر فنی پرسپولیس با انواع و اقسام حرکات خشن و الفاظ زشت در زمین بازی و حاشیه آن جولان دادند، حسن زاده و دوستانش در کمیته اخلاق ترجیح دادند چشمان خود را بر روی این موارد ببندند و به طور مثال از محرومیت شجاع خلیل زاده در نیم فصل اول در جنجال بازی پرسپولیس و سایپا صرف نظر کردند چرا که پرسپولیس در آن مقطع با محرومیت نقل و انتقالاتی و مصدومیت چند مدافع خود دست به گریبان بود یا در موردی دیگر، کمیته اخلاق به واسطه حسن اخلاق علیرضا بیرانوند، محرومیت او را در آستانه بازی مقابل سپاهان در نیمه نهایی جام حذفی به محرومیت تعلیقی تبدیل کرد و این در حالی بود که بیرانوند در بازی لیگ مقابل سپاهان، با الفاظ و حرکات زشت، از خجالت کیروش استنلی در آمده بود! کمیته انضباطی در خصوص تمامی جنجالهایی که هواداران پرسپولیس در فصلی که گذشت، سکوت پیشه کرد و با اعمال مجازاتهای خفیف نقدی تبعیض در نوع برخورد با سایر تیمها را علنی کرد. در هر صورت سیاست یک بام و دو هوای حسن زاده و دوستانش در برخورد با موارد مشابه، بار دیگر موجب افزایش حساسیت ها نسبت به تیم پرسپولیس شده و همین عامل نیز در نهایت منجر به زد و خورد و فحاشی تماشاگران در بسیاری از بازیهای پرسپولیس شد. اگر کمیته انضباطی و کمیته اخلاق که رکن قضائی فدراسیون فوتبال محسوب می شوند عدالت را سرلوحه کار خود قرار می دادند، علی القاعده می بایست به موضوع جعل قرارداد مهدی طارمی ورود می کردند و زوایای مختلف کمک های هدایتی به پرسپولیس را مورد بررسی قرار می دادند که اینکار بنا به صلاحدید آقایان انجام نشد. آقای حسن زاده و دوستانش که یک شبه در خصوص برخی اتفاقات حکم محرومیت می دادند، چطور است که در مورد اتفاقات بازی جنجالی پرسپولیس و سپاهان در جام حذفی سکوت پیشه کردند؟ مردم وقتی چنین رفتارهای شائبه برانگیزی را می بینند، نسبت به سیستم بی اعتماد شده و نهایتاً اعتراض خود را در مصاف مستقیم با تیم مورد حمایت آقایان با شعارهای تند و بعضاً خشونت بروز می دهند.

 

فتاحی و سازمان لیگ

رئیس تعلیقی برگزاری مسابقات لیگ برتر یکی از بزرگترین عواملی بود که حساسیت بین تیمها و هوادارانشان را نسبت به پرسپولیس را افزایش داد. فتاحی و دوستانش در سازمان لیگ با برنامه ریزی جهت دار به نفع تیم پرسپولیس طوری برنامه مسابقات جام حذفی را چیدند که کمترین فشار به تیم پرسپولیس وارد شود؛ به طوری که فینالیست مسابقات جام حذفی امسال در اسفند 97 مشخص شده بود و دیگر فینالیست بازیها در خرداد 98 مشخص شد و این اتفاق به واسطه تاخیر در برگزاری بازیهای پرسپولیس رخ داد که موجب اعتراض تیمهای دیگر نیز واقع شد. فتاحی و دوستانش در سازمان لیگ که احتمالاً دیگر سمتی در این سازمان ندارند، با لغو مکرر بازیهای پرسپولیس در جریان برگزاری لیگ قهرمانان آسیا موجب اعتراض تیمهایی همچون استقلال و سپاهان شدند که تاکنون نمونه این حجم از لطف سازمان لیگ به یک تیم ایرانی حاضر در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را ندیده بودند؛ چرا که در شرایط مشابه، سازمان لیگ آنها را مجبور به انجام بازی های سنگین، حتی پیش از مصاف های حساس آسیایی کرده بود که به طور نمونه می توان به دربی معروفی اشاره کرد که استقلال با هدایت منصوریان با نتیجه 3 بر 2 توانست پرسپولیس را شکست دهد و 3 روز بعد از این بازی مجبور به برگزاری بازی حساس پلی آف مقابل السد قطر نیز بود! ابهام دیگری که در خصوص سازمان لیگ وجود دارد، تغییر ناگهانی رویکرد شفاف سازی در مورد قرارداد بازیکنان و مربیان از زمان حضور برانکو ایوانکویچ در تیم پرسپولیس بود به طوری که پس از 4 سال هنوز کسی نمی داند او و سایر بازیکنان پرسپولیس چه رقمی از تیم می گیرند و این در حالی است که برخی رسانه ها به ریزترین بندهای قرارداد سایر تیمها دسترسی دارند و حتی متن قرارداد اصلی بازیکنان و مربیان با تیمها را نیز منتشر کرده اند.  
 
در هر صورت تاریخ مشخص خواهد کرد که در مقطع وزارت سلطانی فر چه اتفاقات پشت پرده ای در فوتبال ایران رخ داد همانطور که سرانجام اقدامات پشت پرده و مافیایی حسین هدایتی رو شد و بعد از مدتها امیر عابدینی به قهرمان کردن پرسپولیس با لابی اعتراف کرد، احتمالاً در سالهای آینده نیز با چنین مواردی رو به رو خواهیم شد چرا که اتفاقات به سود تیم پرسپولیس به قدری روشن و واضح هستند که حتی نمایندگان مجلس نیز متوجه این موضوع شده اند و بابت این مورد از سلطانی فر در جلسه استیضاحش توضیح خواهند خواست.


پی نوشت: امیر قلعه نویی در این مورد درست می گفت که اگر آقایان پاسخی به ابهامات فوق دارند، آن را بیان کنند چرا که همین موارد است که موجب ایجاد تنش بین هواداران تیمها شده و بهتر است به جای پاک کردن صورت مسئله، در مقابل حجم ابهامات و سوالات پاسخگو باشند؛ اینکه پرچم ژاپن به نمادی برای اتحاد همه تیمها علیه تیم پرسپولیس تبدیل شده، می بایست واکاوی شود که چه عواملی هواداران فوتبال را به این نقطه رسانده که این اتفاق رخ دهد؟
منبع : تماشاچی

ارسال دیدگاه

سهراب چهرازی

اقای میهن پرست اگ خبرنگارهسی متاسفم برای تو ورسانه ای که بااوکارمیکنی واگرمثل من هوادارهستی چقدربدبخته تیمی که تو هوادارش هستی چون فقط بلدی بنویسی وچشمهایت را بستی وهرچه دلت حواست نوشتی فقط اگر انسان فهمیده ای هستی باین سوال جواب بده ایا وزیرورزش به کیانی گفت پنالتی را گل نکن واگرگل میشد بازهم همین اراجیف رامینوشتیودرضمن اسمت را عوض کن چون یک ادم میهن پرست بیخودوازروی احساس حرف نمیزنه وای که امیر چکار کرده باشما

آرا میهن پرست

دوست عزیز اصلا قصه قهرمانی به چیپ اسماعیلی یا پنالتی کیانی نمی رسید که دوستان به اینجا رسوندنش . شما باید عمیقتر نگاه کنید. شما از من یه سوال پرسیدید من از شما این درخواست رو دارم که در مورد ابهامات و سوالاتی که از 4 عنصر بالا در اتفاقات فوق مطرح شد چه جوابی دارید؟ آیا عدم محرومیت خلیل زاده و بیرانوند اتفاقی بوده؟ آیا اینهمه اشتباه داوری به سود پرسپولیس اتفاقی بوده؟ به جای اینکه بپرسید اگه پنالتی کیانی گل میشد بهتره بپرسید اگه داور به اشتباه بازیکنای سپاهان رو اخراج نمی کرد چی میشد؟

سهیل

زنده باشید و بر قرار که حقیقت رو می نویسید. از تند خویی این و اون هم هراس به خودتون راه ندین. آفرین بر شما ...

ابراهیم تاتلیس

چرکپولیس تیم فاسد حکومتی که با زد و بند قهرمانش میکنن هر سال تا 1400 همینه

سروش حاتمی

دوستان لنگی جوش نیارید و شلوغش نکنید. به جای فرافکنی به ابهاماتی که توی این متن گفته شده بپردازید نه اینکه بیاید تک اتفاقاتی که به ضرر پرسپولیس بوده رو بگید و ادای مظلوما رو در بیارید. الان جوریه که 10 تا به سود لنگ اتفاق میفته و یه دونه به ضررش و شما انقد بد عادت شدین توقع دارید همیشه به سودتون باشه و همون یه دونه ضررو میکنید تو بوق و کرنا به لطف مافیای رسانه ای سرخی که دارید . چرند گویی از خصوصیات بارز لنگیا بوده و هست و خواهد بود . هر وقت تونستید یه دلیل قانع کننده برای عدم محرومیت شجاع خلیل زاده بعد زد و خورد تو بازی سایپا پیدا کنید بیاید با هم صحبت میکنیم. ما داریم در مورد الان حرف میزنیم شما دارید فساد سازمان یافته حمایت از پرسپولیس را با این موضوع توجیه میکنید که قبلا هم زمان احمدی نژاد از استقلال حمایت میشد!!!!!! والا یادمون نمیاد برامون سه گانه گرفته باشن و دبل قهرمان کرده باشن ما رو . پس دست از چرند گویی بردارید. حداقلش خوبه قبول دارید که با حمایت قهرمان شدید و برا توجیهش دارید میگید قبلاً هم از شما حمایت شده باز جای شکر داره

سید آوات زهرایی

آقای میهن پرست زنده باد واقعا حقیقت چندساله فوتبال ایران را بیان کردید و سلطانی فر و پسرش همگان را نسبت به ورزش وطنی بدبین کردند امید است مجلس دست از سکوت و بی تفاوتی بردارد و کمیته حقیقت یاب تشکیل دهد

امیرمافیا۰۰۶

زرشک ، تو هم از قماش همون امیر مافیا هستی که ی دفعه برد استقلال را به ذوب آهن به وزیر و تاج و ... تبریک میگه ، ی دفعه هم برد پرسپولیس روبروی سپاهان با ۳۳٪ آمار و پنالتی ناحق دقیقه ۱۱۷ و دو بار لرزیدن تیرک اونم تیمی که چهار تا توپ نتونست بیاره روی دروازه پرسپولیس به وزیر و تاج و ... تبریک میگه بعد از مهندسی فوتبال صحبت می‌کنه مهندسی اونجا بود که دقیقه ۱۱۷ براتون پنالتی گرفتند که هیچ کارشناسی تایید نکرد بعد به قول استاد مایلی کهن تو خودت دکترای مافیایی فوتبال داری بعد صحبت از مهندسی می‌کنی خواهشاً بچاپ ادمین تا بدونیم طرفدار حقی