آموزش خرید اینترنتی بلیط قطار از سایتهای معتبر

آموزش خرید اینترنتی بلیط قطار از سایتهای معتبر
خرید بلیط قطار در ایران به دو صورت حضوری و غیرحضوری یا همان اینترنتی صورت می‌پذیرد. فروش بلیت قطار در کشور عزیز ایران در بیش از 1600 نمایندگی فروش یا وب سایت‌های فروش اینترنتی انجام می‌گیرد. با توجه به پیش‌رفت علم و عصر ارتباطات و برای صرف زمان و هزینه کمتر بیشتر مردم بلیط‌های مورد نظر خود را از وب سایت‌های فروش اینترنتی تهیه می‌کنند. تیک بان یکی از وب سایت های اینترنتی است که به صورت انلاین بلیط های خدمات حمل و نقل ریلی را در اختیار مردم و یا متقاضیان خاص قرار می دهد. متقاضیان با مراجعه به این سایت می توانند خرید اینترنتی بلیط قطار را به آسانی و در کمترین زمان انجام دهند.
 

 

خرید بلیط قطار تهران مشهد ارزان قیمت

 

مزایای استفاده از خرید اینترنتی بلیط قطار

 
مزایای استفاده از خرید اینترنتی بلیط قطار
 
خرید اینترنتی بلیط قطار نسبت به خرید حضوری در آژانس‌های مسافربری مزیت‌های بیشتری دارد. در ادامه به چند ویژگی خرید اینترنتی بلیط قطار نسبت به سایر روش‌های دیگر اشاره خواهیم کرد. با خرید اینترنتی بلیط قطار به راحتی می‌توانیم قیمت بلیط قطارهای مختلف را با هم به قیاس بگذاریم و بهترن قیمت را برای سفرهای حمل و نقل ریلی خود انتخاب نماییم. بعد از یافتن قیمت مناسب برای سفر دومن نکته ایکه می‌تواند مسافر را ترغیب دهد تا از خرید اینترنتی بلیط قطار استفاده کند اطلاع کامل از زمان حرکت قطار در طول شبانه روز است. مسافرانی که هماهنگی‌های لازم را برای اقامت در شهرهای مختلف انجام می‌دهند زمان حرکت و رسیدن به مقصد بسیار اهمیت دارد.
 
از دیگر مزایای خرید اینترنتی بلیط قطار می‌توانیم به انتخاب بهترین قطار با بهترین امکانات اشاره کنیم. با توجه به توضیحاتی که هر کدام از وب سایت‌های فروش سراسری در اختیار کسانی که برای تهیه بلیط اقدام می‌کنند قرار می‌دهند، بهترین قطار با بهترین امکانات را می‌توانند انتخاب کرده و با سایر قطارها مورد مقایسه قرار دهند. به مزایای بالامی‌توان رزرو کوپه دربست هم اضافه نمود. کسانی که با خرید اینترنتی، بلیط قطار خود را تهیه می‌نمایند با گزینه کوپه دربست توانایی این را دارند که کلیه صندلی‌های کوپه را رزرو کرده و کل کوپه را در اختیار خود و خانواده قرار دهند. با این مزیت خرید اینترنتی می‌توان سفری آرام و راحت را برای خانواده و سفرهای گروهی فراهم ساخت. از دیگر مزایای خرید اینترنتی بلیط قطار می‌توان به فراهم ساختن بلیط برای خودرو شخصی و استفاده از خدمات ‌آنلاین 24 ساعته نیز اشاره کرد. مسافرینی که علاقه دارند از خودرو شخصی خود در شهر دیگر استفاده کنند، می‌توانند با تهیه بلیط از وب سایت‌های فروش، وسیله نقلیه خود را با قطار به شهر مقصد ببرند و مورد استفاده خود قرار دهند. همچنین خدمات 24 ساعته و به صورت آنلاین باعث شده هر تقاضاکننده بلیط قطار بتواند به راحتی با مشکلاتی که برای تهیه بلیط با آن مواجه است را پشت سر بگذارد. گفتنی است در وب سایت‌های خرید آنلاین اینترنتی بلیط قطار شما می‌توانید بلیط قطارهای رجا، سفیر، بنیاد، غزال، فدک و سبز را تهیه نمایید.
 
 

آموزش خرید اینترنتی بلیط قطار از سایتهای معتبر

 
قوانین استرداد بلیط قطار
 
برای خرید بلیط قطار از سایتهای معتبر فروش بلیت قطار ابتدا در سایت مورد نظر ثبت نام نموده و سپس به بخش قطار سایتی مثل تیکبان مراجعه کرده و با انتخاب تاریخ حرکت، تعداد مسافرین بزرگسال و خردسال، مبدا و مقصد، به جستجوی قطارهایی بپردازید که در مسیر مورد نظر شما در تاریخ دلخواهتان موجود هستند؛ پس از اینکه سیستم، لیستی از قطارهای شرکتهای مختلف را با قیمت های متفاوت برایتان به نمایش در اورد، می توانید با انتخاب گزینه مناسب با بودجه تان، یکی از موارد را برای رزرو اینترنتی بلیط قطار انتخاب نموده و پس از صدور بلیط اینترنتی بلیت قطار، آن را چتپ کرده و همراه خود به ایستگاه قطار ببرید. لازم به ذکر است اگر شماره سریال بلیط قطار خریداری شده از اینترنت را نیز به یاد داشته باشید، قادر به سوار شدن به قطار هستید.
 

نکات مهمی که باید برای خرید اینترنتی بلیط قطار توجه شود

 
برای خرید اینترنتی بلیط قطار باید نکاتی را مورد بدانیم و مورد توجه قرار دهیم تا بعد از تهیه بلیط به مشکل برنخوریم و یا با دانستن این اطلاعات بلیط خود را به راحتی تهیه کنیم. داشتن اطلاعات در زمینه‌ خرید بلیط قطار به صورت حضوری و اینترنتی و خدمات ایستگاه‌ها و قطارها لازم و ضروری می‌باشد. مسافرانی که برای تهییه بلیط به وب سایت‌های فروش مراجعه می‌نمایند باید در هنگام ورود اطلاعات خود همانند نام، نام خانوادگی، کد ملی و تاریخ دقیق تولد دقت لازم را داشته باشند تا بعد از تهیه بلیط و هنگام ورود به کابینه خود دچار مشکل نشوند و مشخصات ثبت شده با مشخصات روی بلیط همخوانی داشته باشد. مسافرانی که قطار را برای سفر انتخاب کرده‌اند می ‌بایست در حفظ و نگهداری بلیط خود کوشا باشد زیر را بلیط هر اشکالی داشته باشد ماموران از راه دادن آنها به درون قطار ممانعت خواهند کرد.
 
 
 
از دیگر مواردی که باید در تهیه بلیط رعایت شود این است که در هنگام درج پست الکترونیکی و شماره تلفن دقت لازم را به کار ببرند زی ررا فقط از این دو طریق است که شرکت حمل ونقل ریلی آنها را از کنسلی و یا تعویق قطار آگاه سازد. باید به این نکته که درون بلیط هم ذکر شده توجه داشته باشند که درهای قطار ده دقیقه قبل از حرکت به طور کامل بسته خواهد شد و دیگر کسی از مسافران حق عبور و مرور را از در ورودی ندارند. در رزرو هتل‌ها و مسافرخانه‌هایی که طرف قرارداد با شرکت‌های وابسته هستند باید توجه داشته باشند که تعداد افراد استفاده کننده از اتاق با تعداد درخواستی همخوانی داشته باشد. اتباع خارجی نیز می توانند هنگام وارد کردن کد ملی از شماره گذرنامه اختصاصی خود استفاده کنند. بانوان و یا آقایانی که به ‌تنهایی قصد عزیمت به شهر دیگر را دارند در هنگام خرید بلیط اینترنتی قطار می توانند از گزینه خرید بلیت قطار کوپه اختصاصی بانوان یا آقایان استفاده کنند. لازم به ذکر است بانوانی که فرزند بالای شش سال دارند باید به عنوان مسافر عادی بلیط خود را تهیه کنند و نمی توانند از بلیط ویژه بانوان استفاده کنند. از دیگر مزایای خرید آنلاین بلیت قطار می‌توان به انتخاب گزینه بلیط دوطرفه اشاره کرد. متقاضی بلیط می تواند همزمان با رزرو و یا خرید اینترنتی بلیط قطار خود بلیط برگشت را نیز خریداری کند. برای ورود به قطار نیز باید سن قانونی که طبق قوانین راه‌ آهن جمهوری اسلامی ایران است را رعایت کرد. در این قانون افرادی که سن 17 سالگی را تکمیل کرده اند، توانایی استفاده از قطار را به تنهایی دارند.
 

قوانین و شرایط چاپ بلیط قطار

 
بعد از خرید اینترنتی بلیط قطار باید نکاتی در چاپ آن رعایت شود تا بعدها برای عزیمت سفر و استفاده از قطار به مشکل بر نخوریم.تمامی مسافرانی که به صورت اینترنتی بلیط قطار خود را تهیه کرده اند باید نسخه چاپی بلیط را با خود به همراه داشته باشند تا بتوانند به وسیله آن برگه مجوز ورود به قطار را داشته باشند. مسافرانی هم که نمی‌توانند بلیطی را که به صورت اینترنتی تهیه کرده اند را چاپ یا همان پرینت بگیرند می‌توانند با دست داشتن اطلاعات دقیق بلیط همانند شماره سالن، شماره کوپه، شماره سریال و پرداخت هزینه و انتقال آن به ایستگاه‌های بلیط امکان چاپ و تایید آن وجود دارد و مسافران می‌توانند با این کار وارد قطار شوند.
یکی از شرایطی که به ندرت در قطار رخ می‌دهد حوادث ریلی و واژگونی قطار است. مسافران می‌توانند با در دست داشتن نسخه بلیط چاپی تمامی خسارات وارد شده به خود را دریافت نمایند. ناگفته نماند یکی از دلایلی که بیشتر مسافران برای سفرهای پیش روی خود قطار و سیستم حمل و نقل ریلی را انتخاب می‌نمایند این است که همیشه امنیت جانی و مالی بالاتری را نسبت به ما بقی وسایل نقلیه همچون هواپیما و اتوبوس داشته است. قطار حتی از لحاظ امنیت جانی و حوادث از وسیله نقلیه شخصی نیز بهتر است این را آمار حوادث جاده‌ای به خوبی نشان خواهد داد.
 

قوانین استرداد بلیط قطار یا همان ابطال بلیط قطار

 
برای استرداد و یا همان ابطال بلیط باید قوانین و مقرراتی را مورد توجه قرار دهیم و آن را رعایت کنیم. استرداد و یا ابطال بلیت قطار تنها یک و نیم ساعت یا همان 90 دقیقه قبل از شروع حرکت قطار مورد نظر امکان پذیر است و بعد از حرکت قطار امکان استرداد وجود نخواهد داشت. بعد از استرداد بلیط قطار شرکتی که از آنجا بلیط را تهیه کرده اید بعد از کم کردن هزینه کنسلی آن را به حساب فرد تهیه کننده واریز خواهد کرد. لازم به ذکر است کسی که بلیط تهیه شده را ابطال و یا استرداد نماید دوباره این امکان برای او وجود ندارد که همان بلیط را تهیه کند.
 

قوانین مفقود شدن بلیط قطار

 
مسافرانی که با قطار سفر می‌کنند این را باید بدانند و اطلاع داشته باشند که بعد از مفقود شدن بلیط خود چه کاری را صورت دهند و به چه عواملی توجه کنند که بعدها به مشکل برنخورند. در صورت گم شدن و یا مخدوش شدن بلیط قطار متقاضی در وقت اداری باید به ایستگاه‌هایی که فروش اینترنتی بلیط قطار را انجام می‌دهند مراجعه کند و بلیط را برای سفر پیش رو تهیه نماید. امکان صادر بلیط المثنی تنها برای بلیط‌هایی امکان پذیر است که به صورت اینترنتی خریداری شده باشد آن دسته از مسافرانی که به صورت حضوری بلیط را دریافت کرده اند از این مزیت نمی‌توانند استفاده کنند. صدور بلیط المثنی هزینه‌ای نیز برای تهیه کننده بلیط در بر خواهد داشت این هزینه به این صورت است که شما بلیط را هر چقدر تهیه کرده باشید باید 5 درصد آن را بابت صدور دوباره بلیت پرداخت نمایید.
 

قوانین تعرفه‌های قیمت و یا همان نرخ بلیط قطار

 
کسانی که برای سفر با قطار بلیط تهیه می‌کنند این را باید بدانند که نرخ‌های بلیط قطار طبق تعرفه‌های خاص خود صورت می‌گیرد. برای تهیه بلیط باید حتما سن فرد تهیه کننده به 17 سال رسیده باشد در غیر این صورت بلیط برای فرد متقاضی صادر نخواهد شد. افرادی که بالای 12 سال سن دارند باید هزینه‌های بلیط سفر را به طور کامل پرداخت نمایند این در صورتی است که افراد بین 2 تا 12 سال جز افراد بزرگسال محاسبه نخواند شد و هزینه بلیط را باید به طور نیم بها پرداخت نمایند. برای نوزادان زیر 2 سال نیز تنها 10 درصد از هزینه بلیط قطار آن هم برای بیمه عوارض پرداخت شود. خانواده‌های عزیز و محترم شهدا و جانبازان عزیز می‌توانند بلیط را نیم بها تهیه کنند البته این امر در صورتی مورد تحقق است که کارت بنیاد شهدا و شناسایی زا با خود داشته باشند. ناگفته نماند جانبازان عزیزی که به هر دلیلی نمی‌توانند به صورت تکی یا تنها به سفر خود بپردازند می‌توانند با ارائه نامه از بنیاد برای همراه خود بلیط نیم بها تهیه کند. در صورتی که مسافری در هنگام تهیه بلیط از این گزینه‌ها استفاده کند و درآینده مدارک مورد نظر را به همراه نداشته باشد بلیط صادر شده ابطال و شخص خاطی مورد جریمه قرار می گیرد.
یکی از نکات مهم که در تعرفه بلیط قطار وجود دارد بیمه می‌باشد تمامی سرنشینان قطار از ابتدای سفر تا انتهای سفر خود بیمه هستند و در صورت بروز حادثه بیمه موظف است خسارات آنها را پرداخت نماید. بیمه‌ای که مسافران با آن بیمه می‌شوند دارای آیتم‌های مختلفی همچون انفجار، فوت بخاطر آتش سوزی، خدمات درمانی و پزشکی و نقص عضو می‌باشد. نکات کلیدی که هر مسافر جهت خرید بلیط قطار به صورت اینترنتی باید از آن آگاه باشد و آن را رعایت کنند را بیان کردیم. شرایطی که بیان شد به صورت جامع برای کلیه شرکتهای حمل و نقل ریلی جمهوری اسلامی ایران قابل اجرا است.
تیک بان با قرارداد همکاری که ما بین کلیه شرکت های حمل و نقل ریلی امضا کرده است یکی از بهترین و قوی ترین سامانه های فروش اینترنتی قطار محسوب می شود. متقاضیان با مراجعه به این سایت می توانند با هر شرکت و یا قطاری که از آن راضی بوده و یا امکاناتش را نسبت به مابقی شرکت ها می پسندند، انتخاب نمایند. نکته ای که قابل ذکر است جهت اطلاع و امکاناتی که هر شرکت با توجه به شرایط در اختیار مسافرانش قرار می دهد را می توان در سامانه فروش همان شرکت نیز مشاهده کرد. جهت اطلاع از امکانات خاص هر شرکت برای مسافرانش می‌توانید به سایت اینترنتی آن شرکت نیز مراجعه کنید.
منبع : تماشاچی

نظرات